Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#439623
glf έγραψε:Στην πλακέτα τροφοδοσίας βλέπω κάτι ψιλοφουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, είναι και εύκολο νούμερο.
Αλλά είναι και δύο κεραμικοί που άλλαξε χρώμα το πλαστικό τους και απο μπλε καψαλίστηκε προς το σκούρο πράσινο :)
Αυτούς που να βρω Κοζάνη..
Είδα ότι ο fubar έχει κάνει και βιντεάκι τέτοιας επισκευής :)ΕικόναΕικόνα


Ξεκίνα με τους ηλεκτρολυτικούς που σίγουρα έχουν θέμα και αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα τότε προχωράς με τους άλλους. Αμφιβάλλω και αν είναι κεραμικοί κιόλας... :hmmm:

Kilomeater, 60-70€ για κόλλημα βύσματος, συμφέρει να τα στείλεις εδώ να σου τα κολλήσουμε και να σου τα ξαναστείλουμε πίσω :lol:

Βάλε αν μπορείς ένα link ή μια φωτογραφία έστω από τα ακουστικά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#439627 Φουσκωμένους φουλ τους βλέπω κάποιους. Από ebay μπορείς να βρεις τα πάντα, αλλά υπάρχουν και ελληνικά μαγαζιά που στέλνουν.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#439640
KiloMeater έγραψε:εχω κατι ακουστικα μουσικης που λειτουργουνε και σαν hands free, εχουνε και mic
ο μικρος χαλασε το βυσμα 3.5mm και θελω να τα αλλαξω
επειδη τα εχω για μουσικη, θελω να γινει καλο κολλημα.. λεω δε ρωταω σε τιποτα μαγαζια εδω γυρω?
4στα 5 δεν το αναλαμβανουνε καν, μου λενε κοστιζει πιο πολυ η εργασια απο τα ακουστικα
Τελος μονο ενας μου ειπε οκ αλλα μου ειπε θελω 20 λεπτα εργασια δηλαδη 60-70 ευρω, δεν αξιζει

οκ, για αλλη μια φορα ηττα απο τα εργατικα , να δω πως θα το φτιαξω μονος μου
το καλωδιο ειναι πλακε , δεν ειναι στρογγυλο ως συνηθως.

υπαρχει καμια συμβουλη; να βρω πχ βυσμα μονο και να κανω κολλησεις ή να παρω κανα καλωδιο και να συρραψω τα δυο καλωδια;
εχω προσπαθησει στο παρελθον την ιδια δουλεια και μετα απο λιγο καιρο χαλασε ξανα, μαλλον δεν ειναι γερες οι κολλησεις μου στο βυσμα , τζαμπα η προσπαθεια .


Δέν θα αφήσεις το καλώδιο να κρέμεται απο τις κολλήσεις, είναι δεδομένο οτι έτσι κάποια στιγμή θα σπάσει

Με μια πένσα θα στραβώσεις τα δύο αυτάκια προς τα μέσα, με τέτοιο τρόπο που να μαγκώνουν το καλώδιο. Ετσι το φορτίο πέφτει στο καλώδιο και όχι τις κολλήσεις.
Εικόνα

Θα ανεβάσω αργότερα μια φωτογραφία.

Επίσης τα hands free συνήθως έχουν TRRS plug με 4 καλώδια.
Άβαταρ μέλους
By glf
#439729 Το πρώτο βήμα ήταν οι ηλεκτρολυτικοί έτσι κι αλλιώς. Όμως τελικά δεν άλλαξε κάτι.
Αυτά τα μπλε είναι το θέμα γιατί βλέπω οτι πάνε προς τα καλωδιάκια που ανάβουν το πίσω φως.
Τα παρήγγειλα από online shop στη Λάρισσα, εδώ ρώτησα δύο και δεν έχουν.

Και πριν λίγο θυμήθηκα παλιά συμβουλή που έλεγε να δω την οθόνη με... φακό για να δω αν παίζει σωστά το lcd display.
Και ναι! Παρά την τελείως μαύρη οθόνη, αν βάλω τον φακό κόντρα και κοντά στο γυαλί, σε δωμάτιο χωρίς φως, βλέπω κανονικά την εικόνα να παίζει :)

Είναι καθαρά θέμα του οπίσθιου φωτισμού...

Δοκίμασα να αλλαξω θέσεις τον ένα "καμμένο" μπλε πυκνωτή με έναν παραδιπλανό που είναι εντάξει, μήπως και παίξει η μισή συστοιχία οπίσθιου φωτισμού χωρίς τύχη...

Και σκέφτομαι οτι εδώ και κανα δύο χρόνια παρατήρησα οτι ο φωτισμός σε αυτή την ΤV είχε πέσει πολύ!! Παίζει να είχε απενεργοποιηθεί ο μισός οπίσθιος φωτισμός πριν από χρόνια..
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#439737
glf έγραψε:Άλλαξε χρώμα λέμε..Εικόνα


Αυτά για να είναι 3kv πρέπει να είναι varistor, τέτοιο χρώμα όμως και σχήμα έχουν οι πυκνωτές τανταλίου, από την άλλη αυτό το C προσδιορίζει τους πυκνωτές και τα ποδαράκια είναι πολύ χοντρά για αυτό το μέγεθος τανταλίου, δεν έχεις το ηλεκτρονικό σχέδιο ? Ας βοηθήσει ο Fubar αν μπορεί
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#439798
fubar.gr έγραψε:Εικόνα


Ευχαριστώ... να σου πω την αλήθεια, εχω βαρεθεί λίγο το αναγκαστικό DIY για το παραμικρό. Αγόρασα με 12€ ενα ζευγάρι καινούργια προς το παρόν για να χρησιμοποιεί ο μικρός
Sony MDR-ZX110 faltbarer Bügelkopfhörer, schwarz https://www.amazon.de/dp/B00NBR70DO/ref ... 0zbW3GXCC7
και τα κρατάω στο ντουλάπι, να τα φτιάξω όποτε ευχαιρεσω.
Παρηγγειλα ενα καλώδιο ίδιο θα το κόψω και θα προσπαθήσω να τα κολλήσω , μου φαίνεται πιο εύκολος τρόπος από το βύσμα.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#439885
KiloMeater έγραψε:Ευχαριστώ... να σου πω την αλήθεια, εχω βαρεθεί λίγο το αναγκαστικό DIY για το παραμικρό. Αγόρασα με 12€ ενα ζευγάρι καινούργια προς το παρόν για να χρησιμοποιεί ο μικρός
Sony MDR-ZX110 faltbarer Bügelkopfhörer, schwarz https://www.amazon.de/dp/B00NBR70DO/ref ... 0zbW3GXCC7
και τα κρατάω στο ντουλάπι, να τα φτιάξω όποτε ευχαιρεσω.
Παρηγγειλα ενα καλώδιο ίδιο θα το κόψω και θα προσπαθήσω να τα κολλήσω , μου φαίνεται πιο εύκολος τρόπος από το βύσμα.


Το DIY το κάνουμε για το χόμπι κυρίως, αλλιώς αν υπολογίσεις το χρόνο και το χρήμα που ξοδεύεις, τις πιό πολλές φορές δέν συμφέρει.

Όσο για το καλώδιο, νομίζω οτι θα είναι πιό ευκολο να το κολλήσεις πανω σε καινούριο βύσμα, παρά να κάνεις μάτιση τα δύο καλώδια μεταξύ τους. Συνήθως τα ακουστικά έχουν απίστευτα ψιλό συρματάκι το οποίο αν πάς να το απογυμνώσεις κόβεται. Δέν θα είναι γερή η σύνδεση με αυτό τον τρόπο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#439895 Θυμάμαι παλιά κάτι ακουστικά (Sony νομίζω) που είχαν μέσα ένα "καλωδιάκι" σαν πλαστικό το οποίο μόλις προσπαθούσες να το κολλήσεις έλιωνε. :hmmm:

Fubar, είχα μείνει στους κλασικούς καφέ κεραμικούς πυκνωτές! :lol:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#439904
axel12p έγραψε:Θυμάμαι παλιά κάτι ακουστικά (Sony νομίζω) που είχαν μέσα ένα "καλωδιάκι" σαν πλαστικό το οποίο μόλις προσπαθούσες να το κολλήσεις έλιωνε. :hmmm:

Fubar, είχα μείνει στους κλασικούς καφέ κεραμικούς πυκνωτές! :lol:


Τέτοιο καλώδιο έχουν τα πιό πολλά ακουστικά, ο μόνος τρόπος να το απογυμνώσεις είναι καίγοντας το προσεκτικά με το κολλητήρι.

Οι κεραμικόι υψηλής τάσης, όπως και φιλτραρίσματος ΕΜΙ (class X και Y) είναι μπλέ!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#440445 Σε 2-3 ακουστικά που μου έχουν ξηλωθεί τα καλωδιάκια είναι πάρα πολύ λεπτοκαμωμένα. Και επειδή είναι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσεις και κολλήσεις πρακτικά δεν έχει νόημα. Οπότε τα πετάω και αγοράζω άλλα.
Την έχω καταβρεί με κάτι CSL όπως το επόμενο https://www.amazon.co.uk/Aluminum-Headp ... +earphones
Είναι γερμανική εταιρεία που απλά ονομάζει καλοφτιαγμένα κινέζικα ακουστικά. Βγάζει κάμποσα μοντέλα πολύ παρόμοια, μεταλλικά, καλοφτιαγμένα, με μεταλλική σίτα (δεν φεύγει το κεράκι από το αυτό να μπεί μέσα μαζί με τη σίτα), ίσια ή με γωνία, πολλά καλύμματα, ημίσκληρο κουτάκι, πολύ δυνατό ήχο ικανοποιητικής ποιότητας. Για τα λεφτά που ζητάνε είναι πολύ καλά.
Δυστυχώς δεν έχουν και μικρόφωνο (δεν αποκλείω να έχουν και μοντέλο που να έχει.
Άβαταρ μέλους
By glf
#440474 Οκ με την τηλεόραση. Ήρθαν σήμερα οι πυκνωτές. Βέβαια δεν υπάρχουν ακριβώς οι ίδιοι. Απο 3,9 και 4,7 pf. έβαλα στα 10pF.
Για τόσο μικρές τιμές δεν είναι πιστεύω θέμα και καλού κακού άλλαξα τους 3 σε κείνο το Μ/Σ. Έχει και δεύτερο.
Και κάθε Μ/Σ οδηγεί δύο λάμπες CCFL (φθορισμού) που ευτυχώς είναι μια χαρά αν και θαμμένες για τα καλά στο πάνελ.
Το πάνελ το φοράνε και οθόνες pc Samsung, το τροφοδοτικό είναι.. vestel.
Με λίγα λόγια υπάρχει... ανακυκλοφορία υλικών στις lcd tv.
Και ναι, τώρα το φως είναι πιο έντονο. Είχε πέσει κάπου 20-30%.

ΥΓ. Ενώ στο σχέδιο του τροφοδοτικού δίνει τιμές για τους πυκνωτές ακριβώς 5pF, στην πλακέτα είχε 5 πυκνωτές στα 3,9 και έναν στα 4,7.
Δλδ ότι πιάνανε βάζανε;Εικόνα