Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#321911 Εξαρτάται από το πώς μεταβάλλεται η ένταση του φωτιστικού...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#321913
Billopoulos έγραψε:Το ιδιο ισχυει σε οποιοδηποτε φωτιστικο με ροοστατη;


Τις περισσότερες φορές ναι. Για παράδειγμα σε λάμπα πυρακτώσεως με dimmer ισχύει.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#322208 Πρίν μερικές εβδομάδες είχα δείξει ένα χρονικό με 555 το οποίο όμως είχε το πρόβλημα οτι ενεργοποιούνταν με το που έπαιρνε τροφοδοσία.

Εδώ το Revision 2 οπου το πρόβλημα εχει διορθωθεί:

Εικόνα

Εικόνα

Η βασική διαφορά είναι η προσθήκη των R4, R5 και C5, τα οποία κρατάνε το reset γειωμένο για λίγο κατα την παροχή τροφοδοσίας, επομένως δέν ενεργοποιείται απο μόνο του πλέον. Έχω κάνει και μερικές άλλες αλλαγές, όπως τον ένα πυκνωτή SMD τον έκανα throughole και τον έβαλα απο την πάνω πλευρά, και έκανα λιγο καλύτερη τη σύνδεση του regulator με το top layer
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#322255 Ερώτηση αδαους, θέλω να βάλω πάνελ led στο μαγαζί και από την έρευνα που έκανα μονο ενα έχει πάνελ με φωτεινότητα >2500lm καθώς και γωνία φωτισμού 180 μοίρες.
Υπάρχουν αυτά τα νούμερα ή λέει υπερβολές ο τύπος;
Το κατάστημα λέγετε ledison

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By dstou
#322425 Ποιός ΚΑΦΡΟΣ έχει σχεδιάσει τη συσκευασία των λαμπτήρων λεντ της Φίλιψ, που έχουν κατακλύσει τελευταία την αγορά? Τα γράμματα των βασικών και κρίσιμων μεγεθών, όπως λούμεν, παλιά βατ, νέα βατ, θερμοκρασία λευκού κ.α. είναι τόσο μικρά και αχνά που δεν τα βλέπω καλά με τα γυαλιά μου, πρέπει να βαλω ΚΑΙ μεγενθυντικό φακό. Στο συρτάρι έχω παλαιότερες λάμπες της ιδίας εταιρείας, και πυρακτώσεως και οικονομίας, και εκεί αυτά, ιδιαίτερα τα βατ, είναι με μεγάλα μποντ που ξεχωρίζουν αμέσως. Στον Καυκά που τα αγόρασα, ο υπάλληλος κατέβασε και τα σχετικά καντήλια που έψαχνε στις ψείρες να βρει τι είναι η κάθε συσκευασία. Πόσο βλάκες είναι...
Έγραψα και χεστήριο μέιλ το πρωί σε Φίλιψ φωτισμός. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#322429
Νίκος Παππάς έγραψε:Ερώτηση αδαους, θέλω να βάλω πάνελ led στο μαγαζί και από την έρευνα που έκανα μονο ενα έχει πάνελ με φωτεινότητα >2500lm καθώς και γωνία φωτισμού 180 μοίρες.
Υπάρχουν αυτά τα νούμερα ή λέει υπερβολές ο τύπος;
Το κατάστημα λέγετε ledison


Δεν εχω υπόψιν μου σκέτο led με γωνία 180 μοιρες, συνήθως πάνε μέχρι 120. Αλλά αυτό μπορεί να γίνει 180 (και ακόμα παραπάνω) αν μπεί κατάλληλος φακός μπροστά απο το led που να διαχέει το φώς ακόμα πιό πολύ.

Βέβαια υπόψιν οτι ένα led των 180 μοιρών θα πρέπει να έχει παραπάνω lumens απο ένα των 120 για να φωτίζει το ίδιο, γιατι το φώς μοιράζεται σε μεγαλύτερο χώρο.

Τα 2500 lm νορμάλ νούμερο ακούγεται.

Έχεις τη δυνατότητα να τα δείς αναμένα στο κατάστημά τους? Βέβαια για 100% σιγουριά θα πρέπει να τα δείς πώς φέγγουν στο χώρο σου.
Άβαταρ μέλους
By umaga
#326846 ρωτησα και στο diy αλλα εδω ταιραζει καλητερα, λοιπον εχω φωτοσωληνα , οκ συνδεσα το φις που ειναι σαν πιρουνακι και μπαινει μεσα στη φωτοσωληνα αλλα αυτο το φις εχει απο την αλλη μερια 3 καλωδια, ενα κοκκινο και δυο μπλε... προφανος ειναι ετσι για φωτορυθμιστή; εγω δεν θελω να βαλω ρυθμιστη, θελω απλα να βαλω ενα φις και να το βαζω στην πριζα... τι κανω λοιπον στριβω τα δυο μπλε μαζι απο τη μια μερια και το κοκκινο μονο του ;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#328244 Αυτό είναι το αντικεραυνικό που εγκατέστησα στον πίνακα της Α/Θ



Αν καταβαλαίνω καλά απο το σχεδιαγραμμα στο manual, επειδή η κεντρική παροχή είναι μικρή, δέν χρειάζεται να προστατεύεται με ασφάλειες, και με αυτό τον τρόπο το εγκατέστησα, έτσι ωστε να είναι και μικρότερο το μήκος των αγωγών.

Παρόλα αυτά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη :lol:

Πάντως και στις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές που βάζουμε MOV, δέν μπαίνει κάποια επιπλέον προστασία, εκτός απο την κεντρική τηκόμενη ασφάλεια, η οποία μπορεί και να μήν υπάρχει.

Αυτό που γίνεται συνήθως είναι οτι σε περίπτωση υπέρτασης σκάει το MOV και βγαίνει απο μόνο του εκτός κυκλώματος, ή αν βραχυκυκλώσει θα ρίξει την ασφάλεια στον πίνακα.

Εδώ το αντικεραυνικό εκτός απο την κεντρική ασφάλεια, προσταεύεται και απο το ρελέ διαφυγής, και μάλλον αυτό θα ρίξει πρώτο.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#328255 Η ασφαλεια ασφαλιζει την εγκατασταση. Το αντιμεραυνικο θελει ασφαλεια δικιη του οχι απαραιτητα. Οπως ανεφερες καλυπτεται απο τη κεντρικη, απλα σε περιπτωση σφαλματος/κεραυνκυ θα εχεις βραχυκυκλωμα οποτε θα διακοπει γενικα το ρευμα. Οποτε θα πρεπει να πας να βγαλεις το καμμενο φυσιγγιο και να επαναφερεις τη γενικη. Το διαρροης μπορει να μην "πεσει" καν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#331029 Μιλουσα με φιλο ηλεκτρολογο για τα φωτα στο μαγαζι, εχω 4 διπλα pl και 3 λαμπες φθορισμου στον παγκο εργασιας. Του ειπα να εθει να αλλαξουμε τις λαμπες γιατι εχουν πεσει με τα χρονια και μου προτεινε αυτο που σκεφτομουν, να τα αλλαξω ολα με led panels.
Κουβεντιαζοντας για το αν θα εχω περισσοτερο φως του ανεφερα οτι η καθε pl εχει 1800 lumens και η καθε φθορισμου πανω απο 2500, τουλαχιστον ετσι λενε τα σαιτ που κοιταζω.
Εβαλε τα γελια λεγοντας οτι τα νουμερα αυτα δεν ισχυουν και μου ειπε οτι θα μου φερει ενα 60αρι led panel που εχει στο μαγαζι να το δω πως φωτιζει απο Δευτερα.
Επισης προτεινε φωτιστικο led αμεσου-εμμεσου οπως μου το ειπε για να εκμεταλευτω και την ανακλαση στο ταβανι. Τετοιο πραγμα δεν εχω δει παντως.

