Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#495063
QsisVTS έγραψε:Δεν έχω παρακολουθήσει το έργο του συγκεκριμένου επιστήμονα (και να το παρακολουθουσα δεν θα καταλάβαινα και πολλά βέβαια) οπότε δεν ξέρω πού βασίζει την άποψη του ότι δεν υπάρχει Θεός, δεν ξέρω βέβαια και πώς μπορεί κανείς να αποδείξει κάτι τέτοιο και επιστήμονας να είναι :hmmm:

Από κει και πέρα το αν είναι άθεος ή όχι έχει να κάνει με διαφορα βιώματα στη ζωή του όχι μόνο με τη λογική σκέψη.. αλλά αν σου συμβεί κάτι τόσο σοβαρό στη ζωή σου όπως μια τέτοια ασθένεια τα ενδεχόμενα νομίζω ότι είναι δύο ή το ρίχνεις φουλ στο θεό (με δοκιμάζει με αγαπάει κτλ), ή απλά απορρίπτεις φανατικά οτιδήποτε έχει να κάνει με θους και δαίμονες γιατί νιώθεις αδικημένος όχι απλά άτυχος, οπότε δεν θα κάτσεις να γλείψεις κιόλας

Μια μέση λύση αδιαφορίας που έχουν οι περισσότεροι (είτε πιστεύουν είτε δεν πιστεύουν οι περισσότεροι είναι απλά αδιάφοροι θυμίζω) δεν παίζει να υπάρχει :hmmm:

τι εννοεις πως δεν ξερεις? προφανως απο εκει που ολοι ξερουμε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495067 :lol:

Εγώ πάντως αν με ρωτήσεις δεν πιστεύω σε θεό όχι γιατί θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν υπάρχει ή όχι (και δεν θα μπω στο να συζητήσω και πώς τον ερμηνεύει η κάθε κουλτούρα μέσω της θρησκείας της αυτές είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα), μπορεί και να υπάρχει μπορεί και όχι , το ίδιο μου κάνει από τη στιγμή που δεν αλλάζει κάτι στη ζωή μου και την ύπαρξη μου
Άβαταρ μέλους
By italakias
#495072
rx8_drifter έγραψε:pik εχεις καταλάβει πώς ήρθε ο Χωκιν στο τοπικό περί θρησκείας?

Είναι εντελώς λυπηρό να τον καπηλεύεται η θρησκεία αυτόν τον άνθρωπο. Αστο να παέι στην ευχή, τόσες παντόφλες εχει για να βάλουν στα βιβλία τους.

Δεν νομιζω οτι η θρησκεια εχει αναγκη να καπιλευθει τον χωκιν και τιμη του κανει αν τον αναφερει σαν παραδειγμα .
Τελωσπαντων για να ξεκολησετε απο το τριπακι θρησκεια εναντιων επιστημης θα σας υπενθυμισω οτι στην επιστημες γενικοτερα υπαρχουν και πιστοι και απιστοι.
Αλλα μιας και το φερε η κουβεντα ,ο Χωκιν οταν αρρωστησε του ειπαν οι " επιστημονες " οτι εχει δυο χρονια ζωης και τελικα εζησε μεχρι τα γεραματα.
Τ εγινε τελικα; Ελεγε μαλακιες η επιστημη;
Και αυτος ο ανθρωπος βγηκε καιειπε δημοσια οτι δεν υπαρχει θεος.
Αυτο για μενα ειναι αχαριστια.


Εσυ ρε μαρκο με το μονιμο ειρωνικο στυλακι στα θρησκευτικα θεματα, αναρωτηηκες μηπως η παρηγορια του θεου ηταν να τον κρατησει στην ζωη και να γινει αυτο που εγινε, δλδ ενας πολυ μεγαλος επιστημονας;
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#495086
cabala10 έγραψε:Αθώος ο Αμβρόσιος - Νέο παραλήρημα μίσους στην απολογία του
Αμετανόητος εμφανίστηκε σήμερα ο Μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος, χρησιμοποιώντας ξανά υβριστικά λόγια κατά των ομοφυλόφιλων στη δίκη του για κατάχρηση εκκλησιαστικού αξιώματος και δημόσια υποκίνηση βίας ή μίσους. Λίγο αργότερα, το δικαστήριο τον έκρινε αθώο

https://www.thepressproject.gr/article/ ... i-diki-tou

αγνή χριστιανική αγάπη :inlove:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#495092 To ξέρεις οτι το θράσος αυτού του αχρείου έφτασε μεχρι στο να χρησιμοποιήσει ψευδώς τον Φρόυντ για να υποστηρίξει τις αρλούμπες του περι ομοφυλοφυλίας έ?

Κατα τα λοιπά, είναι και υπο διωγμό οι Χριστιανοί :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#495096 Στην Ελλάδα δεν είναι, αλλά παγκοσμίως διώκονται. Τα νούμερα κάνουν λόγο για 100.000 θανάτους ετησίως λόγω της πίστης τους.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495102 συρία φάση; εγώ έχω τον φίλο μου τον αιγύπτιο που είχε φύγει από κει επειδή είναι χριστιανός και είχε θέμα με τους εκεί μούσου

αλλά οι διωγμοί σε μουσουλμανικές χώρες δεν έχουν σχέση με τον δυτικό κόσμο :s_dunno

στην ελλάδα πάντως είναι πανίσχυροι και θα είναι για πάντα είτε αρέσει είτε όχι
Άβαταρ μέλους
By markvag
#495106
pik. έγραψε:ειναι λυπηρο να ερχονται οι αθεοι και να χρησιμοποιουν εναν επιστημονα αυτου του βεληνεκους για να μας το πεταξουν στη μαπα δηθεν και να μας πουν οριστε δεν υπαρχει θεος.


Είναι λυπηρό να γράφεις σεντόνια για να μην τα διαβάζει κάποιος που απαντάει σε αυτά. ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΧΩΚΙΝΓΚ;;;; :dizzy:

Έγραψα πως είναι γελοίο να χρησιμοποιείται ένας δηλωμένος άθεος ως εργαλείο marketing της οποιασδήποτε θρησκείας. Κάτι που δείχνει ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ασέβεια προς έναν παγκοσμίου κλάσης επιστήμονα, που με το έργο του πήγε την ανθρωπότητα αρκετά βήματα εμπρός.

Τώρα, πέρα από αυτό, όντως ο Χώκινγκ και οι υπόλοιποι κοσμολόγοι δεν βρίσκουν καμία ανάγκη ύπαρξης θεού στην επιστήμη τους. Το σύμπαν εξηγείται με τους νόμους που έχουμε και τις λογικές προεκτάσεις που μπορούμε να κάνουμε βάσει αυτών που ξέρουμε. Δεν χρειάζεται κανέναν θεό να πατήσει το κουμπάκι. Μπορεί να είναι λάθος οι εξηγήσεις που έχουμε; Προφανώς. Βασίζονται όμως σε συγκεκριμένα δεδομένα και τη μαθηματική εξήγηση αυτών. Μπορεί αύριο να βρεθεί μία καλύτερη εξήγηση. Σίγουρα όμως, ακόμα και η εξήγηση που έχουμε σήμερα είναι μία πολύ καλύτερη εξήγηση από τα οράματα που μπορεί να βλέπει κάποιος ή ένα βιβλίο που γράφηκε πριν από χιλιάδες χρόνια.


QsisVTS έγραψε:Δεν έχω παρακολουθήσει το έργο του συγκεκριμένου επιστήμονα (και να το παρακολουθουσα δεν θα καταλάβαινα και πολλά βέβαια) οπότε δεν ξέρω πού βασίζει την άποψη του ότι δεν υπάρχει Θεός, δεν ξέρω βέβαια και πώς μπορεί κανείς να αποδείξει κάτι τέτοιο και επιστήμονας να είναι :hmmm:



Όπως ειπώθηκε άπειρες φορές, δεν μπορεί να αποδειχθεί η μη ύπαρξη του οτιδήποτε. Μπορεί να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες να υπάρχει κάτι, αλλά ποτέ δεν μπορεί να αποδειχθεί η μη ύπαρξη. Το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που κάνει έναν ισχυρισμό, στη συγκεκριμένη περίπτωση σε όποιον ισχυρίζεται πως υπάρχει κάποια θεότητα.


QsisVTS έγραψε:Εγώ πάντως αν με ρωτήσεις δεν πιστεύω σε θεό όχι γιατί θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν υπάρχει ή όχι (και δεν θα μπω στο να συζητήσω και πώς τον ερμηνεύει η κάθε κουλτούρα μέσω της θρησκείας της αυτές είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα), μπορεί και να υπάρχει μπορεί και όχι , το ίδιο μου κάνει από τη στιγμή που δεν αλλάζει κάτι στη ζωή μου και την ύπαρξη μου



Αυτό που λες είναι το ίδιο με το να πεις "δεν υπάρχει". :lol:


italakias έγραψε:Εσυ ρε μαρκο με το μονιμο ειρωνικο στυλακι στα θρησκευτικα θεματα, αναρωτηηκες μηπως η παρηγορια του θεου ηταν να τον κρατησει στην ζωη και να γινει αυτο που εγινε, δλδ ενας πολυ μεγαλος επιστημονας;


Όχι.

Εσύ αλήθεια αναρωτήθηκες γιατί ο θεός έστειλε όλες αυτές τις αρρώστιες και τα βάσανα στους ανθρώπους, αφού είναι τόσο καλός;;; Αν τον αγαπούσε τόσο πολύ ο θεός, γιατί του έστειλε αυτή την αρρώστια. Και εν τέλει, ναι. Μπορεί να έκανε λάθος η επιστήμη. Δεν είναι η πρώτη φορά, ούτε η τελευταία. Η επιστήμη μαθαίνει από τα λάθη της και εξελίσσεται. Ρώτα τον pik που είναι γιατρός αν τώρα οι γιατροί κάνουν αφαίμαξη για να αντιμετωπίσουν μία πνευμονία πχ. Προφανώς και όχι. Το έκαναν πριν 150 χρόνια, όμως έμαθαν. Οι κατά τόπους σαμάνοι όμως από καταβολής κόσμου κάνουν τα ίδια. :s_wink

Για το αν διώκονται οι χριστιανοί στην Ελλάδα, αρκεί η αθώωση του Αμβρόσιου που συνέχιζε τα ίδια ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ και όμως οι δικαστές των αθώωσαν... :help:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495108
markvag έγραψε: Το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που κάνει έναν ισχυρισμό, στη συγκεκριμένη περίπτωση σε όποιον ισχυρίζεται πως υπάρχει κάποια θεότητα.



ναι αυτό είναι το σωστό και λογικό

markvag έγραψε:
Αυτό που λες είναι το ίδιο με το να πεις "δεν υπάρχει". :lol:



πρακτικά ναι αυτό συνεπάγεται για τη ζωή μου και τη συμπεριφορά μου αφού δεν έχω κάποια ανάγκη να μάθω την πραγματική αλήθεια πέρα από αυτά που βλέπω και αντιλαμβάνομαι (θα ήθελα βέβαια να ξέρω τι κρύβεται πίσω από όλα αλλά δεν θα μου γίνει και εμμονή ούτε θέλω να φαντάζομαι ότι συνδέομαι με τα "θεία" γιατί αυτό θα είναι απλά φαντασία. ακόμα και αν γίνεται κάτι τέτοιο δεν είναι για μένα), αλλά αν το πάμε σε περισσότερο βάθος για χάρη του προβληματισμού δεν αποκλείω την ύπαρξη κάποιας ανώτερης οντότητας που δημιούργησε τον κόσμο, απλά χέστηκα και σίγουρα δεν έχω διάθεσεις λατρείας επειδή κάποιος αποφάσισε να με καλλιεργήσει σαν τα ραπανάκια για να δει πώς θα αντιδράσω ή για να μου φάει την ψυχή ξερωγώ :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By xenos
#495110
QsisVTS έγραψε:(θα ήθελα βέβαια να ξέρω τι κρύβεται πίσω από όλα...


Γιατί όμως δέχεσαι ότι σίγουρα κάτι υπάρχει πίσω από το όλο σκηνικό; Ίσως απλά είμαστε μια τυχαιότητα του σύμπαντος. Ίσως υπάρχουν πολλά άλλα πλάσματα (πιθανώς διαφορετικά) σε αποστάσεις που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. Ίσως δεν υπάρχει τπτ (αλλά τότε σίγουρα θα ήταν μια τεράστια σπατάλη του χώρου). :hmmm:
Το Hollywood πάντως έχει βοηθήσει πολύ σε αυτές τις σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495111 ακόμα και αυτό που λες θα έχει ενδεχομένως κάποια αιτία, κάποιο pattern , κάποια μαθηματικά από πίσω βρε αδερφέ :lol:

αν μου έδειχνες για παράδειγμα έναν μαθηματικό τύπο και μου έλεγες "να με βάση αυτόν γίνονται όλα" θα σου έλεγα "α οκ να ο "θεός", τι καλά :lol: "

θα ήθελα να ξέρω, αλλά να μου δώσουν έτοιμη τη λύση γιατί και δεν έχω το μυαλό να προβληματιστώ για κάτι τέτοιο (η ευφυΐα μου φτάνει μέχρι συγκεκριμένο επίπεδο, δυστυχώς ή ευτυχώς), ούτε θα μπορούσα να αφιερώσω μια ολόκληρη ζωή να κυνηγάω το άπιαστο , αλλά η λύση αυτή δεν θα έπρεπε να επιδέχεται αμφισβήτηση , για αυτό και δεν είμαι πολύ φίλος διαφόρων θεωρίων και υποθέσεων που ανά καιρούς ανακοινώνονται και κάποιοι τις κάνουν ευαγγέλιο μέχρι κάποια στιγμή κάποιος άλλος να τις αναθεωρήσει και να τις καταστήσει ξεπερασμένες ή άχρηστες .

δεν θα έλεγα ποτέ ο χοκινγκ ξέρει τα πάντα και ο,τι λέει αυτό είναι είναι "θεός" , γιατί δεν είναι (και η υπέρμετρη λατρεία για την επιστήμη δεν είναι πάντα καλή, οδηγεί και αυτή σε φαινόμενα αντίστοιχα της θρησκείας, όχι τόσο μεσαιωνικά βέβαια)

εννοείται όμως ότι τις διάφορες ιστοριούλες δεν μπορώ να τις πάρω σοβαρά..

επειδή πάντως η ψυχή δεχόμαστε ότι υπάρχει σαν όρος και υπάρχει και σχετική ιατρική κάπως θα πρέπει να την φροντίζουμε και αυτήν και δεν είναι πάντα εύκολο. το αν η ψυχή μας συνεχίζει και υπάρχει μετά το θάνατο (πράγμα που μου φαίνεται παράλογο και περιττό να πιστεύω) προς το παρόν δε με απασχολεί, αλλά με απασχολεί να προσπαθώ να βρίσκομαι σε μια ισορροπία όσο ζω. αυτό μπορεί να σε οδηγήσει σε κάποιου είδους πνευματική αναζήτηση βεβαίως, αλλά στο πού θα στραφεί ο καθένας τελικά όπως βλέπουμε έχεις διάφορες ερμηνείες. το όλο κακό με αυτό είναι όταν υπάρχει προσπάθεια επιβολής των απόψεών του ενός στον άλλον.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#495197 ευτυχως θα μαθουμε ολοι την αληθεια οταν πεθανουμε.

εξαλλου ο θανατος ειναι το μονο σιγουρο πραγμα στην ζωη μαζι με τους φορους.

αρα υπομονη παιδες...relax.