Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#552092
Dimsabas έγραψε:Πώς προέκυψες καθολικός;
Από τον πιο "πιστό" από τους δύο γονείς που με τη σειρά του από τον πιο πιστό από τους δικούς του δύο γονείς που με τη σειρά του είναι Γαλλο-κυκλαδιτικης καταγωγής. Έχει σημασία ή απλή περιέργεια;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#552094 Η Ορθοδοξη Εκκλησια ηταν ανεκαθεν ισχυρος παραγων στον στρατο.
Βλεπε λειτανειες,επιταφιους,ορκομοσιες,κυριακατικους εκκλησιασμους (τουλαχιστον στην εποχη μου,τωρα δεν ξερω).....Και παντα καλο και γερο βυσμα για εναν εφεδρο......
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552098
Dimsabas έγραψε:Τι σημασία να έχει; Θα σε παντρέψω με την κόρη μου;
Απλώς αναρωτήθηκα πώς συνέβη.


Μια ερωτηση απο περιεργεια και ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ απαντας!

Θα σε πειραζε να βρει η κορη σου εναν καθολικο Χριστιανο? Ή εναν αλλοθρησκο?
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#552100 Δεν ξέρω πώς ακριβώς χρωματίζεται το ρήμα "πείραζε". Πιο εύκολα μπορώ να απαντήσω με το ρήμα "προτιμώ". Αν κι είναι πολύ νωρίς, αφού η κόρη είναι πολύ μικρή, νομίζω ότι θα προτιμούσα να μην είναι αλλόθρησκος ή άθεος.

Όμως, το ερώτημα είναι στον αέρα, διότι δεν ξέρω τι κοσμοθεωρία θα ακολουθήσει η μικρή. Δηλαδή ανάλογα με την πορεία της, το ερώτημά σου μπορεί να έχει μεγάλη σημασία, μπορεί και καμία.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552101
Dimsabas έγραψε:Δεν ξέρω πώς ακριβώς χρωματίζεται το ρήμα "πείραζε". Πιο εύκολα μπορώ να απαντήσω με το ρήμα "προτιμώ". Αν κι είναι πολύ νωρίς, αφού η κόρη είναι πολύ μικρή, νομίζω ότι θα προτιμούσα να μην είναι αλλόθρησκος ή άθεος.

Όμως, το ερώτημα είναι στον αέρα, διότι δεν ξέρω τι κοσμοθεωρία θα ακολουθήσει η μικρή. Δηλαδή ανάλογα με την πορεία της, το ερώτημά σου μπορεί να έχει μεγάλη σημασία, μπορεί και καμία.


Απλα σκεψου αν ειναι σωστοτερη η επιλογη που θα κανει συνειδητα η ιδια η κορη σου (οσον αφορα τον αντρα της), απο την επιλογη που εκανε ενας προ-προ-προ-παππους σου (οσον αφορα το θρησκευμα) και η επιλογη του περασε στις επομενες γενιες...

Και μονο η συμπτωματικοτητα του θρησκευματος αναλογα με τον τοπο γεννησης και τις προτιμησεις των γονεων, μου φαινεται τραγικη ιστορια. Και η πωρωση του κοσμου βασισμενη σε αυτη τη συμπτωση ειναι ακομα τραγικοτερη...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#552102 Καλά, στην περίπτωσή μας δεν είναι έτσι (με απόφαση παλαιάς γενιάς), αλλά συμφωνώ ότι όλο το ερώτημα είναι στον αέρα, αφού δε γνωρίζω τι δρόμο θα ακολουθήσει η μικρά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#552103
Dimsabas έγραψε:Δεν ξέρω πώς ακριβώς χρωματίζεται το ρήμα "πείραζε". Πιο εύκολα μπορώ να απαντήσω με το ρήμα "προτιμώ". Αν κι είναι πολύ νωρίς, αφού η κόρη είναι πολύ μικρή, νομίζω ότι θα προτιμούσα να μην είναι αλλόθρησκος ή άθεος.

Όμως, το ερώτημα είναι στον αέρα, διότι δεν ξέρω τι κοσμοθεωρία θα ακολουθήσει η μικρή. Δηλαδή ανάλογα με την πορεία της, το ερώτημά σου μπορεί να έχει μεγάλη σημασία, μπορεί και καμία.


Γιατί θα προτιμούσες, αν υποθέσουμε πως ακολουθεί την πορεία που εσύ θα προτιμουσες, να μην είναι αλλόθρησκος ή άθεος;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#552111 Νταξει τώρα, τι ερωτήσεις είναι αυτές;
Εσυ Μirage θα ήθελες η κόρη σου να παντρευτεί έναν Ρομα;

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#552113
gianik έγραψε:Νταξει τώρα, τι ερωτήσεις είναι αυτές;
Εσυ Μirage θα ήθελες η κόρη σου να παντρευτεί έναν Ρομα;

.
Θεωρητικές ερωτήσεις gianik μου γιατί τσατιζεσαι; Αλλού δόγματος, αλλόθρησκο ή αθεο ηταν η ερώτηση δεν το πήγε κανεις στο ξεκάθαρα ρατσιστικό που το πας εσύ πονηρουλη. Δεν ειναι το θέμα μας αυτο. FYI δε οι Έλληνες Ρομά δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι σε εξωφρενικά μεγαλο ποσοστό.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#552114 Δεν τσαντίστηκα. Απλά θεωρώ περιττή την ερώτηση..
Δεν απάντησες όμως... :)

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552115
Dimsabas έγραψε:Καλά, στην περίπτωσή μας δεν είναι έτσι (με απόφαση παλαιάς γενιάς)


Δεν ξερω με τι τροπο διαλεξε θρησκευμα ο καθενας στην οικογενεια σου και ειλικρινα δεν εχει σημασια...

Εγω προσωπικα ξερω μερικες εκατονταδες (ή ισως χιλιαδες) Χριστιανους ορθοδοξους που κανενας δεν αποφασισε μονος του. Σε κανενα δε δωσανε μια στοιβα βιβλια να διαβασει και να αποφασισει ποιο θρησκευμα προτιμαει. Ή επισης να του πουνε οτι υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ολα αυτα τα βιβλια για πεταμα, γιατι απλα δεν υπαρχει θεος.
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 25 Νοέμ 2018, 12:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#552127
gianik έγραψε:Δεν τσαντίστηκα. Απλά θεωρώ περιττή την ερώτηση..
Δεν απάντησες όμως... :)

.
Γιατί να απαντησω στο off topic, τρολοερωτημα σου;