Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#404238 Μάλιστα. Θα δω μήπως μπορώ να προεκτεινω καλώδιο από την πρίζα και σε κρυφό σημείο κοντά στην κάμερα συνδέσω τον μετασχηματιστή.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#404248
drdino έγραψε:Θα έχεις αρκετή πτώση τάσης πάντως



Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Είναι πολύ χαμηλή η τάση και μεγάλο το ρεύμα, και με μια προέκταση της πλάκας θα υπάρχει μια πτώση τάσης της τάξης των 1-2 volt. Στα μόλις 5 volt δέν υπάρχει περιθώριο για κάτι τέτοιο, η τάση θα πέσει στα 3 Volt και θα κρασάρει η κάμερα.

Αν ήταν 12 Volt δέν θα υπήρχε θέμα, ακόμα και στα 8-9 να έπεφτε η τάση πάλι θα δούλευε.

Οπότε αν θέλεις να το κάνεις με προέκταση θα πρέπει να βάλεις χοντρό ηλεκτρολογικό καλώδιο. Με γρήγορους υπολογισμούς, στα 5 μέτρα (=10 μετρα round trip) για να έχεις μέγιστη πτώση τάσης μισού βόλτ πρέπει να βάλεις καλώδιο 1.5 τετραγωνικά χιλιοστά. Για 0.2 βολτ πρέπει να πας σε 2.5αρι καλώδιο.

Αλλιώς, αν θέλεις να γλιτώσεις τα χοντρά καλώδια, θα πάρεις ένα τροφοδοτικό των 24 Volt και αμέσως πρίν την κάμερα με ένα buck converter θα την υποβιβάσεις σε 5 Volt.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#406105 Σήμερα παρέλαβα το τετρακάναλο Sonoff και απο μέρα σε μέρα περιμένω το μονοκάναλο. Ο έλεγχός του γίνεται απο αυτή την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/deta ... lkit&hl=el


Εικόνα

Το μέγιστο ρεύμα ανα κανάλι είναι 10 ampere, αλλά αυτό είναι και το συνολικό μέγιστο για όλα τα κανάλια. Φυσικά αυτό δέν είναι πρόβλημα αν χρησιμοποιησουμε ηλεκτρονόμους όπως αυτός της φωτογραφίας.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#406117
Serf έγραψε:Μάλιστα. Θα δω μήπως μπορώ να προεκτεινω καλώδιο από την πρίζα και σε κρυφό σημείο κοντά στην κάμερα συνδέσω τον μετασχηματιστή.

< Note >


Τελικά τοποθέτησα την κάμερα σε άλλο σημείο με κοντινότερη πρόσβαση σε πρίζα χωρίς επέκταση. Thx για τις πληροφορίες γιατί με γλυτώσατε από τσάμπα τρύπες στο ταβάνι (αν την τοποθετούσα στην αρχική σκέψη και δεν έπαιζε λόγω πτώσης τάσης).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#406118 Κάτι τέτοιο έχει νόημα για "αναπτήρα" αυτοκινήτου για να έχουμε 220V έξοδο; Ή θα καταστρέψουμε το ηλεκτρικό κύκλωμα αυτού;

http://www.ebay.co.uk/itm/12V-DC-to-220V-AC-Main-Car-Power-Inverter-Converter-Charger-for-Mobile-Laptop-UK-/201513129844?hash=item2eeb1e5774:g:vGoAAOSw-0xYd044
Άβαταρ μέλους
By drdino
#406126 Έχω εγώ τέτοιο (παρόμοιο-εμένα έχει 2 usb) και το χρησιμοποιώ αρκετά στη δουλειά, βέβαια μην φανταστείς ότι μπορείς να βάλεις βραστήρα πάνω ή θερμοσίφωνα. :lol:
Πάνω βάζω ένα τροφοδοτικό λάπτοπ 65w ή 90w και δουλεύει κατά 95% χωρίς θέμα. Το υπόλοιπο 5% είναι όταν βάζω το 90αρι και έχει άπειρη ζέστη (και δεν μπορώ για χ,ψ λόγους να δουλέψω με a/c). Τότε βγαίνει εκτός λειτουργίας και ανάβει το κόκκινο λαμπάκι.

Το ηλεκτρικό κύκλωμα του αμαξιού δύσκολα να το καταστρέψεις, το πολύ πολύ να κάψεις την ασφάλεια του αναπτήρα. Για το 308 το θες; Δεν έχεις πρίζα πίσω από το υποβραχιόνιο ε;
Άβαταρ μέλους
By dstou
#406132 Πήρα ένα τέτοιο από Αθήνα με35 ευρώ, είχε και φθηνότερα. Λέει 300watt αιχμή, 200 συνεχής λειτουργία. Καλά πάει.

https://www.skroutz.gr/c/2618/inverters-aytokinitou.html?from=catspan&keyphrase=inverter+12v+220v
Άβαταρ μέλους
By glf
#406135 Fubar, εγώ δεν έχω κατεβάσει την εφαρμογή της εταιρίας γιατί βάζω απευθείας ακροδέκτες και τα επαναπρογραμματίζω.
Στο σπίτι ήδη τρέχει mqtt server και στήνω δοκιμαστικούς αισθητήρες.
Μετά θα μπορώ να στήσω σενάρια και if - then
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#406181
drdino έγραψε:Έχω εγώ τέτοιο (παρόμοιο-εμένα έχει 2 usb) και το χρησιμοποιώ αρκετά στη δουλειά, βέβαια μην φανταστείς ότι μπορείς να βάλεις βραστήρα πάνω ή θερμοσίφωνα.
Πάνω βάζω ένα τροφοδοτικό λάπτοπ 65w ή 90w και δουλεύει κατά 95% χωρίς θέμα. Το υπόλοιπο 5% είναι όταν βάζω το 90αρι και έχει άπειρη ζέστη (και δεν μπορώ για χ,ψ λόγους να δουλέψω με a/c). Τότε βγαίνει εκτός λειτουργίας και ανάβει το κόκκινο λαμπάκι.

Το ηλεκτρικό κύκλωμα του αμαξιού δύσκολα να το καταστρέψεις, το πολύ πολύ να κάψεις την ασφάλεια του αναπτήρα. Για το 308 το θες; Δεν έχεις πρίζα πίσω από το υποβραχιόνιο ε;

Ναι, για το 308. Δεν ήξερα ότι παίζει να έχει κάτι στο υποβραχιονιο. Θα το κοιτάξω. Thx!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#406252
glf έγραψε:Fubar, εγώ δεν έχω κατεβάσει την εφαρμογή της εταιρίας γιατί βάζω απευθείας ακροδέκτες και τα επαναπρογραμματίζω.
Στο σπίτι ήδη τρέχει mqtt server και στήνω δοκιμαστικούς αισθητήρες.
Μετά θα μπορώ να στήσω σενάρια και if - then
Εικόνα


Πολύ καλή φάση. Η εφαρμογή είναι έτοιμη ή την έστησες εσύ; Τι αισθητήρες χρησιμοποιείς;
Άβαταρ μέλους
By glf
#406314
axel12p έγραψε:Πολύ καλή φάση. Η εφαρμογή είναι έτοιμη ή την έστησες εσύ; Τι αισθητήρες χρησιμοποιείς;


Πάμε να τα λέμε στο arduino topic
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#412240 Εχθές το απόγευμα στην Θεσσαλονίκη είχαμε προβλήματα στο δίκτυο, αρκετές βυθίσεις τάσης, βραχείες (<1sec) διακοπές και ενδεχομένως υπερτάσεις. Συνέπεια αυτών είχα 3 περιπτώσεις συγγενών και φίλων στους οποίους δημιουργήθηκαν προβλήματα (Ρούτερ που έχασε τις ρυθμίσεις του, υπολογιστής που χτύπησε ο δίσκος του και κλιματιστικό που σταμάτησε να δουλεύει).

Υποθέτω ότι τα προβλήματα δημιουργήθηκαν όταν μεγάλα τμήματα του δικτύου τέθηκαν εκτός ή επανασυνδέθηκαν. Επειδή αναμένουμε τον περιβόητο καύσωνα και η κατανάλωση λόγω των κλιματιστικών θα εκτιναχθεί στα όρια του συστήματος, καλό θα ήταν να πάρετε κάποια μέτρα. Δεν σας λέω να πάτε να αγοράσετε UPS και επιτηρητές τάσης, αλλά τουλάχιστον ηλεκτρονικές συσκευές που δεν χρησιμοποιείτε βγάλτε τις από την πρίζα. Αν ο υπολογιστής σας δεν έχει προστασία, αποφύγετε να τον χρησιμοποιήσετε τις ώρες αιχμής. Το ίδιο και αν χρησιμοποιείτε laptop χωρίς μπαταρία, είτε να του βάλετε την μπαταρία είτε περιορίστε την χρήση του τις ώρες αιχμής.

Μην ανησυχείτε για τις συσκευές που δεν έχουν ηλεκτρονικά (θερμοσίφωνας, απλές εστίες μαγειρέματος, ανεμιστήρες κλπ) συνήθως δεν έχουν πρόβλημα από τέτοιες μεταβολές τάσης.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#412241 Και προχθές το βράδυ έπαιζε αυτό στο κέντρο, είπα στους γονείς μου να βγάλουν pc, router κλπ από την πρίζα γιατί είχε συνεχείς βυθίσεις και διακοπές.