Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#463455 Υπέρταση.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#464243
ArrowsFA1 έγραψε:Θέλω να αλλάξω συσκευή θυροτηλέφωνου στο διαμέρισμα, είναι πανάρχαια και συνήθως δεν ακούγεται αυτός που μιλάει από κάτω. Η καλωδίωση στο ισόγειο είναι οκ άρα προφανώς φταίει είτε η δική μου καλωδίωση (φαίνεται οκ) είτε η συσκευή. Τα άλλα διαμερίσματα έχουν σωστό ήχο.
Η συσκευή είναι αυτή
Εικόνα
Από τον τοίχο βγαίνει 6κλωνο καλώδιο, και μετά στο ακουστικό πάει 4κλωνο.
Εικόνα (κλικ για ζουμ)
Μπορώ να την αντικαταστήσω με κάτι τέτοιο πχ
http://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos ... 33_101235/
ή χρειάζομαι κάτι άλλο;
Η συνδεσμολογία είναι παρόμοια με αυτό που έχω; δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι τι!

τέλος, κάτι άσχετο, JimClark, πουλάτε μήπως και καλώδια ναυτιλιακής χρήσης (επικασσιτερωμένα και μονωμένα);

:help:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#464876 Εννοείται, απλά πρεπει να δεις διαθεσιμότητα κ ελάχιστο μηκος παραγγελίας.

Ο προμηθευτής που φαντάζομαι, θα σου πει αν θες π.χ. μια διασταση άν εχει ρεταλι, μπορει να το κόψει. Αν όχι θα πρεπει να παρεις όλη την ποσοτητα. Π.χ. 50 ή 100 μετρα...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#467160 Δεν ξέρω τι είναι γιαυτό και ρωτάω, το ξέθαψα ψάχνοντας, το αγόρασα ευκαιρία από το παζάρι πρίν πολλά χρόνια γιατί μου άρεσε και είδα ότι θα μπορούσα να μετρήσω κάποια πράγματα ( ήταν τον καιρό που είχα ασχολία με ενισχυτές κλπ ) νομίζοντας ότι θα βρώ κάποιο εγχειρίδιο χρήσης ή κάποιον να γνωρίζει τι είναι καθώς και την χρήση του αλλά δεν βρήκα ( ακόμα ) είναι σε άριστη κατάσταση και δεν αποφάσισα να αρχίσω μόνος μου πειράματα μην του κάνω κάποια ζημιά.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#467176 Θέλω να στερεώσω σε ταβάνι ένα καλώδιο σαν το παρακάτω (είναι σε αποθήκη οπότε δεν με πειράζει να φαίνεται)
Εικόνα
Μπορώ να το κάνω με καρφάκια στην πλαστική λωρίδα στο κέντρο, ή υπάρχει άλλος τρόπος;
Άβαταρ μέλους
By fokion
#467189 προσεκτικά ναι μπορείς.
Μπορείς επισεις να χρησιμοποιήσεις στόκο, ειδικά αν σκάψεις το σοβά.
επισεις καποια απο αυτες τις "σιλικόνες μοντάζ" ( σα της Bison πχ) αν δε καίγεσαι για το αισθητικό. Ίσως και θερμοκολλα,
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#467197 Thanks! :)
Με βλέπω για καμιά Bison Montage κλπ, μιας και μιλάμε για μικρή απόσταση (γύρω στο 1.5 μέτρο) και το αισθητικό κομμάτι δεν με πολυνοιάζει.