Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#631824 Τα άγρια πάντως (αγρέλια) https://www.cyprusalive.com/el/cypriot- ... us-agrelia τα τρώμε εδώ με αυγά και είναι καταπληκτικά.
Ομολογώ δεν είχα ξαναφάει σπαράγγι και μου άρεσε πολύ, κακώς τα σνομπάρουμε στην Ελλάδα και φεύγουν εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#631876 Στο εξωτερικό στέλνουμε τα ήρεμα, που καλλιεργούμε. Τα άγρια είναι για ιδία κατανάλωση και είναι :eat: Δυστυχώς δεν μάζεψα πολλά χθες που είχα πάει, ίσως την επόμενη εβδομάδα να είναι καλύτερα. Αυτά που έκοψα τα κατανάλωσα ωμά, μετά από ένα καλό πλύσιμο. Έχω όμως περσινά στη κατάψυξη.
Άβαταρ μέλους
By otso
#634248 https://www.lidl-hellas.gr/el/p/kipos-f ... -a1/p49299
Ρε Μητσε επειδη τα parkside ειναι σχεδον παρομοια με τα einhel λεει τιποτα αυτο; καποιος ειπε πως το γραναζι που δινει κινηση απο το μοτερ στα σκαλιστήρια ειναι πλαστικο , και μιας και το χωμα το δικο μου ειναι πετρα μην τα φτυσει με το πρωτο ζορι;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#634249
otso έγραψε:https://www.lidl-hellas.gr/el/p/kipos-frontida/parkside-ilektriko-skalistiri-kipou-pgk-1400-a1/p49299
Ρε Μητσε επειδη τα parkside ειναι σχεδον παρομοια με τα einhel λεει τιποτα αυτο; καποιος ειπε πως το γραναζι που δινει κινηση απο το μοτερ στα σκαλιστήρια ειναι πλαστικο , και μιας και το χωμα το δικο μου ειναι πετρα μην τα φτυσει με το πρωτο ζορι;

γιατο γραναζι δεν μπορω να ξερω Οτσο.
εχει την καλυτερη εγγυηση που υπαρχει στην αγορα παντως.
Άβαταρ μέλους
By otso
#634251 Βρε την εγγυηση την ξερω και την εχω χρησιμοποιησει , οπως επισης οτι μεσα σε ενα μηνα το πας πισω αν θες και περνεις τα λεφτα σου , το οποιο εχω χρησιμοποιησει κι αυτο ουκ ολιγες φορες . Κανονικα θα το επαιρνα θα εκανα τον κηπο και θα το πηγαινα πισω επειδη δεν παω τους γερμανους , αλλα το γαμολιντλ εχει ολη την κινηση και επειδη εχω τρομοκρατηθει οπως και ολοι οι πλουσιοι του φορουμ δεν ειναι τωρα για να πηγαινοερχομαι.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#634253
otso έγραψε:Βρε την εγγυηση την ξερω και την εχω χρησιμοποιησει , οπως επισης οτι μεσα σε ενα μηνα το πας πισω αν θες και περνεις τα λεφτα σου , το οποιο εχω χρησιμοποιησει κι αυτο ουκ ολιγες φορες . Κανονικα θα το επαιρνα θα εκανα τον κηπο και θα το πηγαινα πισω επειδη δεν παω τους γερμανους , αλλα το γαμολιντλ εχει ολη την κινηση και επειδη εχω τρομοκρατηθει οπως και ολοι οι πλουσιοι του φορουμ δεν ειναι τωρα για να πηγαινοερχομαι.

Παρε τσάπα οτσο να βγάλει κανα ρόζο το δαντελένιο χέρι σου και άσε τα φρεζακια.


Σοβαρά τώρα μην παρεις ηλεκτρικό αν είναι πέτρα το χώμα,δεν μπορείς να βάλεις τρακτερ με φρέζα,εστω αυτα τα στενα τα αμπελουργικά;
Άβαταρ μέλους
By otso
#634265 Δεν υπαρχουν αμπελουργικα η για δεντρα εδω bill και φρεζες για τρακτερ εχουν οι λαικατζηδες αλλά ειναι μεγαλες για 70 hp και βαλε. Το καλυτερο ειναι φρεζακι βενζινη τετραχρονο , αλλά ακομα και τα μεταχειρα γινονται αναρπαστα και τα θελουν και πανακριβα . Απο το φθινοπωρο τον εχουμε τσαπισει τρεις φορες , επειδη δεν ραντιζουμε γεμιζει χορταρια .
Εβαλα λιγα μαρουλακια και αυριο θα βαλω σπορειο αρχαιους σπορους ντοματας . Εβαλα και δεντρακια , αχλαδια ,βυσινια ,
βανιλια και βερυκοκια . Οχι οτι θα γινουν αλλα ετσι για να παλευουμε με τα παιδια . Βρηκα και μπολια να αλλαξω τις παλιες κληματαριες σε σουλτανινα και αττικη , μαυρο και ασπρο ασπερμο .
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#634356 Έλα ρε otso, εγώ με φρέζα (και παλιότερα ο πατέρας μου για πολλά πολλά χρόνια) κάνουμε 2 στρέμματα με φρέζα. Σιγά μη κολώσεις..
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#634422
Dodger έγραψε:Έλα ρε otso, εγώ με φρέζα (και παλιότερα ο πατέρας μου για πολλά πολλά χρόνια) κάνουμε 2 στρέμματα με φρέζα. Σιγά μη κολώσεις..
Τι μου θυμίσατε... Ιταλικό να παίρνει ο κινητήρας με τράβηγμα σκοινιού.. Καθάρισμα μπουζί βρέξιμο με βενζίνη πατέντες...
Επίσης αλλαγή άξονα με πιο κοντό κ λιγότερα μαχαίρια για να χωράει στο στενό κομμάτι.... Κ μόλις βρίσκεις πέτρα να χοροπηδάει σα κατσίκι!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#634428 Οτσο, δεν χρειαζεται καθε τρεις και λιγο φρεζαρισμα.

Διαμόρφωσε τον χωρο πως θες να δουλεψεις κι εκεί που δεν θα εχεις φυτα στρώσε γαιόπανο ή χοντρο νάυλον αδιαφανές.

Θα εχεις τρύπες μόνο εκει που θα καλλιεργείς, οπότε τα ζιζάνια θα μειωθούν δραστικά

πχ
https://www.biostalis-shop.gr/edafokaly ... ma-100gram
Άβαταρ μέλους
By bill33
#634450
dekouk έγραψε:
Dodger έγραψε:Έλα ρε otso, εγώ με φρέζα (και παλιότερα ο πατέρας μου για πολλά πολλά χρόνια) κάνουμε 2 στρέμματα με φρέζα. Σιγά μη κολώσεις..
Τι μου θυμίσατε... Ιταλικό να παίρνει ο κινητήρας με τράβηγμα σκοινιού.. Καθάρισμα μπουζί βρέξιμο με βενζίνη πατέντες...
Επίσης αλλαγή άξονα με πιο κοντό κ λιγότερα μαχαίρια για να χωράει στο στενό κομμάτι.... Κ μόλις βρίσκεις πέτρα να χοροπηδάει σα κατσίκι!

< Note >

Ξερεις πόσος κόσμος έχει χάσει πόδια και νεφρά απο δαυτα;
Πόδια απο τα μαχαίρια και νεφρά απο τα τιμόνια που πάνε περα δωθε όταν βρουν πετρα τα μαχαίρια.
Άβαταρ μέλους
By otso
#636841 Φυτεψαμε 4 δεντρα βυσσινια , αχλαδια , βανιλια , και βερυκοκια , οχι οτι θα ζησουν επειδη ολα αυτα ειναι οτι ναναι οπως και ολα τωρα . Αλλά ετσι για τα παιδια για να χαρουν 1με 2 χρονια να φανε φρουτα δικα μας . βαλαμε μαρουλακια και σπορειο για ντοματα την αρχαια την σκλαρκατη. μεταφυτεψαμε 3 τριανταφυλλιες 50 χρονων που εμποδιζαν στο κτισιμο της μαντρας .
Κλαδεψαμε τις 2 κληματαριες πολυ κοντα και σημαδεψαμε που θα τις μπολιασουμε οταν ζεστανει ο καιρος , μιας και τα σταφυλια των 6ο χρονων κληματαριας δεν τα τρωνε τα παιδια μονο οι σφηκες , βεβαια θα αφησω κλαρες και με τα παλια σταφυλια . Θα μπολιασω με σουλτανινα και ασπερμο μαυρο αττικη . παραλληλα φυτεψα και μερικα κληματα απο τα μπολια μηπως δεν πανε καλα τα παλια της κληματαριας και τα κοψουμε να υπαρχουν ηδη νεα .
Πηγαμε κοψαμε καλαμια με το γιο για να τα βαλουμε στις κληματαριες καθως εχουνε σαπισει τα αλλα .(μαλλον τελευταια φορα μετα θα βαλω συρματα οπως στα αμπελια , αν ζουμε) αλλα τα χρειαζομαστε και για τις ντοματες αγγουριες κτλ.
τελος πηγαμε στη Θηβα και πηραμε παστα για τα μπολια και χορτο για δεσιμο .
αυτα τα λιγα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#636965 Ωραίος ο otso, εγώ στο εξοχικό έκανα μια mini προετοιμασία (φρεζάρισμα) για τα φυτά που θα βάλω το Πάσχα. Όπως και τα προηγούμενα χρόνια θα μπουν ντοματιές (κανονικές και πομοντόρο για λιαστές), μελιτζάνες, πιπεριές (γλυκές και καυτερές), πεπόνι, καρπούζι, αγγούρι, καλαμπόκι και ίσως πατάτες. Ο πατέρας στο κήπο του έχει ήδη μαρούλια, λάχανα, αγκινάρες, σκόρδα, κρεμμύδια. Σκέφτομαι του χρόνου να βγάλω μερικές (αν όχι όλες τις) φιστικιές και να βάλω είτε αμπέλι (otsο με έχει φάει ένας γείτονας μου) είτε κάποιο άλλο δέντρο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#636967 To αμπέλι δεν θα το πρότεινα. Το κρασί θέλει κόπο και ενασχόληση για να βγει καλό. Και δύσκολα θα το καταφέρεις. Εκτός αν στόχος είναι το τσίπουρο, οπότε πάω πάσο! :lol:
Εγώ θα έβαζα κάτι σε φρούτο. Ακτινίδια. Ή λωτούς (την καλή ποικιλία που είναι σκέτη γλύκα και καθόλου στυφή).

@otso, τα παιδιά τους αρέσει η φάση; Ασχολούνται;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#636972 Τις φιστικες που θα βγάλεις θα τις πετάξεις η θα τις βάλεις άλλου?? Εγώ δεν ξέρω αν θα μας αφήσουν να πάμε φέτος καλοκαίρι, αλλά θα ήθελα να πάρω μαζί μου μερικά φυτά ώστε να τα βάλω φέτος. Θα ζητησω βοήθεια όταν ξεκαθαρίσει το τοπίο!!!

< Note >