Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#496025 Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο από τον παπά αφού αν τους ξεβρακώσεις οι μισοί και βάλε φοράνε ρόζ βρακάκια και έχουνε και γυναικεία ονόματα σαν παρατσούκλια, σα δεν ντρέπονται που υψώνουν και φωνή αντί να το κάνουν μόκο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#496032 Ο Αμβρόσιος διαμαρτύρεται για τα ανθρώπινα δικαιώματα του

«Κύριε Υπουργέ,

Μεγάλη έκπληξη μας προκάλεσεν η είδηση, ότι ζητείτε τα ΠΡΑΚΤΙΚΑ της δίκης της 15ης Μαρτίου έ.έ. προκειμένου να τα εξετάσετε, κατά την οποίαν υπήρξε κατηγορούμενος ο υποσημειούμενος.

Εξ όσων γνωρίζομεν, η Δικαιοσύνη τυγχάνει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ! Οι Αποφάσεις της ΔΕΝ χρειάζονται την προέγκρισιν του Υπουργείου Σας.

Επισήμως, λοιπόν, Σας ερωτώ: Γιατί επεμβαίνετε στο έργο της; Με ποιό δικαίωμα ζητείτε να Σας αποσταλούν ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ της δίκης;

Είναι δυνατόν ο Υπουργός Δικαιοσύνης, να αναφέρει ότι τον ξένισε η αθωωτική απόφαση και για το λόγο αυτό να ζητάει τα Πρακτικά; Είναι προφανές ότι με αυτή την παρέμβαση μοναδικός στόχος και σκοπός είναι η επέμβαση στο έργο της δικαιοσύνης κατά παράβαση του Συντάγματος. Δεν είναι δυνατόν κύριε Υπουργέ να καταλύονται με αυτό τον τρόπο τα δικαιώματα του κατηγορουμένου. Αυτονόητη είναι η αναφορά μου στην επιτροπή αναφορών της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τα δικαιώματα του ανθρώπου με αφορμή την επέμβαση Υπουργού Δικαιοσύνης στο έργο της Δικαιοσύνης.

Κύριε Υπουργέ,

Σεβασθήτε, παρακαλώ, το Κοινόν Αίσθημα! Μη παραβιάζετε θεμελιώδεις κανόνες της Δημοκρατίας! Αφήστε την Δικαιοσύνη να επιτελέσει το έργον Της!

Με τιμή και αξιοπρέπεια

+ Ο ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ
Αίγιον, 19 Μαρτίου 2018

https://www.thepressproject.gr/article/ ... M.facebook


Εκει που μας χρωσταγανε, μας πηραν και το βοδι. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#496054 Δεν τρώει σφαλιάρες ο Σύριζα αλλά η λογική μας και το κοινό αίσθημα που επικαλείτει ο παπάς, γιατί κοινό αίσθημα δεν είναι μόνο αυτό που θέλει ή νομίζει εκείνος αλλά και αυτό που θέλουν οι άλλοι, οι πολλοί, οι λογικοί, αυτοί που ξέρουν τα αίσχη των ρασοφόρων και αυτοί που δεν τρώνε κουτόχορτο, και ας μην κάνουμε το λάθος να μπερδεύουμε την θρησκεία με το παπαδαριό και την εισπρακτική μηχανή που έχουν στήσει γιατί είναι το μόνο που τους ενδιαφέρει και ας κοιτάξουν τα χάλια τους που 2 ιεράρχες πάνε στα δικαστήρια για το οικόπεδο Προμπονά που έχει μεγάλη μάσα και ας κρατήσουν τουλάχιστον τα προσχήματα στο δικό τους κοινό και για το δικό τους κοινό αίσθημα, άκου τώρα να δείς που οι ξεφωνημένοι θέλουν να βγούν και από πάνω, βρε άϊ σιχτίρ βδέλες.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#496055 ΣτΕ: Αντισυνταγματικές οι αλλαγές Φίλη στο μάθημα των Θρησκευτικών


Επίσης κρίθηκε ότι η εν λόγω απόφαση είναι αντίθετη με τη διάταξη του άρθρου 13 του Συντάγματος που κατοχυρώνει ως απαραβίαστη την ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης, γιατί η προσβαλλόμενη απόφαση θα έπρεπε να απευθύνεται αποκλειστικά στους Ορθόδοξους Χριστιανούς μαθητές και να κατατείνει στην εμπέδωση και συνέχιση της Ορθόδοξης Χριστιανικής συνείδησης, καθώς η προσβαλλόμενη υπουργική απόφαση κλονίζει την Ορθόδοξη Χριστιανική συνείδηση που πριν από την έναρξη του σχολικού βίου διαμορφώνουν οι μαθητές το πλαίσιο του οικογενειακού τους περιβάλλοντος. Μάλιστα, η εισαγόμενη με την προσβαλλόμενη υπουργική απόφαση διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών είναι ικανή να παρέμβει στον ευαίσθητο ψυχικό κόσμο των μαθητών που δεν διαθέτουν την κριτική αντίληψη των ενηλίκων και να τους εκτρέψει από την Ορθόδοξη Χριστιανική συνείδηση και

Επίσης ότι προσβάλλεται ευθέως το Πρώτο Πρόσθετο Πρωτόκολλο της ΕΣΔΑ γιατί στερεί από τους μαθητές του Ορθόδοξου Χριστιανικού δόγματος το δικαίωμα να διδάσκονται αποκλειστικά τα δόγματα, τις ηθικές αξίες και τις παραδόσεις της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας του Χριστού, ενώ η νομοθεσία προβλέπει για μαθητές Ρωμαιοκαθολικούς, Εβραίους και Μουσουλμάνος να διδάσκονται αυτοτελώς το μάθημα αυτό.'' :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: '

http://www.kathimerini.gr/954825/articl ... hskeytikwn
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#496785 Μου λέει δηλαδή εμένα το ΣτΕ τι θα πρέπει να διδαχτεί το παιδί μου στο σχολείο για να γίνει χριστιανόπουλο και μόνο επειδή το λέει το σύνταγμα??
Πρέπει να αλλάξουμε χώρα....ή πλανήτη!
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#496790
cmarin έγραψε:Μου λέει δηλαδή εμένα το ΣτΕ τι θα πρέπει να διδαχτεί το παιδί μου στο σχολείο για να γίνει χριστιανόπουλο και μόνο επειδή το λέει το σύνταγμα??
Πρέπει να αλλάξουμε χώρα....ή πλανήτη!

Τι θέλεις να σου πει το ΣτΕ? Δικαστήριο είναι, σύμφωνα με τους νόμους δικάζει. Και το σύνταγμα είναι ο θεμελιώδης νόμος της πολιτείας. Τι νομίζετε ότι είναι το σύνταγμα; Κανένα κουρελόχαρτο; :shifty:
Σύμφωνα με τι θέλεις να δικάζει; Με τις προτιμήσεις και τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ απόψεις του εκάστοτε δικαστή; :dizzy: Θα το προτιμούσες;;;;;;;;;;;;;; :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Σύνταγμα πρέπει να αλλάξουμε, ούτε χώρα ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#496792 Το δικαστήριο βγάζει απόφαση βασιζόμενο σε μια ερμηνεία. Η ερμηνεία μπορεί να είναι διαφορετική, δεν είναι πάντα άσπρο-μαύρο. Το έχουμε δει ξανά και ξανά να συμβαίνει.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#496798 Για αυτό δεν δικάζει ένας αλλά περισσότεροι και η απόφαση βγήκε κατά πλειοψηφία (επειδή δεν έχω διαβάσει τα σχολικά βιβλία ούτε είμαι συνταγματολόγος δεν παίρνω θέση αν ήταν σωστή ή λάθος νομικά)

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#496800 Μα ακριβώς, αυτό λέω κι εγώ:
-Υπάρχει το Σύνταγμα
-Υπάρχουν κάποιοι δικαστές.
-Ο καθένας δίνει την ερμηνεία του και κατόπιν βγαίνει η απόφαση κατά πλειοψηφία.

Δεν είναι 0 και 1. Αναλόγως την σύνθεση του δικαστηρίου, μπορεί το αποτέλεσμα να διαφέρει. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#496801 Ααααααακριβώς.
Και επίσης γι αυτό υπάρχουν και τα εφετεία κλπ.
Το ΣτΕ είναι το ανώτατο διοικητικό δικαστήριο. Δεν πάει παραπάνω. Τελειώσαμε. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#496893
dimik έγραψε:Μια διόρθωση, Ορθόδοξη Εκκλησία είναι μια και οικουμενική, δεν χρειάζεται γεωγραφικό προσδιορισμό.

< >


Κάνε το Αν. Εκκλησία για πιο σαφή χαρακτηρισμό. Καταλαβαίνουμε, όμως, ότι αναφέρομαι στους "δικούς μας".
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#496948 To θέμα καθαρίστηκε από τα εμπρηστικά ποστ αλλά και αυτά που τα ακολούθησαν. Σεβαστείτε εαυτόν και αλλήλους και μιλήστε ανθρώπινα.Όσοι το συνεχίσουν, θα έχουν warn.[Admin]
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#496963 Άσχετα με το στύλ του pipinos που είναι επιλήψιμο, παρόλα αυτά όποιος διάβασε προσεκτικά τι έγραψε θα είδε ότι έθετε ερωτήματα με σοβαρούς προβληματισμούς που έμειναν αναπάντητοι, επί τούτου έχουμε να πούμε κάτι ? Γιατί ο παραλογισμός στην θρησκεία δεν είναι μόνο η ορθόδοξη εκκλησία και οι παπάδες της αλλά και κάθε θρησκεία και φανατισμός που υποβόσκει μέσα της και χρησιμοποιείται για προσυλιτισμό και εκφοβισμό, δηλαδή το Ισλάμ με τους φανατικούς μουλάδες είναι ΟΚ ?

Το ότι σε 56 χώρες σήμερα που βρίσκεται το Ισλάμ με μια δυναμική που φτάνει μέχρι τα άκρα το βρίσκουμε εντάξει και όλα καλά και οι δικοί μας που το μόνο που κάνουν είναι να ξεσαλώνουν από άμβωνος πρέπει να τους στείλουμε στο πύρ το εξώτερο κατά την άποψη πολλών εδώ.

Αν δεν δέχεται κανείς το δικαίωμα της μιας θρησκείας πως είναι δυνατόν να δεχθεί κάποια άλλη ? Γιατί και η ανεξιθρησκεία που επικαλούνται οι πιστοί της στην ουσία είναι μια - θρησκεία - και η προσπάθεια επιβολή της ακόμα και φραστικά στους όποιους θρησκευόμενους είναι καταναγκασμός σαν αυτόν που κοροϊδεύουν στους υπόλοιπους.

Καλώς ή κακώς αυτή είναι η Ελλάδα σήμερα, εδώ γεννηθήκαμε και βαπτιστήκαμε, τα παιδιά σας μπορούν ελεύθερα ( κάτι που δεν δέχεται το Ισλάμ ) να γίνουν ότι θέλουν όταν μεγαλώσουν και καταλαβαίνουν, θεωρώ ότι είναι λάθος σήμερα όπως έχουν τα πράγματα στη χώρα μας να τα στιγματίζουν οι γονείς τους αρνούμενοι να ακολουθήσουν τα ισχύοντα και να δημιουργούν προβλήματα στα παιδιά τους τα οποία δεν έχουν αντίληψη περι τίνος πρόκειται και κρίση να αποφασίσουν τι θέλουν, υπάρχει χρόνος αργότερα να διαλέξουν τον δρόμο τους, αυτή είναι η άποψη μου.