Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#311639 Εγώ πήρα πέρσι αυτό. https://www.skroutz.gr/s/6558453/Master ... oncin.html
To πήρα κυρίως επειδή είχε σέρβις και ανταλλακτικά την πόλη μου. Ο μαγαζάτορας μου είπε ότι και καλά αυτή η εταιρία είναι θυγατρική της huqsvarna και λοιπές παπαριές. Δεν τον πίστεψα, ούτε το ψαξα παραπάνω βέβαια, μιας και αυτό που με ένοιαζε ήταν να μην τρέχω σαλονικα καθε τρεις και λίγο για ανταλλακτικά.
Ευτυχώς 1 και πλέον χρόνο τώρα δεν έχει κάνει κιχ.
Για την επιφάνεια που το θέλεις μην πάρεις μικρότερο απ'ότι αυτό. 60cm πλάτος και 25 βάθος.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#311697 Να ρωτήσω και γω κάτι, για την εξόντωση των ζιζανιων διπλα σε τριανταφυλλιες, τι κανουμε; Μη ριξω κανα φαρμακο και τα διαλυσω ολα.. Θελω επίσης, να φυτέψω 2 σειρές με τριανταφυλιές και να μην αφήσω να αναπτυχθεί αγριάδα. Τι μπορώ να κάνω;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#311700 1) Εδαφοκαλυψη.
2) Σπειρε μειγμα για γκαζeaun. Πολυ καλυτερο αισθητικα και λειτουργικα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#311705 Το 1) θα εφαρμοστει, το 2 ομως ΝΟΤ. Δεν θελω πρασινο, μονο λουλουδια..
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#311717 Για καινούργιο ειναι σχετικά λιγα τα λεφτά, θα ειναι χωρίς κίνησή οπότε περαν τα μαχαιριά που θα γυρνάνε θελει να το καθοδηγείς εσυ κάτι που για 200m2 δεν είναι οτι πιο εύκολο!
Άβαταρ μέλους
By nEK
#311763
doule έγραψε:Θέλω να αγοράσω ένα φρεζάκι/σκαπτικό που θα χρησιμοποιείται σε λαχανόκηπο (συνολικό Ε περί τα 200 m2), κυρίως για να γλιτώσω τον πατέρα από το γύρισμα με το φτυάρι.

Δεν έχω ιδέα σε τι χαρακτηριστικά πρέπει να κινηθώ, πχ ισχύς, πόσα μαχαίρια είναι απαραίτητα κλπ... Το μόνο σίγουρο ότι θα είναι μη-ηλεκτρικό για να γλυτώσουμε από πρίζες και μπαλαντεζες. Σημαντικό επίσης να είναι κάτι σχετικά απλό σε συντήρηση και σε χειρισμό. Δεν ξέρω αν αξίζει να ψάξω μεταχειρισμένα. Για καινούργιο τιμή μέχρι 200-250 ευρώ.

Γνώμες και απόψεις ευπρόσδεκτες.. :s_howdy


Θες καλιεργητη
Πχ
https://www.skroutz.gr/s/394019/Husqvarna-TR430.html
Για ξεκουραστη εργασια με αποδοση.
Για μια ζωη.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#311765 Απο τα 300 να παει στα 900;
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#311798
GeorgT έγραψε:Για καινούργιο ειναι σχετικά λιγα τα λεφτά, θα ειναι χωρίς κίνησή οπότε περαν τα μαχαιριά που θα γυρνάνε θελει να το καθοδηγείς εσυ κάτι που για 200m2 δεν είναι οτι πιο εύκολο!

Δεν πρέπει να έχεις δουλέψει ποτέ τέτοιο για να τα λες αυτά.
Παιδιά των πόλεων αφήστε σε εμάς που έχουν ψηθεί τα μπράτσα κάτω από τον καυτό ήλιο. :tomato:
Το ότι πρέπει να το καθοδηγείς εσύ εννοείται, δλδ τι θα βάλεις; Αυτόματο πιλότο;
Δεν θέλει όμως καμία δύναμη για να πάει μπροστά, δεν το σπρώχνεις εσύ. Ίσα ίσα περισσότερη δύναμη βάζεις να το κρατάς πίσω για να μη φεύγει πολύ μπροστά (χωρίς να σκάβει καλά) με την κίνηση των μαχαιριών παρά για οτιδήποτε άλλο.

200 τετραγωνικά είναι πολλά αλλά υποθέτω, επειδή το κάνω και εγώ, ότι δεν το σκάβεις όλο με τη μία.
Δεν φυτεύονται όλα τα λαχανικά την ίδια περίοδο. Αν φυτέψεις 200 τετραγωνικά ντομάτες/πιπεριές/μελιτζάνες ταΐζεις ένα μικρό χωριό. :lol:
Άβαταρ μέλους
By doule
#311810
Bayern7 έγραψε:
GeorgT έγραψε:Για καινούργιο ειναι σχετικά λιγα τα λεφτά, θα ειναι χωρίς κίνησή οπότε περαν τα μαχαιριά που θα γυρνάνε θελει να το καθοδηγείς εσυ κάτι που για 200m2 δεν είναι οτι πιο εύκολο!

Δεν πρέπει να έχεις δουλέψει ποτέ τέτοιο για να τα λες αυτά.
Παιδιά των πόλεων αφήστε σε εμάς που έχουν ψηθεί τα μπράτσα κάτω από τον καυτό ήλιο. :tomato:
Το ότι πρέπει να το καθοδηγείς εσύ εννοείται, δλδ τι θα βάλεις; Αυτόματο πιλότο;
Δεν θέλει όμως καμία δύναμη για να πάει μπροστά, δεν το σπρώχνεις εσύ. Ίσα ίσα περισσότερη δύναμη βάζεις να το κρατάς πίσω για να μη φεύγει πολύ μπροστά (χωρίς να σκάβει καλά) με την κίνηση των μαχαιριών παρά για οτιδήποτε άλλο.

