Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#331162 Δεν έχει οδηγίες; Σίγουρα πρέπει να έχει ένα σχεδιάκι με την λειτουργία των επαφών.
Αν έχεις πολύμετρο σύνδεσέ το και δες ποιές επαφές ανοιγοκλείνουν με τον θερμοστάτη.


Edit. Βρήκα το σχεδιάκι στο manual. Οι επαφές είναι πράγματι οι Q11 & Q14
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#331182
JimClark έγραψε:κάθε λάμπα κλασσική ηλεκτρονική pl 2πινη ή 4πινη δεν παίζει ρόλο δίνει πιο πολλά λούμενα από φωτιστικό αντικατάστασης pl (αυτά τα ενιαία στρόγγυλα). Δεν το συζητώ για το λάθος του να βάλεις λάμπα led αντικατάστασης που μοιάζει την pl. Θα πέσει η ένταση φωτός στο μισό κ πιο κάτω. Εκτός αν είσαι συνηθισμένος να :

π.χ. έχεις 16 φωτιστικά pl, καις τώρα τα 8 για οικονομία με συμβατική λάμπα. Οπότε αλλάζεις όλα, καις και τα 16, πιο ομοιογενής φωτισμός κ περισσότερη οικονομία

Εχω 4 τετοια, με2x26W 2πινη pl
Εικόνα
οπου υποτιθεται η καθε pl δινει 1800lm

και θελω να τα αλλαξω με τετοια

Εικόνα

με τεχνικα χαρακτηριστικα:
Χρώμα Φωτισμού Θερμό Λευκό (3000Κ), Φυσικό Λευκό (4500Κ), Ψυχρό Λευκό (6500Κ)
Κατασκευαστής GoldLed
Αντικαθιστά 360W
Διάρκεια Ζωής 40.000h
Καταναλώνει 40W
Γωνία Δέσμης 180°
Φωτεινότητα 4000 lumens
Συμβατότητα με Dimmer Όχι
Διαστάσεις ø 1195 x 295 mm
Τάση Εισόδου AC 85-265V
Εγγύηση 3 Έτη
CRI Ra > 85

Συμφωνα με τον ηλεκτρολογο θα εχει πολυ περισσοτερο φως με 2 τετοια απο τα 4 διπλα pl. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#331372 θα είναι σιγουρα πιο ωφέλιμο το φως γιατί έχεις σποτ vs επιφανειακή πηγή φωτός. Προχώρα το. Δες κ μια τιμή για ντιμαριζόμενο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#331412 Πήγα στον Καυκα για να πάρω λάμπες led e14 και ρώτησα για πάνελ. 45αρι 5000 λουμενα 159€
Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!
Dimmable δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμο γιατί το μαγαζί είναι 5 μέτρα μέσα από τον δρόμο και το φως του ήλιου δεν το χτυπάει ποτέ

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#331432 Μάλλον βαρέθηκε να εξυπηρετήσει. Εχει και πιο προσιτές λύσεις
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#331442 Ήθελα να αντικαταστήσω και εγώ 6 λάμπες φθορισμού που έχω με αντίστοιχα πάνελ LED, αλλά τελικά τα λεφτά ήταν πολλά και φοβήθηκα πως αντί να έχω περισσότερο lumens (που αυτό με ενδιαφέρει κυρίως) θα είχα στην καλύτερη τα ίδια, με αρκετά υψηλό κόστος.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#332217
rx8_drifter έγραψε:fuba τώρα το είδα αυτό.

Δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, το αντικεραυνικό είναι μια μη γραμμική αντίσταση η οποία για την κυμματομορφή του ρεύματος του κεραυνού ουσιαστικά είναι βραχυκύκλωμα οπότε παρακάμπτεις την εγκατάσταση "ριχνοντας" το ρεύμα του κεραυνού στην γείωση.
Για ποιό λόγο να εγκαταστήσεις ασφάλειες στο αντικεραυνικό?


Οι ασφάλειες είναι για την περίπτωση που βραχυκυκλώσει το MOV μέσα στο φυσίγγι. Και στο φυλλάδιο του Raycap προτείνει να μπούν ασφάλειες σε σειρά http://fubar.gr/wp-content/uploads/2015 ... orb-30.pdf

Μάλιστα τώρα βλέπω στο Raycap οτι όπως και στο Hager, οι ασφάλειες πρέπει να μπούν μόνο όταν η κεντρική παροχή είναι απο 125Α και πάνω.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#332259 Mετά το Ρολόι της ΔΕΗ δεν το βάζεις? Αν ναι, τοτε σε καλύπτει αυτό, αλλιώς θα πρεπει να χεις selectivity με τις ασφάλειες που έχουν σε δαύτο για να έχει νόημα
Άβαταρ μέλους
By g47
#332336 Ψαχνω για ενα πολυπριζο ασφαλειας μιας και το προηγουμενο πρεπει να κλεινει 10ετια και αποτι διαβαζω ανετα μπορει να μην προστατευει και με την αγορα νεου υπολογιστη καλο θα ηταν να ειμαι σιγουρος.
Εχω βρει αυτο
http://www.e-shop.gr/apc-pm8-gr-essenti ... PER.664341

το οποιο με τις μηδενικες γνωσεις που εχω στα ηλεκτρικα μου φαινεται καλο.
Εχουμε καποια αλλη προταση?
Πανω θα μπει το desktop, η οθονη του, ηχειακια 2.1 , ενας σκληρος, ενα φωτιστικο και ενας φορτιστης κινητου.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#332545
rx8_drifter έγραψε:Mετά το Ρολόι της ΔΕΗ δεν το βάζεις? Αν ναι, τοτε σε καλύπτει αυτό, αλλιώς θα πρεπει να χεις selectivity με τις ασφάλειες που έχουν σε δαύτο για να έχει νόημα



Ναί, μετά το ρολόι. Και ναί, λέει οτι οι ασφάλειες πρέπει να είναι μικρότερες απο τις κεντρικές, οπότε να το selectivity. Βέβαια εγώ το έχω βάλει και μετά το ΔΔΕ, οπότε με το παραμικρό βραχυκύκλωμα θα πέσει αυτό πρώτα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#332803 Noμίζω ότι είναι κακή ιδεά να το βάλεις μετά τον ΔΔΕ, γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν αντέχουν κρουστικά ρεύματα αυτά.

Δεν έχει και νόημα βασικά :hmmm:

Επίσης, σημαντικό να τσεκάρεις την γείωσή σου να είναι της προκοπής. Όλα αυτά τα συστήματα δουλεύουν με χαμηλές τιμές γείωσης σωστά.
Εχεις θεμελιακή?
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#332881
rx8_drifter έγραψε:Noμίζω ότι είναι κακή ιδεά να το βάλεις μετά τον ΔΔΕ, γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν αντέχουν κρουστικά ρεύματα αυτά.

Δεν έχει και νόημα βασικά :hmmm:

Επίσης, σημαντικό να τσεκάρεις την γείωσή σου να είναι της προκοπής. Όλα αυτά τα συστήματα δουλεύουν με χαμηλές τιμές γείωσης σωστά.
Εχεις θεμελιακή?


Έτσι λέει στο φυλλάδιο του Hager, μπαίνει μετά το RCD.

Πρόβλημα με υπερτάσεις μπορεί να έχουν τα αμερικάνικα που είναι ηλεκτρονικά. Τα ευρωπαικού τύπου δέν μασάνε.


Θεμελιακή γείωση? What is this? :lol: Δέν υπήρχαν τέτοια κόλπα όταν χτίστηκε το σπίτι.

Η γείωση έχει χαμηλή αντίσταση by default γιατι εδώ στο χωριό που είμαι έχουμε TN-C-S