Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#552169
italakias έγραψε:Με λιγα λογια, επειδη εισαι αθεος θες να κανεις το ιδιο τα παιδια σου και τα παιδια του κοσμου.
Το προβλημα στις δυτικες κοινωνιες οπου ζουμε δε ειναι η θρησκειες και η πιστη.
Αντι λοιπον να προσπαθεις να περασεις τις παρωχημενες ιδεες σου εδω κι εκει, κοιτα να σταματησεις να αγαπας τοσο πολυ τον εαυτουλη σου και αν θες να ωφελησεις τους αλλους ( που δεν το βλεπω)υπαρχουν αλλοι τροποι.



:yahoo: :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ενώ εσύ που είσαι χριστιανός αν αύριο κάνεις παιδιά, δεν θα προσπαθήσεις να τους περάσεις τις παρωχημένες ιδέες σου και είσαι αντίθετος με το να περνάει ο χριστιανισμός (ή μάλλον η δική σου μορφή του χριστιανισμού) στα παιδιά του κόσμου, έτσι;;; :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl



italakias έγραψε:Ολοι οσοι κραζουν τους πολιτικους, τις τραπεζες, τα οικονομικα συστηματα και οτιδηποτε αλλο, δεν εχουν κανεναν λογο να μην κραξουν και τις θρησκειες.
Και επειδη σαν πιστος καποιος δεν μπορει να κραξει την θρησκεια του , παριστανει τον αθεο. :lol:


Επίσης, είναι πολύ αστείο το επιχείρημα πως αν κάποιος δεν είναι άθεος (κομμουνιστής, χριστιανός, κτλ) με την εικόνα που έχει ένας τρίτος στο μυαλό του ότι πρέπει να είναι όλοι οι άθεοι (κομμουνιστές, χριστιανοί, κτλ), τότε είναι γιαλαντζί και στην ουσία είναι το αντίθετο απ' ότι δηλώνει... Δηλαδή επειδή ο george_prix δεν είναι άθεος έτσι όπως ο ιταλάκιας έχει αποφασίσει πως ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΌΛΟΙ οι άθεοι (χωρίς φυσικά να ενοχληθεί με το να σκεφτεί πως σε ένα τόσο μεγάλο γκρουπ ανθρώπων, όπως και σε κάθε μεγάλη ομάδα ανθρώπων, υπάρχει τεράστια διαφοροποίηση, λες και πχ ΟΛΟΙ οι χριστιανοί είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιοι), είναι πεπεισμένος πως είναι χριστιανός και απλά υποκρίνεται πως είναι άθεος, γιατί... ξερωγωτελοσπαντων...

Σε απλά Ελληνικά το λένε τσουβάλιασμα και είναι στο 99,99% των περιπτώσεων εντελώς λάθος.


trident1971 έγραψε:
Αυτο που με τσαντιζει αρκετα ειναι οι αντιθετοι στη θρησκεια που δεν αρκουνται να ειναι αντιθετοι για τον εαυτο τους ή εστω την οικογενεια, αλλα σωνει και καλα πρεπει να αλλαξουν και ολους τους αλλους ή και τους θεωρουν κατω απο ζωα.


:lol: Τσουβάλιασμα Νο 2... :lol:

Εξάλλου, ο με το ζόρι προσηλυτισμός σε όσους διαφωνούν είναι χαρακτηριστικό των άθεων... :s_rofl Και οι θρησκείες σε γενικές γραμμές το αποφεύγουν... :s_rofl Δεν έχω δει καμία θρησκεία να το κάνει, όντως... Αν πιάσουμε 100 τυχαίες περιπτώσεις που κάποιος προσπάθησε να αλλάξει τα πιστεύω κάποιου άλλου με το ζόρι, είμαι σίγουρος πως οι 80 θα είναι άθεοι... :s_rofl ΝΟΤ...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552175
trident1971 έγραψε:+1000 για αυτο που λες για τις ομαδες... το ιδιο ισχει και για τα κομματα πολυ συχνα.


