Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#397784 Το πρωί Πήγα Να βάλω τη φρυγανιέρα πέταξε κάτι σαν σπίθα κ έπεσε μια ασφάλεια. Δεν έπεσε το αντί ηλεκτροπληξιακό, αλλά έπεσε η ασφάλεια από το ρολόι της ΔΕΗ. Η συσκευή φρυγανιέρα λειτούργησε κανονικά μετά δεν είχε καεί. Να ανησυχώ για κάτι? Δεν έπρεπε να πέσει το αντί ηλεκτροπληξιακό?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#397795 όχι αναγκαστικά. Μπορεί να μην υπήρξε διαρροή, απλά βραχυκύκλωμα.

Δοκίμασε το κουμπάκι του test πάνω στον αντιηλεκτροπληξιακό να δεις αν πέφτει ή (πιο χαρντκορίλα) βρες μια σούκω πρίζα, βρες τη φάση, και ένωσε (π.χ. με ένα καλώδιο) τον ουδέτερο (την άλλη τρύπα) με τη γείωση. Πρέπει να πέσει.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#397799
Dimitris_P έγραψε:Ζηλεύω, έτσι μου έρχεται να γκρεμίσω το σπίτι και να το ξαναφτιάξω. Το μεγάλο μου παράπονο είναι πως ο φραγκοφονιάς ο κατασκευαστής δεν έβαλε τον ηλεκτρολόγο να περάσει αναμονές στις αποθήκες με τον πίνακα του καθενός ώστε ο καθένας να έχει το ρεύμα του και να κάνει ό,τι θέλει. Τώρα είναι κοινόχρηστο.


Ενταξει προβλημα, αλλα για ποση καταναλωση μιλαμε?? ωστε να πρεπει να την μοιραζετε δικαια?? ολοι θα χρησιμοποιουν λιγο πολυ τις αποθηκες... για τον φωτισμο δεν νομιζω να γινεται θεμα καταναλωσης. :lol:
στη δικια μας ετσι ειναι και ειμαστε 7 διαμερισματα με τις αποθηκες του το καθε ενα, δεν εχει διαμαρτυρηθει κανενας για αυτο το ρευμα που καιμε οταν καποιος χρησιμοποιει την αποθηκη.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#397802 + το οτι αντε να κατεβαζει ενα καλωδιο απο τον 5ο ( πες ) στο υπογειο.

Και βεβαια το γεγονός οτι οποιος αγοράζει διαμερισμα δεν ειναι δεδομενο οτι

α. θα αγοράσει αποθηκη
β. ποια αποθηκη θα αγορασει...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#397805
fokion έγραψε:+ το οτι αντε να κατεβαζει ενα καλωδιο απο τον 5ο ( πες ) στο υπογειο.

Και βεβαια το γεγονός οτι οποιος αγοράζει διαμερισμα δεν ειναι δεδομενο οτι

α. θα αγοράσει αποθηκη
β. ποια αποθηκη θα αγορασει...


Ναι και αυτο φυσικα, εμεις οταν αγορασαμε το διαμερισμα δεν πηραμε αποθηκη γιατι τις ειχαν αλλοι, μετα απο 1 -2 χρονια πηραμε μια απο καποιον αλλο που την πουλαγε, και μετα αλλη μια!! επισης απο αλλον....οποτε δεν γινεται να κατεβασεις ρευμα για 2 φωτα...., ο διαδρομος ο κοινοχρηστος για να φτασεις στις αποθηκες εχει περισσοτερες λαμπες!!!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#398135 Προς JimClark, Fubar και λοιπούς γνώστες.
Υπάρχει τρόπος να ελεχθεί ηλεκτρικός θερμοσίφωνας μέσω wifi? Πχ. μέσω κάποιου μικροαυτόματου με τέτοιες δυνατότητες;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#398192
ArrowsFA1 έγραψε:Προς JimClark, Fubar και λοιπούς γνώστες.
Υπάρχει τρόπος να ελεχθεί ηλεκτρικός θερμοσίφωνας μέσω wifi? Πχ. μέσω κάποιου μικροαυτόματου με τέτοιες δυνατότητες;


Υπάρχει. Μια φθηνή λύση είναι ένα WIFI Remote Control Switch που θα ελέγχει ένα ρελέ ισχύος.

otso έγραψε:αυτο λεει τιποτα; http://www.e-shop.gr/forever-led-fixtur ... PER.606228 μπορει να αντικατασταθει το λεντ με ισχυροτερο;


Στα 4€ τι να πεί; :s_dunno
Το LED μάλλον δεν μπορεί να αντικατασταθεί με ισχυρότερο, γιατί θα καεί λόγω υψηλής θερμοκρασίας.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#398278
rx8_drifter έγραψε:Arrow, κάτι τέτοιο νομίζω οτι ψάχνεις

http://www.schneider-electric.com/en/pr ... flex-ic60/



Αυτού η remote λειτουργία έχει να κάνει περισσότερο με τη δυνατότητα να πάρει εντολή από plc ή/και μια ψυχρή επαφή με συγκεκριμένο, μετά, τρόπο ανταπόκρισης / λειτουργίας. Νομίζω η πρόταση του pitt έρχεται πιο κοντά σε αυτό που θέλει να κάνει ο ArrowsFA1 (και σίγουρα πιο οικονομικά).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#398282
pipinos1976 έγραψε:
fubar.gr έγραψε:Αν η καλωδίωση υπάρχει, οπότε το μόνο που μένει είναι να τοποθετηθούν οι πίνακες με τα ραγουλικά τους, τότε υπολόγισε χοντρικά 400-500€ για κάθε πίνακα και αυτό περιλαμβάνει την εργασία και τα υλικά του. Αν οι πίνακες είναι τριφασικοί ή για κάποιο λόγο απαιτούνται πολλά ραγουλικά, πρόσθεσε άλλα 100-200 ευρώ ανα πίνακα.


Αν σκεφτούμε πόσο μεγάλοι είναι οι πίνακες που έχουμε (εννοείται τριφασικό) μιλάμε για 2x700, πες 1500€ μέσες άκρες με συμβατικά υλικά. Καλωδιώσεις υπάρχουν για EIB και για δίκτυα* Το πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε είναι το εξής: ξαφνικά έκλεισε μια εταιρεία που έδινε προϊόντα EIB εξαιρετικά φτηνά: κάπου 4000€ θα πήγαινε για τους δύο πίνακες. Αν αγοράζαμε τα ίδια υλικά από ΑΒΒ ή Siemens (αυτές έχουν πλέον στην Ελλάδα) η τιμή εκτοξευόταν στα 8000€ για τους πίνακδες, χωρίς να υπολογίζουμε τους διακόπτες. Γι' αυτό σκεφτήκαμε να αφαιρέσουμε, τελικά, την καλωδίωση του EIB και να τα κάνουμε συμβατικά κι ας χάσουμε τα λεφτά που έχουμε δώσει για αυτή την καλωδίωση (παλιά που είχαμε χρήμα). Χτες, όμως, κατάφερα να βρω μια άκρη και, τελικά, η τιμή για τους δύο πίνακες, με υλικά της ΑΒΒ, φτάνει τα 5000€, οπότε, μάλλον, θα προχωρήσουμε με το EIB.

Ευχαριστώ.

