Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#335468
fubar.gr έγραψε:
21 quadra έγραψε:Άρα όπως λες μπορείς να βάλεις πηνία 380 βόλτ στους μετασχηματιστές, έτσι δεν είναι ?
Επίσης αν πάρω ρεύμα από ξεχωριστή πρίζα με 220 κανονικά και πάρω τα 24vac από τον μετασχηματιτή δεν μπορώ να έχω πηνία 24vac στους ρελέδες ?



Ναί, μπορείς να πάρεις απο πρίζα, να το στείλεις στο μετασχηματιστή και μετά στα 24άρια ρελέ.


ΆραΓιάννη να ακολουθήσω την συνδεσμολογία σου ή χρειάζεται τροποποίηση ?
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#335474
21 quadra έγραψε:
fubar.gr έγραψε:
21 quadra έγραψε:Άρα όπως λες μπορείς να βάλεις πηνία 380 βόλτ στους μετασχηματιστές, έτσι δεν είναι ?
Επίσης αν πάρω ρεύμα από ξεχωριστή πρίζα με 220 κανονικά και πάρω τα 24vac από τον μετασχηματιτή δεν μπορώ να έχω πηνία 24vac στους ρελέδες ?



Ναί, μπορείς να πάρεις απο πρίζα, να το στείλεις στο μετασχηματιστή και μετά στα 24άρια ρελέ.


ΆραΓιάννη να ακολουθήσω την συνδεσμολογία σου ή χρειάζεται τροποποίηση ?



Περίμενε λίγο, το ξανασχεδιάζω για να είναι πιό ευκρινές.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#335483 Εικόνα

Ελπίζω να είναι σωστό.

Φαντάζομαι στις εξόδους του inverter τις φάσεις τις ονομάζει R S T και απο την πλευρά του μοτέρ U V W ή Χ Υ Ζ

Έτσι όπως είναι, αν ο διακόπτης γυρίσει στη θέση 1 το μοτέρ παίρνει την ορθή διαδοχή φάσεων και θα περιστρέφεται δεξιόστροφα. Στη θέση 2 αντιστρέφεται η διαδοχή φάσεων και περιστρέφεται αριστερόστροφα.

Στη θέση 0 δέν κάνει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#335539 Κάτι περίεργο έγινε και το tinypic τώρα βγάζει άσχετη φωτογραφία. Το βάζω πάλι εδώ:

Εικόνα

Θα φτιάξω την πλακέτα έτσι κι αλλιώς. Είναι απλό και εύκολο project. Ουσιαστικά ένας αντιστροφέας φοράς τριφασικού μοτέρ είναι, όλο και κάπου θα χρειαστεί.

Ευχαριστώ για την πρόσκληση, με την πρώτη ευκαιρία θα τηλεφωνήσω να κανονίσουμε :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#335844 Δεν μπορώ να βρώ βάση PCB για αυτά τα ρελέ, μόνο βάση ράγας. Οπότε δέν έχει ιδιαίτερο νόημα να φτιάξω πλακέτα, ουσιαστικά μόνο μερικές κλέμες θα έχει πάνω της :sorry:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#335881
fubar.gr έγραψε:Δεν μπορώ να βρώ βάση PCB για αυτά τα ρελέ, μόνο βάση ράγας. Οπότε δέν έχει ιδιαίτερο νόημα να φτιάξω πλακέτα, ουσιαστικά μόνο μερικές κλέμες θα έχει πάνω της :sorry:


Έτσι ακριβώς, δεν είναι δα και κάτι που απαιτεί πλακέτα, όλοι οι βιομηχανικοί πίνακες των μηχανημάτων ράγα Ω χρησιμοποιούν.
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#336009 Γίνεται να δουλέψει dimmer για LED χωρίς ουδέτερο; Υπάρχει κάποιος τύπος λαμπών LED που δουλεύει με dimmer χωρίς ουδέτερο;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#336105
Jorge_greek έγραψε:Γίνεται να δουλέψει dimmer για LED χωρίς ουδέτερο; Υπάρχει κάποιος τύπος λαμπών LED που δουλεύει με dimmer χωρίς ουδέτερο;


Η έλλειψη ουδετέρου είναι πρόβλημα. Νομίζω υπάρχουν κάποια dimmers για led που δέν χρειάζονται ουδέτερο, αλλά πρέπει να συνεργάζονται με συγκεκριμένες λάμπες μόνο.

Απο κεί και πέρα υπάρχουν και λάμπες led που ντιμάρονται με τα κλασσικά dimmer.

Νομίζω οτι όλες οι λάμπες τύπου led filament μπορούν να ντιμαριστούν με τα παλιά dimmer.

Λογικά ο JimClark θα τα ξέρει καλύτερα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#336339 ρε.

Τώρα γυρισα από τη δουλειά ρεεε :lol: :lol:

Σχετικά με τα dimmers Κυτίου διακόπτη (χωνευτά)

Θα κοιτάξετε για led dimmers χωρίς ουδέτερο (2 καλωδίων). Ηλεκτρονικοί. Οι "καλοί" π.χ. 670 83 της Legrand έχει μέχρι κ ρύθμιση για επαγωγικό ή χωρητικό φορτίο, ρύθμιση της μέγιστης ελάχιστης έντασης.

Είναι dimmers που είναι λιγο πολύ συμβατά με οποιαδήποτε λάμπα δηλώνεται ως dimmable. Το ντιμάρισμα ως επι τω πλείστω φάσης και πολύ πιο σπάνια 0-10. Το φάσης κόβει την αρχή της φάσης του ημιτόνου ή το τέλος (google http://www.ledjournal.com/main/blogs/le ... e-dimmers/ ). Πάντα στη λάμπα υπάρχει ένδειξη για το ντιμάρισμα.

ΣΤην περίπτωση που έχεις διακόπτες και δεν υπάρχει σε αυτή τη σειρά τέτοιου είδους dimmer, και θες σίγουρα να έχεις διακόπτη της ίδιας σειράς, μπορείς να επιλέξεις κάποιο 2 καλωδίων dimmer σε συνδυασμό με button. Οπότε παίρνεις αυτό http://www.master-electric.gr/product.a ... &catid=174 , τοποθετημένο πίσω από button και γίνεται το dimmάρισμα. Καταπληκτικό μαραφετάκι αυτό το τελευταίο.

Οι προμηθευτές Legrand , abb, schneider συνήθως προτείνουν να ντιμάρετε με τον ίδιο διακόπτη:
-max 10 λάμπες (σε περισσότερες λάμπες δε γίνεται σωστά το κόψιμο φάσης και υπάρχει τρεμόπαιγμα)
-με΄γιστη πραγματική ισχύς led <75 ~ 100 watt

Εγώ δηλώνω φαν και του master dimmer που πραγματικά ρυθμίζει τα πάντα. Λαμπτήρες με έλεγχο έντασης όλων των τύπων, ως κ μονοφασικούς ανεμιστήρες.
Άβαταρ μέλους
By otso
#336798 Κινητο μαικροσοφτ 1.5 χρονου , ειναι νεκρο ξαφνικα χωρις πεσιμο , το βραδυ δουλευε το πρωι τιποτα .Επισης δεν δειχνει να φορτιζει οσο και να το αφησεις και με διαφορετικους φορτιστες .Εικαζω η οτι εχει προβλημα το μκρο usb που συνδεουμε τον φορτιστη η οτι παπαλα η μπαταρια . υπαρχει τροπος να δουμε με πολυμετρο αν η μπαταρια ειναι νεκρη; η πως μπορουμε να το διαπιστωσουμε ;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#336820 Εφόσον ξέρεις οτι ντιμάρεται, κάποια λύση της master θα σε βολεύει. Εγώ όσο και να πονάει θα πήγαινα στην οικονομική πρόταση της μαμάς εταιρείας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όσον αφορά σωστή λειτουργία / εγγύηση