Ετσι. Ομαδες/κομματα/θρησκευμα μεταφερονται σαν κληρονομια στις επομενες γενιες σε συντριπτικη πλειοψηφια. Και ο κοσμακης "σφαζεται" για αυτα, χωρις να καταλαβαινει οτι δεν αποτελουν καν προσωπικη του επιλογη :thumbsdown:

Επισης συμφωνω με κατι αλλο που ειπες. Πολλοι ανθρωποι πραγματι ηρεμουν νομιζοντας οτι υπαρχει θεος ή οταν προσευχονται ή οταν πηγαινουν στην εκκλησια. Ακομα και αν δεν πιστευω οτι υπαρχει θεος ή αν πιστευω οτι η προσευχη δε θα τους λυσει τα προβληματα, προτιμω αυτους τους ανθρωπους απο αλλους που βγαζουν το αχτι τους με πιο καταστροφικο για την κοινωνια τροπο :)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#552223
Serf έγραψε:Σίιιιγουρα θα είχε φτάσει δωδεκαθειστης ένα βήμα πριν γίνει ΑΓΕΣ...


Θες να τον ρωτήσω; :lol: Στις 8-12 θα τον (ξανα)συναντήσω στην 24η Ταξχια στο Λιτόχωρο, σε ενημέρωση προς αποστράτους του Όπλου μας. :iconcool:
Είναι πάντως εξαίρετος Αξκος!!! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#552225
Dimsabas έγραψε:Μάλλον υποτιμάς την ανθρώπινη νόηση. Σκέψου αφενός ότι όλοι οι άθεοι που ξέρεις, λογικά είναι βαφτισμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι κι έλαβαν χριστιανικά ερεθίσματα από την οικογένεια και το σχολείο.

Αφετέρου, αν πας στο Άγιον Όρος θα εκπλαγείς με το πόσοι Δυτικοί είναι εκεί μοναχοί, έχοντας ολοκληρώσει πολύχρονες αναζητήσεις πνευματικότητας στην Ανατολή. Αλλά και πόσοι Έλληνες μοναχοί έχουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά.


Δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Δάσκαλο των παιδιών μου δεν θα σε ήθελα όμως αν είναι να τους κάνεις κατήχηση. Και φυσικά θα εξαιρούνταν του μαθήματος των θρησκευτικών!!!
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#552245 Παράξενη τοποθέτηση, δεδομένης της ουδετερότητας όσων έγραψα.

Έχω δηλωμένο άθεο γονιό. Στην ερώτησή μου γιατί δε ζήτησε απαλλαγή, η απάντησή του με εξέπληξε.
1) Ήθελε το παιδί του να λάβει ερεθίσματα από την άλλη πλευρά, όχι να επηρεαστεί μόνο από τα δικά του λεγόμενα. (Το σωστό βέβαια θα ήταν να το γράψει στο κατηχητικό, όχι να θεωρεί ότι μία διδακτική ώρα την εβδομάδα, που συνήθως ΔΕ γίνεται, από τον οιοδήποτε εκπαιδευτικό ως επαρκές αντιστάθμισμα μιας άθεης διαπαιδαγώγησης).
2) Θεωρεί ότι ο χριστιανισμός είναι ταυτισμένος με την παράδοση του τόπου μας, οπότε το παιδί πρέπει να γνωρίζει ως Έλλην πολίτης κάποια πράγματα.
3) Θεωρεί ότι η χριστιανική διδασκαλία δίνει αρχές και αξίες, οπότε ωφελιμιστικά θέλει το παιδί του να γίνει καλύτερο από τα λίγα που θα ακούσει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#552246
Dimsabas έγραψε:Παράξενη τοποθέτηση, δεδομένης της ουδετερότητας όσων έγραψα.


Σαφώς και είναι ετεροβαρής η στάση σου στην συζήτηση, ειδικά εκεί περί του υποψηφίου γαμβρού σου, που δεν θα ήθελες να είναι αλλόθρησκος ή άθεος. Δεν βλέπω καμία ουδετερότητα...


Dimsabas έγραψε:Έχω δηλωμένο άθεο γονιό. Στην ερώτησή μου γιατί δε ζήτησε απαλλαγή, η απάντησή του με εξέπληξε.


Κι εμένα με εκπλήσσουν οι δικαιολογίες του και για γιαλαντζί άθεο τον "κόβω"...


Dimsabas έγραψε:1) Ήθελε το παιδί του να λάβει ερεθίσματα από την άλλη πλευρά, όχι να επηρεαστεί μόνο από τα δικά του λεγόμενα.


Το να μην του μιλήσει κανένας για την ύπαρξη, ή μη ύπαρξη, υπερφυσικών οντοτήτων δεν παίζει δηλαδή; :roll:


Dimsabas έγραψε:2) Θεωρεί ότι ο χριστιανισμός είναι ταυτισμένος με την παράδοση του τόπου μας, οπότε το παιδί πρέπει να γνωρίζει ως Έλλην πολίτης κάποια πράγματα.


