Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#552129 Προφανώς και δε χρειάζεται χαίρομαι που κατάλαβες πόσο ακυρο ηταν το σχόλιο σου.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#552132
George_Prix έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Καλά, στην περίπτωσή μας δεν είναι έτσι (με απόφαση παλαιάς γενιάς)


Δεν ξερω με τι τροπο διαλεξε θρησκευμα ο καθενας στην οικογενεια σου και ειλικρινα δεν εχει σημασια...

Εγω προσωπικα ξερω μερικες εκατονταδες (ή ισως χιλιαδες) Χριστιανους ορθοδοξους που κανενας δεν αποφασισε μονος του. Σε κανενα δε δωσανε μια στοιβα βιβλια να διαβασει και να αποφασισει ποιο θρησκευμα προτιμαει. Ή επισης να του πουνε οτι υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ολα αυτα τα βιβλια για πεταμα, γιατι απλα δεν υπαρχει θεος.

Ετσι γινεται παντου, κανεις δεν αποφασιζει μονος του οταν ειναι βρεφος.
Τωρα ομως που ωριμασες γιατι δεν πας να δηλωσεις αθεος;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552134
italakias έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Καλά, στην περίπτωσή μας δεν είναι έτσι (με απόφαση παλαιάς γενιάς)


Δεν ξερω με τι τροπο διαλεξε θρησκευμα ο καθενας στην οικογενεια σου και ειλικρινα δεν εχει σημασια...

Εγω προσωπικα ξερω μερικες εκατονταδες (ή ισως χιλιαδες) Χριστιανους ορθοδοξους που κανενας δεν αποφασισε μονος του. Σε κανενα δε δωσανε μια στοιβα βιβλια να διαβασει και να αποφασισει ποιο θρησκευμα προτιμαει. Ή επισης να του πουνε οτι υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ολα αυτα τα βιβλια για πεταμα, γιατι απλα δεν υπαρχει θεος.

Ετσι γινεται παντου, κανεις δεν αποφασιζει μονος του οταν ειναι βρεφος.
Τωρα ομως που ωριμασες γιατι δεν πας να δηλωσεις αθεος;


To δηλωσα ηδη οτι ειμαι αθεος.

Πλεον απλα προσπαθω να περασω τις ιδεες μου και σε αλλους, που κολλησε η βελονα σε αυτα που τους μαθανε απο οταν ηταν βρεφη. Και επισης παρακαλαω το κρατος να κανει οτι ειναι δυνατον ωστε να σταματησει ο προσηλυτισμος των παιδιων στα σχολεια.

Τα παιδια μου μαθαινουν στο σχολειο οτι πρεπει να ειναι Χριστιανοι με ολα τα παραμυθια που τους τσαμπουνανε οι δασκαλοι. Μαλιστα το μαθαινουν πριν καν ξεκινησει το μαθημα, αφου καθε πρωι τα βαζουν ολα μαζι να προσευχονται και να σταυροκοπιουνται στο προαυλιο. Μεχρι που εχουν φτασει στο σημειο να με ρωτανε με επιθετικο υφος "εσυ μπαμπα γιατι δεν πιστευεις στο θεουλη?". Ειναι πολυ μικρα για να τους δωσω το βαρος μιας τετοιας επιλογης και τα αφηνω να κρινουν μονα τους. Εγω απλα τους λεω οτι τα θεωρω ολα αυτα παραμυθια αλλα ειναι δικαιωμα τους να διαβασουν για τις θρησκειες και να αποφασισουν μονα τους. Ειμαι σιγουρος οτι οσο μεγαλωνουν θα καταλαβουν το σωστο και το λαθος, την αληθεια και το ψεμα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#552139 Με λιγα λογια, επειδη εισαι αθεος θες να κανεις το ιδιο τα παιδια σου και τα παιδια του κοσμου.
Το προβλημα στις δυτικες κοινωνιες οπου ζουμε δε ειναι η θρησκειες και η πιστη.
Αντι λοιπον να προσπαθεις να περασεις τις παρωχημενες ιδεες σου εδω κι εκει, κοιτα να σταματησεις να αγαπας τοσο πολυ τον εαυτουλη σου και αν θες να ωφελησεις τους αλλους ( που δεν το βλεπω)υπαρχουν αλλοι τροποι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552144
italakias έγραψε:Με λιγα λογια, επειδη εισαι αθεος θες να κανεις το ιδιο τα παιδια σου και τα παιδια του κοσμου.
Το προβλημα στις δυτικες κοινωνιες οπου ζουμε δε ειναι η θρησκειες και η πιστη.
Αντι λοιπον να προσπαθεις να περασεις τις παρωχημενες ιδεες σου εδω κι εκει, κοιτα να σταματησεις να αγαπας τοσο πολυ τον εαυτουλη σου και αν θες να ωφελησεις τους αλλους ( που δεν το βλεπω)υπαρχουν αλλοι τροποι.


Εγω απλα ειπα τη γνωμη μου στα παιδια μου και ελπιζω να συμφωνησουν μαζι μου στο μελλον. Δεν τα πιεσα και δεν κατηγορησα κανενα θρησκευμα. Μεχρι που με βλεπουν περιεργα γιατι στο σχολειο τους τα λενε αλλιως τα πραγματα.

Σε αντιθεση με τους θρησκους που μαθανε στα παιδια τους οτι ετσι εχουν τα πραγματα και τα καταδικασαν να πιστευουν σε ενα παραμυθι για μια ζωη. Που τα πηγαινοφερνανε στις εκκλησιες, τα βαζανε να πεινανε γιατι ηταν περιοδος νηστειας, μιλουσαν για το θεο ολη μερα, βριζανε τους αθεους , τους αλλοθρησκους κτλ κτλ κτλ.

Ειχα διαβασει παλια κατι που μου αρεσε... Οταν ειναι μικροι οι ελεφαντες, τους δενουν το ποδι με μια αλυσιδα σε εναν πασαλο. Καθε προσπαθεια φυγης συνδυαζεται με πονο και αποτυχια, οποτε το παιρνουν αποφαση οτι δε μπορουν να φυγουν. Στη συνεχεια που μεγαλωνουν, εχουν πλεον τη δυναμη να σπασουν τον πασαλο με μεγαλη ευκολια. Αλλα επειδη εμαθαν απο μικροι οτι αυτο ειναι αδυνατο να γινει, δεν το προσπαθουνε καν και μενουν δεμενοι για παντα.

Κατι αντιστοιχο γινεται με τις θρησκειες. Τα παιδια θεωρουν αυτο το παραμυθι σα δεδομενο απο μικρα και ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να αλλαξουν αποψη οσο μεγαλωνουν.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#552148 Μάλλον υποτιμάς την ανθρώπινη νόηση. Σκέψου αφενός ότι όλοι οι άθεοι που ξέρεις, λογικά είναι βαφτισμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι κι έλαβαν χριστιανικά ερεθίσματα από την οικογένεια και το σχολείο.

Αφετέρου, αν πας στο Άγιον Όρος θα εκπλαγείς με το πόσοι Δυτικοί είναι εκεί μοναχοί, έχοντας ολοκληρώσει πολύχρονες αναζητήσεις πνευματικότητας στην Ανατολή. Αλλά και πόσοι Έλληνες μοναχοί έχουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#552151
George_Prix έγραψε:[quote="italakias"

Εγω απλα ειπα τη γνωμη μου στα παιδια μου και ελπιζω να συμφωνησουν μαζι μου στο μελλον. Δεν τα πιεσα και δεν κατηγορησα κανενα θρησκευμα. Μεχρι που με βλεπουν περιεργα γιατι στο σχολειο τους τα λενε αλλιως τα πραγματα.

Σε αντιθεση με τους θρησκους που μαθανε στα παιδια τους οτι ετσι εχουν τα πραγματα και τα καταδικασαν να πιστευουν σε ενα παραμυθι για μια ζωη. Που τα πηγαινοφερνανε στις εκκλησιες, τα βαζανε να πεινανε γιατι ηταν περιοδος νηστειας, μιλουσαν για το θεο ολη μερα, βριζανε τους αθεους , τους αλλοθρησκους κτλ κτλ κτλ.

Ειχα διαβασει παλια κατι που μου αρεσε... Οταν ειναι μικροι οι ελεφαντες, τους δενουν το ποδι με μια αλυσιδα σε εναν πασαλο. Καθε προσπαθεια φυγης συνδυαζεται με πονο και αποτυχια, οποτε το παιρνουν αποφαση οτι δε μπορουν να φυγουν. Στη συνεχεια που μεγαλωνουν, εχουν πλεον τη δυναμη να σπασουν τον πασαλο με μεγαλη ευκολια. Αλλα επειδη εμαθαν απο μικροι οτι αυτο ειναι αδυνατο να γινει, δεν το προσπαθουνε καν και μενουν δεμενοι για παντα.

Κατι αντιστοιχο γινεται με τις θρησκειες. Τα παιδια θεωρουν αυτο το παραμυθι σα δεδομενο απο μικρα και ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να αλλαξουν αποψη οσο μεγαλωνουν.


πάλι καλά που δεν κατηγορείς κιόλας. :lol:
Αποφύγετε όσο γίνεται το τσουβάλιασμα , 2018 έχουμε, ΗΜΑΡΤΩΝΕ δηλαδή
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552152
Dimsabas έγραψε:Μάλλον υποτιμάς την ανθρώπινη νόηση. Σκέψου αφενός ότι όλοι οι άθεοι που ξέρεις, λογικά είναι βαφτισμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι κι έλαβαν χριστιανικά ερεθίσματα από την οικογένεια και το σχολείο.

Αφετέρου, αν πας στο Άγιον Όρος θα εκπλαγείς με το πόσοι Δυτικοί είναι εκεί μοναχοί, έχοντας ολοκληρώσει πολύχρονες αναζητήσεις πνευματικότητας στην Ανατολή. Αλλά και πόσοι Έλληνες μοναχοί έχουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά.


Δεν υποτιμω την ανθρωπινη νοηση και δε λεω οτι ειναι αδυνατο να αλλαξει καποιος γνωμη οσο μεγαλωνει. Απλα λεω οτι ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Για αυτο η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων ειναι Χριστιανοι Ορθοδοξοι, οι Τουρκοι ειναι Μουσουλμανοι κοκ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552153
georgetz έγραψε:
George_Prix έγραψε:[quote="italakias"

Εγω απλα ειπα τη γνωμη μου στα παιδια μου και ελπιζω να συμφωνησουν μαζι μου στο μελλον. Δεν τα πιεσα και δεν κατηγορησα κανενα θρησκευμα. Μεχρι που με βλεπουν περιεργα γιατι στο σχολειο τους τα λενε αλλιως τα πραγματα.

Σε αντιθεση με τους θρησκους που μαθανε στα παιδια τους οτι ετσι εχουν τα πραγματα και τα καταδικασαν να πιστευουν σε ενα παραμυθι για μια ζωη. Που τα πηγαινοφερνανε στις εκκλησιες, τα βαζανε να πεινανε γιατι ηταν περιοδος νηστειας, μιλουσαν για το θεο ολη μερα, βριζανε τους αθεους , τους αλλοθρησκους κτλ κτλ κτλ.

Ειχα διαβασει παλια κατι που μου αρεσε... Οταν ειναι μικροι οι ελεφαντες, τους δενουν το ποδι με μια αλυσιδα σε εναν πασαλο. Καθε προσπαθεια φυγης συνδυαζεται με πονο και αποτυχια, οποτε το παιρνουν αποφαση οτι δε μπορουν να φυγουν. Στη συνεχεια που μεγαλωνουν, εχουν πλεον τη δυναμη να σπασουν τον πασαλο με μεγαλη ευκολια. Αλλα επειδη εμαθαν απο μικροι οτι αυτο ειναι αδυνατο να γινει, δεν το προσπαθουνε καν και μενουν δεμενοι για παντα.

Κατι αντιστοιχο γινεται με τις θρησκειες. Τα παιδια θεωρουν αυτο το παραμυθι σα δεδομενο απο μικρα και ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να αλλαξουν αποψη οσο μεγαλωνουν.


πάλι καλά που δεν κατηγορείς κιόλας. :lol:
Αποφύγετε όσο γίνεται το τσουβάλιασμα , 2018 έχουμε, ΗΜΑΡΤΩΝΕ δηλαδή


Μιλησα για το τι κανω στα παιδια μου. Ειπα απλα τη γνωμη μου (οτι θεωρω τις θρησκειες παραμυθια) και οτι μπορουν να αποφασισουν μονα τους σε τι θα πιστευουν. Να σου πω την αληθεια κρατιεμαι και δεν ξεμπροστιαζω στα ματια τους τα χαλια των θρησκειων, γιατι φοβαμαι οτι μπορει να λειτουργησει αντιστροφα στο παιδικο μυαλουδακι τους... Οταν μεγαλωσουν μπορει και να αλλαξω τακτικη και να τους πω μερικα απο τα χαλια των θρησκειων που εχω κατα νου :s_tongue

Εδω μεσα δε μιλαω στα παιδια μου. Μιλαω σε ενηλικες οποτε μπορω να κραξω τις θρησκειες, τις μεγαλυτερες εταιριες παραγωγης πλουτου και ελεγχου της μαζας στα χρονικα της ανθρωποτητας :twisted:
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 25 Νοέμ 2018, 13:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By italakias
#552157 Ολοι οσοι κραζουν τους πολιτικους, τις τραπεζες, τα οικονομικα συστηματα και οτιδηποτε αλλο, δεν εχουν κανεναν λογο να μην κραξουν και τις θρησκειες.
Και επειδη σαν πιστος καποιος δεν μπορει να κραξει την θρησκεια του , παριστανει τον αθεο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552158
Dimsabas έγραψε:Καλά, στην περίπτωσή μας δεν είναι έτσι (με απόφαση παλαιάς γενιάς), αλλά συμφωνώ ότι όλο το ερώτημα είναι στον αέρα, αφού δε γνωρίζω τι δρόμο θα ακολουθήσει η μικρά.


Περα απο την πλακα, οι ομαδες ειναι κατι παρομοιο με τις θρησκειες. 8 στους 10 ειναι η ιδια ομαδα με τον πατερα τους και μαλιστα "σκοτωνονται" με αλλους, για μια αποφαση που πηρε ο πατερας τους (ή πιθανοτατα ο παππους τους που υποστηριζε την ιδια ομαδα).
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#552164
George_Prix έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Μάλλον υποτιμάς την ανθρώπινη νόηση. Σκέψου αφενός ότι όλοι οι άθεοι που ξέρεις, λογικά είναι βαφτισμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι κι έλαβαν χριστιανικά ερεθίσματα από την οικογένεια και το σχολείο.

Αφετέρου, αν πας στο Άγιον Όρος θα εκπλαγείς με το πόσοι Δυτικοί είναι εκεί μοναχοί, έχοντας ολοκληρώσει πολύχρονες αναζητήσεις πνευματικότητας στην Ανατολή. Αλλά και πόσοι Έλληνες μοναχοί έχουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά.


Δεν υποτιμω την ανθρωπινη νοηση και δε λεω οτι ειναι αδυνατο να αλλαξει καποιος γνωμη οσο μεγαλωνει. Απλα λεω οτι ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Για αυτο η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων ειναι Χριστιανοι Ορθοδοξοι, οι Τουρκοι ειναι Μουσουλμανοι κοκ.


Δεν ειναι καθολου δυσκολο, αρκει καποιος να ειναι στον μεσο ορο (αυτον που θεωρω εγω μεσο ορο, μαλλον βαζω ψηλα τον πηχυ τελικα :( ) και να μπορει να καταλαβει τι γινεται.

Προσωπικα αν και αθεος θεωρω οτι η Εκκλησια μπορει να δωσει βοηθεια, εστω και μεσα απο προσκυνηματα κάρας, ή αγιασμους, ευχελαια, ή οτι αλλο μπορει να αποτελεσει τροπο να νιωσει οτι βοηθειται καποιος σε καποιο προβλημα που εχει. Προφανως και βλεπω με καχυποπτο ματι αν ακουω οτι ο X παει ολη μερα στην εκκλησια, αλλα ειλικρινα αν ειχα binary επιλογη θα το το προτιμουσα απο το να πηγαινει καθε Κυριακη να δει μπαλα και να βρισει μαναδες "για να ξεδωσει".

Εχει ξαναγινει μια παρομοια συζητηση εδω παλια, με αφορμη οργανωση παρακλησης για επιτυχια στις πανελληνιες (ξερω θα βγαλεις σπυρια :lol: ) η αποψη μου ηταν οτι αν ο αλλος καταφερνει και νιωθει καλυτερα, ας γινει.

Αυτο που με τσαντιζει αρκετα ειναι οι αντιθετοι στη θρησκεια που δεν αρκουνται να ειναι αντιθετοι για τον εαυτο τους ή εστω την οικογενεια, αλλα σωνει και καλα πρεπει να αλλαξουν και ολους τους αλλους ή και τους θεωρουν κατω απο ζωα.

Edit
+1000 για αυτο που λες για τις ομαδες... το ιδιο ισχει και για τα κομματα πολυ συχνα.