Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#11779
italakias έγραψε:Οταν ανοιγεις ενα θεμα θα πρεπει να εκφραζεις πρωτα τις αποψεις σου και να μην πετας μια εικονα απο ενα βιβλιο η οποια δεν λεει και τιποτα.



Τουλάχιστον ατυχής επιλογή το εξώφυλλο.
Το λιγότερο που λέει είναι πως δεν έχουν μυαλό αυτοί που επιλέγουν.


stavrosg έγραψε: υποχρεωτικού (με απουσίες, έλεος...) εκκλησιασμού,



Άλλο αστείο αυτό.
Σε εμάς ήταν δουλειά του απουσιολόγου να ελέγχει.
Περιττό να πω πως δεν είχα βάλει ποτέ καμιά απουσία.
Άβαταρ μέλους
By pro
#11781 Το εξωφυλλο θα μπορουσε να σημαινει τη μεταβαση απο τη μεταφυσικη στην επιστημη. Και εν πασει περιπτωσει δεν ειναι τοσο σημαντικο, οσο το περιεχομενο (το οποιο αγνοω).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#11792
markvag έγραψε:
stavrosg έγραψε:
markvag έγραψε:
iant έγραψε:Τα θρησκευτικά στο σχολείο μόνο εγώ θεωρώ λάθος ή υπάρχει κάποιος άλλος;

Θα προτιμούσα αντί των Θρησκευτικών να μάθαιναν τα παιδιά την Θεολογία.


Όχι, δεν είσαι μόνος. Και στα δύο points... :s_smile

+1

Συν κατάργηση της πρωινής προσευχής, υποχρεωτικού (με απουσίες, έλεος...) εκκλησιασμού, των εικόνων από τις τάξεις...

Αλλά αν βγει κανείς να το πει δημόσια θα ξεσηκωθούν οι γιαγιάδες (ουυυυυυ αντίχρηστε!) και φυσικά η εκκλησία που χάνει την ευκαιρία να μαζέψει νέα πελατεία στις ηλικίες που είναι εύκολο να πεισθεί... :s_scratchhead


Καλά αυτό με τις προσευχές και τον εκκλησιασμό είναι αίσχος.

Με τον εκκλησιασμό βέβαια προσωπικά τα πήγαινα πολύ καλά, μιας και πάντα για εμένα ήταν ευκαιρία για κοπάνα χωρίς απουσία (παίρναμε απουσίες όταν πηγαίναμε στο σχολείο και όταν γυρνούσαμε... :s_biggrin :s_cool στο ενδιάμεσο, ένας έξυπνος συμμετέχων θα μπορούσε κάπου να "πεταχτεί" ή να κάτσει έξω... :s_wink :shifty::s_biggrin ). Οπότε αφενός από την Β γυμνασίου δεν πάτησα σε εκκλησία και αφετέρου περνούσα πάρα πολύ καλά... :s_biggrin Ανακάλυψα αυτές τις δυνατότητες όταν στη Β γυμνασίου ένας καλός (αλλά ολίγον θεούσος) καθηγητής μας έστειλε πρώτη γραμμή πίστα και τα λιβάνια με έκαναν να ζαλιστώ και να ανακατεύομαι τόσο που πήγα σπίτι την υπόλοιπη μέρα... Από τότε είχα τη δικαιολογία ότι το λιβάνι μου φέρνει ζαλάδα και... :s_cool :shifty::s_biggrin


Ποιός εκκλησιασμός; Πρωινό μπουγάτσας και κακάο ήταν! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#11798
stavrosg έγραψε:Λιβάνι
Το λιβάνι περιέχει ψυχοδραστικές ουσίες.[εκκρεμεί παραπομπή] Στο κάψιμο του λιβανιού ως θυμιάματος αποδίδεται συμβολή στην πνευματική ανάταση και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος θρησκευτικών και κοινωνικών τελετών για χιλιετίες.[5] Η οξική θυμιαμίνη (incensole acetate) ένα συστατικό του λιβανιού έχει αγχολυτικές και αντικαταθλιπτικές επιδράσεις σε πειραματόζωα.


