Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#433090 Θα ήθελα να μην έχει σταθερό πρόγραμμα, ενώ τα sonnoff μου φάνηκαν και αρκετά φτηνά. Απλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά και δεν ξέρω πόσο εύκολα στην χρήση και αξιόπιστα είναι.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#435948 Επιστρέφω στο θέμα της samsung τηλεόρασης που κάνει reboot συνεχώς. Μετά από αρκετόοοοοοο ψάξιμο, στο 99% των περιπτώσεων φταίει η power supply board. Εγώ παρήγγειλα μία από ebay, σχεδόν σίγουρος γι αυτό. Με αρκετή αισιοδοξία λοιπόν την έβαλα και είδα ότι το πρόβλημα παραμένει. :x
Τεσπά, πολύ ψάξιμο ακόμα και βρίσκω ότι ένα ολοκληρωμένο δημιουργεί πολλές φορές θέμα (IC1302 στην περίπτωση μου), το οποίο είναι μια nand που κρατάει το αρχείο που μπουτάρει η τβ. Το βρίσκω λοιπόν, αλλά δεν το έχω αλλάξει ακόμα μιας κ δεν ήμουν σίγουρος. Βλέπω λοιπόν σε ένα ebay item το σχόλιο ότι για να σιγουρευτείτε ότι είναι αυτό, παγώστε το ολοκληρωμένο (με spray αέρα ανάποδα) και δείτε αν δουλεύει. :hmmm: Από τότε που το έκανα λοιπόν, η τβ παίζει μια χαρά. :metalo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#436071 Πιθανολογώ πως η πλακέτα του καυστήρα αερίου έχει πρόβλημα γιατί μου κάνει κάτι περίεργα τελευταία...
Έχει αλλαχθεί ήδη μια φορά και νομίζω έχω κρατήσει την πρώτη.
Υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται; Αν ναί, ξέρουμε κάποιον που μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#436715
saxon_747 έγραψε:Πιθανολογώ πως η πλακέτα του καυστήρα αερίου έχει πρόβλημα γιατί μου κάνει κάτι περίεργα τελευταία...
Έχει αλλαχθεί ήδη μια φορά και νομίζω έχω κρατήσει την πρώτη.
Υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται; Αν ναί, ξέρουμε κάποιον που μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο;



Ανέβασε φωτογραφίες της πλακέτας και ποιά περίπου είναι τα συμπτώματα?
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#436718
xenos έγραψε:Επιστρέφω στο θέμα της samsung τηλεόρασης που κάνει reboot συνεχώς. Μετά από αρκετόοοοοοο ψάξιμο, στο 99% των περιπτώσεων φταίει η power supply board. Εγώ παρήγγειλα μία από ebay, σχεδόν σίγουρος γι αυτό. Με αρκετή αισιοδοξία λοιπόν την έβαλα και είδα ότι το πρόβλημα παραμένει. :x
Τεσπά, πολύ ψάξιμο ακόμα και βρίσκω ότι ένα ολοκληρωμένο δημιουργεί πολλές φορές θέμα (IC1302 στην περίπτωση μου), το οποίο είναι μια nand που κρατάει το αρχείο που μπουτάρει η τβ. Το βρίσκω λοιπόν, αλλά δεν το έχω αλλάξει ακόμα μιας κ δεν ήμουν σίγουρος. Βλέπω λοιπόν σε ένα ebay item το σχόλιο ότι για να σιγουρευτείτε ότι είναι αυτό, παγώστε το ολοκληρωμένο (με spray αέρα ανάποδα) και δείτε αν δουλεύει. :hmmm: Από τότε που το έκανα λοιπόν, η τβ παίζει μια χαρά. :metalo: :yahoo:


Τελείως κουλό πρόβλημα αυτό.

Ο μόνος τρόπος να εντοπίσεις κάτι τέτοιο είναι να συνδεθείς στο bus μέσω JTAG ή κάτι αντίστοιχο ωστε να έχεις εικόνα του boot process και να διαβάσεις τα μηνύματα λάθους που θα βγάλει.

Οπως πχ εδώ: https://youtu.be/YC6JCVHk80c?t=793 οπου χρησιμοποιεί UART
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#436857
fubar.gr έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Πιθανολογώ πως η πλακέτα του καυστήρα αερίου έχει πρόβλημα γιατί μου κάνει κάτι περίεργα τελευταία...
Έχει αλλαχθεί ήδη μια φορά και νομίζω έχω κρατήσει την πρώτη.
Υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται; Αν ναί, ξέρουμε κάποιον που μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο;



Ανέβασε φωτογραφίες της πλακέτας και ποιά περίπου είναι τα συμπτώματα?

Ανεβάζω φωτό από την παλιά πλακέτα που αντικαταστάθηκε πριν 2 χρόνια. Συμπτώματα δε θυμάμαι ακριβώς, άναβε κάποιο προειδοποιητικό λαμπάκι στον καυστήρα και δεν λειτουργούσε. Μάλλον είχε πάρει νερά.

Τώρα, η νέα πλακέτα που έχει πάνω λειτουργεί οκ αλλά, δεν ξέρω γιατι, καμμία φορά πέφτει ο γενικός όταν μπαίνει σε λειτουργία ο καυστήρας και δεν σηκώνεται αν δεν κλείσω την ασφάλεια του καυστήρα από τον πίνακα. Μετά από κάποια ώρα, όλα οκ.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#437282
saxon_747 έγραψε:Ανεβάζω φωτό από την παλιά πλακέτα που αντικαταστάθηκε πριν 2 χρόνια. Συμπτώματα δε θυμάμαι ακριβώς, άναβε κάποιο προειδοποιητικό λαμπάκι στον καυστήρα και δεν λειτουργούσε. Μάλλον είχε πάρει νερά.

Τώρα, η νέα πλακέτα που έχει πάνω λειτουργεί οκ αλλά, δεν ξέρω γιατι, καμμία φορά πέφτει ο γενικός όταν μπαίνει σε λειτουργία ο καυστήρας και δεν σηκώνεται αν δεν κλείσω την ασφάλεια του καυστήρα από τον πίνακα. Μετά από κάποια ώρα, όλα οκ.


Υποθέτω οτι δέν πέφτει ο γενικός αλλά το ρελέ διαφυγής.

Εφόσον ξανα ανεβαίνει το ρελέ μόλις κλέισεις την ασφάλεια του καυστήρα, τότε κάπου έχει (ηλεκτρική) διαρροή προς τη γείωση.

Θα πρέπει να ελεγχθούν όλες οι καλωδιώσεις για φθορές ή υγρασίες και τα μοτέρ ή κυκλοφορητές αν έχει να ελεγχθούν με όργανο megger.

Η διαρροή αποκλείεται να είναι απο την πλακέτα, γιατι ο μετασχηματιστής που φαίνεται κάτω δεξιά είναι απομόνωσης. Εκτός και αν έχει πάρει και η πλακέτα υγρασίες ή έχει αλλού φθορά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#439341 Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό; Σπιτι φίλου ειναι γεματο με τέτοιες. Ο πρωην ιδιοκτήτης δεν εχει ιδεα.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#439517 Εχω μια finlux lcd tv. Εκεί που έβλεπα έκλεισε η οθόνη της αλλά ο ήχος ακουγεται κανονικά.
Τροφοδοσία του πανελ να έπαθε;
Θα την ανοίξω να δω μηπως δω κατι καμμένο.
Πιο πολύ ο μπελάς να την ξεκρεμάσω με χαλάει, είναι σε βάση στον τοίχο
Άβαταρ μέλους
By glf
#439561 Στην πλακέτα τροφοδοσίας βλέπω κάτι ψιλοφουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, είναι και εύκολο νούμερο.
Αλλά είναι και δύο κεραμικοί που άλλαξε χρώμα το πλαστικό τους και απο μπλε καψαλίστηκε προς το σκούρο πράσινο :)
Αυτούς που να βρω Κοζάνη..
Είδα ότι ο fubar έχει κάνει και βιντεάκι τέτοιας επισκευής :)ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#439584 εχω κατι ακουστικα μουσικης που λειτουργουνε και σαν hands free, εχουνε και mic
ο μικρος χαλασε το βυσμα 3.5mm και θελω να τα αλλαξω
επειδη τα εχω για μουσικη, θελω να γινει καλο κολλημα.. λεω δε ρωταω σε τιποτα μαγαζια εδω γυρω?
4στα 5 δεν το αναλαμβανουνε καν, μου λενε κοστιζει πιο πολυ η εργασια απο τα ακουστικα
Τελος μονο ενας μου ειπε οκ αλλα μου ειπε θελω 20 λεπτα εργασια δηλαδη 60-70 ευρω, δεν αξιζει

οκ, για αλλη μια φορα ηττα απο τα εργατικα , να δω πως θα το φτιαξω μονος μου
το καλωδιο ειναι πλακε , δεν ειναι στρογγυλο ως συνηθως.

υπαρχει καμια συμβουλη; να βρω πχ βυσμα μονο και να κανω κολλησεις ή να παρω κανα καλωδιο και να συρραψω τα δυο καλωδια;
εχω προσπαθησει στο παρελθον την ιδια δουλεια και μετα απο λιγο καιρο χαλασε ξανα, μαλλον δεν ειναι γερες οι κολλησεις μου στο βυσμα , τζαμπα η προσπαθεια .
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#439616
glf έγραψε:Στην πλακέτα τροφοδοσίας βλέπω κάτι ψιλοφουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, είναι και εύκολο νούμερο.
Αλλά είναι και δύο κεραμικοί που άλλαξε χρώμα το πλαστικό τους και απο μπλε καψαλίστηκε προς το σκούρο πράσινο :)
Αυτούς που να βρω Κοζάνη..
Είδα ότι ο fubar έχει κάνει και βιντεάκι τέτοιας επισκευής :)ΕικόναΕικόνα


Μήπως αν ρωτήσεις εδώ ?

http://www.vrisko.gr/dir/ilektronika-em ... i/kozanis/