Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#477087
red_monster έγραψε:Και μιας και σε βρήκα εύκαιρο :lol: , γιατί όταν έχω δύο ρελέ διαρροής σε σειρά (τον έναν στον πίνακα πχ μετά την ασφάλεια και τον δεύτερο πριν την κατανάλωση) δεν δουλεύει σωστά ? :hmmm:


Όταν λές οτι δέν δουλεύει τί εννοείς? Δέν πέφτει ακόμα και αν κάνεις επι τουτου διαρροή? Δέν πέφτει πατώντας το κουμπί?
Άβαταρ μέλους
By nido
#478521
nido έγραψε:
dstou έγραψε:Ναι, είχα βάλει ένα αισθητήριο θερμοκρασίας στο στοιχείο και ο ανεμιστήρας δούλευε μόνο όταν ήταν ζεστό. Υπάρχουν και έτοιμα χειριστήρια που το κάνουν αυτό, νομίζω η Siemens είχε ένα και ο Φυρογένης όταν έπαιρνε χειριστήρια από την Fasma.Και η Daikin είχε έτοιμο ένα τέτοιο.

Μπράβο, αυτό που έκανες κι εσύ θέλω να κάνω. Τα panel που είναι στον τοίχο είναι τα κλασικά παλιά με "ΟΝ/OFF", "WINTER/SUMMER" & "1/2/3" (=ταχύτητα του fan) και το ροδάκι ρύθμισης της θερμοκρασίας ενεργοποίησης. Είναι μόνιμα στο "WINTER" (μια και οι σωληνώσεις είναι μόνο για θέρμανση) και το μόνο που θέλω είναι ακόμα κι αν τα έχω στο ON να λειτουργούν μόνο όταν είναι ζεστό το νερό στους σωλήνες.
Θυμάσαι τι θερμοστάτη είχες βάλει στο στοιχείο? Λογικά θα το έχουν κι άλλοι αυτοί το "πρόβλημα" οπότε κάτι θα υπάρχει....

Update:
Πήρα έναν θερμοστάτη επαφής ρυθμιζόμενο (από 20C ως 90C) και το έφτιαξα να δουλεύει όπως θέλω (μπήκε επάνω στο σωλήνα που φέρνει νερό απ' το λέβητα στα fan-coil, στο πατάρι, και το καλώδιο κατεβαίνει στον πίνακα ώστε ο θερμοστάτης να παρεμβάλλεται στην ασφάλεια που τους δίνει ρεύμα, οπότε αρκεί ένας για όλο τον όροφο). Το μόνο που με χαλάει είναι η απόκρισή του (στις προδιαγραφές αναφέρει 1Κ/min και κάνει μεταξύ 5 και 10 λεπτά να δώσει "on" κι άλλο τόσο να δώσει "off" με ρύθμιση κοντά στους 30 βαθμούς. Μπορώ να τον βάλω στους 25, να δίνει πιο γρήγορα ON, αλλά αν οι σωλήνες φτάνουν 45 θα αργεί πολύ να κλείσει. Αυτά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#478557 Πήρα ένα Black&Decker τρυπάνι με μπαταρία 18V, 1,5Αh με έξοδο USB για να φορτίζει κλπ (μέχρι 1Α λέει).
Θέλω να υπολογίσω στο περίπου μια αντιστοιχία χωρητικότητας-ικανότητας φόρτισης. Είναι σωστό το 18V/5,κάτιVχ1,5Ahχ1000= τόσες mAh;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#478670
nido έγραψε:Update:
Πήρα έναν θερμοστάτη επαφής ρυθμιζόμενο (από 20C ως 90C) και το έφτιαξα να δουλεύει όπως θέλω (μπήκε επάνω στο σωλήνα που φέρνει νερό απ' το λέβητα στα fan-coil, στο πατάρι, και το καλώδιο κατεβαίνει στον πίνακα ώστε ο θερμοστάτης να παρεμβάλλεται στην ασφάλεια που τους δίνει ρεύμα, οπότε αρκεί ένας για όλο τον όροφο). Το μόνο που με χαλάει είναι η απόκρισή του (στις προδιαγραφές αναφέρει 1Κ/min και κάνει μεταξύ 5 και 10 λεπτά να δώσει "on" κι άλλο τόσο να δώσει "off" με ρύθμιση κοντά στους 30 βαθμούς. Μπορώ να τον βάλω στους 25, να δίνει πιο γρήγορα ON, αλλά αν οι σωλήνες φτάνουν 45 θα αργεί πολύ να κλείσει. Αυτά.


Αυτό είναι η φυσιολογική υστέρηση που έχουν όλοι οι θερμοστάτες και είναι απαραίτητη για τη σωστή λειτουργία του. Δηλαδή αν τον ρυθμίσεις στους 30, θα ενεργοποιείται στους πχ 35 και θα απενεργοποιείται στους 25. Αν δέν υπήρχε αυτή η υστέρηση τότε θα είχες πολλές ψευδείς ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις σε μικρό χρονικό διάστημα, καθώς η θερμοκρασία θα πλησίαζε την προκαθορισμένη ρύθμιση είτε απο πάνω είτε απο κάτω.

Στο εμπόριο υπάρχουν ηλεκτρονικοί θερμοστάτες με ρυθμιζόμενη υστέρηση ωστε να μπορείς να αλλάξεις το πάνω και κάτω όριο, αλλά δέν το έχω ψάξει ιδιαίτερα οπότε δέν μπορώ να σε καθοδηγήσω σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο.

Εδώ βρήκα έναν απο το ebay: https://www.ebay.co.uk/itm/DC-12V-Digit ... 0855.m4779

Λογικά η υστέρηση είναι αυτό που αναφέρει ώς callback setting
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#478671
sknipper έγραψε:Πήρα ένα Black&Decker τρυπάνι με μπαταρία 18V, 1,5Αh με έξοδο USB για να φορτίζει κλπ (μέχρι 1Α λέει).
Θέλω να υπολογίσω στο περίπου μια αντιστοιχία χωρητικότητας-ικανότητας φόρτισης. Είναι σωστό το 18V/5,κάτιVχ1,5Ahχ1000= τόσες mAh;


Τα αμπερώρια είναι χρήσιμα όταν συγκρίνουμε μπαταρίες ίδιας τάσης, αλλιώς χρησιμοποιούμε βατώρες

Για την μπαταρία του B&D, 18V επι 1,5Ah = 27 Wh

Για ένα τυπικό κινητό με μπαταρία 3000mAh = 3Ah στα 3,7 Volt, 3 επι 3,7 = 11 Wh

Οπότε μπορεί να φορτίσει χοντρικά δύο κινητά εντελώς άδεια.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#480644 Θελω να αλλαξω καποιες λαμπες στο σπιτι τυπου E27 R80.
Λεω να παω σε led.
Ερωτησεις:

1. Οι led ειναι κ οικονομιας;

2. τι μαρκα προτεινετε; (θα αγοραστουν 5~6 λαμπες)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#480646
gianik έγραψε:Θελω να αλλαξω καποιες λαμπες στο σπιτι τυπου E27 R80.
Λεω να παω σε led.
Ερωτησεις:

1. Οι led ειναι κ οικονομιας;

2. τι μαρκα προτεινετε; (θα αγοραστουν 5~6 λαμπες)
Ποιό οικονομίας από τις οικονομίας

Υπάρχουν από όλες τις μεγάλες εταιρείες.
Πήρα Sylvania από αλυσίδα ηλεκτρικών και παίζουν καλά.

Πάρε θερμό φώς και όσα περισσότερα lumens έχει.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By dimik
#480660 Γιατί όχι ψυχρό φως?

Εχω την τάση να βαζω πάντα και παντού ψυχρό λευκό φως, με το θερμό κίτρινο νιώθω ότι είμαι σε γραφείο τελετών.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#480662 Εγώ πάλι νομίζω ότι το ψυχρό είναι πιο ενοχλητικό. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#480672 Εγώ με το ψυχρό νιώθω ότι είμαι σε χειρουργείο, δεν το αντέχω.
Βεβαίως υπάρχουν ψυχρά και ψυχρά, δεν είναι όλα στο ίδιο σημείο της κλίμακας, κάποια είναι πιο ευχάριστα, πιο κοντά στο φυσικό χρώμα της ημέρας.
Αλλά σαν το θερμό δεν έχει!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#480681 Ψυχρό ή daylight στην χειρότερη παντού μέχρι και στο αυτοκίνητο, αν δεν είναι λευκό το φως με πιάνει κατάθλιψη.
Π.χ σπίτι έχω cool white παντού εκτός από τα λαμπατέρ στα κομοδίνα που έχω daylight για να διαβάζω.

Ότι λάμπα έχω πάρει που γράφει warm white κλπ έβγαζε κίτρινο φως και την ξεφορτωνομουν αμέσως.



< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#480683 Εμένα το αντίθετο.
Λευκό φως μόνο στο αμάξι- σκούτερ.
Οπουδήποτε αλλού θερμό.
Αλλιώς με κουράζει πολύ έως δυσφορία.

Από το Redmi Note 4