Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#500687
dimitrisB έγραψε:Tο καλώδιο ως εξωτερικό, έστω κι αν θα μπεί σε καναλάκι ===> θα είναι ΟΡΑΤΟ.

ΣΕ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΠΙΤΙ, ακόμα κι αν αναφερόμαστε στον κήπο, βλέπω ότι η λέξη "πρόβλεψη" είναι άγνωστη ρε γμτ! :help:

Σε 5-10 χρόνια, κατανοώ ότι μπορεί κάτι -λόγω νέας ανάγκης- να χρειαστείς και να προσθέσεις που να είναι άκομψο αισθητικά, αλλά στο 6μηνο απο την κατασκευή ..... :s_whiteflag
Μπορεί κάτι να μην πάει καλά, να μη μας βγεί σε όλα τα δωμάτια η κάθε πρόβλεψη, αλλά ... όχι και για αβλεψίες για καλωδιώσεις σε ρεύματα εγκατάστασης , έστω και του γκαράζ.

Στη φωτό που έβαλα για το ράφι στο άλλο τοπικό (Οικοδομές κλπ....) , πάνω απ΄το οποίο βρίσκεται η TV, δεν βλέπεις κανένα καλώδιο, εκτός αν ... κοιτάξεις απο πίσω ! Ρεύμα, κεραία, είχαν προβλεφθεί σε όλο το σπίτι, με ακρίβεια για το πού θα τοποθετηθούν, λαμβανομένων υπόψη ακόμα και των επίπλων. Ακόμα και οι θέσεις των καλωδίων για .... τις ηλεκτρικές τέντες.
Έχω κι εγώ τις αστοχίες μου, πχ, θα επρεπε να έχω πρίζες κάθε 3 μέτρα και στον κοινόχρηστο και όχι μόνο 2 τεμάχια/όροφο .. Αλλά τουλάχιστον, έχω για να μπεί μιά ηλεκ. σκούπα, να βάλω ένα ηλ. δράπανο για μιά μαστοριά και σπάνια έχω ανάγκη μπαλαντέζας.
Μέχρι και στην περίμετρο του φράχτη έχω 1 πρίζα σε κάθε γωνία, ενώ μπήκε και καλωδίωση ηχείων που καταλήγουν στη θέση του ηχοσυστήματος στην ταβερνέτα ώστε να έχουμε μουσικούλα το 6μηνο που την αράζουμε έξω, σε κανα "παρτάκι" κλπ.

Βέβαια, για αυτό σας "κλαιγόμουν" ότι 6 μήνες πρίν την έναρξη εργασιών αλλά και σε όλη τη διάρκεια της ανακαίνισης (άλλους 10), ολημερίς "έτρεχα".
ΔΕΝ ΞΕΡΩ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ! :oops:


δε νομιζω να φαινεται κατι, εχει προβλεψη αγωγο αλλα θελουμε το καλωδιο. επιπλεον θελω να ελεγχω ποτε θα υπαρχει ρευμα εκει μιας και ειναι σε εξωτερικο χωρο. οκ το πιο απλο εινια να κατεβαζεις την ασφαλεια βεβαια....

τωρα για τα αλλα που λες περι προβλεψης, προφανως και εχεις δικιο. Οσο πιο πολυ ασχοληθεις στην κατασκευη τοσο πιο πολλα θεματα ειναι λυμενα μετα .
Το ποσο μπορεις να σχοληθεις ομως δεν ειναι ιδιο για ολους. Αλλο να ειναι κανεις συνταξιουχος, να εχει καποιον δικο του απο πανω στην οικοδομη (γονεις πεθερικα κτλ) , να εχεις μια δουλεια 7-3 και αλλο να εισαι μονος σου στο πουθενα χωρις καμια βοηθεια με δουλεια 9-10 ωρες και μικρα παιδια.
Αν ειχα το χρονο δεν θα ειχα καν αγορασει σπιτι , θα αγοραζα τη γη και θα το εχτιζα (με συνεργεια βεβαια) μονος μου οπως το ηθελα ιδανικα.. θα ερχοταν αν οχι φτηνοτερο, σιγουρα περισσοτερο H/W για τα ιδια χρηματα .
Δυστυχως οι επιλογες μερικες φορες ειναι περιορισμενες
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#500689 Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο, ούτε να στεναχωρώ ή "προκαλώ".
Άβυσσος η οικοδομή, οι ευκολίες και οι τεχνολογικές δυνατότητες που μπορείς να εγκαταστήσεις.
Το ίδιο .... και το χρήμα που μπορείς να δαπανήσεις ! :vava:
Αλλά, πάντα αναφέρομαι σε απλές λύσεις και ευκολίες, που το μόνο που θέλουν είναι προνοητικότητα-πρόβλεψη.

Ο χρόνος που έχεις στη διάθεσή σου γα να ασχοληθείς, είναι επίσης καθοριστικός για το αποτέλεσμα, αλλά απ΄τα σπουδαιότερα είναι : ΠΑΘΟΣ-ΜΕΡΑΚΙ ! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By nido
#503239
fubar.gr έγραψε:
nido έγραψε:Update:
Πήρα έναν θερμοστάτη επαφής ρυθμιζόμενο (από 20C ως 90C) και το έφτιαξα να δουλεύει όπως θέλω (μπήκε επάνω στο σωλήνα που φέρνει νερό απ' το λέβητα στα fan-coil, στο πατάρι, και το καλώδιο κατεβαίνει στον πίνακα ώστε ο θερμοστάτης να παρεμβάλλεται στην ασφάλεια που τους δίνει ρεύμα, οπότε αρκεί ένας για όλο τον όροφο). Το μόνο που με χαλάει είναι η απόκρισή του (στις προδιαγραφές αναφέρει 1Κ/min και κάνει μεταξύ 5 και 10 λεπτά να δώσει "on" κι άλλο τόσο να δώσει "off" με ρύθμιση κοντά στους 30 βαθμούς. Μπορώ να τον βάλω στους 25, να δίνει πιο γρήγορα ON, αλλά αν οι σωλήνες φτάνουν 45 θα αργεί πολύ να κλείσει. Αυτά.


Αυτό είναι η φυσιολογική υστέρηση που έχουν όλοι οι θερμοστάτες και είναι απαραίτητη για τη σωστή λειτουργία του. Δηλαδή αν τον ρυθμίσεις στους 30, θα ενεργοποιείται στους πχ 35 και θα απενεργοποιείται στους 25. Αν δέν υπήρχε αυτή η υστέρηση τότε θα είχες πολλές ψευδείς ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις σε μικρό χρονικό διάστημα, καθώς η θερμοκρασία θα πλησίαζε την προκαθορισμένη ρύθμιση είτε απο πάνω είτε απο κάτω.

Στο εμπόριο υπάρχουν ηλεκτρονικοί θερμοστάτες με ρυθμιζόμενη υστέρηση ωστε να μπορείς να αλλάξεις το πάνω και κάτω όριο, αλλά δέν το έχω ψάξει ιδιαίτερα οπότε δέν μπορώ να σε καθοδηγήσω σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο.

Εδώ βρήκα έναν απο το ebay: https://www.ebay.co.uk/itm/DC-12V-Digit ... 0855.m4779

Λογικά η υστέρηση είναι αυτό που αναφέρει ώς callback setting
https://i.ebayimg.com/images/g/zxgAAOSw ... -l1600.png


Το προσπέρασα αυτό, συγνώμη & ευχαριστώ για την απάντηση. :oops:
Η υστέρηση που έχει (κι αυτός και οι άλλοι που έβαλα για να ενεργοποιούνται/απενεργοποιούνται αυτόματα όλα τα facnoil του σπιτιού) είναι της τάξεως των 3-4 βαθμών (δηλαδή αν τον βάλεις στους 30 θα δώσει ΟΝ στα fancoil στους 32 και OFF όταν η θερμοκρασία των σωλήνων πέσει στους 28) και δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν ανεβοκατεβαίνει η θερμοκρασία του κλειστού κυκλώματος γρήγορα ώστε να ανοιγοκλείνει ενώ δε θα έπρεπε. Το πρόβλημα (όλων αυτών) είναι η... ΚΑΘυστέρηση, δηλαδή είναι ας πούμε στους 20C και τον έχεις βάλει να δώσει ΟΝ στους 30, πάει η θερμοκρασία του σωλήνα στους 40-45 μέσα σε 3-4 λεπτά αφότου αρχίσει να κυκλοφορεί το ζεστό νερό από το λέβητα, αλλά αυτού του παίρνει κανένα 10λεπτο να "καταλάβει" ότι η θερμοκρασία πέρασε τους 30 (ή 32 με την υστέρηση) για να δώσει ΟΝ. Στο OFF δεν είναι πρόβλημα, γιατί οι σωλήνες όταν κλείσει η θέρμανση και σταματήσει να κυκλοφορεί το ζεστό νερό κρυώνουν σχετικά αργά, οπότε τους "προλαβαίνει".

Είναι λίγο συμβιβασμός το που θα τον βάλεις, δηλαδή όσο πιο χαμηλά τον βάλεις να δίνει ΟΝ τόσο λιγότερο θα καθυστερήσει να καταλάβει ότι ζεστάθηκαν οι σωλήνες, αλλά όταν κρυώνουν οι σωλήνες δεν θες τα fancoil να συνεχίσουν να φυσάνε ακόμα και αέρα 25 βαθμών, οπότε το 25 δεν παίζει (καλύτερα να αργήσουν να ξεκινήσουν παρά να φυσάνε κρύο αέρα όταν κλείσει η θέρμανση). Πάντως είμαι ικανοποιημένος έτσι όπως τους ρύθμισα, μια χαρά παίζουν και δεν είναι ότι σπαταλάω ενέργεια επειδή αργούν λίγο να πάρουν μπρος τα fancoil.

Ο κεντρικός θερμοστάτης που έχω βάλει (ο iT500 της SALUS, που δεν είναι τόσο σύγχρονος όσο οι NEST, ECOBΕΕ, κλπ που κυκλοφορούν τελευταία χρόνια - αυτός είναι μοντέλο 2013 αλλά παίρνει κι αυτός εντολές από κινητό & PC μέσω internet) έχει υστέρηση 1 βαθμό. Στις περιόδους που θέλω να δουλεύει η θέρμανση τον έχω βάλει να προσπαθεί να κρατήσει το σπίτι στους 21.5, και δίνει ΟΝ και ΟFF στο λέβητα όταν είναι Θ<21 και Θ>22.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#550833 Τι μάρκα/μοντέλο μπαταρίες προτείνετε για επαναφορτιζόμενες σε μέγεθος AA/AAA; Με τα παιχνίδια του μικρού η κατανάλωση μπαταριών είναι τεράστια :)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#550837 Προτεινω την σειρα eneloop της Panasonic... :)
Εχει διάφορες εκδοσεις ,δοκιμασε την μαυρη (pro).
Άβαταρ μέλους
By corsair
#550880
Serf έγραψε:Τι μάρκα/μοντέλο μπαταρίες προτείνετε για επαναφορτιζόμενες σε μέγεθος AA/AAA; Με τα παιχνίδια του μικρού η κατανάλωση μπαταριών είναι τεράστια :)



https://www.ikea.gr/fotismos/labtires-k ... /70303876/

Πάρτες. Δεν θα πω κατι αλλο για να μην στεναχωρησω τους υπολοιπους με τις Eneloop...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#550918 Έφεραν τα ΙΚΕΑ τις LADDA στα 2450mAh; Στο κατάστημα της Θεσσαλονίκης είχα βρει μόνο την έκδοση των 1000mAh για αυτό και δεν τις πρότεινα.

https://petapixel.com/2018/02/16/eneloop-pro-20-batteries-ikea-ladda-5-batteries/
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#551106 μηπως μπερδεύεις ΑΑ με ΑΑΑ .

είναι κλασσικά νουμερα mAh που παίζουν.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#551112
JimClark έγραψε:μηπως μπερδεύεις ΑΑ με ΑΑΑ .

είναι κλασσικά νουμερα mAh που παίζουν.



https://www.ikea.gr/fotismos/labtires-k ... /20303874/

ναι... ΑΑ με 1000mah. Και μενα με ειχαν κανει εντυπωση οταν τις ειχα δει. Απο την αλλη παλι, αντεχουν τον τριπλασιο αριθμο φορτισεων απο τις LADDA 2450.