Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#458304
Dimitris_P έγραψε:Δεν είχα ποτέ θέμα με εύκαμπτα ένα σωρό έχω βάλει. Απλώς θέλει στρίψιμο στην άκρη, με τις πάντες
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#459153 ebay; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#460813 Έχω ένα πολύμπριζο belkin πάνω στο οποίο συνδέω συνήθως το πλυντήριο ρούχων και άλλες συσκευές όπως το λαπτοπ που θέλουν φόρτιση.
Χθες βρήκα το πλυντήριο σβηστό και το πολύπριζο ενώ ήταν στο on είχε σβήσει το λαμπάκι και είχε πεταχτεί προς τα πάνω το reset.Το πάτησα και όλα οκ για την ώρα.
Τι σημαίνει όμως αυτό;
Άβαταρ μέλους
By nido
#460954 Ερώτηση αν τυχόν έχει κάνει κάποιος παρόμοιο 'project':
Θέλω να αντικαταστήσω έναν "εγκέφαλο" λεβητοστασίου 35 ετών (της Centratherm, που για την εποχή του ήταν πολύ μπροστά αλλά έχει βγει off εδώ και πάνω από 10 χρόνια) με ένα σύστημα αυτοματισμού που να καταλήγουν επάνω του τα ίδια καλώδια (On/off λέβητα, on/off κυκλοφορητών, θερμοστάτης χώρου, σένσορες θερμοκρασίας σωλήνων ζεστού νερού, αντίσταση μπόιλερ ως εφεδρικός τρόπος θέρμανσης νερού χρήσης, κλπ, κλπ) και να "πέφτει" επάνω στο οικιακό δίκτυο ώστε να μπορείς χτυπώντας την IP του να μπεις σε μια σελίδα στην οποία να βλέπεις και να ρυθμίσεις τα πάντα (όπως μπαίνεις στο ρούτερ σου και βλέπεις τη σύνδεση κλπ). Έχει πετύχει κανείς κάτι τέτοιο έτοιμο σε κιτ (με output σε ρελέδες κλπ)?

Μπορούμε να καθίσουμε να το σχεδιάσουμε και να το φτιάξουμε γύρω από κανένα arduino ή raspberry στη δουλειά αν δεν υπάρχει (θα μας φάει αρκετό χρόνο βέβαια για να είναι "σωστό" και να έχει πρόβλεψη για τα πάντα - ακόμα και π.χ. εντοπισμό διαρροής νερού, πυρκαγιά, κλπ) αλλά αν υπάρχει κάτι με λογικό κόστος έλεγα να το δω...

Θενκς εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#462545 Θέλω να αλλάξω συσκευή θυροτηλέφωνου στο διαμέρισμα, είναι πανάρχαια και συνήθως δεν ακούγεται αυτός που μιλάει από κάτω. Η καλωδίωση στο ισόγειο είναι οκ άρα προφανώς φταίει είτε η δική μου καλωδίωση (φαίνεται οκ) είτε η συσκευή. Τα άλλα διαμερίσματα έχουν σωστό ήχο.
Η συσκευή είναι αυτή
Εικόνα
Από τον τοίχο βγαίνει 6κλωνο καλώδιο, και μετά στο ακουστικό πάει 4κλωνο.
Εικόνα (κλικ για ζουμ)
Μπορώ να την αντικαταστήσω με κάτι τέτοιο πχ
http://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos ... 33_101235/
ή χρειάζομαι κάτι άλλο;
Η συνδεσμολογία είναι παρόμοια με αυτό που έχω; δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι τι!

τέλος, κάτι άσχετο, JimClark, πουλάτε μήπως και καλώδια ναυτιλιακής χρήσης (επικασσιτερωμένα και μονωμένα);
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#462572 Καλημέρα. Σήμερα το πρωί ανοίγω το θερμοσίφωνα (συμβατικός ηλεκτρικός, όχι μπόιλερ) και μετά κανά 10λεπτο λειτουργίας (ίσως και λιγότερο) ρίχνει την αυτόματη ασφάλεια στον πίνακα (Hager MWN520, 20A o τύπος της). Δεν έριξε το ρελέ διαρροής που υπάρχει. Δοκίμασα να τη σηκώσω αλλά δεν οπλίζει και δεν σηκώνεται. Η ερώτηση είναι, να σκεφτώ διαρροή ρεύματος στο θερμοσίφωνα (το πιθανότερο κατ' εμέ, μάλλον λόγω αντίστασης που έσκασε η μόνωση) ή μήπως μπορεί να είναι και θέμα της ασφάλειας στον πίνακα; Το σπίτι (και ο θερμοσίφωνας) είναι 9 ετών, όλα δε τα ηλεκτρολογικά στον πίνακα (και το ρελέ διαρροής) είναι της Hager. Εφόσον είναι διαρροή στο θερμοσίφωνα, το λογικό είναι να πέσει πρώτα η αυτόματη ασφάλεια ή το ρελέ διαρροής;
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#462588 Τελικά δοκίμασα πριν λίγα λεπτά να ξανασηκώσω την ασφάλεια του θερμοσίφωνα, και, ω του θαύματος, σηκώθηκε και μέχρι αυτή τη στιγμή δεν έπεσε. Πιθανολογώ ότι κάπου γινόταν βραχυκύκλωμα λόγω υγρασίας (είχε τρομερή υγρασία εδώ τις τελευταίες μέρες)...Θα δείξει βέβαια στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#462609
Cosmonaut21 έγραψε:Έχω ένα πολύμπριζο belkin πάνω στο οποίο συνδέω συνήθως το πλυντήριο ρούχων και άλλες συσκευές όπως το λαπτοπ που θέλουν φόρτιση.
Χθες βρήκα το πλυντήριο σβηστό και το πολύπριζο ενώ ήταν στο on είχε σβήσει το λαμπάκι και είχε πεταχτεί προς τα πάνω το reset.Το πάτησα και όλα οκ για την ώρα.
Τι σημαίνει όμως αυτό;


Το κουμπί reset είναι θερμική ασφάλεια του πολύπριζου, η οποία έπεσε λόγω υπερφόρτωσης.

Δέν είναι καλή ιδέα να βάζουμε μεγάλα φορτία, οπως πλυντήρια, θερμαντικά σώματα, κτλ σε πολύπριζα. Απευθείας στην πρίζα.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#462622
lazarefa έγραψε:Καλημέρα. Σήμερα το πρωί ανοίγω το θερμοσίφωνα (συμβατικός ηλεκτρικός, όχι μπόιλερ) και μετά κανά 10λεπτο λειτουργίας (ίσως και λιγότερο) ρίχνει την αυτόματη ασφάλεια στον πίνακα (Hager MWN520, 20A o τύπος της). Δεν έριξε το ρελέ διαρροής που υπάρχει. Δοκίμασα να τη σηκώσω αλλά δεν οπλίζει και δεν σηκώνεται. Η ερώτηση είναι, να σκεφτώ διαρροή ρεύματος στο θερμοσίφωνα (το πιθανότερο κατ' εμέ, μάλλον λόγω αντίστασης που έσκασε η μόνωση) ή μήπως μπορεί να είναι και θέμα της ασφάλειας στον πίνακα; Το σπίτι (και ο θερμοσίφωνας) είναι 9 ετών, όλα δε τα ηλεκτρολογικά στον πίνακα (και το ρελέ διαρροής) είναι της Hager. Εφόσον είναι διαρροή στο θερμοσίφωνα, το λογικό είναι να πέσει πρώτα η αυτόματη ασφάλεια ή το ρελέ διαρροής;


Διαρροή έχουμε όταν μέρος του ρεύματος επιστρέφει μέσω της γείωσης αντί κανονικά να επιστρέψει όλο το ρεύμα απο τον ουδέτερο. Εφόσον δέν έπεσε το ρελέ, δέν υπαρχει διαρροή.

Η ασφάλεια κανονικά πέφτει λόγω υπερφόρτωσης απο βραχυκύκλωμα, δηλαδή περασε μεγαλύτερο ρεύμα απο το κανονικό.

Τώρα όμως στην περίπτωση σου είναι λίγο περίεργο. Το κάνει στα καλά καθούμενα και μετα δεν το ξανακανει. Οι αντιστάσεις συνήθως ή καίγονται ή κάνουν διαρροή.

Καλό θα είναι να το ελέγξει ένας ηλεκτρολόγος. Καμιά φορά οι ασφάλειες πέφτουν και απο μόνες τους όταν γεράσουν, αλλά μπορεί να υπάρχει και χαλαρή σύνδεση μέσα στον πίνακα και αυτή να προκαλεί την υπερθέρμανση και να ρίχνει την ασφάλεια, χωρίς να υπάρχει υπερφόρτωση.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#463189 Λέω να πάρω 2 τέτοια για τις τηλεοράσεις. Θα κάνουν δουλειά ή μπα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463197 Θέλεις την αντικεραυνική προστασία για το καλώδιο της κεραίας; Γιατί περί αυτού πρόκειται...
Αν ναι, καλά θα κάνεις να ελέγξεις αν είναι γειωμένο στο εσωτερικό το βύσμα του. Και επίσης να σιγουρευτείς πως η γείωση του σπιτιού σου είναι σωστή!
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#463200 Ναι, προστασία για την τβ θέλω μόνο και βολεύει ότι είναι μικρό το μέγεθος του.