* Εκεί είναι δικό μου παιχνίδι και μιλάμε για 2 τηλέφωνα και 2 data Cat6a σε κάθε δωμάτιο, ακόμη και σε κάθε πλευρά μπαλκονιού. Τα διαμερίσματα ενώνονται μεταξύ τους, αλλά και κεντρικά με το υπόγειο (κι εκεί κανονικά δίκτυα κτλ). Έχει δορυφορικές σε κάθε δωμάτιο, εξωτερικά, υπόγειο κτλ. Κάμερες στα μπαλκόνια αλληλοκαλυπτόμενες με διπλή εγκατάσταση (coaxial, utp), pilotis, ταράτσες, συναγερμοί στα διαμερίσματα και κοινόχρηστοι κ.α. πολλά. Αυτά όλα είναι σχεδιασμένα από εμένα, οπότε έκανα ό,τι ήθελα. Όχι πως δεν έχω ακούσει γκρίνιες και εξυπνάδες από κάτι ηλίθιους που δεν ξέρουν να συνδέσουν τηλέφωνο με το RJ11 (6P4C για τους περίεργους που θα πεταχτούν να διορθώσουν), αλλά αυτά ήταν φυσιολογικά και από το ένα αυτί μπαίνουν και στο άλλο αυτί βγαίνουν.

Εκτός από Siemens και ΑΒΒ υπάρχει και η Schneider-Electric με τέτοια συστήματα. Πάρε και από εκεί προσφορά. Μπορεί να είναι φθηνότερη.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#398335
otso έγραψε:αυτο λεει τιποτα; http://www.e-shop.gr/forever-led-fixtur ... PER.606228 μπορει να αντικατασταθει το λεντ με ισχυροτερο;


Γίνεται, αλλά θα πρέπει να αλλαχτεί και το τροφοδοτικο που έχει κρυμμένο μέσα στο σώμα του με μεγαλύτερο, και μπερδεύεται το πράγμα.

Και επειδή χρησιμοποιεί το μεταλλικό σώμα σαν ψύκτρα, μπορεί να μήν αρκεί για το μεγαλύτερο led και να καεί όπως λέει και ο Pitt.

Γι αυτό πάρε απευθείας κάποιο μεγαλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#398341 Υπάρχει και αυτό εδώ: http://www.ebay.co.uk/itm/232302118568

Εικόνα

Είναι η τετραπλή έκδοση αυτού που έβαλε ο Pitt, και έχει το πλεονέκτημα οτι κουμπώνει σε ράγα DIN, οπότε μπορεί να μπεί μέσα στον ηλεκτρολογικό πίνακα.

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και παράγγειλα ένα να υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#398346 Αυτό που πρότεινε ο Pitt και ο fubar.gr θέλουν δουλίτσα στον πίνακα, πρέπει να συνδεθούν με ρελέ ισχύος και γενικώς δεν ξέρω αν θα ένιωθα άνετα με όλο αυτό. Μου αρέσει περισσότερο η λύση του rx8_drifter, αυτό είναι πραγματικά plug-n-play λύση, έστω κι αν βγει ακριβότερο. Θεωρώ πως το υλικό θα το βρεις με λίγο πάνω από 100€, οπότε δεν είναι και απαγορευτικό το κόστος.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#398367
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό που πρότεινε ο Pitt και ο fubar.gr θέλουν δουλίτσα στον πίνακα, πρέπει να συνδεθούν με ρελέ ισχύος και γενικώς δεν ξέρω αν θα ένιωθα άνετα με όλο αυτό. Μου αρέσει περισσότερο η λύση του rx8_drifter, αυτό είναι πραγματικά plug-n-play λύση, έστω κι αν βγει ακριβότερο. Θεωρώ πως το υλικό θα το βρεις με λίγο πάνω από 100€, οπότε δεν είναι και απαγορευτικό το κόστος.



Δουλειά στον πίνακα θα χρειαστεί έτσι κι αλλιώς.

Αυτό που έβαλε ο drifter είναι ένας ασφαλειοδιακόπτης με ενσωματωμένο πηνείο εργασίας. Αντε και το σύνδεσες στον πίνακα με το θερμοσίφωνα. Μετά πώς θα παράξεις τους παλμούς ελέγχου και μάλιστα μεσω wifi?

Δέν έχει απο μόνο του αυτή τη δυνατότητα, οπότε θα χρειαστεί όπως λέει και ο JimClark κάποιο PLC ή αλλιώς κάποια πατέντα με Arduino ή κάτι αντίστοιχο.