Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#480721 Προφανώς ειναι θέμα εντελώς υποκειμενικό τί αρέσει
Είχα τεράστια συζήτηση γιατί θέλαμε να αλλάξουμε ολα τα φώτα με LED στο καράβι και ήθελα στους χώρους εργασίας στη γραμμή παραγωγής να βάλω 5000Κ το οποιο εγινε δεκτό με μισή καρδιά.

Σε κουβέντα με μια εταιρία μελετών που έχει πάρει εργολαβία όλα τα εργοστάσια της Heineken ανα τον κόσμο, μας έλεγε ότι εχουν πολλές μελέτες που δείχνουν αύξηση της παραγωγικότητας με χρήση 5000Κ στους χώρους έντονης εργασίας και γενικά εχουν αυτή την κατεύθυνση στις μελέτες τους.

Προσωπικά κουζίνα θέλω 5000, σαλόνι-υπνοδωμάτιο προς 3000:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#484657 Μπορεί η sonoff ή κάποια άλλη αντίστοιχη δικτυακή συσκευή να δείξει μέσω εφαρμογής αν υπάρχει κατανάλωση ρεύματος;

Έχω το εξής θέμα: το πλυντήριο ρούχων μερικές φορές όταν είναι να ξεκινήσει κάνει reset και δεν ξεκινάει ποτέ, και όταν το έχω βάλει με χρονοπρογραμματισμό αυτό είναι πρόβλημα. Θέλω λοιπόν να μπορώ να δω όταν είμαι έξω από το κινητό μου αν δουλεύει, αν υπάρχει δηλαδή κατανάλωση ρεύματος στην πρίζα εκείνη.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#484678
Dimitris_P έγραψε:Μπορεί η sonoff ή κάποια άλλη αντίστοιχη δικτυακή συσκευή να δείξει μέσω εφαρμογής αν υπάρχει κατανάλωση ρεύματος;



https://www.itead.cc/sonoff-pow.html

θα βαλεις ενα κοντο καλώδιο με πριζες σουκου μπρος πισω απο αυτο, βαλτο και σε ενα ηλεκτρολογικο κουτακι για ακομα καλυτερη ασφάλεια... και εισαι κομπλε. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#484781 :thumbsup:
Αυτά τα παίρνουμε από το ίδιο site ή από gearbest που τα έχει διπλάσια τιμή αλλά χωρίς μεταφορικά;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#485013
rx8_drifter έγραψε:Προφανώς ειναι θέμα εντελώς υποκειμενικό τί αρέσει
Είχα τεράστια συζήτηση γιατί θέλαμε να αλλάξουμε ολα τα φώτα με LED στο καράβι και ήθελα στους χώρους εργασίας στη γραμμή παραγωγής να βάλω 5000Κ το οποιο εγινε δεκτό με μισή καρδιά.

Σε κουβέντα με μια εταιρία μελετών που έχει πάρει εργολαβία όλα τα εργοστάσια της Heineken ανα τον κόσμο, μας έλεγε ότι εχουν πολλές μελέτες που δείχνουν αύξηση της παραγωγικότητας με χρήση 5000Κ στους χώρους έντονης εργασίας και γενικά εχουν αυτή την κατεύθυνση στις μελέτες τους.

Προσωπικά κουζίνα θέλω 5000, σαλόνι-υπνοδωμάτιο προς 3000:


Κάποια παλιότερης τεχνολογίας ψυχρά LED, ειδικά σε φτηνιάρικες λάμπες του ebay αλλά και σε κάποιες επώνυμες, είχανε άθλιο CRI με το φάσμα να έχει πολύ εντονο μπλέ και το αποτέλεσμα ήταν τα μάτια να κάνουν πουλάκια μετά απο λίγο.

Τα σύγχρονα LED δέν έχουν καμία σχέση, μπορείτε να βάλετε ψυχρό φώς αφοβα, αλλά επώνυμη λαμπα πάντα.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#486750 Καλησπέρα. Σε ανακαίνιση ηλεκτρολογικού πίνακα κατοικίας, μετά το ρολόι της ΔΕΗ (ΔΕΔΔΗΕ πλέον, μονοφασική παροχή 8kVA με 10άρι καλώδιο) υπάρχει ραγοδιακόπτης (όχι μικροαυτόματος) 40Α ακολουθούμενος από ασφάλεια τήξεως πορσελάνης (τύπου ΝΕΟΖΕD) των 35Α. Σκέφτομαι να αφήσω την ασφάλεια τήξεως αλλά στη θέση του ραγοδιακόπτη να βάλω μικροαυτόματο. Θεωρητικά σωστότερο θα ήταν το σχήμα Ραγοδιακόπτης-Μικροαυτόματος-Ασφάλεια, αλλά δεν υπάρχει χώρος στον πίνακα και το θεωρώ και κάπως υπερβολή να μπει ξεχωριστός ραγοδιακόπτης και μικροαυτόματος. Στο εμπόριο υπάρχουν μικροαυτόματοι των 32Α και των 40Α (όχι των 35). Ποια τιμή να επιλέξω;