Τίποτα δεν είναι τυχαίο...


:s_devil :s_devil

Image

:shifty: :s_biggrin

REALZEUS έγραψε:
Ποιός εκκλησιασμός; Πρωινό μπουγάτσας και κακάο ήταν! :yahoo:


Α... για φαΐ πήγαινες εσύ;;;; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#11801
markvag έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
Ποιός εκκλησιασμός; Πρωινό μπουγάτσας και κακάο ήταν! :yahoo:


Α... για φαΐ πήγαινες εσύ;;;; :shifty:


Κοίτα να δεις που τελικά θα μας προκύψει πως ήταν επιτυχημένος ο συνδυασμός Βιολογίας-Εκκλησίας. :s_cool :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#11867
markvag έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:"Με τον Αδάμ στο εξώφυλλο της βιολογίας Α Λυκείου μπορούμε να ευχηθούμε καλή σχολική χρονιά για το έτος 814"




Νομίζω είναι υπερβολική η αντίδρασή σου ή όποιου το έγραψε... Εντάξει κι εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνω, αλλά μιλάμε για ένα έργο τέχνης που συμβολίζει το ξεκίνημα της ζωής. Σύμφωνοι... θα μπορούσαν κάτι πολύ καλύτερο. :s_smile


Δεν είναι δικά μου λόγια, για αυτό τα έβαλα σε εισαγωγικά και με την πηγή τους. Συμφωνώ όμως 100% με αυτά.

Το βιβλίο της βιολογίας δεν μπορεί να έχει εξώφυλλο ένα αρχαίο μύθο -τον οποίο κάποιοι παίρνουν ακόμα σοβαρά- όσο σημαντικό έργο τέχνης και αν αποτελεί η συγκεκριμένη τοιχογραφία. Και είναι ακόμα πιο τραγικό αν σκεφτούμε ότι δουλειά αυτού του βιβλίου είναι να ξεκαθαρίσει στα παιδιά ότι η θέση της επιστήμης είναι πως ο άνθρωπος είναι το εξελικτικό αποτέλεσμα μιας διαδικασίας εκατομμυρίων χρόνων και ότι ΔΕΝ "πλάστηκε" πριν από 7.000 χρόνια από τον θεό της εικόνας.
Άβαταρ μέλους
By ELTASSOS
#11884 ο Τσιπρας ομως εχει αλη αποψη και παει και εκλησια και στους παπαδες και φαινεται να το γουσταρει.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#11900
markvag έγραψε:
stavrosg έγραψε:
markvag έγραψε:
iant έγραψε:Τα θρησκευτικά στο σχολείο μόνο εγώ θεωρώ λάθος ή υπάρχει κάποιος άλλος;

Θα προτιμούσα αντί των Θρησκευτικών να μάθαιναν τα παιδιά την Θεολογία.


Όχι, δεν είσαι μόνος. Και στα δύο points... :s_smile

+1

Συν κατάργηση της πρωινής προσευχής, υποχρεωτικού (με απουσίες, έλεος...) εκκλησιασμού, των εικόνων από τις τάξεις...

Αλλά αν βγει κανείς να το πει δημόσια θα ξεσηκωθούν οι γιαγιάδες (ουυυυυυ αντίχρηστε!) και φυσικά η εκκλησία που χάνει την ευκαιρία να μαζέψει νέα πελατεία στις ηλικίες που είναι εύκολο να πεισθεί... :s_scratchhead


Καλά αυτό με τις προσευχές και τον εκκλησιασμό είναι αίσχος.