Δεν είναι καλό να διαιωνίζουμε παθογένειες χιλιετηρίδων.


Dimsabas έγραψε:3) Θεωρεί ότι η χριστιανική διδασκαλία δίνει αρχές και αξίες, οπότε ωφελιμιστικά θέλει το παιδί του να γίνει καλύτερο από τα λίγα που θα ακούσει.


Άνθρωπος που χρειάζεται πίστη σε μια ανώτερη δύναμη για να κάνει το ορθόν (ορθόν βασικά είναι οτιδήποτε δεν βλάπτει τον συνάνθρωπο) σημαίνει ότι δεν έχει δικές του αξίες. Θλιβερό...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#552250 Η δημοσίευση που παρέθεσες ήταν ουδέτερη, για αυτό και μπερδεύτηκα.
Ο γονιός είναι καθόλου γιαλαντζί επειδή κάνει κάποιες λογικές παραδοχές; Δεν ήταν πολύ πιστός ο λαός μέχρι πριν λίγες δεκαετίες; Από θέμα ιστορικής συνείδησης και μόνον, καλά κάνει και μαθαίνει πέντε πράγματα. Στο κάτω-κάτω, θα συναναστρέφεται ανθρώπους πιστούς. Θα εορτάζονται γύρω τους θρησκευτικές γιορτές. Θα επισκέπτεται ιερούς τόπους. Δε θα πρέπει να γνωρίζει τίποτα για αυτά;

Επίσης, δεν κατάλαβα γιατί μηδένισες τη χριστιανική ηθική. Επειδή δε συμφωνείς με την ύπαρξη του Θεού δεν μπορείς να ακυρώνεις τις απαρχές των αξιών του δυτικού πολιτισμού, που είναι οι χριστιανικές αξίες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#552251
Dimsabas έγραψε: Επειδή δε συμφωνείς με την ύπαρξη του Θεού δεν μπορείς να ακυρώνεις τις απαρχές των αξιών του δυτικού πολιτισμού, που είναι οι χριστιανικές αξίες.

Χριστιανικές αξίες μόνο μεταξύ μας όμως. Στις αποικίες πόνος και αίμα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552252
REALZEUS έγραψε:Άνθρωπος που χρειάζεται πίστη σε μια ανώτερη δύναμη για να κάνει το ορθόν (ορθόν βασικά είναι οτιδήποτε δεν βλάπτει τον συνάνθρωπο) σημαίνει ότι δεν έχει δικές του αξίες. Θλιβερό...


Εδω θα συμφωνησω. Οπως ειχα πει και παλιοτερα:

Δε χρειαζομαι ΚΑΝΕΝΑΝ που θα μου πει το σωστο και το λαθος. Δε χρειαζομαι ΚΑΝΕΝΑΝ που θα μου πει τι θα φαω την καθε μερα. Ουτε προφητη, ουτε παππα, ουτε αγιο, ουτε 10 εντολες, ουτε 1000 παπαριες. Απο μικρος εχω φτιαξει ενα δικο μου κανονα που καλυπτει ολες τις θρησκειες και τις κανει να φαινονται αστειες. Αν μπορεις να απαντησεις ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ στο ερωτημα "θα μου αρεσε να μου το κανουν αυτο;" θα εισαι ο τελειος ανθρωπος.
- Θα μου αρεσε να με χτυπησουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα χτυπησω και εγω.
- Θα μου αρεσε να με κλεψουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα κλεψω και εγω.
- Θα μου αρεσε να μου πουνε ψεμματα? ΟΧΙ. Οποτε δε θα πω και εγω.
- Θα μου αρεσε να με κερατωσει η γυναικα μου? ΟΧΙ. Οποτε δε θα την κερατωσω και εγω.
Πιστεψτε με... Μπορω να συνεχισω να δινω αμετρητα τετοια παραδειγματα. Αλλα ειναι περιττο. Το θεμα ειναι να κανει καποιος αυτη την ερωτηση στον εαυτο του και να την απανταει ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ. Και αν την απανταει με ειλικρινεια θα παει σιγουρα στον "παραδεισο". lol αυτο ειναι ενα αλλο ανεκδοτο που δε θελω να το ξεκινησω καν. Θα αισθανθω πολυ χαζος και μονο να αναφερθω στον παραδεισο και στους αντιστοιχους ψυχολογικους εκβιασμους αλλων θρησκειων.


Το οτι καποιοι μπορει να διαβασουν το παραπανω και να σκεφτουνε "μαλακιες του George_Prix" ενω αν τους πει τα "DOs and DON'Ts" ενας παππας να τα θεωρησουν σα σοφες κουβεντες που πρεπει να ακολουθησουν ειναι το βασικο προβλημα κατα την αποψη μου. Γιατι μερικοι αδυνατουν να καταλαβουν/πραξουν το σωστο και θελουν καποιον που θεωρουν "αξιο" να τους παρει απο το χερακι και να τους το δειξει!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#552255
Dimsabas έγραψε:Ο γονιός είναι καθόλου γιαλαντζί επειδή κάνει κάποιες λογικές παραδοχές; Δεν ήταν πολύ πιστός ο λαός μέχρι πριν λίγες δεκαετίες;


Πες με χαζό, αλλά δεν κατανοώ την επιχειρηματολογία αυτή. Τι θες να πεις;


Dimsabas έγραψε:Από θέμα ιστορικής συνείδησης και μόνον, καλά κάνει και μαθαίνει πέντε πράγματα.


Αν το πάμε ιστορικά το θέμα, πάνω από όλα το Δωδεκάθεο!!! :rtfm:


Dimsabas έγραψε:Στο κάτω-κάτω, θα συναναστρέφεται ανθρώπους πιστούς.


Κρίμα...


Dimsabas έγραψε:Θα επισκέπτεται ιερούς τόπους.


Κρίμα...


Dimsabas έγραψε:Δε θα πρέπει να γνωρίζει τίποτα για αυτά;


Γιατί θα έπρεπε;


Dimsabas έγραψε:Επίσης, δεν κατάλαβα γιατί μηδένισες τη χριστιανική ηθική.


Μεγαλύτερη γελοιότητα από τον χριστιανικό πουριτανισμό δεν μπορώ να σκεφτώ. Εσύ;


Dimsabas έγραψε:Επειδή δε συμφωνείς με την ύπαρξη του Θεού δεν μπορείς να ακυρώνεις τις απαρχές των αξιών του δυτικού πολιτισμού, που είναι οι χριστιανικές αξίες.


Ευτυχέστατα, στον πολιτισμένο κόσμο, η θρησκεία δεν έχει σχέση με τις θρησκείες. Ακόμα ακόμα στο ΗΒ, όπου ο Μονάρχης είναι και (τυπικά) Αρχηγός της Αγγλικανικής Εκκλησίας, η θρησκεία δεν επηρεάζει την Πολιτεία και το Κράτος!!! :rtfm:


mousatos έγραψε:Χριστιανικές αξίες μόνο μεταξύ μας όμως. Στις αποικίες πόνος και αίμα.


Ούτε καν σε εμάς... Because άστεγοι στην Αγγλία ή στις ΗΠΑ, αλλά who gives a fuck? :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#552314
REALZEUS έγραψε:
Ούτε καν σε εμάς... Because άστεγοι στην Αγγλία ή στις ΗΠΑ, αλλά who gives a fuck? :svivhaha:


Αυτό είναι άλλο... δεν είναι άριστοι αυτοί... :shifty: :innocent: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#552315
markvag έγραψε:Αυτό είναι άλλο... δεν είναι άριστοι αυτοί...


Μόνο οι άριστοι παίρνουν μπόνους χριστιανοσύνης; :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By markvag
#552321
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Αυτό είναι άλλο... δεν είναι άριστοι αυτοί...


Μόνο οι άριστοι παίρνουν μπόνους χριστιανοσύνης; :s_biggrin


Κρατάει σκορ ο μεγάλος ψηλά στον ουρανό, τι νομίζεις... :s_wink

Όλοι όσοι είναι με λεφτά ανταμείβονται για την αξιοσύνη τους και αν τυχόν του ξεφύγει κανένας, μην αγχώνεσαι, θα τον ανταμείψει αφού τον πεθάνει. :s_wink



Εντωμεταξύ, ποτέ δεν σταματάει να με διασκεδάζει πόσο συμφωνούν μαζί σου όλοι οι χριστιανοί όταν τους πεις κάποιο σημείο της πίστης τους με άλλα λόγια, που να είναι πασιφανές το πόσο ευφάνταστο είναι, αλλά κατευθείαν αλλάζουν μόλις τους εξηγήσεις πως είναι το δικό τους σύνθημα, απλά με άλλα λόγια... :innocent: :lol: