Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#412237
pik. έγραψε:
τωρα στο αν υπαρχει ορθοδοξια εκτος Εκκλησιας με την σημερινη μορφη της Εκκλησιας αποψη μου ειναι οτι υπαρχει.


Γιατί;;; Γιατί δεν σ' αρέσει;;; :innocent:

Η εκκλησία διαμορφώνει τη θρησκεία από τότε που αυτή εμφανίστηκε. Ισχύει για κάθε εκκλησία και κάθε θρησκεία, ισχύει φυσικά και για την ορθόδοξη. Πχ το πότε γιορτάζεται το Πάσχα, τα Χριστούγεννα, το ποια βιβλία θα περιληφθούν στη Βίβλο, μέχρι και πολύ μεταγενέστρες παραδόσεις και διδαχές. Πως μπορεί να υπάρξει θρησκεία χωρίς την εκκλησία δεν το καταλαβαίνω. :s_dunno Απλά, πολλοί άνθρωποι βλέπουν τα κακώς κείμενα γύρω τους (που hint: πάντα υπήρχαν) και λένε "α... αυτό δεν είναι η θρησκεία, αυτό είναι οι κακοί άνθρωποι της εκκλησίας". Αλλά αυτό, όσο και αν βοηθάει πολλούς να αντιμετωπίσουν πολλές αντιφάσεις, δεν ισχύει. Γιατί η εκκλησία διαμόρφωσε και συνεχίζει να διαμορφώνει τη θρησκεία. Εκτός αν νομίζεις ότι η θρησκεία δεν έχει αλλάξει από τότε που εμφανίστηκε ή αλλάζει με κάποιον τρόπο χωρίς την εκκλησία... που και πάλι δεν ισχύει.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#412239 Κοιτα pik. Βάσει δόγματος, βάσει διδαχών, βάσει ευαγγελίων κλπ, η ορθόδοξη πίστη δεν μπορεί να ασκηθεί εκτός Εκκλησίας. Ή μάλλον μπορεί, αλλά τότε είναι αίρεση. Το ξέρω ότι αυτό το γεγονός μπορεί να προκαλεί άβολο συναίσθημα σε πάρα πολλούς ευφυείς Χ.Ο. που βλέπουν την αντίφαση, αλλά εγώ αναφέρω το τι ισχύει επισήμως και με βάση τη διδασκαλία της Αγίας Γραφής.

Βέβαια εδώ μπαίνει το ερώτημα για το εκατομμύριο. Ένας ενάρετος Χ.Ο. που δεν ακολουθεί ή σέβεται τη σημερινή εκκλησία θα κριθεί (εφόσον ισχύει η μετά θάνατον κρίση) αρνητικά; Εδώ σε θέλω. Η εκκλησία λέει πως ναι. Σε αυτή την περίπτωση έχουμε ένα Θεό στόκο που στέκεται στην επιφάνεια και όχι στην ουσία της ζωής του καθενός.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412242
Corto Maltese έγραψε:Κοιτα pik. Βάσει δόγματος, βάσει διδαχών, βάσει ευαγγελίων κλπ, η ορθόδοξη πίστη δεν μπορεί να ασκηθεί εκτός Εκκλησίας. Ή μάλλον μπορεί, αλλά τότε είναι αίρεση. Το ξέρω ότι αυτό το γεγονός μπορεί να προκαλεί άβολο συναίσθημα σε πάρα πολλούς ευφυείς Χ.Ο. που βλέπουν την αντίφαση, αλλά εγώ αναφέρω το τι ισχύει επισήμως και με βάση τη διδασκαλία της Αγίας Γραφής.

Βέβαια εδώ μπαίνει το ερώτημα για το εκατομμύριο. Ένας ενάρετος Χ.Ο. που δεν ακολουθεί ή σέβεται τη σημερινή εκκλησία θα κριθεί (εφόσον ισχύει η μετά θάνατον κρίση) αρνητικά; Εδώ σε θέλω. Η εκκλησία λέει πως ναι. Σε αυτή την περίπτωση έχουμε ένα Θεό στόκο που στέκεται στην επιφάνεια και όχι στην ουσία της ζωής του καθενός.
και ποιος σου ειπε οτι δεν στεκεται στην ζωη του καθενος;Τον συναντησες και στο ειπε; :lol: Βγηκατε μαζι για μπυρες χθες και σου ειπε εχουμε manual?
δεν ξερω τι λεει η εκκλησια ,εγω το μονο που ξερω ειναι η εξομολογηση η Θεια κοινωνια και η μετανοια. Αυτα τα δεχομαι,γιατι να μην τα δεχθω;Ομως ειναι σαν να μου λες ενα εστιατοριο ειναι χαλια αρα ,ΑΡΑ ολα ειναι χαλια αρα δεν τρωμε εξω...αυτο ειναι αστειο.Υπαρχουν παπαδες και μοναχοι διαμαντια,οπως και καθικια.Λογικο δεν ειναι;
markvag έγραψε:
pik. έγραψε:
τωρα στο αν υπαρχει ορθοδοξια εκτος Εκκλησιας με την σημερινη μορφη της Εκκλησιας αποψη μου ειναι οτι υπαρχει.


Γιατί;;; Γιατί δεν σ' αρέσει;;; :innocent:

Η εκκλησία διαμορφώνει τη θρησκεία από τότε που αυτή εμφανίστηκε. Ισχύει για κάθε εκκλησία και κάθε θρησκεία, ισχύει φυσικά και για την ορθόδοξη. Πχ το πότε γιορτάζεται το Πάσχα, τα Χριστούγεννα, το ποια βιβλία θα περιληφθούν στη Βίβλο, μέχρι και πολύ μεταγενέστρες παραδόσεις και διδαχές. Πως μπορεί να υπάρξει θρησκεία χωρίς την εκκλησία δεν το καταλαβαίνω. :s_dunno Απλά, πολλοί άνθρωποι βλέπουν τα κακώς κείμενα γύρω τους (που hint: πάντα υπήρχαν) και λένε "α... αυτό δεν είναι η θρησκεία, αυτό είναι οι κακοί άνθρωποι της εκκλησίας". Αλλά αυτό, όσο και αν βοηθάει πολλούς να αντιμετωπίσουν πολλές αντιφάσεις, δεν ισχύει. Γιατί η εκκλησία διαμόρφωσε και συνεχίζει να διαμορφώνει τη θρησκεία. Εκτός αν νομίζεις ότι η θρησκεία δεν έχει αλλάξει από τότε που εμφανίστηκε ή αλλάζει με κάποιον τρόπο χωρίς την εκκλησία... που και πάλι δεν ισχύει.
Η θρησκεια τουλαχιστον η δικη μου ειναι μια.
Την εχει εξηγησει ο Σωτηριος Θεος μου ,ο Αναστας Χριστος .

Τωρα αν πιστευεις οτι θρησκεια ειναι το Βυζαντιο,το Βατικανο ,η Ελληνικη Εκκλησια ΑΕ ,οι Εβραιοι και ο,τι αλλο αυτο ειναι δικο σου θεμα το οποιο σεβομαι.

Αν μου επιτρεπεις ειναι αστειο ομως απο εναν μη πιστο να μου δειχνει τι ειναι θρησκεια και μαλιστα να προσπαθει να μου αποδειξει οτι Εκκλησια και Θρησκεια ειναι ενα και το αυτο.

whatever.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#412244
pik. έγραψε:Η θρησκεια τουλαχιστον η δικη μου ειναι μια.
Την εχει εξηγησει ο Σωτηριος Θεος μου ,ο Αναστας Χριστος .

Τωρα αν πιστευεις οτι θρησκεια ειναι το Βυζαντιο,το Βατικανο ,η Ελληνικη Εκκλησια ΑΕ ,οι Εβραιοι και ο,τι αλλο αυτο ειναι δικο σου θεμα το οποιο σεβομαι.


Δεκτά όλα αυτά. Εξήγησέ μου λίγο: Πως την έχει εξηγήσει ο θεός; Φαντάζομαι μέσω των ιερών βιβλίων (όχι μόνο της Καινής Διαθήκης, αλλά και άλλων που την επεξηγούν, κτλ). Ωραία όλα αυτά. Εκτός από τα βιβλία αυτά γράφηκαν και πολλά άλλα που δεν περιελήφθησαν στους επίσημους "κανόνες" ή δόγματα της θρησκείας. Ποιος αποφάσισε τι είναι σωστό και τι όχι; :iconcool:


pik. έγραψε:Αν μου επιτρεπεις ειναι αστειο ομως απο εναν μη πιστο να μου δειχνει τι ειναι θρησκεια και μαλιστα να προσπαθει να μου αποδειξει οτι Εκκλησια και Θρησκεια ειναι ενα και το αυτο.

whatever.



Δεν σε βλέπω να γελάς... :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#412246 Αφού σας τα εξηγεί ωραία ο pik.
Θρησκεία είναι μόνο ότι βολεύει.
Μάθετε μπαλίτσα!

Άλλωστε το είπε και ο Αλιβιζάτος του Zeus.
Τόσα χρόνια πουλάει αμάξια, είναι δυνατόν να μην ξέρει?
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412247 θρησκεια ειναι αυτο που θα καταλαβετε οταν και αν θελησει Ο Χριστος να σας δωσει φωτιση.

εδω παλευουμε εμεις που υποτιθεται ξερουμε,λογικο να παιδευεστε και εσεις. :)

markvag έγραψε:
Δεκτά όλα αυτά. Εξήγησέ μου λίγο: Πως την έχει εξηγήσει ο θεός; Φαντάζομαι μέσω των ιερών βιβλίων (όχι μόνο της Καινής Διαθήκης, αλλά και άλλων που την επεξηγούν, κτλ). Ωραία όλα αυτά. Εκτός από τα βιβλία αυτά γράφηκαν και πολλά άλλα που δεν περιελήφθησαν στους επίσημους "κανόνες" ή δόγματα της θρησκείας. Ποιος αποφάσισε τι είναι σωστό και τι όχι; :iconcool:

αν έχει πει κατι ο Θεος δεν επιδεχεται κριτικης αν εναι σωστο ή οχι,γιατι αν διαβασεις τα Ευαγγελια δεν είπε και κατι λαθος αντικειμενικα.Το δυσκολο ειναι να τα εφαρμοσεις.


markvag έγραψε:Δεν σε βλέπω να γελάς... :lol:
:s_smile
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#412248 Ότι βολεύει. Το έχουμε ξαναπεί άλλωστε.

