Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572077
Γιώργης έγραψε:Υπάρχουν άπειρα είδη τριανταφυλλιών αλλά σε γενικές γραμμές για να είναι υγιείς θέλουν πολλή φροντίδα (λίπασμα, κλάδεμα, πότισμα), είναι επιρρεπείς σε έντομα και ασθένειες και είναι φυλλοβόλες.
Εδώ και 8-9 χρόνια δεν είχα τέτοια θέματα, χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα. Δεν ξέρω τι είδος είναι αλλά όταν ανθίζουν είναι πανέμορφα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572078
dimik έγραψε:
Τριαντάφυλλια γιατί όχι; είναι ο διακαής πόθος της συζύγου.
Βασικά πρότεινε τριανταφυλλιες μπροστά, ελιά στην μέση και θαμνοειδες περιμετρικά.

< >


Έλα ντε, γιατί όχι;

Βάλε τριαντάφυλλα μπροστά, πυξάρια στο πλάι, γκαζόν κατω και άσε το κέντρο ελεύθερο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572089 το γκαζον θελει φροντιδα,κουρεμα,ποτισμα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572094
dimviii έγραψε:το γκαζον θελει φροντιδα,κουρεμα,ποτισμα.
Έλα ρε...
Ένα απλό σύστημα αυτόματου ποτίσματος, λίγο λίπασμα που και που και κανά κούρεμα ανά 2 βδομάδες το καλοκαίρι. Σιγά τη φροντίδα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572101 Γκαζόν στην Τσύπρον ειναι ακομα πιο ακυρο απο το γκαζόν στην Ελλάδα.
Βάλε κανένα εσπερειδοειδες να φας και τπτ και ειναι και όμορφα.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#572102
saxon_747 έγραψε:
Γιώργης έγραψε:Υπάρχουν άπειρα είδη τριανταφυλλιών αλλά σε γενικές γραμμές για να είναι υγιείς θέλουν πολλή φροντίδα (λίπασμα, κλάδεμα, πότισμα), είναι επιρρεπείς σε έντομα και ασθένειες και είναι φυλλοβόλες.
Εδώ και 8-9 χρόνια δεν είχα τέτοια θέματα, χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα. Δεν ξέρω τι είδος είναι αλλά όταν ανθίζουν είναι πανέμορφα.

Η δική μου εμπειρία με όσες τριανταφυλλιές είχα κατά καιρούς είναι ότι όλο το καλοκαίρι πάλευα να τις σώσω απ'τον τετράνυχο, χώρια οι αφίδες, το ωίδιο και τα μισοφαγωμένα φύλλα απ'τις κάμπιες. Χημικά αποφεύγω, οπότε ό,τι έκανα μόνο με βιολογικά μέσα. Πέρα από αυτά, πρέπει να χεις το νου σου να ποτίζεις συχνά (με προσοχή να μην πάει το νερό στα φύλλα :lol: ), να κόβεις το κάθε λουλούδι μόλις αρχίσει να ξεραίνεται για να μη φαίνεται απεριποίητη κλπ. Εννοείται όταν είναι υγιής και ανθισμένη είναι πανέμορφη αλλά στη θέση της θα προτιμούσα πχ μια βουκαμβίλια που κατά τα άλλα είναι απροβλημάτιστη.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#572106 Εχω κάνει κοστολόγηση του πράσινου που εχω σπίτι.
Ακουμπάει τα 250€/έτος η συντήρησή του (λίπασμα-ψεκασμοί-αντικατάσταση κάποιου που "πέθανε" και το νερό για πότισμα.
Μην αναφέρω τον κόπο της συζύγου, που κλαδεύει , σκουπίζει φύλλα που πέφτουν το χειμώνα, μην πάνε στις υδρορροές του roof garden και έχουμε ... "κλάματα"!
3-4 γλάστρες είναι ΟΚ.
Όταν έχεις 25μ φράχτη, έξη 4μετρες ζαρντινιέρες και καμιά 25αριά "θηρίες" γλάστρες, κλάφτα!!! :dizzy:

Το πυξάρι που αναφέρθηκε είναι ότι καλύτερο. Φουντωτό, μεγαλώνοντας καταλαμβάνει όγκο, θέλει λίγη συντήρηση, πάντα πράσινο και μηδενική απώλεια φυλλώματος. Σωστά και τα "παράπονα" για τριανταφυλλιές. 5-6 που βάλαμε, σε 2-3 χρόνια τις "χάσαμε" όλες!
Άβαταρ μέλους
By glf
#572118 Και γω ακόμα με πανί κάλυψης είμαι.. κάθε χρόνο κάνω μια μεριά σωλήνες κτλ και όταν τελειώνω, το καλύπτω.
Για να δούμε φέτος πως θα πάει..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572119
Γιώργης έγραψε: πχ μια βουκαμβίλια που κατά τα άλλα είναι απροβλημάτιστη.


βουκαμβιλια εχω στο χωριο,μια τεραστια με υψος στα 5-6 μετρα.Το τι φυλλο μαζευουμε δεν λεγετε. :s_hang
Ειναι ομορφη ομως η ατιμη. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#572127
mirage έγραψε:Γκαζόν στην Τσύπρον ειναι ακομα πιο ακυρο απο το γκαζόν στην Ελλάδα.
Βάλε κανένα εσπερειδοειδες να φας και τπτ και ειναι και όμορφα.
Έτσι πιστεύω κι εγώ για το γκαζόν.

Εσπεριδοειδή θα φυτευτουν στο διπλανό πάρκο παράλληλα με την περίφραξη του σπιτιού.
Λεμονια, πορτοκάλια και μανταρίνια.

Για να προλάβω, όχι δεν έχει πρόβλημα ο δήμος, ίσα ίσα που επιθυμεί οι δημότες να αναλαμβάνουν έστω και μερική φροντίδα των πάρκων. Το συζήτησα με την υπεύθυνη του τμήματος δημόσιας υγείας όταν ήρθε να δει το πάρκο για να το κουρεψουν μετά από παράπονα μας. Βασικά αγνοούσαν την ύπαρξη του γιατί κατασκευαστηκε από τον εργολάβο μιας και είναι νομική υποχρέωση από ότι κατάλαβα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#572133
dimviii έγραψε:βουκαμβιλια εχω στο χωριο,μια τεραστια με υψος στα 5-6 μετρα.Το τι φυλλο μαζευουμε δεν λεγετε. :s_hang
Ειναι ομορφη ομως η ατιμη. :inlove:

Είναι έρωτας :inlove: Λίγο ποιο ανθεκτική στο κρύο να ήταν και θα είχα γεμίσει τον τόπο.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#572137 Όποιος χρειάζεται φυτόχωμα, να θυμίσω ότι το leroy έχει προσφορά, που δεν θα βρείτε πουθενά.
https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/ka ... -62106310/ σε χώμα "γενικής χρήσεως".
Την τελευταία 3ετία, το φέρνει σταθερά κάθε Μάρτιο-Απρίλιο σε αυτή την τιμή, έχω πάρει πάνω απο 4.000 λιτρα, άλλοτε 20λιτρα και άλλοτε 40λιτρα, αφού διαφέρει η συσκευασία απο χρόνο σε χρόνο(20λίτρα<1€ και 40λιτρα<2€). Είναι ελαφρύ και "κάθεται", οπότε θέλει συμπλήρωμα τον επόμενο χρόνο, αλλά με τέτοια σύσταση το πράσινο αναπνέει καλύτερα.
Κάποια στιγμή φέρνει αντίστοιχη προσφορά και το Praktiker, αλλά δεν είναι και σίγουρο.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#572413 Μπήκαν ντοματιές και αγγουριές.
Σε 2 μήνες θα τρώμε χωριάτικη!!!ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#572420 Ανδρέα στη Καρδίτσα είναι; Λίγο νωρίς δεν ξεκίνησες;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#572446 Καρδίτσα είναι ναι.
Πολύ νωρίς είναι, αλλά είπαμε να πειραματιστούμε με το θερμοκήπιο.
Γιαυτό μπήκε και μια λάμπα που βάζουν σε θερμοκήπια για να κρατάει ζέστη το βράδυ.
Δεν ξέρω αν θα πετύχει :oops:

Τα υπαίθρια τα ξεκινάμε Μάιο...