Με τον εκκλησιασμό βέβαια προσωπικά τα πήγαινα πολύ καλά, μιας και πάντα για εμένα ήταν ευκαιρία για κοπάνα χωρίς απουσία (παίρναμε απουσίες όταν πηγαίναμε στο σχολείο και όταν γυρνούσαμε... :s_biggrin :s_cool στο ενδιάμεσο, ένας έξυπνος συμμετέχων θα μπορούσε κάπου να "πεταχτεί" ή να κάτσει έξω... :s_wink :shifty::s_biggrin ). Οπότε αφενός από την Β γυμνασίου δεν πάτησα σε εκκλησία και αφετέρου περνούσα πάρα πολύ καλά... :s_biggrin Ανακάλυψα αυτές τις δυνατότητες όταν στη Β γυμνασίου ένας καλός (αλλά ολίγον θεούσος) καθηγητής μας έστειλε πρώτη γραμμή πίστα και τα λιβάνια με έκαναν να ζαλιστώ και να ανακατεύομαι τόσο που πήγα σπίτι την υπόλοιπη μέρα... Από τότε είχα τη δικαιολογία ότι το λιβάνι μου φέρνει ζαλάδα και... :s_cool :shifty::s_biggrin


Μου θύμισες τα σχολικά χρόνια. Υποχρεωτικός εκκλησιασμός κάθε 2μηνο περίπου, Παρασκευή 2 πρώτες ώρες. Η εκκλησία υπό ανέγερση (20 χρόνια τη χτίζανε), οπότε όλο το σχολείο έπρεπε να χωρέσει στο χαμηλοτάβανο υπόγειο. Εννοείται η απόλυτη αποπνιξία, αλλά οι δύο πόρτες (και μάλιστα μικρές και στενές, μισοκλεισμένες από τσιμέντα, μάρμαρα κλπ) πιασμένες από μπλόκο καθηγητών! Πηγαίνω στην πλάγια, όπου δεσπόζει ο διευθυντής-θεολόγος:
-Για πού το έβαλες παιδί μου;
-Ξέρετε, θέλω να πάω έξω :s_sorry , …με ενοχλεί το λιβάνι… :s_sorry :s_sorry
-Μόνο ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ :s_devil παιδί μου φοβάται το λιβάνι, γύρισε στη θέση σου…
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#11933 Ειναι απλα ενα εξώφυλλο**, τιποτα παραπανω, τιποτα λιγότερο. Οποιος θελει να κανει φασαρια για το τιποτα "διαβάζει" οτι γουσταρει και νομιζει οτι κατι λεει.
Το περιεχόμενο (που θα πρεπει να μας ενδιαφερει) το τσέκαρε κανεις? Εκει θα πρεπει να ελεγχθει αν γραφει βλακειες, (που πολυ αμφιβαλλω, δεν ειμαστε USA ακομα).

**Σε λιγες ημερες θα ειναι γεματο (αναλογα τον κατοχο) με καρδουλες ή οτι αλλο ζωραφιζουν τωρα τα κοριτσάκια, τσουτσούνι/βλεφαριδες/κραγιον/τατουαζ/κρικους στα βυζια του Αδαμ, πιτόγυρο/φραπε/κλειδια Μερσεντες στο χερι του Θεου κλπ. Δωστε μου λιγο χρόνο και θα βρω και κατι για τα ερυθρα αιμοσφαιρια/αιμοπεταλια... ισως να μετατρεψω μερικα απο αυτα σε ιπταμενους δίσκους.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#11941
QsisVTS έγραψε:Χέστηκα στο γέλιο :s_biggrin

Ponzi - Εντωμεταξύ (τα status του Πέτρου Γαϊτάνου): http://youtu.be/HvvgP7U9QNw


Ευτυχως δεν ειναι αυτος, ειναι σουργελο μεν, αλλα οχι και ετσι.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#11951
trident1971 έγραψε:Ειναι απλα ενα εξώφυλλο**, τιποτα παραπανω, τιποτα λιγότερο. Οποιος θελει να κανει φασαρια για το τιποτα "διαβάζει" οτι γουσταρει και νομιζει οτι κατι λεει.
Το περιεχόμενο (που θα πρεπει να μας ενδιαφερει) το τσέκαρε κανεις? Εκει θα πρεπει να ελεγχθει αν γραφει βλακειες, (που πολυ αμφιβαλλω, δεν ειμαστε USA ακομα).



Εικόνα
:rtfm: