Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#779570 Μια χαρά.
Στην πράξη τι θα γίνει;
Ο μικρός ξεκινάει β' δημοτικού φέτος.
Νομίζω ότι θρησκευτικά ξεκινούν στην γ τάξη.
Αρκεί ενα χαρτάκι από μένα ότι για λόγους συνείδησης δε θέλω να κάνει θρησκευτικά σωστά;
Το χει κάνει κανείς; Πώς αντιμετωπίζεται μετά το παιδί; Τι κάνουν την ώρα των θρησκευτικών;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#779587 Ναι βρε το κατάλαβα.
Γνωμοδότηση είναι.
Για αυτό ρωτάω στη πράξη τι γίνεται και αν το έχει κάνει κανείς με το παιδί του.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#779592 Προσωπικα ειπα στα παιδια μου πως εχουν τα πραγματα και τους ξεκαθαρισα πως οτι μαθουν σε αυτο το μαθημα ειναι παραμυθια που εφτιαξαν καποιοι αδυναμοι ελπιζοντας οτι θα τους σωσει καποιος παντοδυναμος. Επισης τους ειπα οτι καποιοι πλουτιζουν μεχρι και σημερα με αυτα τα παραμυθια. Τελος τους ειπα πως ανθρωποι σκοτωνονται καθημερινα για αυτα τα παραμυθια.

Απλα θεωρησα οτι δεν ειναι η κοινωνια ετοιμη να δεχτει την αληθεια (ουτε καν τη διαφορετικη αποψη) και δεν ηθελα να στιγματισω τα παιδια μου τραβωντας την κατασταση στα ακρα...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#779671
George_Prix έγραψε:Προσωπικα ειπα στα παιδια μου πως εχουν τα πραγματα και τους ξεκαθαρισα πως οτι μαθουν σε αυτο το μαθημα ειναι παραμυθια που εφτιαξαν καποιοι αδυναμοι ελπιζοντας οτι θα τους σωσει καποιος παντοδυναμος. Επισης τους ειπα οτι καποιοι πλουτιζουν μεχρι και σημερα με αυτα τα παραμυθια. Τελος τους ειπα πως ανθρωποι σκοτωνονται καθημερινα για αυτα τα παραμυθια.

Απλα θεωρησα οτι δεν ειναι η κοινωνια ετοιμη να δεχτει την αληθεια (ουτε καν τη διαφορετικη αποψη) και δεν ηθελα να στιγματισω τα παιδια μου τραβωντας την κατασταση στα ακρα...
Νομιζω είχες την καλύτερη προσέγγιση . Εύγε από μένα


< >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#779679 Δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να μαθαινουμε την εβραικη ιστορια?
Και μαλιστα ωραιοποιημενη?

Γιατι να μην μαθαινουμε πχ πως "ανακαλυψε" ο Νωε την αμπελο και πως καταραστηκε το παιδι του να ειναι σκλαβος και να το χρησιμοποιουν οι ανα την γη σκλαβεμποροι για να δικαιολογησουν την δουλεια?

να μαθεις για τα διαφορα δογματα και θρησκειες ανα τον κοσμο, το αντιλαμβανομαι
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#779806
George_Prix έγραψε:Προσωπικα ειπα στα παιδια μου πως εχουν τα πραγματα και τους ξεκαθαρισα πως οτι μαθουν σε αυτο το μαθημα ειναι παραμυθια που εφτιαξαν καποιοι αδυναμοι ελπιζοντας οτι θα τους σωσει καποιος παντοδυναμος. Επισης τους ειπα οτι καποιοι πλουτιζουν μεχρι και σημερα με αυτα τα παραμυθια. Τελος τους ειπα πως ανθρωποι σκοτωνονται καθημερινα για αυτα τα παραμυθια.

Απλα θεωρησα οτι δεν ειναι η κοινωνια ετοιμη να δεχτει την αληθεια (ουτε καν τη διαφορετικη αποψη) και δεν ηθελα να στιγματισω τα παιδια μου τραβωντας την κατασταση στα ακρα...


Κάτι τέτοιο έκανα κι εγώ. Του είπα ότι Θεός είναι η απάντηση που δίνει ο κόσμος όταν φοβάται να πει "δεν ξέρω".
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#779809 Αυτά εννοούνται λίγο πολύ..
Και μένα ο μικρός ξέρει ήδη ότι οτιδήποτε σχετικό με θρησκεία είναι παραμυθακια αντίστοιχα της αρχαίας μυθολογίας, του Αισώπου κλπ και μάλιστα χωρίς τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα..
Το θέμα είναι τι θα γίνει στο σχολείο και στην πράξη με τις κοινωνικές του συναναστροφές με τους υπόλοιπους Ταλιμπάν..
Αν είναι δυνατόν δλδ αυτονόητα πράγματα και να πρέπει να χολοσκαμε εν έτει 2022..
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#779814 Ο Θεός είναι μία ευρύτερη φιλοσοφική έννοια από αυτό που εννοούν οι απανταχού θρησκόληπτοι...

Όπως και ο άνθρωπος, η ζωή, η φύση, η κοινωνία κλπ...

Δεν υπάρχει μία απάντηση σε αυτά και πιθανότατα καμία από ιδεοληπτικούς φανατικούς...

Ο κάθε ένας οφείλει να ρωτήσει, να ψάξει και να συγκρίνει, ώστε να βρει και να δώσει την απάντησή του...

Αυτή είναι η δική μου προσέγγιση...

reminder
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#779819
Geralt έγραψε:Δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να μαθαινουμε την εβραικη ιστορια?


Ο Χριστιανισμός είναι μονοθεϊστική θρησκεία η οποία βασίζεται στη ζωή και τη διδασκαλία του Ιησού Χριστού και συγκαταλέγεται στις αβρααμικές θρησκείες, οι οποίες έλκουν την καταγωγή τους από τη μήτρα του ιουδαϊκού μονοθεΐσμού.

Αυτό λέει το επίσημο αφήγημα, κατά την βικιπαιδεία.

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που ο Ιησούς Χριστός ήταν Έλληνας;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#779919
Corto Maltese έγραψε:
Κάτι τέτοιο έκανα κι εγώ. Του είπα ότι Θεός είναι η απάντηση που δίνει ο κόσμος όταν φοβάται να πει "δεν ξέρω".


Παρομοίως... Με λίγο διαφορετική διατύπωση. Ότι δηλαδή οι άνθρωποι επινόησαν τους θεούς τους στην προσπάθειά τους να εξηγήσουν έναν κόσμο που δεν καταλάβαιναν. Και πως σήμερα καταλαβαίνουμε πολύ καλύτερα τον κόσμο, όχι τέλεια βέβαια, πολύ μακρυά από αυτό, αλλά πολύ καλύτερα από πριν 1000-2000-3000 χρόνια και δεν χρειαζόμαστε θεούς και δαίμονες για να καταλάβουμε πχ πως δημιουργείται ο κεραυνός ή γιατί κάνει κρύο τον χειμώνα...