Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#572036
dimviii έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Πάω τώρα να πάρω λίπασμα για τα λέυλαντ στο φράχτη, γιατί πρέπει να κάνουμε και .... καμιά δουλειά ! :lol:
:s_bye

τι λιπασμα θα βαλεις?

Χύμα (μη επώνυμο, σε συσκευασίες κιλού) κοκκώδες με αναλογία Ν-Ρ-Κ 10-5-15, με 1,5€/κιλό.
Κατέβηκα κέντρο, στο <<ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ>> , Ευριπίδου.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#572038 Μπήκε πανί για να μην φυτρώνουν αγριοχορτα και τα μισά βότσαλα (120 κιλά πήρα και τελικά θέλει τα διπλά)

Τι φυτεύουμε?
Καμία ελιά αλα Dimviii? Καμία τριαντάφυλλια?
ή θάμνο στα δεξιά στο μικρό κομμάτι;

Σημασία για εμένα έχει η όσο το δυνατόν μικρή συντήρηση και η αντοχή σε θερμοκρασίες.
Κατά τα άλλα δηλώνω άσχετος Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572039
dimitrisB έγραψε:
dimviii έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Πάω τώρα να πάρω λίπασμα για τα λέυλαντ στο φράχτη, γιατί πρέπει να κάνουμε και .... καμιά δουλειά ! :lol:
:s_bye

τι λιπασμα θα βαλεις?

Χύμα (μη επώνυμο, σε συσκευασίες κιλού) κοκκώδες με αναλογία Ν-Ρ-Κ 10-5-15, με 1,5€/κιλό.
Κατέβηκα κέντρο, στο <<ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ>> , Ευριπίδου.

και γιατι 10-5-15 και οχι 20-7-10? :shifty:
ph μετρησαμε? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572042
dimik έγραψε:
Τι φυτεύουμε?
Καμία ελιά αλα Dimviii? Καμία τριαντάφυλλια?
ή θάμνο στα δεξιά στο μικρό κομμάτι;

Σημασία για εμένα έχει η όσο το δυνατόν μικρή συντήρηση και η αντοχή σε θερμοκρασίες.


ελια θα βαλεις,τιποτα αλλο.Μηδενικη συντηρηση,αντεχει ξηρασιες,δεν παθαινει τιποτα.
Εκει που βαζεις τα βοτσαλα,μηπως να εβαζες φλοιο πευκου,που ειναι φθηνοτερο και καλυπτει καλα?

https://horomidis.gr/product/pine-bark/
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#572044 @dimik εμένα μ'αρέσει κι έτσι :iconcool:

@Συνονόματε τι'ν'αυτά; :s_tongue

φυσικό λίπασμα λέμε :s_tongue
Εικόνα

γύρισε στη φύση γύρισε στη φύση
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572046 :inlove:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572049
Dimitris_P έγραψε:@dimik εμένα μ'αρέσει κι έτσι :iconcool:


σου αρεσουν τα 8 βοτσαλα μετο μαυρο πανι απο κατω? :x

Dimitris_P έγραψε:@Συνονόματε τι'ν'αυτά; :s_tongue


φυσικος φλοιος πευκου,το βαζουν για καλυψη εδαφους,σε παρτερια,σε γλαστρες,δειχνει πολυ ομορφο και φυσικο.Υπαρχει σε διαφορες διαστασεις.Βοηθαει στο να μην βρωμιζει η αυλη απο χωματα οταν φυσαει.Χωματα απο παρτερια γλαστρες κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#572051 Εγώ δεν κατάλαβα τι παίζει με το πανί και τα βότσαλα... :help:
Έτσι θα μείνει;
Ένα δεντράκι να σπάει λίγο το τσιμέντο νομίζω επιβάλλεται. Και μια ελιά δεν θέλει παρά ελάχιστη φροντίδα. Έχει δίκιο ο Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572056 Ο φλοιός πεύκου αποσυντίθεται ή τον παίρνει ο αέρας. Καλύτερα βότσαλα σε 2 διαφορετικα μεγεθη.

Εγώ θα έβαζα περιμετρικά πυξάρια και στο κέντρο μια ελιά πχ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572058
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ δεν κατάλαβα τι παίζει με το πανί και τα βότσαλα... :help:
Έτσι θα μείνει;
Ένα δεντράκι να σπάει λίγο το τσιμέντο νομίζω επιβάλλεται. Και μια ελιά δεν θέλει παρά ελάχιστη φροντίδα. Έχει δίκιο ο Δημήτρης.
Ε το δέντρο ψάχνει ο φίλος....

Το μαύρο πανί περιορίζει το φύτρωμα αγριόχορτων και ζιζανίων. (Δεν γίνεται φωτοσύνθεση, δεν ρίχνουν σπόρους τα πουλιά κτλ)

Τα βότσαλα (σε μεγαλύτερη ποσότητα βέβαια) είναι ντεκόρ αλλά χρησιμεύουν στο να μένει το χώμα στη θέση του και να μην εξατμίζεται γρήγορα το νερό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#572059 Το πανί είναι ειδικό για να μην φυτρώνουν αγριοχορτα, επιτρέπει να περάσει νερό αλλά όχι να αναπτυχθούν.
Όπου θέλεις να φυτέψεις το σκιζεις και φυτεύεις.

Τα βότσαλα είναι μια ποσότητα που πήρα δοκιμαστικά, θα καλυφθεί όλος ο χώρος.

Η ελιά είναι μια καλή ιδέα απλά θα πρέπει να είναι πολύ baby στυλ μπονζαι.
Σε διαφορετική περίπτωση θα παραγεμισει τον χώρο νομίζω.

Αν ήταν στο χέρι μου θα το είχα κάνει όλο βεράντα αλλά η σύζυγος ήθελε φυτά.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572061
dimik έγραψε:
Η ελιά είναι μια καλή ιδέα απλά θα πρέπει να είναι πολύ baby στυλ μπονζαι.
Σε διαφορετική περίπτωση θα παραγεμισει τον χώρο νομίζω.


ο τυπος στις φωτο ειναι στο 1,72 εκατοστα
υπολογισε οτι ειναι στη γλαστρα,οποτε υπολογισε το υψος της ελιας στα -40,-50 εκατοστα οταν φυτεψεις στο εδαφος

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


https://villaggioverde.co.uk/product-ca ... ive-trees/
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#572062 Κάτι αειθαλές σίγουρα για να μη γεμίζει φύλλα η βεράντα το φθινόπωρο. Αν έχει αρκετό ήλιο το σημείο εννοείται ελιά, με εναλλακτικές κάποιο καλλωπιστικό εσπεριδοειδές (κουμκουάτ, καλαμοντίν), καλλιστήμονα ή φωτίνια. Τριανταφυλλιά με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#572066 Το σημείο είναι νότιοανατολικό κι έχει ήλιο όλη μέρα.

Κατά τα άλλα πολλές άγνωστες λέξεις, θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Τριαντάφυλλια γιατί όχι; είναι ο διακαής πόθος της συζύγου.
Βασικά πρότεινε τριανταφυλλιες μπροστά, ελιά στην μέση και θαμνοειδες περιμετρικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#572070 Υπάρχουν άπειρα είδη τριανταφυλλιών αλλά σε γενικές γραμμές για να είναι υγιείς θέλουν πολλή φροντίδα (λίπασμα, κλάδεμα, πότισμα), είναι επιρρεπείς σε έντομα και ασθένειες και είναι φυλλοβόλες.