Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#132546 Γύρω στα 1000 €

Ο μόνος λόγος που το αγόρασα είναι επειδή υπάρχει η δυνατότητα χακαρίσματος, αλλιώς η στοκ ανάλυση είναι πολύ χάλια (80 x 60 pixel) και σε αυτή την τιμή συμφέρουν πιό πολύ αυτές που μπαίνουν στο κινητό.

nass έγραψε:fubar: ενδιαφέρον το hack-άρισμα :) http://fubar.gr/hacking-the-flir-e4/


Ούπς, με πιάσατε :ninja: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#132552
fubar.gr έγραψε: σε αυτή την τιμή συμφέρουν πιό πολύ αυτές που μπαίνουν στο κινητό.


Και γιατί δεν πήρες μια τέτοια για το κινητό;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#132557 Αυτή είναι η δεύτερη έκδοση της FLIR One που βγήκε τώρα, η πρώτη είχε ανάλυση 80χ60 όπως η νορμάλ E4

Η χακαρισμένη Ε4 έχει ανάλυση 320 χ 200. Η διαφορά είναι χαοτική.

Αν κάποιος σκέφτεται για θερμοκάμερα τώρα, καλύτερα να περιμένει. Η εξέλιξη είναι ραγδαία, πολύ σύντομα θα υπάρχουν μεγάλες αναλύσεις σε πολύ χαμηλές τιμές.
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#132561 Ωραία, εγώ ενδιαφέρομαι εδώ και καιρό αλλά λόγω τιμής δεν τις πλησίαζα.
Τελευταία φορά που 'χα κοιτάξει θυμάμαι για πάνω από 2000 ευρώ.
(παράκληση προς μαγαζιά: να βάζετε και τιμή σε δραχμές παρακαλώ :lol: )
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#132567 Υπάρχουν και τα false positives:

Εικόνα

Εδώ φαίνεται οτι η ροζέτα του φωτιστικού είναι 6 βαθμούς πάνω απο τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, οπότε τα καλώδια μέσα θα ψήνονται!

Κι όμως, κατέβασα το πλαστικό κάτω και τα καλώδια απο μέσα ήταν κρύα. Αυτό που φαίνεται είναι αντανάκλαση της υπέρυθρης ακτινοβολίας που προέρχεται απο τη λάμπα και όχι "πραγματική" θερμοκρασία.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#132665 Ωραίο gadget. Σίγουρα για κάποιους είναι εργαλείο.

Για τις διαρροές θερμότητας από κουφώματα κλπ. αλλά και για την δουλειά που έδειξες χρησιμοποιώ το Black & Decker TLD 100 Thermal Leak Detector. Καμία σχέση φυσικά με την κάμερα που αγόρασες, αλλά κάνει μια χαρά για την δουλειά που το θέλω και είναι και φτηνό. Εκτός από την ένδειξη θερμοκρασίας στην οθόνη, μεταφέροντας την δέσμη σε σημεία με χαμηλότερη ή υψηλότερη θερμοκρασία, αυτή αλλάζει χρώμα αναλόγως αν η θερμοκρασία είναι υψηλότερη ή χαμηλότερη από το σημείο αναφοράς.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#132753 Ποιό είναι το πιο value4moeny ηλεκτρολογάδικο στην Αθήνα (ΝΠ κατά προτίμηση) για LED λάμπες ;
Επίσης τι πρέπει να κοιτάω; Τα Lumen ή τα Watt ή συνδυασμό τους;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#132768 LEDocosmos μάλλον το πιο καλό...και προφανώς κοιτάς συνδυασμό, αλλά επειδή δεν θα βρεις κάτι που να διακρίνεται "εύκολα" (και να μην είναι πανάκριβο), κοιτάς τα lm όπου θες πραγματικό φως και μόνο τα watt όπου θες οικονομία και διακοσμητικό effect :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By nass
#132770 Από δική μου εμπειρία: έχοντας αντικαταστήσει και τα 5 σποτάκια του φωτιστικού της κουζίνας με LED με "ισοδύναμα" Watt, ο φωτισμός είναι σαφώς (σε ενοχλητικό βαθμό) λιγότερος.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#132875 Μια από τις διαφορές που παρατηρούμε στις λάμπες LED σε σχέση με τις πυρακτώσεως είναι ότι η απόδοσή τους (Lm/W) έχει μεγάλη διακύμανση που εξαρτάται από την τεχνολογία κατασκευής, την ποιότητα των ηλεκτρονικών, το εργοστάσιο κατασκευής κλπ. Αν συνυπολογίσουμε ότι οι κινέζοι που κατασκευάζουν τις περισσότερες λάμπες που κυκλοφορούν στην αγορά, έχουν μια τάση να υπερβάλουν στα χαρακτηριστικά τους, τότε θα πρέπει να είμαστε αρκετά επιφυλακτικοί όταν αποφασίζουμε αντικατάσταση μεγάλου αριθμού λαμπτήρων.

nass έγραψε:Από δική μου εμπειρία: έχοντας αντικαταστήσει και τα 5 σποτάκια του φωτιστικού της κουζίνας με LED με "ισοδύναμα" Watt, ο φωτισμός είναι σαφώς (σε ενοχλητικό βαθμό) λιγότερος.


