Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#845845 Εμείς να δεις ποσα σενάρια έχουμε κάνει από τότε που έγινε .
Κ δεν ήταν για να ρίξουμε ευθύνη σε κάποιον απλά για να ξέρουμε να προστεθούμε περισσότερο .

Πλέον έχουμε κάτι σαν πυρόσβεση μέσα στους πίνακες , κόβεται το ρεύμα φεύγοντας από το σπιτι εκτός από συναγερμό κλπ , γενικά κάναμε πολλές προσπάθειες αλλά να που κάτι πήγε παλι στραβα.

Πολύ θα ήθελα να βρω κάποιον να έχει γνώση κ εμπειρία στους φορτιστές . Όχι για να επισκευάσει αυτόν αλλά για να είμαστε σίγουροι κ για αυτή την εγκατάσταση .


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#845857 Η αλήθεια είναι πως και εγώ όταν μας είπε πως το i3 αργεί να φορτίσει, δεν περίμενα να δω αυτή την εικόνα από τον φορτιστή σου! :lipsealed:

Υπάρχει η παρακάτω εταιρεία η οποία βρίσκεται στην Σίνδο (πάνω στον κεντρικό δρόμο της Βιομηχανικής, λίγο πριν τις γραμμές), οι οποίοι όμως κατασκευάζουν φορτιστές. Δεν γνωρίζω κατά πόσο θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν στην περίπτωση σου, αλλά δεν έχεις κάτι να χάσεις, αν τους πάρεις ένα τηλέφωνο.
https://www.mc-chargers.com/
Άβαταρ μέλους
By glf
#845860 Αυτή πρέπει να είναι η κλέμα που συνδέεται το καλώδιο παροχής με το φορτιστή ε; Γενικά η ζημιά είναι στα καλώδια και να αλλαχτεί η κλέμα και ... βλέπουμε αν έχει πάθει ζημιά η πλακέτα.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#845868
glf έγραψε:Αυτή πρέπει να είναι η κλέμα που συνδέεται το καλώδιο παροχής με το φορτιστή ε; Γενικά η ζημιά είναι στα καλώδια και να αλλαχτεί η κλέμα και ... βλέπουμε αν έχει πάθει ζημιά η πλακέτα.


Μακάρι !!!
Απλά ο Ηλεκτρολογος μας είπε ουι δεν το αναλαμβάνει , μιας κ δε γνωρίζει από πλακέτες κλπ .
Καταλαβαίνω ότι είναι το πρωτο που θα πρέπει να αλλαχτεί κ μετά βλέπουμε αλλά ποιος θα το κάνει .
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#845869
axel12p έγραψε:Η αλήθεια είναι πως και εγώ όταν μας είπε πως το i3 αργεί να φορτίσει, δεν περίμενα να δω αυτή την εικόνα από τον φορτιστή σου! :lipsealed:

Υπάρχει η παρακάτω εταιρεία η οποία βρίσκεται στην Σίνδο (πάνω στον κεντρικό δρόμο της Βιομηχανικής, λίγο πριν τις γραμμές), οι οποίοι όμως κατασκευάζουν φορτιστές. Δεν γνωρίζω κατά πόσο θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν στην περίπτωση σου, αλλά δεν έχεις κάτι να χάσεις, αν τους πάρεις ένα τηλέφωνο.
https://www.mc-chargers.com/