200 τετραγωνικά είναι πολλά αλλά υποθέτω, επειδή το κάνω και εγώ, ότι δεν το σκάβεις όλο με τη μία.
Δεν φυτεύονται όλα τα λαχανικά την ίδια περίοδο. Αν φυτέψεις 200 τετραγωνικά ντομάτες/πιπεριές/μελιτζάνες ταΐζεις ένα μικρό χωριό. :lol:


Ευχαριστώ για τα σχόλια! Στην πραγματικότητα τα 200 τμ είναι χωρισμένα σε 3 επίπεδα, οπότε όπως γράφει και ο Bayern7 δεν θα σκάβεται ταυτόχρονα. Υπάρχει και η περίπτωση περίπου τα 60-70 τμ να φυτευτούν δέντρα, οπότε πέφτουμε γύρω στα 140.
Τα 900 ευρώ για το (πολύ ωραίο!) Husqvarna είναι πάρα πολλά. Επιπλέον μου φαίνεται και αρκετά ογκώδες, προτιμώ κάτι πιο ευέλικτο για να αποθηκεύεται και στην αποθήκη εύκολα.

Bayern7, το συγκεκριμένο που έβαλες (https://www.skroutz.gr/s/6558453/Master-MD-40-Loncin.html) εκτός από βενζίνη και λάδια χρειάζεται κάτι άλλο σε ότι αφορά λειτουργία/συντήρηση;

Edit: Τώρα βλέπω ότι το συγκεκριμένο HUSQVARNA TR430 έχει κινητήρα SUBARU 6HP! Βάφεις τα πορτοκαλί καπάκια μπλε, κολλάς και κίτρινα αυτοκόλλητα 555 και ξεκινάς!! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#311823 Τπτ. Λάδια μόνο αλλάζεις μετά από συγκεκριμένες ώρες λειτουργίας, τα λέει στο φυλλάδιο.
Ε οκ μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις και ένα μπουζί μετά από καιρό. Κλαιν μαιν. 5 λεπτα δουλειά.

Τα husqvarna είναι τρελά μηχανάκια. Έχω αλυσοπρίονο ούτε και εγώ ξέρω πόσα χρόνια και έχω κόψει τόνους ξύλα. Χωρίς υπερβολή, πάνω από 200.
Αλλά είναι και πανάκριβα.
Πάντως προτείνω ξανά να κοιτάξεις μαγαζιά της περιοχής σου τα οποία να φέρνουν και ανταλλακτικά και να μπορούν να κάνουν μικροεπισκευές αν κάτι χαλάσει. Εγώ το πήρα στην ίδια ακριβώς τιμή που είχε και στο σκρουτζ. Δεν ήταν ακριβότερο.
Την είχα πάθει παλιά με μια μηχανή κουρέματος γκαζόν που την πήρα από ιντερνετ και ο κοντινότερος αντιπρόσωπος ήταν στη Λαμία. :vava:
Ακόμα και μαχαίρι όταν ήθελα να του αλλάξω έπρεπε να συνεννοούμαι με τον άλλο 400 χιλιόμετρα μακριά. Ταλαιπωρία.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#311994 30 χρόνια τώρα, θυμάμαι τον πατέρα μου να φρεζάρει στο εξοχικό το οικόπεδο, 2 στρέμματα και μιλάτε για 200 τετραγωνικά; :lol: Πλεόν το κάνω εγώ και όχι με καλλιεργητή, αλλά με φρέζα, μεγαλύτερη βέβαια από του Bayern, θηρίο. Βενζίνη-λαδάκι και βουρ. Και όπως σωστά είπε ο ερυθρόδερμος, δεν θέλει δύναμη, πάει μόνο του. Αρκεί να έχεις καλό μηχάνημα.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#311999 Έχουμε και εμείς ένα σαν του Bayern.
Πράγματι δεν θέλει δύναμη παρά μόνο για να το κρατήσεις να μην προχωράει γρήγορα ώστε να οργώνει βαθύτερα.
Έναν κήπο 100τ.μ. περίπου τον τελειώνεις χωρίς να βιάζεσαι σε δυο μέρες....
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#312007 Εμμ όλοι το αναφέρεται ότι χωρίς κίνηση μόλις βρουν τα μαχαίρια σκληρό έδαφος σε πετάει μπροστά αλλά δε βαριέσαι μωρέ!

Έχει ο πεθερός ένα φοβερό που τα μαχαίρια γυρνάνε αντίστροφα στη κίνηση έχει αρκετά μεγάλες ρόδες κ αντίβαρα να μην χάνουν τη επαφη, αλλά που ξέρω εγώ από τέτοια!

Θυμίζει λίγο αντροιντ ή φάση που σας λέει κορσαιρ όχι με 1γιγα ραμ αλλά που μυαλό!

< >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#312018 GeorgeT μιλάμε για 300 ευρώ τώρα. Έχεις να προτείνεις κάτι σε αυτά τα επίπεδα τιμών? +-15% ?
Χαίρω πολύ ότι με τη φρέζα της husqvarna των 1000 ευρών θα είναι πολύ πιο εύκολο. Και ακόμα πιο εύκολο είναι να πάρεις έναν με τρακτεράκι και φρέζα να στο φρεζάρει και εσύ να πίνεις τον φραπέ σου.
Το θέμα είναι ότι τα βαλάντια είναι μετρημένα.
Κοιτάμε να βρούμε την χρυσή τομή μεταξύ κόστους και ευκολίας.