Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#541098 Κουρακης, εγγυημενος σανος, βιολογικης καλλιεργειας, με ISO.

@SERF
Οταν οι πεποιθησεις καθε ειδους συνδεθουν με την τσεπη καθενος, θα χειαστουμε πολλα σακια για απιδια :rtfm:

Μαζι με τη δηλωση και καταβολη χρηματος για τις θρησκευτικες πεποιθησεις, προτεινεται να δηλωνονται και οι αλληλεγγυες πεποιθησεις. Οποιος θελει λαθρομεταναστη ή προσφυγα, να τον παιρνει στο σπιτι του και θα τον φροντιζει ιδίοις χρημασι.
- "Τινος εισαι εσυ παιδακι μου?"
- Του κάϊ-φάϊ γιαγιακα!"

Ή μαλλον οχι...

Γιατι εν μια νυκτι, αμα ο τσαμπας και οι μαγκιες με λεφτα αλλων πεθανουν, ολοι οι αλληλλεγγυοι θα μετατραπουν σε "νοικοκυραιους" με κλειδαμπαρωμενες πορτες. :iconcool:

Πρεπει να το προτεινει καποιος στον Κουρακη, θα σηκωθει ορθια η κοτσιδα :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#541099 Let's put it simple:

ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ!

Πιστευω οτι οι θρησκειες ειναι η καλυτερη επιχειρηματικη ιδεα στα χρονικα της ανθρωποτητας. Πουλανε ελπιδα στους ανθρωπους για ενα καλυτερο αυριο (σε συνδυασμο φυσικα με τον τρομο που πουλανε ωστε να κανουν τον κοσμο να πιστευει) και αποκτουν χρημα και εξουσια.

Και ειναι φυσικα οι μεγαλυτεροι υποκριτες που υπαρχουν. Υποτιθεται οτι σαν αρχη εχουν να βοηθανε τον κοσμο, κατι το οποιο φυσικα δεν ισχυει. Ολες οι θρησκειες εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πλουτο. Αρκετο να χορτασει και το τελευταιο πεινασμενο παιδακι στην καθε ακρη της γης. Αλλα φυσικα δεν ταιζουν κανεναν. Απλα μαζευουν περισσοτερο και περισσοτερο και περισσοτερο πλουτο συνεχεια. Και μη μου πειτε για κατι σισιτια του κωλου που κανουν! Αυτα ειναι ισα ισα οσα βγαζουν απο τα κερακια (που ειναι παλι λεφτα του κοσμου).

Επισης το θρησκευμα ειναι κατι εντελως συμπτωματικο. Γεννηθηκες εδω? Πιστευεις οτι ο Χριστος rocks και οι αλλοι sucks. Γεννηθηκες εκει? Ο Μωαμεθ rocks. Πιο περα? Ενας αλλος ειναι ο ηρωας σου! Και μην πει κανενας την αστειοτητα "εγω και στην ταδε χωρα να γεννιομουνα παλι Χριστιανος θα ημουνα" γιατι απλα θα ριξει μονος του το επιπεδο του λεγοντας το! Αν γεννιοταν στην ταδε χωρα, απλα θα μισουσε τους Χριστιαννους... Σιγουρα το παραμυθακι του Χριστιαννισμου ειναι πιο καλογραμμενο απο αλλα παραμυθακια (που για παραδειγμα επιτρεπουν στον αντρα να εχει 10 γυναικες και στη γυναικα απαγορευουν να δειξει το προσωπο της). Αλλα και ο Χριστιαννισμος δεν παυει να ειναι παραμυθι. Βασικα πιστευω οτι ο Χριστος υπηρξε και ηταν ενας πολυ χαρισματικος ανθρωπος που προσπαθουσε να κανει τον κοσμο καλυτερο. Τον "κρινο", τον "υιο του θεου" και τους λοιπους δρακους του παραμυθιου δεν πιστευω!

Δε χρειαζομαι ΚΑΝΕΝΑΝ που θα μου πει το σωστο και το λαθος. Δε χρειαζομαι ΚΑΝΕΝΑΝ που θα μου πει τι θα φαω την καθε μερα. Ουτε προφητη, ουτε παππα, ουτε αγιο, ουτε 10 εντολες, ουτε 1000 παπαριες. Απο μικρος εχω φτιαξει ενα δικο μου κανονα που καλυπτει ολες τις θρησκειες και τις κανει να φαινονται αστειες. Αν μπορεις να απαντησεις ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ στο ερωτημα "θα μου αρεσε να μου το κανουν αυτο;" θα εισαι ο τελειος ανθρωπος.
- Θα μου αρεσε να με χτυπησουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα χτυπησω και εγω.
- Θα μου αρεσε να με κλεψουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα κλεψω και εγω.
- Θα μου αρεσε να μου πουνε ψεμματα? ΟΧΙ. Οποτε δε θα πω και εγω.
- Θα μου αρεσε να με κερατωσει η γυναικα μου? ΟΧΙ. Οποτε δε θα την κερατωσω και εγω.
Πιστεψτε με... Μπορω να συνεχισω να δινω αμετρητα τετοια παραδειγματα. Αλλα ειναι περιττο. Το θεμα ειναι να κανει καποιος αυτη την ερωτηση στον εαυτο του και να την απανταει ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ. Και αν την απανταει με ειλικρινεια θα παει σιγουρα στον "παραδεισο". lol αυτο ειναι ενα αλλο ανεκδοτο που δε θελω να το ξεκινησω καν. Θα αισθανθω πολυ χαζος και μονο να αναφερθω στον παραδεισο και στους αντιστοιχους ψυχολογικους εκβιασμους αλλων θρησκειων.

Και μια και ειπα για χαζομαρα, θυμηθηκα και κατι αλλο. Εχουν γινει πολλες ερευνες και εχουν καταληξει οτι οσο υψηλοτερο IQ εχει καποιος τοσο λιγοτερο πιστευει στις θρησκειες. ΣΥΓΝΩΜΗ αν αυτο προσβαλει μερικους που πιστευουν. Και ΦΥΣΙΚΑ υπαρχουν ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ ανθρωποι που πιστευουν. Γιατι δυστυχως η πλυση εγκεφαλου που τρωμε απο μωρακια ειναι τεραστια και δυσκολευει πολυ καποιον ωστε να σκεφτει μονος του το σωστο και το λαθος.

Ξερω οτι πολλοι θρησκοι θα με μισησουν μετα απο αυτο το μηνυμα αλλα δε χαλιεμαι. Και μονο που μερικοι θα διαβασουν κατι που ΙΣΩΣ δεν το ειχαν σκεφτει, μου ειναι αρκετο. Ακομα και αν διαβαζοντας το σκεφτουνε "ΜΑΛΑΚΙΕΣ".
Άβαταρ μέλους
By Serf
#541101
trident1971 έγραψε:Κουρακης, εγγυημενος σανος, βιολογικης καλλιεργειας, με ISO.

@SERF
Οταν οι πεποιθησεις καθε ειδους συνδεθουν με την τσεπη καθενος, θα χειαστουμε πολλα σακια για απιδια :rtfm:

Μαζι με τη δηλωση και καταβολη χρηματος για τις θρησκευτικες πεποιθησεις, προτεινεται να δηλωνονται και οι αλληλεγγυες πεποιθησεις. Οποιος θελει λαθρομεταναστη ή προσφυγα, να τον παιρνει στο σπιτι του και θα τον φροντιζει ιδίοις χρημασι.
- "Τινος εισαι εσυ παιδακι μου?"
- Του κάϊ-φάϊ γιαγιακα!"

Ή μαλλον οχι...

Γιατι εν μια νυκτι, αμα ο τσαμπας και οι μαγκιες με λεφτα αλλων πεθανουν, ολοι οι αλληλλεγγυοι θα μετατραπουν σε "νοικοκυραιους" με κλειδαμπαρωμενες πορτες. :iconcool:

Πρεπει να το προτεινει καποιος στον Κουρακη, θα σηκωθει ορθια η κοτσιδα
Η προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων είναι θεμελιώδης αρχή/υποχρέωση μιας κοινωνίας και προφανώς συνεπάγεται κόστος επιμεριζομενο σε όλους. Η διατήρηση μιας συγκεκριμένης θρησκείας δεν προκύπτει από πουθενά ως θεμελιώδης υποχρέωση μιας κοινωνίας. Άρα δικαιολογούνται χρήματα για την πρώτη, όχι για τη δεύτερη.

Το κατά πόσο στην πράξη ένα κράτος μπορεί να στηρίξει την "τέλεια" εφαρμογή του πρώτου είναι άλλο θέμα, υπαρκτοτατο μεν άσχετο με τη συζήτηση δε.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#541102
George_Prix έγραψε:Let's put it simple:

ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ!

Πιστευω οτι οι θρησκειες ειναι η καλυτερη επιχειρηματικη ιδεα στα χρονικα της ανθρωποτητας. Πουλανε ελπιδα στους ανθρωπους για ενα καλυτερο αυριο (σε συνδυασμο φυσικα με τον τρομο που πουλανε ωστε να κανουν τον κοσμο να πιστευει) και αποκτουν χρημα και εξουσια.

Και ειναι φυσικα οι μεγαλυτεροι υποκριτες που υπαρχουν. Υποτιθεται οτι σαν αρχη εχουν να βοηθανε τον κοσμο, κατι το οποιο φυσικα δεν ισχυει. Ολες οι θρησκειες εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πλουτο. Αρκετο να χορτασει και το τελευταιο πεινασμενο παιδακι στην καθε ακρη της γης. Αλλα φυσικα δεν ταιζουν κανεναν. Απλα μαζευουν περισσοτερο και περισσοτερο και περισσοτερο πλουτο συνεχεια. Και μη μου πειτε για κατι σισιτια του κωλου που κανουν! Αυτα ειναι ισα ισα οσα βγαζουν απο τα κερακια (που ειναι παλι λεφτα του κοσμου).

Επισης το θρησκευμα ειναι κατι εντελως συμπτωματικο. Γεννηθηκες εδω? Πιστευεις οτι ο Χριστος rocks και οι αλλοι sucks. Γεννηθηκες εκει? Ο Μωαμεθ rocks. Πιο περα? Ενας αλλος ειναι ο ηρωας σου! Και μην πει κανενας την αστειοτητα "εγω και στην ταδε χωρα να γεννιομουνα παλι Χριστιανος θα ημουνα" γιατι απλα θα ριξει μονος του το επιπεδο του λεγοντας το! Αν γεννιοταν στην ταδε χωρα, απλα θα μισουσε τους Χριστιαννους... Σιγουρα το παραμυθακι του Χριστιαννισμου ειναι πιο καλογραμμενο απο αλλα παραμυθακια (που για παραδειγμα επιτρεπουν στον αντρα να εχει 10 γυναικες και στη γυναικα απαγορευουν να δειξει το προσωπο της). Αλλα και ο Χριστιαννισμος δεν παυει να ειναι παραμυθι. Βασικα πιστευω οτι ο Χριστος υπηρξε και ηταν ενας πολυ χαρισματικος ανθρωπος που προσπαθουσε να κανει τον κοσμο καλυτερο. Τον "κρινο", τον "υιο του θεου" και τους λοιπους δρακους του παραμυθιου δεν πιστευω!

Δε χρειαζομαι ΚΑΝΕΝΑΝ που θα μου πει το σωστο και το λαθος. Δε χρειαζομαι ΚΑΝΕΝΑΝ που θα μου πει τι θα φαω την καθε μερα. Ουτε προφητη, ουτε παππα, ουτε αγιο, ουτε 10 εντολες, ουτε 1000 παπαριες. Απο μικρος εχω φτιαξει ενα δικο μου κανονα που καλυπτει ολες τις θρησκειες και τις κανει να φαινονται αστειες. Αν μπορεις να απαντησεις ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ στο ερωτημα "θα μου αρεσε να μου το κανουν αυτο;" θα εισαι ο τελειος ανθρωπος.
- Θα μου αρεσε να με χτυπησουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα χτυπησω και εγω.
- Θα μου αρεσε να με κλεψουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα κλεψω και εγω.
- Θα μου αρεσε να μου πουνε ψεμματα? ΟΧΙ. Οποτε δε θα πω και εγω.
- Θα μου αρεσε να με κερατωσει η γυναικα μου? ΟΧΙ. Οποτε δε θα την κερατωσω και εγω.
Πιστεψτε με... Μπορω να συνεχισω να δινω αμετρητα τετοια παραδειγματα. Αλλα ειναι περιττο. Το θεμα ειναι να κανει καποιος αυτη την ερωτηση στον εαυτο του και να την απανταει ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ. Και αν την απανταει με ειλικρινεια θα παει σιγουρα στον "παραδεισο". lol αυτο ειναι ενα αλλο ανεκδοτο που δε θελω να το ξεκινησω καν. Θα αισθανθω πολυ χαζος και μονο να αναφερθω στον παραδεισο και στους αντιστοιχους ψυχολογικους εκβιασμους αλλων θρησκειων.

Και μια και ειπα για χαζομαρα, θυμηθηκα και κατι αλλο. Εχουν γινει πολλες ερευνες και εχουν καταληξει οτι οσο υψηλοτερο IQ εχει καποιος τοσο λιγοτερο πιστευει στις θρησκειες. ΣΥΓΝΩΜΗ αν αυτο προσβαλει μερικους που πιστευουν. Και ΦΥΣΙΚΑ υπαρχουν ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ ανθρωποι που πιστευουν. Γιατι δυστυχως η πλυση εγκεφαλου που τρωμε απο μωρακια ειναι τεραστια και δυσκολευει πολυ καποιον ωστε να σκεφτει μονος του το σωστο και το λαθος.

Ξερω οτι πολλοι θρησκοι θα με μισησουν μετα απο αυτο το μηνυμα αλλα δε χαλιεμαι. Και μονο που μερικοι θα διαβασουν κατι που ΙΣΩΣ δεν το ειχαν σκεφτει, μου ειναι αρκετο. Ακομα και αν διαβαζοντας το σκεφτουνε "ΜΑΛΑΚΙΕΣ".
Μαλακιες δεν γραφεις, αλλα θελει πολλη ωρα να σου πω σε ποια σημεια κατα τη γνωμη μου το χανεις, μολονοτι ουτε εγω πιστευω.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#541105
italakias έγραψε:
Serf έγραψε:Να μπει ο φόρος σε όλους τους πιστούς των αναγνωρισμένων θρησκειών, όχι μόνο στους ορθοδόξους. Και βέβαια με εθελοντική δήλωση θρησκεύματος στην φορολογική δήλωση. Να δούμε πόσα απίδια έχει ο κάθε σάκος :)

Ναι , ακριβως αυτο. :s_thumbsup
Να φορολογησουμε την πιστη των ανθρωπων, επισης να φορολογησουμε και τις αντιληψεις και τις ιδεολογιες.
150 δις μας κοστισαν αυτες του συριζα.
Δενλιγα. :thumbsup:

Θεε μου, τι αλλο θα διαβασουμε; :slap:



Βασικά είναι λίγο διαφορετικό... Αντί λοιπόν τώρα να φορολογούνται ΟΛΟΙ οι πολίτες για να πληρώνουν τα ταλιμπανάτα ΜΙΑΣ θρησκείας, ας πληρώνει ο καθένας τα δικά του. :rtfm: Γιατί δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά οι παππάδες (ΜΟΝΟ της δικής σου θρησκείας) πληρώνονται από τους φόρους ΟΛΩΝ μας. Ας δούμε λοιπόν πόσο μεγάλη την έχουν (την πίστη) όταν κληθούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη, αποκλειστικά εκείνοι τους οποίους αφορά. :twisted: Εξάλλου, αυτό συμβαίνει σε αρκετές χώρες, ενώ σε άλλες το κράτος δεν ασχολείται καθόλου. Η κάθε εκκλησία / θρησκεία πρέπει να βρει τρόπο να πληρώνει τα έξοδά της.

Και αν θέλουμε να το επεκτείνουμε στη θρησκεία που είναι ιστορικά Ελληνική, τότε θα πρέπει να πληρώνουμε τους παπάδες των 12θεϊστών και όχι της ξενόφερτης θρησκείας! :rtfm:


Dimsabas έγραψε:Προσηλυτισμός ορθοδόξου ιερέα σε βαφτισμένα ορθόδοξα παιδάκια;


Άλλο ανόητο επιχείρημα... :lol: Προφανώς και το μωρό δεν έχει καμία βούληση, δεν είχε κανένα δικαίωμα επιλογής και φυσικά η βάφτιση ενός βρέφους αντίκειται σε αυτό που λέει η θρησκεία σας πως ελεύθεροι οι άνθρωποι κάνουν τις επιλογές τους (κάποιος επίσης να μου εξηγήσει πως αυτό συμβιβάζεται με έναν θεό που τα ξέρει όλα και είναι παντοδύναμος :twisted: ). Όταν κάποιος έχει μεγαλώσει και έχει αποκτήσει μία κριτική ικανότητα, τότε και μόνο μπορεί να ειπωθεί πως είναι χριστιανός, μουσουλμάνος, ινδουιστής ή οτιδήποτε άλλο. Μέχρι τότε, το να αποδίδουμε απόψεις, φιλοσοφίες και στάσεις ζωής σε βρέφη είναι τουλάχιστον αστείο. Επίσης, το επιχείρημα ότι βαφτίζεται για να "το προστατεύει ο θεός" υποννοεί έναν πολύ μνησίκακο (για να το θέσω ευγενικά) θεό που προστατεύει μόνο τους δικούς του (ακόμα και αν οι "άλλοι" είναι βρέφη ή παιδιά)...


trident1971 έγραψε:Κουρακης, εγγυημενος σανος, βιολογικης καλλιεργειας, με ISO.

@SERF
Οταν οι πεποιθησεις καθε ειδους συνδεθουν με την τσεπη καθενος, θα χειαστουμε πολλα σακια για απιδια :rtfm:


Χαίρομαι τουλάχιστον που δεχόμαστε πως οι θρησκευτικές πεποιθήσεις κατατάσσονται στην ίδια κατηγορία με τις πολιτικές απόψεις (όπως και είναι). Από την άλλη, η συζήτηση γιατί οι θρησκευτικές απόψεις και η υποστήριξη (σε σημείο αηδίας) από το κράτος ΜΟΝΟ μίας θρησκείας και η μεταναστευτική πολιτική (και οι τήρηση των υποχρεώσεων της χώρας, όπως εκφράζονται από διεθνείς συμβάσεις που έχει υπογράψει και το διεθνές, ευρωπαϊκό και εθνικό δίκαιο) είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, είναι τελείως διαφορετική... :rtfm: Θα μπορούσε λοιπόν να ειπωθεί (συνεχίζοντας το επιχείρημά σου) πως δεν πρέπει να πληρώνουν την πυροσβεστική αυτοί που δεν την χρειάζονται ή την αστυνομία αυτοί που δεν την έχουν καλέσει ποτέ ή τα σχολεία αυτοί που δεν έχουν παιδιά, κτλ... :rtfm:

Αντίστοιχα (συνεχίζοντας τη σωστή συχέτιση μεταξύ θρησκευτικών και πολιτικών πεποιθήσεων), θα πρότεινα πως είναι λογικό, εφόσον το κράτος μισθοδοτεί τους λειτουργούς της επικρατούσας θρησκείας, θα πρέπει να μισθοδοτεί και τους λειτουργούς του κυβερνώντος κόμματος κάθε φορά. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#541106
trident1971 έγραψε:Μαλακιες δεν γραφεις, αλλα θελει πολλη ωρα να σου πω σε ποια σημεια κατα τη γνωμη μου το χανεις, μολονοτι ουτε εγω πιστευω.


Φιλε οταν εχεις χρονο και διαθεση, με μεγαλη μου χαρα θα ηθελα να δω με ποια σημεια διαφωνεις. Και να ξερεις οτι στην ουσια μπορει και να συμφωνω με μερικες απο τις "διορθωσεις" σου. Θα μπορουσα να το ξεχειλωσω και να γραψω ολοκληρο βιβλιο πανω στο θεμα εκραζοντας πολυ αναλυτικοτερα την αποψη μου, αλλα αρκεστηκα σε ενα μικρο σεντονακι. Οποτε μερικα τα ειπα ισως λιγο χοντροκομμενα απλα για να περασω το νοημα που ηθελα!
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 11 Οκτ 2018, 09:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#541107
trident1971 έγραψε:Κουρακης, εγγυημενος σανος, βιολογικης καλλιεργειας, με ISO.

@SERF
Οταν οι πεποιθησεις καθε ειδους συνδεθουν με την τσεπη καθενος, θα χειαστουμε πολλα σακια για απιδια :rtfm:

Μαζι με τη δηλωση και καταβολη χρηματος για τις θρησκευτικες πεποιθησεις, προτεινεται να δηλωνονται και οι αλληλεγγυες πεποιθησεις. Οποιος θελει λαθρομεταναστη ή προσφυγα, να τον παιρνει στο σπιτι του και θα τον φροντιζει ιδίοις χρημασι.
- "Τινος εισαι εσυ παιδακι μου?"
- Του κάϊ-φάϊ γιαγιακα!"

Ή μαλλον οχι...

Γιατι εν μια νυκτι, αμα ο τσαμπας και οι μαγκιες με λεφτα αλλων πεθανουν, ολοι οι αλληλλεγγυοι θα μετατραπουν σε "νοικοκυραιους" με κλειδαμπαρωμενες πορτες. :iconcool:

Πρεπει να το προτεινει καποιος στον Κουρακη, θα σηκωθει ορθια η κοτσιδα :lol:


Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο εγώ προσωπικά δεν έχω κανέναν ενδοιασμό όταν έρχεται το θεμα στο οικονομικο να προτιμήσω να πληρώσω ( και το κάνω μέσω των πολλαπλασιων φόρων που πλήρηρωνω από σενα) για να έχεις εσύ μια ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όταν είσαι άνεργος ή ένα βοήθημα παρ' όλο που σε θεωρώ βάρος για την κοινωνία. Ε, δε βλέπω Γιατί να κάνω το αντίθετο και μ ένα προσφυγικό που μου είναι πολύ πιο συμπαθές :)
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#541109 Η θρησκεία απανταχού και από πάντα είναι μια βιομηχανία στημένη από έξυπνους για χαζούς, όποιος την ακολουθεί φανατικά πέρνοντας ενεργά μέρος στην διάδοση και εξάπλωση της είναι γιατί θέλει και αυτός ένα μικρό κομμάτι από την πίττα που λέγεται χρήμα, σέξ και εξουσία, αυτή είναι η γνώμη μου και δεν με ενδιαφέρει αν γίνεται αποδεκτή ή όχι και ούτε πρόκειται να την αλλάξει κανείς με το οποιοδήποτε επιχείρημα, τα όσα έχω δεί και ζήσει με έχουν πείσει εδώ και πολλά χρόνια ότι όλα γίνονται για το χρήμα, το σέξ και την εξουσία, για το πήδημα στις πιστές κυράτσες και στα αθώα πιτσιρίκια, διαβάζουμε κάθε τόσο για τους παιδεραστές της εκκλησίας σε όλο τον κόσμο και όχι μόνο της Χριστιανικής, δεν υπάρχει καμμία θρησκεία που να μην εκμεταλλεύεται και να μην χρησιμοποιεί το σέξ, οπότε ας μην κοροϊδευόμαστε τι είναι θρησκεία και τι όχι, μια βιομηχανία χρήματος,. εξουσίας και έρωτα και τίποτα περισσότερο και είναι κατακριτέα γιατί εκμεταλλεύεται ασύστολα τις ανθρώπινες αδυναμίες.

