Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#575611
Anonymous Founder έγραψε:Δεν θα το σχολίαζα αν δεν είχε κηδευτεί ο πατέρας του μαζί. Αυτό μου έκανε εντύπωση.
Ο πατέρας είχε λογικά βαφτιστεί οπότε δικαιούταν κηδείσς. Το μικρό ως αβάπτιστο όχι.


Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#575612 Ναι βρε παιδί μου, το κατάλαβα. ΟΚ, καλά του κάνανε λοιπόν, δεν θα κάνει εκπτώσεις η Εκκλησία στον 4χρονο. Ελπίζω αυτό να του έγινε μάθημα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#575613 Oύτε κι εγώ βλέπω το λόγο να ζητάμε τα ρέστα απ την εκκλησία ρε ΗΦ γιατι δεν κήδεψε κάποιον που δεν είχε βαπτιστεί. Σε τέτοια ηλικία, αν ήθελαν οι γονείς του να το βαφτίσουν θα το είχα βαφτίσει.

Εφόσον μπορεί να ταφεί στο νεκροταφείο, και συντόμως θα μπορεί να αποτεφρωθεί όλα καλά.

Να ζητήσεις τα ρέστα απ τους τραγόπαπες που μπλοκάρουν τα αποτεφρωτήρια να το καταλάβω :roll:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#575615
Anonymous Founder έγραψε:Ναι βρε παιδί μου, το κατάλαβα. ΟΚ, καλά του κάνανε λοιπόν, δεν θα κάνει εκπτώσεις η Εκκλησία στον 4χρονο. Ελπίζω αυτό να του έγινε μάθημα.


Σε ποιον να έγινε μάθημα; Στον 4χρονο;;;; Είναι δυνατόν να συζητάμε άθεοι άνθρωποι για το τι σημαίνει για το νεκρό ( :sorry: ) παιδί το ότι δεν το έψαλαν;;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#575626 Μα δεν λέω πως έπαθε κάτι το παιδάκι. Για την εικόνα της Εκκλησίας λέω, πως χτυπάει άσχημα αυτή η σκληρότητα προς ένα παιδάκι που το σκότωσε ο πατέρας του.
Προφανώς και δεν αλλάζει κάτι για το παιδί.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#575632 Οι επί γης εκπρόσωποι του Θεού της θρησκείας της αγάπης και συγχώρεσης λοιπόν είναι τόσο άτεγκτοι ως προς το γράμμα του νόμου που θα έπρεπε να δείξουν μηδενική ελαστικότητα στο πρόσωπο ενός 4χρονου παιδιού .
Ειλικρινά δεν υα μπορούσα να σκεφτώ καλύτερη απόδειξη ολοκληρωτικής αντίθεσης του Παπαδαριου με τη φιλοσοφία ζωής του ιδρυτή του μαγαζιού. :)
Και επειδή ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες, είναι τόσο όμορφα στημένα τα πιόνια που ούτε αποτεφρωτήριο μπορούμε να έχουμε στο ταλιμπανατο, μην τυχόν και φύγει κανείς από το μαντρί. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#575640 Επι γης εκπρόσωπος έχω την εντύπωση ότι είναι ο Πάπας, οι υπόλοιποι τελετάρχες είναι μεταξύ άλλων.

Είπαμε, κηδεία δεν του έκαναν, δεν του διάβασαν ευχούλες τις οποίες έτσι κι αλλιώς δεν χρειαζόταν για να πάει στον Παράδεισο κλπ κλπ κλπ, δεν είναι οτι το άφησαν άθαφτο :rtfm:

Τελικά σεβάστηκαν την επιθυμία του παιδιού να μην "βιαστεί" ψυχικά μέσω της βάπτισης ή όχι; :innocent:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#575660
g8777 έγραψε:Η εκκλησία δεν πρεσβεύει την αγάπη και την συγχώρεση;
Θυμάσαι τί είπε ο Ιησούς πάνω στον σταυρό;


italakias έγραψε:Κοψε το τρολαρισμα.


Α, δηλαδή η αγάπη και η συγχώρεση είναι τρολάρισμα της εκκλησίας;;; :lol: :lol: Χαίρομαι που συμφωνούμε.


Σε κάθε περίπτωση, το θέμα δεν είναι το παιδάκι (και δεν μπορώ καν να εκφράσω το πόσο άσχημα με έκανε να νιώσω η ιστορία αυτή... :sorry: παιδοκτονία και αυτοκτονία... :sorry: ), αλλά η μητέρα θεωρώ πως θα αισθανόταν έστω και κατ' ελάχιστο καλύτερα εάν γίνονταν θρησκευτική κηδεία. Και ως θρησκεία της αγάπης και της συγχώρεσης θα έπρεπε να της δώσουν έστω και αυτό το ελάχιστο...

Προσωπικά δεν με νοιάζει τι θα με κάνουν, ας με πετάξουν και στο γκρεμό να με φάνε στα ζώα, στα @@ μου, ότι ήταν να πάθω το έχω πάθει μέχρι τη στιγμή που πέθανα... :lol: Αλλά για τα αγαπημένα μου πρόσωπα (και γενικά τους συνανθρώπους μου) θέλω αξιοπρέπεια και συμπαράσταση προς αυτούς που μένουν πίσω. Και αν η συγκεκριμένη μάνα ήθελε / χρειαζόταν μία θρησκευτική τελετή, είναι το λιγότερο σκατοψυχία να το αρνείσαι σε μία μάνα που θάβει το παιδί της, ότι κι αν έχει προηγηθεί. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#575726
markvag έγραψε:

Και αν η συγκεκριμένη μάνα ήθελε / χρειαζόταν μία θρησκευτική τελετή, είναι το λιγότερο σκατοψυχία να το αρνείσαι σε μία μάνα που θάβει το παιδί της, ότι κι αν έχει προηγηθεί. :rtfm:


+1

Δυστυχως παπαδες με ουμπαλα που να αψηφισουν τον κανονισμο που καποιος προηγουμενος εθεσπισε,δυστυχως δεν υπαρχουν......
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#575737
italakias έγραψε:Μπορει η ιδια να μην πιστευει και δεν το βαφτησε.Μπορει επισης να μην την νοιαζει καν το τελετουργικο.
Μην προτρεχετε.


FYI η μαμα ειναι 21 χρονων Ρομα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#575738 Αναφερθηκε και πιο πανω...
αθεοι και σε διαφορες φασεις ενθερμοι υποστηρικτες του οτι η βαπτιση καταπατα τα δικαιωματα των μωρων, φερονται εναντια στους νομους και παραδοσεις της Εκκλησιας την οποια δεν παραδεχονται.

Για γελια.