Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#492130 Σαφώς και θα μου έκανε αν ήταν τύπου ράγας (να προσαρμόζεται σε ράγα DIN). H συγκεκριμένη έχω την αίσθηση ότι δεν στερεώνεται σε ράγα. Κάνω λάθος;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#492148 Πάσο ναι. Θα δω αν παίζει κάτι σε Weidmuller ή εναλλακτικη. Το βλέπω αύριο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#492171 Καλύτερα να έβρισκες ένα "πινακάδικο", αυτούς που κάνουν ηλεκτρολογικούς πίνακες πχ για βιοτεχνίες κτλ
Άβαταρ μέλους
By fokion
#492376 https://www.ebay.co.uk/itm/Phasenschien ... 100623.m-1

Αυτο που ειναι σα "χτενα" δε σου κανει.??? Τετοιο εχω βαλει... ( και πιο απλό... πραγματικά σα μεταλική "χτενα")
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#492380 Μάλλον θα θέλει επιλεκτικά να τερματίσει καλώδια, παράν να ενώσει φάσεις / πλευρές αυτόματων.

Στα δικά μου, πρόσφατα (έλεος) αποφάσισα , κάλλιο αργά παρά ποτέ να βάλω διαρροής* στο σπίτι. Πήγα να τον βάλω μόνος, αλλά το τζιμάνι που ειχε κάνει την αρχική συνδεση, είχε ενώσει ουδέτερο του θερμοστάτη με τη μπάρα ουδετέρου του πίνακα. Ο θερμοστάτης ομως ειναι άλλο κύκλωμα. Κ μου έπεφτε ο διαρροής με το που έδινα τάση. Κάλεσα ηλ/γο και με λιγο ανάλυση το λύσαμε μαζί.

Πρόσφατα τσόνταρα και έναν μεταγωγικό γιατί ήδη 1 φορά γύρισα σπίτι και τον βρήκα τυχαία πεσμένο. Οπότε, όταν θα λείπουμε για μεγάλα διαστήματα τίθεται εκτός.



*το φαντάζομαι όταν γινόταν το διαμέρισμα να ρωτάει ο ηλ/γος τη μάνα
-Κυρα Ρωξάνη , διαρρο να βάλω στον πίνακα;;
-ΟΧΙ, τι διαρροές κτλ, νέο σπίτι είναι, τι λες τώρα..


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από JimClark και 07 Μαρ 2018, 23:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#492386 Θέλω να τοποθετήσω λάμπες led Ε27 με ανιχνευτή κίνησης σε 2-3 σημεία περιφερειακά του σπιτιού: στην πίσω μπαλκονόπορτα, στην κύρια είσοδο και στη μπροστά μπαλκονόπορτα.

Λειτουργούν σωστά; Υπάρχει κάτι άλλο (πχ με χρονοδιακόπτη, προγραμματιζόμενες κτλ)?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#492390 Αυτο " κλέμα ράγας για τροφοδότηση φάσεων σε μονοφασικό οικιακό πίνακα" διαβασα γι αυτο...

Βαζεις την "χτενα" πανω στους ασφαλειοδιακόπτες και την φαση με κλέμα σε μια μυτη που εχεις αφησει ελευθερη και voila....

( το εχω κανει σε βοηθητικό πινακακι που δινει στα φωτα του κηπου 10 led 10βατα - γκαραζοπορτα - αντλια λυματων - αντλια ομβρίων)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#492391 Fokion, Σωστός. Απλά μερικοί μπορεί να έχουν έλλειψη χώρου, καλυμμένες αναχωρήσεις κ να μη τους βολεύει.

Saxon Είχαμε φέρει τη "ρώγα" για 2 3 παραγγελιές.

Από ότι έχω ακούσει, δουλεύουν άψογα μετά από κανα 2μηνο.

https://www.osram-lamps.com/ecatalog/la ... /index.jsp

Mind you, αν δε σε πειράζει να ανάβει μία μία, ΟΚ. Αν νομιζεις οτι θα έπρεπε να ανάβουν όλες, βάζεις εξωτερικό (ανεξάρτητο) ανιχνευτή κίνησης και ανάβουν όλες μαζί ταυτόχρονα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#492397
JimClark έγραψε:
Saxon Είχαμε φέρει τη "ρώγα" για 2 3 παραγγελιές.

Από ότι έχω ακούσει, δουλεύουν άψογα μετά από κανα 2μηνο.

https://www.osram-lamps.com/ecatalog/la ... /index.jsp

Mind you, αν δε σε πειράζει να ανάβει μία μία, ΟΚ. Αν νομιζεις οτι θα έπρεπε να ανάβουν όλες, βάζεις εξωτερικό (ανεξάρτητο) ανιχνευτή κίνησης και ανάβουν όλες μαζί ταυτόχρονα.


Τιμή θυμάσαι ή να ψάξω;

Δε με πειράζει να ανάβουν μια μια. Αυτός είναι ο σκοπός, να ανάβει πχ η λάμπα της εισόδου όταν φτάνω στην είσοδο και ψάχνω την κλειδαρότρυπα. Προσθέτει, υποθέτω, και στην αίσθηση ασφάλειας το να υπάρχει ανοιχτό φως.

Πόσο ευαίσθητη ειναι; "Πιανει" και μικρόσωμα ζώα πχ γάτες; Ποση διάρκεια ζωής έχει στην πραξη;

Επίσης: υπάρχει κάποια λύση με αισθητήρα φωτός; Πχ να ανάβουν όλες αυτόματα το βράδυ.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#492398 Εγγυηση 2 ετών(το λιγότερο αν θυμάμαι καλά), απο εκει ξεκινάς τιμή κάπου στο 10ευρω (; ) ήταν σε προσφορά όμως. Αν δε βιάζεσαι, να το ψάξω την Παρασκευή να σου πω.

Δεν έχω άποψη για το αν θα ενεργοποιούνται από μικρά ζώα κτλ. (δεν υπάρχει σχετική ρύθμιση)...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#492399
JimClark έγραψε:Εγγυηση 2 ετών(το λιγότερο αν θυμάμαι καλά), απο εκει ξεκινάς τιμή κάπου στο 10ευρω (; ) ήταν σε προσφορά όμως. Αν δε βιάζεσαι, να το ψάξω την Παρασκευή να σου πω.

Δεν έχω άποψη για το αν θα ενεργοποιούνται από μικρά ζώα κτλ. (δεν υπάρχει σχετική ρύθμιση)...

Έκανα edit, για να προσθέσω αν υπάρχει λύση με αισθητήρα φωτός. Υπάρχει;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#492400 Mε αισθητήρα φωτός υπάρχουν, είναι πιο φτηνες (7- 9 ευρώ πάνω κάτω) παραπλήσια τεχνικά χαρακτηριστικά. Θυμάμαι στοκ σε 60 / 75 watt αντιστοιχία της Geyer και Sylvania. 2 αισθητηρια φωτος ωστε αν βιδωσει, να υπάρχει 1 αισθητήριο τουλάχιστο που θα δει το φως. Αυτές έχουν πιο πολύ πέραση.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#492404
JimClark έγραψε:Mε αισθητήρα φωτός υπάρχουν, είναι πιο φτηνες (7- 9 ευρώ πάνω κάτω) παραπλήσια τεχνικά χαρακτηριστικά. Θυμάμαι στοκ σε 60 / 75 watt αντιστοιχία της Geyer και Sylvania. 2 αισθητηρια φωτος ωστε αν βιδωσει, να υπάρχει 1 αισθητήριο τουλάχιστο που θα δει το φως. Αυτές έχουν πιο πολύ πέραση.

Δεν ξερω αν το σκέφτομαι σωστά...


Επειδή θα μπούνε κάτω από τα μπαλκόνια και είναι χωνευτες υποθέτω δε θα λειτουργεί το φωτοκύτταρο.

Οπότε, μπορούν να μπούνε 2 τέτοιες στην είσοδο που είναι σε εξωτερικό χώρο και 3 από τις motion σε κάθε πλευρά του σπιτιού και στην κεντρική πόρτα.