Ερωτησεις, ισχυει αυτο για τις pl και τα lumens; Ειναι δυνατον οι εταιριες να ανακοινωνουν νουμερα που δεν ισχυουν; Με τα led panel τι γινεται; Εκει ισχυουν τα νουμερα η ειναι πλασματικα;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#331034 κάθε λάμπα κλασσική ηλεκτρονική pl 2πινη ή 4πινη δεν παίζει ρόλο δίνει πιο πολλά λούμενα από φωτιστικό αντικατάστασης pl (αυτά τα ενιαία στρόγγυλα). Δεν το συζητώ για το λάθος του να βάλεις λάμπα led αντικατάστασης που μοιάζει την pl. Θα πέσει η ένταση φωτός στο μισό κ πιο κάτω. Εκτός αν είσαι συνηθισμένος να :

π.χ. έχεις 16 φωτιστικά pl, καις τώρα τα 8 για οικονομία με συμβατική λάμπα. Οπότε αλλάζεις όλα, καις και τα 16, πιο ομοιογενής φωτισμός κ περισσότερη οικονομία
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#331044
fubar.gr έγραψε:Αυτό είναι το αντικεραυνικό που εγκατέστησα στον πίνακα της Α/Θ



Αν καταβαλαίνω καλά απο το σχεδιαγραμμα στο manual, επειδή η κεντρική παροχή είναι μικρή, δέν χρειάζεται να προστατεύεται με ασφάλειες, και με αυτό τον τρόπο το εγκατέστησα, έτσι ωστε να είναι και μικρότερο το μήκος των αγωγών.

Παρόλα αυτά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη :lol:

Πάντως και στις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές που βάζουμε MOV, δέν μπαίνει κάποια επιπλέον προστασία, εκτός απο την κεντρική τηκόμενη ασφάλεια, η οποία μπορεί και να μήν υπάρχει.

Αυτό που γίνεται συνήθως είναι οτι σε περίπτωση υπέρτασης σκάει το MOV και βγαίνει απο μόνο του εκτός κυκλώματος, ή αν βραχυκυκλώσει θα ρίξει την ασφάλεια στον πίνακα.

Εδώ το αντικεραυνικό εκτός απο την κεντρική ασφάλεια, προσταεύεται και απο το ρελέ διαφυγής, και μάλλον αυτό θα ρίξει πρώτο.


fuba τώρα το είδα αυτό.

Δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, το αντικεραυνικό είναι μια μη γραμμική αντίσταση η οποία για την κυμματομορφή του ρεύματος του κεραυνού ουσιαστικά είναι βραχυκύκλωμα οπότε παρακάμπτεις την εγκατάσταση "ριχνοντας" το ρεύμα του κεραυνού στην γείωση.
Για ποιό λόγο να εγκαταστήσεις ασφάλειες στο αντικεραυνικό?
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#331154 O θερμοστάτης χώρου siemens τα έπαιξε. Αγοράστηκε νέος siemens. Θέλω να κάνω σύνδεση 2 καλωδίων που πάνε στον λέβητα αερίου. Μήπως κάποιος έχει ιδέα πού πρέπει να συνδέσω τα καλώδια στο νέο θερμοστάτη. Φωτογραφία από τον παλιό με τα καλώδια επάνω και τις επαφές του νέου.

Συνδέσεις στη βάση του παλιού.
Εικόνα

Επαφές στη βάση του νέου. Τα καλώδια συνδέονται στο αριστερό κομμάτι και μετά το δεξί πάει και ''καρφώνεται'' επάνω στο αριστερό.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#331157 Θα τα συνδέσεις στο T και X της δεξιάς κλέμας στο πρώτο κομμάτι (πλακέτα) που φαίνεται αριστερά στην φωτογραφία.