Το ότι μέρος του χρήματος που συγκεντρώνεται από τους πιστούς και από διάφορες εκμεταλεύσεις γαιών, κτιρίων, από την πολιτεία κλπ διοχετεύεται σε φιλανθρωπίες και πράξεις ανακούφισης ασθενέστερων είναι για την διατήρηση του αγαθού προσώπου της βιομηχανίας αυτής, κάτι σαν την εταιρική ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#541114
Serf έγραψε:
trident1971 έγραψε:Κουρακης, εγγυημενος σανος, βιολογικης καλλιεργειας, με ISO.

@SERF
Οταν οι πεποιθησεις καθε ειδους συνδεθουν με την τσεπη καθενος, θα χειαστουμε πολλα σακια για απιδια :rtfm:

Μαζι με τη δηλωση και καταβολη χρηματος για τις θρησκευτικες πεποιθησεις, προτεινεται να δηλωνονται και οι αλληλεγγυες πεποιθησεις. Οποιος θελει λαθρομεταναστη ή προσφυγα, να τον παιρνει στο σπιτι του και θα τον φροντιζει ιδίοις χρημασι.
- "Τινος εισαι εσυ παιδακι μου?"
- Του κάϊ-φάϊ γιαγιακα!"

Ή μαλλον οχι...

Γιατι εν μια νυκτι, αμα ο τσαμπας και οι μαγκιες με λεφτα αλλων πεθανουν, ολοι οι αλληλλεγγυοι θα μετατραπουν σε "νοικοκυραιους" με κλειδαμπαρωμενες πορτες. :iconcool:

Πρεπει να το προτεινει καποιος στον Κουρακη, θα σηκωθει ορθια η κοτσιδα
Η προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων είναι θεμελιώδης αρχή/υποχρέωση μιας κοινωνίας και προφανώς συνεπάγεται κόστος επιμεριζομενο σε όλους. Η διατήρηση μιας συγκεκριμένης θρησκείας δεν προκύπτει από πουθενά ως θεμελιώδης υποχρέωση μιας κοινωνίας. Άρα δικαιολογούνται χρήματα για την πρώτη, όχι για τη δεύτερη.

Το κατά πόσο στην πράξη ένα κράτος μπορεί να στηρίξει την "τέλεια" εφαρμογή του πρώτου είναι άλλο θέμα, υπαρκτοτατο μεν άσχετο με τη συζήτηση δε.

< Note >


Για να μεινουμε στο θρησκευτικο πνευμα της συζητησης, ας πουμε οτι θα προτιμουσα μια "επι των τυπον των ηλων" προσεγγιση στο μεταναστευτικο γιατι βλεπω πολυ τζαμπα μαγκια απο τη μια και λεφτα σε τσεπες απο την αλλη, αναλογη του φαινομενου της θρησκειας. :iconcool:

Η προασπιση ανθρωπινων δικαιωματων χωραει πολυ νερο σαν εννοια, και κατα τη γνωμη μου δεν περιλαμβανει αυτον που απφασισε οτι δεν θελει να μενει στη χωρα του και ηρθε να περασει καλυτερα εκει που αλλοι κοπιασαν αιωνες για να φτιαξουν καλυτερο περιβαλλον.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#542343 Η Ρωσική Εκκλησία διακόπτει κάθε δεσμό με το Φανάρι
H Μόσχα προβαίνει στη διακοπή κάθε δεσμού με το Φανάρι, δείχνοντας έμπρακτα την οργή και την αντίθεσή της στις κινήσεις του κ. Βαρθολομαίου για την αυτοκεφαλία της «Ουκρανικής Ορθόδοξης Εκκλησίας – Πατριαρχείο Κιέβου»

https://www.in.gr/2018/10/15/world/rosi ... triarxeio/

:innocent: :innocent: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#544296 Καμπούλ, Οκτώβρης 1540



:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#544307 Έχω μια μικρή υποψία οτι το 1540 στη Καμπούλ θα βρίσκαμε λίγους έως καθόλου χριστιανούς, αν είχε αφήσει κατοίκους ο Ταμερλάνος πιο πριν αλλά δε γμεις :lol: