Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#631885 Τελικά τι σημάδι είναι να πηγαίνει ένα γκρουπ στο γνωστό τουρ στους Αγίους Τόπους για ευλογία και να γυρίζουν όλοι τους με τον ιό και να ξεκινάει από αυτούς η μεγάλη διάδοση;
Δεν σημαίνει κάτι;
Μήπως είναι σημάδι να σταματήσουμε τα ταξίδια στην Ιερουσαλήμ και τη Βηθλεέμ και να παίρνουμε την ευλογία στη δική μας κοινότητα;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#631907
glf έγραψε:Τελικά τι σημάδι είναι να πηγαίνει ένα γκρουπ στο γνωστό τουρ στους Αγίους Τόπους για ευλογία και να γυρίζουν όλοι τους με τον ιό και να ξεκινάει από αυτούς η μεγάλη διάδοση;
Δεν σημαίνει κάτι;
Μήπως είναι σημάδι να σταματήσουμε τα ταξίδια στην Ιερουσαλήμ και τη Βηθλεέμ και να παίρνουμε την ευλογία στη δική μας κοινότητα;


Όχι, έρχεται η δευτέρα παρουσία! :ninja:


:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#631980

ε κουέστο ιλ φιόρεεε ντελ παρτιτζάνοοο, μόρτο περ λα λιμπερτάάά (ήτοι εγώ παίρνω τα βουνά, εσείς κάντε ό,τι καταλαβαίνετε :s_bye )

Πόνους κόμπο:
Ιερά Σύνοδος: Ο κορωνοϊός δεν μεταδίδεται με τη Θεία Κοινωνία
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#631982
diplomat έγραψε:


Εικόνα

:hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#633039 https://www.in.gr/2020/03/14/greece/kor ... -trikalon/

Επιτέλους λίγη λογική, ανεπαρκής όμως. Παραμένει το πρόβλημα με τη Θεία Κοινωνία, όπου το κουτάλι είναι φανταστικό vector μόλυνσης.Η πλάκα είναι ότι η Ελληνορθόδοξη Εκκλησία στις ΗΠΑ έχει πάρει πολύ πιο αυστηρά μέτρα, ενώ στην (επίσης ορθόδοξη) Ρουμανία, κοινωνούν πλέον με πλαστικά κουταλάκια μιάς χρήσεως.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#633140 Αφού δεν θέλουν να τεθεί το ζήτημα της Θείας Κοινωνίας ως Σώμα και Αίμα, αν ήταν έξυπνοι θα μπορούσαν να σταματήσουν τις, ανοιχτές για τους πιστούς, λειτουργίες από μόνοι τους προς αποφυγή του συγχρωτισμου οπότε δεν θα κοινωνούσε κανείς πλην των ιερέων και δεν θα υπήρχαν ζητήματα θεολογικά ή πίστεως.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#635684
JarnoT έγραψε:
diplomat έγραψε: να μπουν ισολογισμοί και χοντρό ελεγκτικό χέρι στα οικονομικά τους


Υπάρχουν και δημοσιεύονται εδώ και χρόνια. Ψάξε.

Δεν κατανοώ τούτη την ώρα, σ' αυτό το θέμα, την ..αγωνία σας με την εκκλησία (σ' αυτή τη φάση ως διοικητικό θεσμό).
Για το εντελώς άκυρο ερώτημα "τι βοήθεια δίνει για τον ιό η εκκλησία" δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε. Λίγο σκάλισμα στις δομές και τους φορείς που τρέχουν υπό την φροντίδα της απαντάει σε όλα. Και στα οικονομικά και στα της βοήθειας. Πάγια. Όχι εν περιστάσει.
Αν είναι λίγο ή πολύ, ό,τι σκαμπάζει και θέλει ο καθένας. Εσύ τι έδωσες; (τυχαία λέω, non personal). Εκείνοι κάτι, και καταχωρημένο, έσοδα-έξοδα. Τι δηλαδή, θέλεις πηχυαίους τίτλους και ανακοινώσεις;
Και δεν είναι καν η πρώτιστη αποστολή της η φιλανθρωπία. Ούτε καν η δεύτερη.
Τέλος, το δούναι και λαβείν με το κράτος είναι πολυ-επίπεδο και έξω απ' το μπόι ολονών μας. "Κυπριακό" και βάλε. Η πλειοψηφία της ιεραρχίας θέλει πλήρη χωρισμό. Την συμφέρει σε πολλά επίπεδα. Δεν θα έλεγα το ίδιο και για την πλειοψηφία των της πολιτείας εν γένει.


Το θέμα με την εκκλησία είναι τεράστιο και κακοφορμισμένο.
Ισολογισμούς από έγκυρη πηγή δε βρήκα με ένα σύντομο ψάξιμο, εάν μπορείς να με προμηθεύσεις με μια σχετική έκθεση θα τη διάβαζα ευχαρίστως.

Για τον ιό δε ζήτησε κανείς την εκκλησία να το πάρει πάνω της. Να μην αντικρούουν πεισματικά την επιστήμη και την πραγματικότητα αφήνοντας τους πιστούς (η πλειοψηφία των οποίων ανήκει σε ευπαθείς ομάδες) να χρησιμοποιούν το ίδιο κουτάλι, να προσκυνάνε τις ίδιες εικόνες και να συγχρωτίζονται σε κλειστό χώρο για τόσο καιρό μετά την εξάπλωση του ιού (και με μερικούς παρτιζάνους να συνεχίζουν ακόμη, με το κράτος να σφυρίζει κλέφτικα - more on that later). Επίσης, να απομονωθούν όλοι οι έμποροι ελπίδας και εκμεταλλευτές ανθρώπινου φόβου και πόνου, με τους αγιασμούς που θεραπεύουν κάθε νόσο και |λογοκρισία|, πλην της αφέλειας φυσικά. Μια υποσημείωση εδώ: προσωπικά θεωρούσα ως πρώτιστη αποστολή της εκκλησίας (έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι εδώ και χρόνια) τη φιλανθρωπία και την αλληλεγγύη. Απ'ότι φαίνεται, ήμουν λάθος. :(

Τώρα, αναφορικά με τον ισχυρισμό ότι βολεύει περισσότερο την εκκλησία παρά την πολιτεία ο διαχωρισμός τους, έχω εντελώς αντίθετη άποψη. Μπορεί να μη βολεύει διάφορες υπερσυντηρητικές δυνάμεις (στις οποίες πρωτοστατούν όσοι σφυράνε κλέφτικα στον παραλογισμό της εκκλησίας), που αντλούν (ως συγκοινωνούντα δοχεία, ήτοι αυτό λειτουργεί vice-versa) "κέρδη" από τις σχέσεις με την εκκλησία, όμως τους πολίτες και την πρόοδο σαφώς όχι. Στην τελική, αφού τους συμφέρει να μας χαιρετίσουν, εγώ προτείνω να μας κάνουν τη μούρη κρέας και να την κάνουν με ελαφρά. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#635719 Diplomat,
Αν αναρωτιεσαι για το ποια ειναι η αποστολη της Εκκλησιας και το θες ευκολο, σκεψου το ΚΚΕ.

Ναι ξερω οτι η σκεψη θα σε ξενισει, αλλα think outside of the box.

Και τα δυο:
Εχουν φανατικους πιστους και ακομα φανατικοτερους σε ιεραρχια που οι πιο πολλοι ειναι διορισμενοι με βυσμα και ουσιωδως δεν εργαζονται,
κανουν διαδηλωσεις για τα κεκτημενα,
δεν δεχονται (και πολεμουν με μανια) οτιδηποτε εκτος πλαισιου τους,
κρυβουν τα οικονομικα τους,
εχουν εξωτερη στοιβαδα συμπαθουντων (και αντιστοιχα φανατικους εχθρους),
καπελωνουν και οικειοποιουνται αγωνες αλλων,
πουλανε ελπιδα για ενα καλυτερο "μετά" βασισμενοι σε βιβλια και διδαχες που γραφτηκαν πολυυυυ καιρο πριν.
υποσχονται οτι μετα το χχχχχ γεγονος ολα θα ειναι σουπερ.

Μπορω να βρω και αλλες πολλες ομοιοτητες αλλα εξυπνο παιδι εισαι, παιξε λιγο, θα τις βρεις και μονος σου :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#635724 Δε με ξενίζει ο παραλληλισμός, έχει γίνει άπειρες φορές. Ομοιότητες υπάρχουν, όμως υπάρχουν πολλές περισσότερες διαφορές. Αντιπαραβάλλοντας και συγκρίνοντας αφηρημένα concept όπως ιεραρχία, φανατισμό, δογματισμό etc. δεν κάνουμε τίποτε παρά μία τρύπα στο νερό, γιατί παίρνοντας αυτές τις έννοιες at face value θα εξάγουμε καχεκτικά και πρώιμα (ως προς την ανάπτυξή τους) συμπεράσματα.

Υπάρχει το βασικό κοινό στοιχείο του κατεψυγμένου τρόπου σκέψης και του διαιωνίσματος του segregation (πιcτοί - άπιστοι/ταξική πάλη), που με απωθεί εξαιρετικά.
Βέβαια έχω δηλώσει ότι ψηνόμουν να ρίξω κουκουέ μια φορά στη ζωή μου για τημπζυχή της μάνας μου.

Αναφορικά με το βασικό στόχο της εκκλησίας (δηλ. να υπάρχει), είναι προφανής. Εγώ ανέφερα την αποστολή της ως κοινωνικό οργανισμό.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#635729
diplomat έγραψε:Δε με ξενίζει ο παραλληλισμός, έχει γίνει άπειρες φορές. Ομοιότητες υπάρχουν, όμως υπάρχουν πολλές περισσότερες διαφορές. Αντιπαραβάλλοντας και συγκρίνοντας αφηρημένα concept όπως ιεραρχία, φανατισμό, δογματισμό etc. δεν κάνουμε τίποτε παρά μία τρύπα στο νερό, γιατί παίρνοντας αυτές τις έννοιες at face value θα εξάγουμε καχεκτικά και πρώιμα (ως προς την ανάπτυξή τους) συμπεράσματα.

Υπάρχει το βασικό κοινό στοιχείο του κατεψυγμένου τρόπου σκέψης και του διαιωνίσματος του segregation (πιcτοί - άπιστοι/ταξική πάλη), που με απωθεί εξαιρετικά.
Βέβαια έχω δηλώσει ότι ψηνόμουν να ρίξω κουκουέ μια φορά στη ζωή μου για τημπζυχή της μάνας μου.

Αναφορικά με το βασικό στόχο της εκκλησίας (δηλ. να υπάρχει), είναι προφανής. Εγώ ανέφερα την αποστολή της ως κοινωνικό οργανισμό.



Τοτε ριχτο και μια φορα στην Εκκλησια. Δεν θα χασεις κατι. Αν θελεις βεβαια δεν υποχρεουσαι, ουτε το χρωστας καπου.

Ανατρεξε σε jarnot για τα αλλα ερωτηματα σου. Αυτα που γραφει ειναι ακριβη.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#635730 Το έχω ρίξει στην εκκλησία. Λεπτομέρεια: o παπάς της ενορίας μου είναι φίλος (και φοβερός τύπος). Δεν έχω συμπλέγματα γενικώς με το θέμα, είναι συγκεκριμένα αυτά που με ενοχλούν.

Να δεχτώ ότι τα γραπτά του JarnoT είναι ακριβή, εγώ ένα λύγκα σε κάποιο review/έκθεση για τα οικονομικά της εκκλησίας ζήτησα, και δεν έλαβα. :(
Άβαταρ μέλους
By otso
#639748 Καθώς φέτος οι λειτουργίες του Πάσχα θα γίνουν χωρίς πιστούς λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού ο δήμος Ελληνικού – Αργυρούπολης με τη βοήθεια εθελοντών θα μοιράσει πόρτα-πόρτα το Άγιος Φως. Πηγή:
https://www.lifo.gr/now/greece/277421/o ... o-agio-fos
edit mod. Διορθώθηκε η πηγή.[Admin]
Miα σωστη πρωτοβουλια που ελπιζω να βρει μιμητες .
κι ολα ξεκινησαν απο μια παστρικια
https://tvxs.gr/news/i-apopsi-mas/einai ... -paradosis