Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pik.
#495202
QsisVTS έγραψε:ε ας πεθάνουμε επιτέλους να δούμε τι είναι στην άλλη άκρη :lol:

οχι ρε,απλα δεν θα το αποφυγει κανεις μας,οποτε αργα η γρηγορα θα δει ο καθενας.

εκτος αν νομιζει καποιος οτι θα ζησει αιωνια,δεν θα μου εκανε εντυπωση σε αυτο το φορουμ, οποτε οκ.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#495221
pik. έγραψε:
QsisVTS έγραψε:ε ας πεθάνουμε επιτέλους να δούμε τι είναι στην άλλη άκρη :lol:

οχι ρε,απλα δεν θα το αποφυγει κανεις μας,οποτε αργα η γρηγορα θα δει ο καθενας.

εκτος αν νομιζει καποιος οτι θα ζησει αιωνια,δεν θα μου εκανε εντυπωση σε αυτο το φορουμ, οποτε οκ.

σε αυτη την γενια μαλλον οχι αλλα ειμαι σιγουρος πως στις επομενες δυο τα cybernetics θα κανουν την δουλεια ευκολα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495223 και ο εγκέφαλος δεν θα εκφυλιστεί με τα χρόνια; εκτός αν μπορέσουν να μεταφέρουν τη συνείδησή σου σε καμία sd , διαφορετικά δεν παίζει αθανασία

και μετά αρχίζουν οι φάσεις black mirror, εμένα μου άρεσε το επεισόδιο που έβγαλαν νεκρό από τα ποστ του στο ιντερνετ, έχω αφήσει μπόλικο υλικό να με επαναφέρουν :shifty:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#495227
QsisVTS έγραψε:και ο εγκέφαλος δεν θα εκφυλιστεί με τα χρόνια; εκτός αν μπορέσουν να μεταφέρουν τη συνείδησή σου σε καμία sd , διαφορετικά δεν παίζει αθανασία

και μετά αρχίζουν οι φάσεις black mirror, εμένα μου άρεσε το επεισόδιο που έβγαλαν νεκρό από τα ποστ του στο ιντερνετ, έχω αφήσει μπόλικο υλικό να με επαναφέρουν :shifty:

μονο το ελληνικο twitter να επαναφερουν ,τελειωσε η ανθρωποτητα. :lol: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#495229
QsisVTS έγραψε:θα ήθελα βέβαια να ξέρω τι κρύβεται πίσω από όλα


Θα πρότεινα ως μία πολύ καλή αρχή αυτό, που το βρήκα εξαιρετικό για μία επισκόπηση των τελευταίων εξελίξεων στο θέμα. Επίσης πολύ καλό είναι και το χρονικό του χρόνου του Χώκινγκ προφανώς, αν και εκεί δεν επεκτείνεται πάρα πολύ στο πως και γιατί του big bang (αν το θυμάμαι καλά, έχει αρκετά χρόνια που το διάβασα)...

QsisVTS έγραψε:
δεν θα έλεγα ποτέ ο χοκινγκ ξέρει τα πάντα και ο,τι λέει αυτό είναι είναι "θεός" , γιατί δεν είναι (και η υπέρμετρη λατρεία για την επιστήμη δεν είναι πάντα καλή, οδηγεί και αυτή σε φαινόμενα αντίστοιχα της θρησκείας, όχι τόσο μεσαιωνικά βέβαια)


Προφανώς και ούτε ο ίδιος έλεγε κάτι τέτοιο, ούτε κανένας (σοβαρός) επιστήμονας ισχυρίζεται κάτι τέτοιο... Όπως είπα, η επιστήμη στηρίζεται στα λάθη της και στη δυνατότητα που έχει να διορθώνει τον εαυτό της. Και γι' αυτό μας έχει προχωρήσει τόσο πολύ στα 400 χρόνια που υπάρχει, πολύ περισσότερο απ' ότι οποιοδήποτε άλλο σύστημα είχαμε ως είδος πιο πριν. Το ότι γίνονται λάθη, δεν είναι το αδύνατο σημείο της επιστήμης, είναι το δυνατό της. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495231 καλά εννοείται ότι επιστήμη καλύτερη από δόγματα

εγώ δεν κατηγορώ τον εκάστοτε επιστήμονα που ξετυλίγει τα ταλέντα του και ψάχνει να βρει απαντήσεις, με τις γκρούπις περισσότερο τα βάζω

το ίδιο ισχύει και με τους χριστιανούς, δεν ενοχλεί αυτός που πιστεύει κάτι αλλά ο φανατικός (αντίστοιχα και ο φανατικός άθεος που μπορεί να γίνει ενοχλητικός όπως αυτή σε μια δημόσια υπηρεσία που είχε γίνει η μανούρα, ή καραγκιοζοτρόλ τύπου φανερός δείπνος )
Άβαταρ μέλους
By italakias
#495232
pik. έγραψε:ευτυχως θα μαθουμε ολοι την αληθεια οταν πεθανουμε.

εξαλλου ο θανατος ειναι το μονο σιγουρο πραγμα στην ζωη μαζι με τους φορους.

αρα υπομονη παιδες...relax.

Παρασκευας;;;;;; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#495233
QsisVTS έγραψε:και ο εγκέφαλος δεν θα εκφυλιστεί με τα χρόνια; εκτός αν μπορέσουν να μεταφέρουν τη συνείδησή σου σε καμία sd , διαφορετικά δεν παίζει αθανασία

και μετά αρχίζουν οι φάσεις black mirror, εμένα μου άρεσε το επεισόδιο που έβγαλαν νεκρό από τα ποστ του στο ιντερνετ, έχω αφήσει μπόλικο υλικό να με επαναφέρουν :shifty:
Δες Altered Carbon

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495245 Α για πες καλό; Ήθελα να μάθω για αυτό αλλά δεν το χει δει κανένας και έμεινα και χωρίς νετφλιξοσειρα πρόσφατα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#495253
QsisVTS έγραψε:Α για πες καλό; Ήθελα να μάθω για αυτό αλλά δεν το χει δει κανένας και έμεινα και χωρίς νετφλιξοσειρα πρόσφατα :hmmm:
Δεν το έχω δει όλο ακόμη, γενικά κινείται στην λογική του noir, είναι λίγο μπερδευτικο ενίοτε,προσεγγίζει αρκετά θέματα , αν σου αρέσει το sci fi δώστου μια ευκαιρία.
Συστήνω επίσης ανεπιφύλακτα La Casa de Papel από νετφλιξ

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#495907
dstou έγραψε:Αθώος και με τη βούλα τώρα ο Αμβρό. Εγώ δεν θα τον πήγαινα στο δικαστήριο στο Αίγιο, κάτι μου έλεγε ότι θα συμβεί αυτό.


Νταξ, μιλάμε για καφρίλα, είναι τόσο edit mod που μες στο δικαστήριο έλεγε αν είχα ενα όπλο και μπορουσα να το χρησιμοποιήσω θα το εκανα για να ξεμπερδεύαμε.
Ταλιμπανάτο :s_hang

Ειχε ωραία μπουμπούκια αυτή η δίκη, ο πρόεδρος του δικηγορικού συλλόγου έδωσε ρεσιτάλ :superman: