Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#333074 Ναί, μέσα στον πίνακα. Δές το βίντεο που έβαλα πιό πρίν, δείχνω ακριβώς που τα έβαλα.

Γενικά το σημείο τοποθέτησης πρέπει να έχει μία απόσταση απο τα φορτία, αλλά όχι υπερβολικά μακριά.

Το ακριβές έυρος αποστάσεων στις οποίες τα SPD είναι αποτελεσματικά εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες, όπως πχ την αντίσταση του φορτίου, αν είναι ωμικό ή επαγωγικό, κτλ.

Ο ηλεκτρολογικός πίνακας είναι ένα βολικό σημείο το οποίο στις πιό πολλές περιπτώσεις δέν είναι ούτε πολύ κοντά ούτε πολύ μακριά απο τα φορτία.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#333408 Γρηγορη ερωτησουλα για τους γνωστες!
Εχω ενα ζευγαρια καλωδια τα οποια βγαζουν 24V, το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν ειναι AC η DC... Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να το βρουμε αυτο πχ με ενα πολυμετρο?
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#333415 Ναι, πολύμετρο έχει επιλογή DC/AC αλλά πού ειανι αυτά τα καλώδια? Πιθανόν υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος :lol:

fubar.gr έγραψε:Ναί, μέσα στον πίνακα. Δές το βίντεο που έβαλα πιό πρίν, δείχνω ακριβώς που τα έβαλα.

Γενικά το σημείο τοποθέτησης πρέπει να έχει μία απόσταση απο τα φορτία, αλλά όχι υπερβολικά μακριά.

Το ακριβές έυρος αποστάσεων στις οποίες τα SPD είναι αποτελεσματικά εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες, όπως πχ την αντίσταση του φορτίου, αν είναι ωμικό ή επαγωγικό, κτλ.

Ο ηλεκτρολογικός πίνακας είναι ένα βολικό σημείο το οποίο στις πιό πολλές περιπτώσεις δέν είναι ούτε πολύ κοντά ούτε πολύ μακριά απο τα φορτία.


Δε μου ανοίγουν τα βίντεο απ το καράβι, άστο :lol:

Όντως έτσι είναι, είσαι σωστός. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#333417
melos86 έγραψε:Γρηγορη ερωτησουλα για τους γνωστες!
Εχω ενα ζευγαρια καλωδια τα οποια βγαζουν 24V, το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν ειναι AC η DC... Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να το βρουμε αυτο πχ με ενα πολυμετρο?


Ρύθμισε το πολύμετρο σε DC και κάνε μέτρηση. Αν βγάλει μηδέν ή τα νούμερα παίζουν πανω κάτω σε μεγάλο εύρος χωρίς να σταθεροποιείται, τότε είναι AC.

Αν βγάλει κάποια ένδειξη και το νούμερο είναι αρκετά σταθερό, τότε είναι DC. Για να το επιβεβαιώσεις, βάλε τα καλώδια του πολυμέτρου και ανάστροφα. Θα πρέπει να σου βγάλει το ίδιο νούμερο με αρνητικό πρόσημο. Ή αν σου έβγαζε πρίν αρνητικό, τώρα θα το βγάλει θετικό.

ΕΔΙΤ: Υπάρχει και η περίπτωση να εχείς και τα δύο, δηλαδή AC με DC συνιστώσα. Απο κεί και πέρα γίνεται λίγο tricky να βρείς πόσο είναι το AC και πόσο το DC.

Αλλά όπως λέει και ο drifter, τί είναι αυτά τα καλώδια και απο πού έρχονται? Αυτό θα μας δείξει αν είναι AC ή DC.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#333442 Ειναι τα δυο καλωδια απο τον μηχανικο θερμοστατη τα οποια δινουν την εντολη στον καυστηρα φυσ. αεριου να δουλεψει για να ζεστανει τα σωματα. Ψαχνομαι για θερμοστατη wifi και θελω να δω τι θα χρειαστω...
Το manual του καυστηρα αναφερει οτι τα καλωδια αυτα ειναι 24V DC ενω το 99% οσων διαβαζω στο ιντερνετ αναφερουν λεβητες που βγαζουν ταση σε δυο καλωδια 24V AC. (την μεταφραση δεν την πολυεμπιστευομαι και για αυτο θα ηθελα να το τεσταρω και μονος μου) Ετσι οπως το βλεπω μαλλον θα χρειαστω οπωσδηποτε εξωτερικο εμετασχηματιστη 24V AC για την τροφοδοσια του θερμοστατη και τα δυο καλωδιακια θα κλεινουν την επαφη οταν θα υπαρχει αναγκη για θερμανση.
Άβαταρ μέλους
By g47
#333461
g47 έγραψε:Ψαχνω για ενα πολυπριζο ασφαλειας μιας και το προηγουμενο πρεπει να κλεινει 10ετια και αποτι διαβαζω ανετα μπορει να μην προστατευει και με την αγορα νεου υπολογιστη καλο θα ηταν να ειμαι σιγουρος.
Εχω βρει αυτο
http://www.e-shop.gr/apc-pm8-gr-essenti ... PER.664341

το οποιο με τις μηδενικες γνωσεις που εχω στα ηλεκτρικα μου φαινεται καλο.
Εχουμε καποια αλλη προταση?
Πανω θα μπει το desktop, η οθονη του, ηχειακια 2.1 , ενας σκληρος, ενα φωτιστικο και ενας φορτιστης κινητου.


Up! :oops:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#333652 Μιας και είχε αναφερθεί στην προηγούμενη σελίδα, με τι θα μπορούσα να αντικαταστήσω 6 λάμπες φθορισμου (L 36W/865) που αποδίδουν 3250 lm έκαστος, ώστε να έχω περισσότερο και την ίδια ή χαμηλότερη κατανάλωση;

g47 η APC είναι πολύ γνωστή μάρκα και δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα με το συγκεκριμένο πολύπριζο. Απλά εμένα μου φαίνεται υπερβολή ο αριθμός των εξόδων. Τι θα συνδέσεις πάνω και πόσο ρεύμα θα τραβάει από την πρίζα σου;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#333660
g47 έγραψε:
g47 έγραψε:Ψαχνω για ενα πολυπριζο ασφαλειας μιας και το προηγουμενο πρεπει να κλεινει 10ετια και αποτι διαβαζω ανετα μπορει να μην προστατευει και με την αγορα νεου υπολογιστη καλο θα ηταν να ειμαι σιγουρος.
Εχω βρει αυτο
http://www.e-shop.gr/apc-pm8-gr-essenti ... PER.664341

το οποιο με τις μηδενικες γνωσεις που εχω στα ηλεκτρικα μου φαινεται καλο.
Εχουμε καποια αλλη προταση?
Πανω θα μπει το desktop, η οθονη του, ηχειακια 2.1 , ενας σκληρος, ενα φωτιστικο και ενας φορτιστης κινητου.


Up! :oops:


Μια χαρά είναι το APC. Πάρτο άφοβα.
Άβαταρ μέλους
By g47
#333858
axel12p έγραψε:Μιας και είχε αναφερθεί στην προηγούμενη σελίδα, με τι θα μπορούσα να αντικαταστήσω 6 λάμπες φθορισμου (L 36W/865) που αποδίδουν 3250 lm έκαστος, ώστε να έχω περισσότερο και την ίδια ή χαμηλότερη κατανάλωση;

g47 η APC είναι πολύ γνωστή μάρκα και δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα με το συγκεκριμένο πολύπριζο. Απλά εμένα μου φαίνεται υπερβολή ο αριθμός των εξόδων. Τι θα συνδέσεις πάνω και πόσο ρεύμα θα τραβάει από την πρίζα σου;


g47 έγραψε:
Πανω θα μπει το desktop, η οθονη του, ηχειακια 2.1 , ενας σκληρος, ενα φωτιστικο και ενας φορτιστης κινητου.


Eπισης ξεχασα και τον ενισχυτη των ακουστικων, βγαζουμε τον φορτιστη.

fubar.gr έγραψε:Μια χαρά είναι το APC. Πάρτο άφοβα.


Ευχαριστω, αγοράστηκε.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#334320 Μόλις παράγγειλα το δοκιμαστικό τάσης UNI-T UT18C

Εικόνα

Αυτά είναι φτιαγμένα καθαρά για ηλεκτρολογική χρήση.

Τα probes είναι μεγάλα ωστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και με ηλεκτρολογικά γάντια (που είναι πολύ χοντρά),

Εχει χαμηλή αντίσταση εισόδου ωστε να μήν δείχνει ψευδείς τάσεις απο μικροδιαρροές.

Επιπλέον μπορεί να εντοπίσει διαδοχή φάσεων και κάνει και έλεγχο σε ρελέ διαροής.

Η τιμή του απο ebay περίπου 30 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#334398 Γιάννη ( fubar ) έχω ένα μοτέρ 0.12 kw τριφασικό, θα κινεί ένα μικρό σεπόρτι τόρνου και θέλω με ένα διακόπτη τριών θέσεων και 2 ρελέ να αλλάζω την κίνηση περιστροφής του, δεξιά - αριστερά, και να έχω και 2 τερματικούς που να σταματούν την γραμμική κίνηση του βαγονιού όταν φτάνει στο τέλος της διαδρομής στην μία πλευρά ή στην άλλη, στην συνέχεια με την αλλαγή του διακόπτη χειροκίνητα να πηγαίνει στην άλλη άκρη που θα συναντάει τον άλλο τερματικό και να σταματάει η κίνηση και ούτω καθε΄ξής, μπορείς να μου κάνεις ένα πρόχειρο με την συνδεσμολογία του ? Να συμπληρώσω ότι δεν χρειάζομαι θερμικό για το μοτέρ.

Ευχαριστώ

Σημ: Η αλλαγή της φοράς της κίνησης θα γίνεται χειροκίνητα γιατί σε κάθε τέλους διαδρομής θέλω να αλλάζω το πάσο όταν σταματάει η κίνηση.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#334475
21 quadra έγραψε:Γιάννη ( fubar ) έχω ένα μοτέρ 0.12 kw τριφασικό, θα κινεί ένα μικρό σεπόρτι τόρνου και θέλω με ένα διακόπτη τριών θέσεων και 2 ρελέ να αλλάζω την κίνηση περιστροφής του, δεξιά - αριστερά, και να έχω και 2 τερματικούς που να σταματούν την γραμμική κίνηση του βαγονιού όταν φτάνει στο τέλος της διαδρομής στην μία πλευρά ή στην άλλη, στην συνέχεια με την αλλαγή του διακόπτη χειροκίνητα να πηγαίνει στην άλλη άκρη που θα συναντάει τον άλλο τερματικό και να σταματάει η κίνηση και ούτω καθε΄ξής, μπορείς να μου κάνεις ένα πρόχειρο με την συνδεσμολογία του ? Να συμπληρώσω ότι δεν χρειάζομαι θερμικό για το μοτέρ.

Ευχαριστώ

Σημ: Η αλλαγή της φοράς της κίνησης θα γίνεται χειροκίνητα γιατί σε κάθε τέλους διαδρομής θέλω να αλλάζω το πάσο όταν σταματάει η κίνηση.



Οπότε, αν κατάλαβα καλά, ο χειρισμός του μοτέρ θα γίνεται απο το διακόπτη τριών θέσεων.

Υποθέτω μία θέση θα είναι off, η άλλη αριστερόστροφη περιστροφή και η τρίτη δεξιόστροφη περιστροφή.

Ανάλογα με τη θέση του διακόπτη που θα επιλεχθεί θα ενεργοποιείται και το αντίστοιχο ρελέ, ένα για την αριστερόστροφη και ένα για τη δεξιόστροφη φορά.

Οι τερματικοί διακόπτες θα συνδεθούν με τέτοιο τρόπο ωστε όταν πατηθούν να διακόπτουν το ρεύμα εντολής του αντίστοιχου ρελέ.

Έτσι όταν το τραπέζι φτάσει στο ένα άκρο, πιέζεται ο τερματικός διακόπτης και κόβει το ρεύμα εντολής του ρελέ. Το ρελέ απενεργοποιείται και κόβει το ρεύμα στο μοτέρ οπότε και σταματά. Απο κεί και πέρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να γυρίσεις το διακόπτη στην άλλη θέση ωστε να αντιστραφεί η φορά.

Πές μου αν κατάλαβα καλά ωστε να φτιάξω το σχέδιο!
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#334640
fubar.gr έγραψε:
21 quadra έγραψε:Γιάννη ( fubar ) έχω ένα μοτέρ 0.12 kw τριφασικό, θα κινεί ένα μικρό σεπόρτι τόρνου και θέλω με ένα διακόπτη τριών θέσεων και 2 ρελέ να αλλάζω την κίνηση περιστροφής του, δεξιά - αριστερά, και να έχω και 2 τερματικούς που να σταματούν την γραμμική κίνηση του βαγονιού όταν φτάνει στο τέλος της διαδρομής στην μία πλευρά ή στην άλλη, στην συνέχεια με την αλλαγή του διακόπτη χειροκίνητα να πηγαίνει στην άλλη άκρη που θα συναντάει τον άλλο τερματικό και να σταματάει η κίνηση και ούτω καθε΄ξής, μπορείς να μου κάνεις ένα πρόχειρο με την συνδεσμολογία του ? Να συμπληρώσω ότι δεν χρειάζομαι θερμικό για το μοτέρ.

Ευχαριστώ

Σημ: Η αλλαγή της φοράς της κίνησης θα γίνεται χειροκίνητα γιατί σε κάθε τέλους διαδρομής θέλω να αλλάζω το πάσο όταν σταματάει η κίνηση.



Οπότε, αν κατάλαβα καλά, ο χειρισμός του μοτέρ θα γίνεται απο το διακόπτη τριών θέσεων.

Υποθέτω μία θέση θα είναι off, η άλλη αριστερόστροφη περιστροφή και η τρίτη δεξιόστροφη περιστροφή.

Ανάλογα με τη θέση του διακόπτη που θα επιλεχθεί θα ενεργοποιείται και το αντίστοιχο ρελέ, ένα για την αριστερόστροφη και ένα για τη δεξιόστροφη φορά.

Οι τερματικοί διακόπτες θα συνδεθούν με τέτοιο τρόπο ωστε όταν πατηθούν να διακόπτουν το ρεύμα εντολής του αντίστοιχου ρελέ.

Έτσι όταν το τραπέζι φτάσει στο ένα άκρο, πιέζεται ο τερματικός διακόπτης και κόβει το ρεύμα εντολής του ρελέ. Το ρελέ απενεργοποιείται και κόβει το ρεύμα στο μοτέρ οπότε και σταματά. Απο κεί και πέρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να γυρίσεις το διακόπτη στην άλλη θέση ωστε να αντιστραφεί η φορά.

Πές μου αν κατάλαβα καλά ωστε να φτιάξω το σχέδιο!


Έτσι ακριβώς, σε ευχαριστώ, επειδή το μοτέρ είναι μικρής ισχύος και ο χώρος δεν είναι μεγάλος θα πρέπει και τα εξαρτήματα κουτί, ρελέ, διακόπτης κλπ να είναι στο ελάχιστο μέγεθος, νομίζω ότι υπάρχουν ρελέ 3 φάσεων λίγων amp στο μέγεθος των ρελέ του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By otso
#334653 ασ σε ρωτησω και εγω κατι μικρο (τον Γιάννη ( fubar.gr ) εννοω , μιας και ειδα UNI-T , ειναι αξιοπιστη εταιρεια ; επειδη θελω να παρω ενα φτηνο αποστασιομετρο λεηζερ και ειναι η μονη φτηνη που εχω ακουσει το ονομα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#334660
otso έγραψε:ασ σε ρωτησω και εγω κατι μικρο (τον Γιάννη ( fubar.gr ) εννοω , μιας και ειδα UNI-T , ειναι αξιοπιστη εταιρεια ; επειδη θελω να παρω ενα φτηνο αποστασιομετρο λεηζερ και ειναι η μονη φτηνη που εχω ακουσει το ονομα.


Μια χαρά είναι. Θα έλεγα ότι τα όργανά της γενικώς είναι από τα καλά κινέζικα.