Γιατί δεν μας έχει φωτίσει μέχρι τώρα? Μας κρατάει κακία? :(

Ποια ευαγγέλια από όλα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#412250 Eσύ πικ. για ποιο λόγο είχες το προνόμιο της φώτισης; Πως το εξηγείς δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#412251
α. Τα αίτια των αιρέσεων
Οι αιρέσεις αμφισβήτησαν τις θεμελιώδεις αλήθειες της χριστιανικής πίστης και, ειδικότερα, το πρόσωπο του Θεανθρώπου Χριστού και το τρισυπόστατο και ομοούσιο της Aγίας Τριάδας. Τα σημαντικότερα αίτια των αιρέσεων είναι τα εξής:
Ο εγωισμός, η αλαζονεία και η υπερτίμηση της λογικής του ανθρώπου και της δυνατότητάς της να αποκαλύψει την αλήθεια. Οι αιρετικοί, κληρικοί και λαϊκοί, επιστρατεύουν τη φιλοσοφία για να εκλογικεύσουν και να απλοποιήσουν τις δογματικές αλήθειες. Προσπαθούν να προσεγγίσουν την υπερφυσική Αποκάλυψη, που δε μπορεί να τη συλλάβει ο άνθρωπος μόνο με τη λογική.
Η προσπάθεια εισαγωγής στη χριστιανική διδασκαλία παραδόσεων και αντιλήψεων από άλλες θρησκείες, π.χ. από τον Ιουδαϊσμό ή από τις ανατολικές θρησκείες. Η αποδοχή τέτοιων απόψεων οδηγεί σ' ένα θρησκευτικό συγκρητισμό, δηλαδή σε μια ανάμειξη και συγχώνευση της διδασκαλίας και της παράδοσης του Χριστιανισμού με αντιλήψεις και ήθη άλλων θρησκευτικών ρευμάτων και θρησκειών.
β. Το νόημα των αιρέσεων
Αν και γινόταν σαφές στα νέα μέλη της Εκκλησίας πως πρέπει να διατηρήσουν ανόθευτη, χωρίς προσθήκες ή αφαιρέσεις, την πίστη των Αποστόλων, μερικές φορές οι χριστιανοί μετέφεραν μαζί τους θρησκευτικές και πολιτιστικές εμπειρίες είτε από τον ιουδαϊκό είτε από τον ελληνορωμαϊκό κόσμο. Οι χριστιανοί με ρίζες στον Ιουδαϊσμό δυσκολεύονταν να δεχτούν την αντικατάσταση του Mωσαϊκού Nόμου από την ευαγγελική διδασκαλία. Οι χριστιανοί με καταβολές στον εθνικό κόσμο δεν μπορούσαν να δεχτούν, χωρίς αντιρρήσεις, τη δημιουργία του κόσμου από το μηδέν ή τη χριστιανική διδασκαλία για την αρχή του κακού στην ιστορία. Οι πνευματικές ζυμώσεις που αναπτύχθηκαν στο ευρύτερο πλαίσιο της χριστιανικής πίστης είχαν ως αποτέλεσμα τις διάφορες αιρέσεις, που ήταν κράμα θρησκευτικών αντιλήψεων από τον Ιουδαϊσμό ή τον ελληνορωμαϊκό κόσμο.



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-C117/73/594,2130/

Καλα τους κανεις Εφραιμ. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412254
Corto Maltese έγραψε:Eσύ πικ. για ποιο λόγο είχες το προνόμιο της φώτισης; Πως το εξηγείς δηλαδή;

προνομιο ειναι να ξερεις τι πρεπει να κανεις και να μην το κανεις; :lol:

εσυ μπορει να εισαι πιο πιστος απο μενα απλα να μην το ξερεις.
Μην νομιζεις οτι εγω δεν ειμαι αμαρτωλος πχ.

καμμια σχεση.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#412263 Έγραψες: "Όταν και αν θελήσει ο Θεός να σας δώσει φώτιση". Γιατί δε θέλησε μέχρι τώρα και το έκανε σε σένα; Εμείς τι κακό του κάναμε και πάμε ντουγρού για το καζάνι;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#412265
pik. έγραψε:αν έχει πει κατι ο Θεος δεν επιδεχεται κριτικης αν εναι σωστο ή οχι,γιατι αν διαβασεις τα Ευαγγελια δεν είπε και κατι λαθος αντικειμενικα.Το δυσκολο ειναι να τα εφαρμοσεις.


Ναι... αυτό σου λέω... Τα ευαγγέλια, πως είσαι σίγουρος ότι αυτά ειναι τα σωστά; Επιλέχθηκαν από την τότε εκκλησία με βάση κάποια κριτήρια. Υπάρχουν πολλά άλλα (άλλα τα βρήκαμε, άλλα ίσως να μην βρεθούν ποτέ), τα οποία για τον χ ή ψ λόγο δεν επιλέχθηκαν ως κανονικά. Δεν βάζω κανέναν δόλο μέσα στην όλη φάση, απλά λέω πως να, ορίστε ένα παράδειγμα που η εκκλησία διαμορφώνει τη θρησκεία: Επέλεξε αρχικά το τι ακριβώς θα λέει η θρησκεία! :rtfm: επιλέγοντας ποια ευαγγέλια είναι σωστά και ποια όχι.

Δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανένας αυτό... Δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας που να πιστεύει πως τα ευαγγέλια (και τα υπόλοιπα κείμενα της βίβλου) έπεσαν ουρανοκατέβατα από τον ουρανό πριν από 2000 χρόνια και από τότε δεν έχουν αλλάξει καθόλου...

Και κάτι αντίστοιχο γίνεται συνεχώς. Επιλέγοντας ποιος θα αγιοποιηθεί πχ, ποιο βιβλίο που γράφηκε θα θεωρηθεί πως δεν αντιβαίνει τη διδασκαλία της, πως θα τελούνται τα μυστήρια, ποια μυστήρια θα τελούνται, κτλ κτλ...



Corto Maltese έγραψε:Έγραψες: "Όταν και αν θελήσει ο Θεός να σας δώσει φώτιση". Γιατί δε θέλησε μέχρι τώρα και το έκανε σε σένα; Εμείς τι κακό του κάναμε και πάμε ντουγρού για το καζάνι;


Εσύ είσαι κομμουνιστής! :rtfm: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#412271
Corto Maltese έγραψε:Έγραψες: "Όταν και αν θελήσει ο Θεός να σας δώσει φώτιση". Γιατί δε θέλησε μέχρι τώρα και το έκανε σε σένα; Εμείς τι κακό του κάναμε και πάμε ντουγρού για το καζάνι;

δηλαδη συγνωμη....
κατηγορεις Τον Θεο γιατι δεν σου εδωσε ακομα φωτιση να τον πιστευεις και σε οδηγει στην κολαση της οποιας επομενως αποδεχεσαι την υπαρξη;
Δηλαδη μου λες κολαση αρα διαβολος υπαρχει ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος για Θεος και τον κατηγορεις γι αυτο;

ενδιαφερουσα κατασταση και τροπος σκεψης. :hmmm:

@markvag

δυστυχως τα βιβλια εχουν αλλαξει αλλα η φιλοσοφια παραμενει η ιδια.
Αγαπησε τους αλλους σαν τον εαυτο σου
προσπαθησε να μην κρινεις
προσπαθησε να παρεις μισθο ουρανιο και οχι χρηματα στην γη.
τιμα τον Θεο σου και πιστευε σε αυτον.

το παν ειναι να σωσουμε την ψυχη μας.
ΙΧΝ. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#412272
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#412278
pik. έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Έγραψες: "Όταν και αν θελήσει ο Θεός να σας δώσει φώτιση". Γιατί δε θέλησε μέχρι τώρα και το έκανε σε σένα; Εμείς τι κακό του κάναμε και πάμε ντουγρού για το καζάνι;

δηλαδη συγνωμη....
κατηγορεις Τον Θεο γιατι δεν σου εδωσε ακομα φωτιση να τον πιστευεις και σε οδηγει στην κολαση της οποιας επομενως αποδεχεσαι την υπαρξη;
Δηλαδη μου λες κολαση αρα διαβολος υπαρχει ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος για Θεος και τον κατηγορεις γι αυτο;

ενδιαφερουσα κατασταση και τροπος σκεψης. :hmmm:

@markvag

δυστυχως τα βιβλια εχουν αλλαξει αλλα η φιλοσοφια παραμενει η ιδια.
Αγαπησε τους αλλους σαν τον εαυτο σου
προσπαθησε να μην κρινεις
προσπαθησε να παρεις μισθο ουρανιο και οχι χρηματα στην γη.
τιμα τον Θεο σου και πιστευε σε αυτον.

το παν ειναι να σωσουμε την ψυχη μας.
ΙΧΝ. :s_thumbsup


Είδες να κατηγορεί κανέναν?
Εσένα ρώτησε κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Λίγο κομπλεξακι πρέπει να είναι για να έχει βάλει στα σημαντικά το να τον τιμάς.