Σε ευχαριστώ ! Θα επικοινωνήσω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#845871 Το θέμα δεν είναι η κλέμα, αλλά το καλώδιο και η εγκατάσταση κατά την γνώμη μου.
Υπάρχει χωριστό ρελε ασφαλείας για τον φορτιστή; Και είναι τύπου Β; Πολλοί εγκαταστατες βάζουν τύπου Α και εκεί, που ουσιαστικά δεν κάνει αυτό που πρέπει, μιας και τύπου Α έχεις στην κεντρική παροχή του πίνακα ούτως ή άλλως.
Οι φορτιστές των μπαταριών που χρησιμοποιούνται σε plug-in ηλεκτρικά οχήματα μπορούν να προκαλέσουν υψηλά επίπεδα αρμονικής παραμόρφωσης. Τα τυπικά ρελέ τύπου A έχουν σχεδιαστεί μόνο για χρήση σε συχνότητα των 50Hz AC. Εάν σε αυτό το ρελέ που είναι σχεδιασμένο για λειτουργία στα 50Hz περάσει ρεύμα υψηλής συχνότητας, μπορεί να προκαλέσει υπερθέρμανση των εξαρτημάτων και να οδηγήσει σε αστοχία του ρελέ.

Ένα άλλο ζήτημα σχετίζεται με τα κυκλώματα ανόρθωσης του on board φορτιστή και τη διαρροή DC ρεύματος στο καλώδιο της παροχής υπό συνθήκες βλάβης. Το DC που ρέει μέσω τυπικών RCD παράγει μαγνητικό κορεσμό στον σιδερένιο πυρήνα ρελέ και το καθιστά ανίκανο να ανταποκριθεί σε μια κατάσταση στην οποία υπάρχει πραγματικός κίνδυνος ηλεκτροπληξίας. Για το λόγο αυτό τοποθετείται και ρελέ τύπου Β, ώστε να υπάρχει μια ολοκληρωμένη ικανότητα ανίχνευσης για ρεύματα διαρροής και κατά συνέπεια αυξημένη ασφάλεια στο χρήστη του ηλεκτρικού οχήματος.

https://electrologos.gr/ilektriki-asfal ... ochimaton/
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#845874
Anonymous Founder έγραψε:Το θέμα δεν είναι η κλέμα, αλλά το καλώδιο και η εγκατάσταση κατά την γνώμη μου.
Υπάρχει χωριστό ρελε ασφαλείας για τον φορτιστή; Και είναι τύπου Β; Πολλοί εγκαταστατες βάζουν τύπου Α και εκεί, που ουσιαστικά δεν κάνει αυτό που πρέπει, μιας και τύπου Α έχεις στην κεντρική παροχή του πίνακα ούτως ή άλλως.
Οι φορτιστές των μπαταριών που χρησιμοποιούνται σε plug-in ηλεκτρικά οχήματα μπορούν να προκαλέσουν υψηλά επίπεδα αρμονικής παραμόρφωσης. Τα τυπικά ρελέ τύπου A έχουν σχεδιαστεί μόνο για χρήση σε συχνότητα των 50Hz AC. Εάν σε αυτό το ρελέ που είναι σχεδιασμένο για λειτουργία στα 50Hz περάσει ρεύμα υψηλής συχνότητας, μπορεί να προκαλέσει υπερθέρμανση των εξαρτημάτων και να οδηγήσει σε αστοχία του ρελέ.

Ένα άλλο ζήτημα σχετίζεται με τα κυκλώματα ανόρθωσης του on board φορτιστή και τη διαρροή DC ρεύματος στο καλώδιο της παροχής υπό συνθήκες βλάβης. Το DC που ρέει μέσω τυπικών RCD παράγει μαγνητικό κορεσμό στον σιδερένιο πυρήνα ρελέ και το καθιστά ανίκανο να ανταποκριθεί σε μια κατάσταση στην οποία υπάρχει πραγματικός κίνδυνος ηλεκτροπληξίας. Για το λόγο αυτό τοποθετείται και ρελέ τύπου Β, ώστε να υπάρχει μια ολοκληρωμένη ικανότητα ανίχνευσης για ρεύματα διαρροής και κατά συνέπεια αυξημένη ασφάλεια στο χρήστη του ηλεκτρικού οχήματος.

https://electrologos.gr/ilektriki-asfal ... ochimaton/


Πολύ ωραία .
Θα ήθελα να βρω τον ηλεκτρολόγο που ξέρει να το κάνει σωστά . Κ όχι να έρθει κάποιος που πρέπει να του πω τι να κάνει ή τι να διαβάσει ….
Ουφ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#845893 Συνήθως οι εταιρείες που πουλάνε φορτιστές, σου προτείνουν συνεργείο για την τοποθέτηση. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια ερώτηση στην MCC που σου προτάθηκε παραπάνω, είναι αρκετά σοβαρή εταιρεία και με καλά προϊόντα, τους έχω πετύχει σαν εκθέτες και σε διάφορες εκθέσεις.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#845903
Anonymous Founder έγραψε:Συνήθως οι εταιρείες που πουλάνε φορτιστές, σου προτείνουν συνεργείο για την τοποθέτηση. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια ερώτηση στην MCC που σου προτάθηκε παραπάνω, είναι αρκετά σοβαρή εταιρεία και με καλά προϊόντα, τους έχω πετύχει σαν εκθέτες και σε διάφορες εκθέσεις.


Σταμάτησα όπως περνούσα από εκεί .
Πουλάνε μέσω συνεργατών , οι οποίοι συνεργάτες τους έχουν , άλλους συνεργαζόμενους εγκαταστστες .
Λογικά καποιπσ Συνεργάτης τους θα μου στείλει κάποια προσφορά για δυο νέους ( να βάλω έναν κ στο μαγαζι ) κ θα δούμε κ τι προτείνουν κ για εγκατάσταση .
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#845904 Ευγενέστατη η κοπέλα κ μάλιστα μου έδειξε δυο μοντέλα . Το ένα από τα δυο έχει δική του ασφάλεια κ δεν χρειάζεται λέει έξτρα άσφαλεια στον πίνακα . Φυσικά μπορεί εγώ να κατάλαβα λάθος . Ας επικοινωνήσει κάποιος εγκαταστατης κ βλέπουμε .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#853471 Ερώτηξη: από πού αγοράζουμε ηλεκτρονικά (πυκνωτές κλπ) στην Αθήνα; Παλιά ήξερα για Κάνιγγος, Μοναστηράκι αλλά ζώντας εκτός έχω χάσει κάθε επαφή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#853474
sknipper έγραψε:Ερώτηξη: από πού αγοράζουμε ηλεκτρονικά (πυκνωτές κλπ) στην Αθήνα; Παλιά ήξερα για Κάνιγγος, Μοναστηράκι αλλά ζώντας εκτός έχω χάσει κάθε επαφή.

Το πιο γνωστό μαγαζί για τέτοια:
http://www.katoumas.gr/

Αλλά αν θέλεις ποικιλία, η λύση είναι το Mouser.com, δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#853478
Anonymous Founder έγραψε:
sknipper έγραψε:Ερώτηξη: από πού αγοράζουμε ηλεκτρονικά (πυκνωτές κλπ) στην Αθήνα; Παλιά ήξερα για Κάνιγγος, Μοναστηράκι αλλά ζώντας εκτός έχω χάσει κάθε επαφή.

Το πιο γνωστό μαγαζί για τέτοια:
http://www.katoumas.gr/

Αλλά αν θέλεις ποικιλία, η λύση είναι το Mouser.com, δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Ο Κατουμάς δεν υφίσταται πλέον (τουλάχιστον στην Πραξιτέλους), κάνω λάθος; Δεν έχω ιδέα γιατί λειτουργεί ακόμα η σελίδα του.

Σοβαρό κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων στο κέντρο είναι ο "Φανός" στη Σολωμού. Δέχεται και παραγγελίες με κωδικούς από Mouser, Farnell, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#853487 Τα online τα έχω και Αγγλία. Το Θεσσαλονικώτικο μου πέφτει 500χλμ μακριά και ο Κατουμάς λέτε δεν. Άρα πραγματικό μαγαζί, επισκέψιμο, να μπεις μέσα και να χαζέψεις είναι ο Φανός στη Σολωμού. Θα περάσω να θυμηθώ τα νιάτα μου. Ευχαριστώ.