Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#492533
JimClark έγραψε:Μάλλον θα θέλει επιλεκτικά να τερματίσει καλώδια, παράν να ενώσει φάσεις / πλευρές αυτόματων.

Στα δικά μου, πρόσφατα (έλεος) αποφάσισα , κάλλιο αργά παρά ποτέ να βάλω διαρροής* στο σπίτι. Πήγα να τον βάλω μόνος, αλλά το τζιμάνι που ειχε κάνει την αρχική συνδεση, είχε ενώσει ουδέτερο του θερμοστάτη με τη μπάρα ουδετέρου του πίνακα. Ο θερμοστάτης ομως ειναι άλλο κύκλωμα. Κ μου έπεφτε ο διαρροής με το που έδινα τάση. Κάλεσα ηλ/γο και με λιγο ανάλυση το λύσαμε μαζί.

Πρόσφατα τσόνταρα και έναν μεταγωγικό γιατί ήδη 1 φορά γύρισα σπίτι και τον βρήκα τυχαία πεσμένο. Οπότε, όταν θα λείπουμε για μεγάλα διαστήματα τίθεται εκτός.



*το φαντάζομαι όταν γινόταν το διαμέρισμα να ρωτάει ο ηλ/γος τη μάνα
-Κυρα Ρωξάνη , διαρρο να βάλω στον πίνακα;;
-ΟΧΙ, τι διαρροές κτλ, νέο σπίτι είναι, τι λες τώρα..


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω. "Χτένα" έχω ήδη βάλει για να τροφοδοτήσω μετά την κεντρική ασφάλεια τήξεως 4 μικροαυατόματους των 10 Α που είναι στη σειρά μεταξύ τους (παίρνουν από την κεντρική ασφάλεια με 6άρι αγωγό). Λόγω όμως στενότητας πίνακα, έχω τις 2 φάσεις, κουζίνας & θερμοσίφωνα (που είναι και σοβαρές καταναλώσεις) σε πιο απομακρυσμένη θέση και άλλους 2 μικροαυτόματους 10Α που έχουν μπει εκ των υστέρων στην από κάτω σειρά (αρχικά οι αντίστοιχες γραμμές αναχωρούσαν ανά 2 από κοινούς μικροαυτόματους των 10 Α :slap: με συνέπεια να πέφτουν για πλάκα οι μικροαυτόματοι όταν έμπαιναν 2 γερές καταναλώσεις). Ο πίνακας είναι 2 ραγών/24 στοιχείων.
Κάποια στιγμή θα γράψω εδώ τι εγκληματικά πράγματα είχαν γίνει από τον αρχικό εγκαταστάτη του πίνακα, και θα παρότρυνα επίσης και όλους, να τσεκάρετε την κατάσταση των πινάκων στα σπίτια σας (φωνάξτε έναν σοβαρό επαγγελματία εγκαταστάτη), μπας και βρείτε τίποτα "μαργαριτάρια¨.
Άβαταρ μέλους
By glf
#492612 Ναι καλά τα λες. Φέτος τώρα να τελειώσουν οι βροχές και θα μετρήσω γείωση και να δούμε και για αντικεραυνικά λέω..
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#496002 Θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να μου περάσει ένα καλώδιο για το γκαράζ να βάλω ρεύμα, θα έχει δική του ασφαλεια.
Υπάρχει ασφάλεια πίνακα που τη χειρίζεται κανείς με wifi? Να του την πάρω να την βάλει
Κατι sonoff κτλ είναι σχετικά?
16 Α μου είπε να είναι
Άβαταρ μέλους
By gianik
#500479 Η χαζή ερώτηση της ημέρας...

Σας έλεγαν κ εσας οι γονείς σας οτι ποτε δεν κανουμε μπανιο με αναμμενο τον θερμοσιφωνα;;;;

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#500482 Φυσικά... Έχω παρατηρήσει πάντως ότι η πεθερά τον ξεχνάει αναμμένο όταν πάμε στο γυναικοχωρι όταν κάνω εγώ μπάνιο...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#500483
KiloMeater έγραψε:Φυσικά... Έχω παρατηρήσει πάντως ότι η πεθερά τον ξεχνάει αναμμένο όταν πάμε στο γυναικοχωρι όταν κάνω εγώ μπάνιο...

τον ξεχνάει ε; :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#500484
KiloMeater έγραψε:Φυσικά... Έχω παρατηρήσει πάντως ότι η πεθερά τον ξεχνάει αναμμένο όταν πάμε στο γυναικοχωρι όταν κάνω εγώ μπάνιο...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τυχαιο???????
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#500514
gianik έγραψε:Η χαζή ερώτηση της ημέρας...

Σας έλεγαν κ εσας οι γονείς σας οτι ποτε δεν κανουμε μπανιο με αναμμενο τον θερμοσιφωνα;;;;

.



Στις πολύ παλιές κατασκευές είχε νόημα, πλέον είναι κατά κανόνα αστικός μύθος
Άβαταρ μέλους
By glf
#500520
KiloMeater έγραψε:Θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να μου περάσει ένα καλώδιο για το γκαράζ να βάλω ρεύμα, θα έχει δική του ασφαλεια.
Υπάρχει ασφάλεια πίνακα που τη χειρίζεται κανείς με wifi? Να του την πάρω να την βάλει
Κατι sonoff κτλ είναι σχετικά?
16 Α μου είπε να είναι
Ε καλά, δε θα κλείνεις όλη την παροχή προς το γκαράζ με το sonoff. Να τα έχεις για μικρά ρεύματα.
Έχεις μια 16αρα ασφάλεια επανω στον πίνακα του σπιτιού και αρκεί εκεί πάνω.
Μέσα στο γκαράζ φαντάζομαι θα το πας σε 2-3 μεριές. Ε σε κάποια μπρίζα μπορείς να βάλεις ένα sonoff, ή και στα φώτα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#500521
red_monster έγραψε:Στις πολύ παλιές κατασκευές είχε νόημα, πλέον είναι κατά κανόνα αστικός μύθος


Με αυτά που βλέπω σε γκρουπάκι FB ηλεκτρολόγων, τελικά δεν είναι να το ρισκάρεις :). Πολύ χυμαδιό...
Τόσες και τόσες φώτο κακοσυνδεδεμένων θερμοσίφωνων...

Οκ, στο σπίτι σου είναι αλλιώς αλλά σε τίποτα δωμάτια το καλοκαίρι δεν είναι κακή πρακτική..
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#500539
KiloMeater έγραψε:Θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να μου περάσει ένα καλώδιο για το γκαράζ.........ασφάλεια ... με wifi? Κατι sonoff .....?

Καθυστερημένη η ερώτηση, αλλά έχει "λόγο" :

:hmmm: Εξωτερική-πανω στον τοίχο τοποθέτηση ?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#500657 Tο καλώδιο ως εξωτερικό, έστω κι αν θα μπεί σε καναλάκι ===> θα είναι ΟΡΑΤΟ.

ΣΕ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΠΙΤΙ, ακόμα κι αν αναφερόμαστε στον κήπο, βλέπω ότι η λέξη "πρόβλεψη" είναι άγνωστη ρε γμτ! :help:

Σε 5-10 χρόνια, κατανοώ ότι μπορεί κάτι -λόγω νέας ανάγκης- να χρειαστείς και να προσθέσεις που να είναι άκομψο αισθητικά, αλλά στο 6μηνο απο την κατασκευή ..... :s_whiteflag
Μπορεί κάτι να μην πάει καλά, να μη μας βγεί σε όλα τα δωμάτια η κάθε πρόβλεψη, αλλά ... όχι και για αβλεψίες για καλωδιώσεις σε ρεύματα εγκατάστασης , έστω και του γκαράζ.

Στη φωτό που έβαλα για το ράφι στο άλλο τοπικό (Οικοδομές κλπ....) , πάνω απ΄το οποίο βρίσκεται η TV, δεν βλέπεις κανένα καλώδιο, εκτός αν ... κοιτάξεις απο πίσω ! Ρεύμα, κεραία, είχαν προβλεφθεί σε όλο το σπίτι, με ακρίβεια για το πού θα τοποθετηθούν, λαμβανομένων υπόψη ακόμα και των επίπλων. Ακόμα και οι θέσεις των καλωδίων για .... τις ηλεκτρικές τέντες.
Έχω κι εγώ τις αστοχίες μου, πχ, θα επρεπε να έχω πρίζες κάθε 3 μέτρα και στον κοινόχρηστο και όχι μόνο 2 τεμάχια/όροφο .. Αλλά τουλάχιστον, έχω για να μπεί μιά ηλεκ. σκούπα, να βάλω ένα ηλ. δράπανο για μιά μαστοριά και σπάνια έχω ανάγκη μπαλαντέζας.
Μέχρι και στην περίμετρο του φράχτη έχω 1 πρίζα σε κάθε γωνία, ενώ μπήκε και καλωδίωση ηχείων που καταλήγουν στη θέση του ηχοσυστήματος στην ταβερνέτα ώστε να έχουμε μουσικούλα το 6μηνο που την αράζουμε έξω, σε κανα "παρτάκι" κλπ.

Βέβαια, για αυτό σας "κλαιγόμουν" ότι 6 μήνες πρίν την έναρξη εργασιών αλλά και σε όλη τη διάρκεια της ανακαίνισης (άλλους 10), ολημερίς "έτρεχα".
ΔΕΝ ΞΕΡΩ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ! :oops:

@ΝΤΙΜΙΚ : Αν κάνεις κι εσύ τέτοια, μην τα γράψεις τουλάχιστον και με .... πεθάνεις!!! :protest:
Άβαταρ μέλους
By glf
#500666 Και γω στη φάση της πρόβλεψης για μπριζες νερα κτλ στην αυλή είμαι εδώ και... μισό χρόνο :)
Ρίχνε τέτοιες ιδέες...