Αν στο διαφημιστικό φυλλάδιο ή στην συσκευασία της λάμπας έγραφε ότι "ισοδυναμεί" με μια λάμπα πυρακτώσεως 10πλάσια σε ισχύ (έχω δεί και τέτοια) τότε μάλλον μην περιμένεις να... δείς το φώς σου. Χοντρικά η απόδοσή τους είναι περίπου 5-6 φορές μεγαλύτερη της αντίστοιχης πυρακτώσεως και βαίνει μειούμενη με το χρόνο λειτουργίας της.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#132887
Dimitris_P έγραψε:Ποιό είναι το πιο value4moeny ηλεκτρολογάδικο στην Αθήνα (ΝΠ κατά προτίμηση) για LED λάμπες ;
Επίσης τι πρέπει να κοιτάω; Τα Lumen ή τα Watt ή συνδυασμό τους;




ΚΑΥΚΑΣ
δεν ξερω αν είναι πιο φτηνός από τους άλλους , σίγουρα όμως έχει την μεγαλύτερη ποικιλία...
Άβαταρ μέλους
By nass
#132901
Pitt έγραψε:
nass έγραψε:Από δική μου εμπειρία: έχοντας αντικαταστήσει και τα 5 σποτάκια του φωτιστικού της κουζίνας με LED με "ισοδύναμα" Watt, ο φωτισμός είναι σαφώς (σε ενοχλητικό βαθμό) λιγότερος.


Αν στο διαφημιστικό φυλλάδιο ή στην συσκευασία της λάμπας έγραφε ότι "ισοδυναμεί" με μια λάμπα πυρακτώσεως 10πλάσια σε ισχύ (έχω δεί και τέτοια) τότε μάλλον μην περιμένεις να... δείς το φώς σου. Χοντρικά η απόδοσή τους είναι περίπου 5-6 φορές μεγαλύτερη της αντίστοιχης πυρακτώσεως και βαίνει μειούμενη με το χρόνο λειτουργίας της.


Οχι κάπου στις 5-6 φορές ήταν στυλ 15W LED = 75W πυρακτώσεως.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#132910 Βασικά σε πρώτη φάση θέλω να πάρω μερικές με μακρύ λαιμό για τα μπαλκόνια και για την εξώπορτα. Μήπως να μην πάρω LED αλλά απλές οικονομίας; Επίσης για τα μπαλκόνια είναι καλύτερα ψυχρού λευκού ή θερμού;

Ελαφρώς offtopic: Την λάμπα του κοινόχρηστου χώρου του ορόφου (για το κοινόχρηστο φως) πρέπει να την βάλω εγώ ή ο διαχειριστής;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#132918 Για κάποιο περίεργο λόγο, οι λάμπες daylight (με υψηλή θερμοκρασία χρώματος) μου προξενούν δυσφορία. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω σε ταβέρνα που χρησιμοποιεί τέτοιες λάμπες. Δεν υπάρχει περίπτωση να αισθανθώ άνετα σε χώρο που φωτίζεται με τέτοιες λάμπες. Ενδεχομένως να είναι καλές για κάποιες χρήσεις όπως εκεί όπου απαιτείται πιστότερη απόδοση χρωμάτων κλπ, αλλά έως εκεί.

Όλες οι λάμπες στο σπίτι (μέσα – έξω) είναι θερμοκρασίας <3.000Κ
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#132923
Dimitris_P έγραψε:Βασικά σε πρώτη φάση θέλω να πάρω μερικές με μακρύ λαιμό για τα μπαλκόνια και για την εξώπορτα. Μήπως να μην πάρω LED αλλά απλές οικονομίας; Επίσης για τα μπαλκόνια είναι καλύτερα ψυχρού λευκού ή θερμού;

Ελαφρώς offtopic: Την λάμπα του κοινόχρηστου χώρου του ορόφου (για το κοινόχρηστο φως) πρέπει να την βάλω εγώ ή ο διαχειριστής;

Είμαστε στην χειρότερη φάση τόσων ετών, εσύ έχεις αγοράσει και εξοπλιζεις σπίτι ΑΥΤΗ την στιγμή αλλά κολλάς στο αν θα πάρεις 1 λάμπα παραπάνω για το κοινοχρηστο?
Gimme a break dimitris. :oops:



< >