Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#11648 Εικόνα

"Με τον Αδάμ στο εξώφυλλο της βιολογίας Α Λυκείου μπορούμε να ευχηθούμε καλή σχολική χρονιά για το έτος 814"

https://www.facebook.com/14371558567212 ... =1&theater
Άβαταρ μέλους
By italakias
#11666 Τωρα να σε ρωτησω κατι;
Το προβλημα σου ειναι ο παραλογισμος που υπαρχει στις θρησκειες ή μηπως εχεις καποια εμπαθεια προς την θρησκεια μας γενικοτερα;
Οταν ανοιγεις ενα θεμα θα πρεπει να εκφραζεις πρωτα τις αποψεις σου και να μην πετας μια εικονα απο ενα βιβλιο η οποια δεν λεει και τιποτα.
Φανταζομαι στο εσωτερικο του δεν θα αναφερει τιποτε περι Αδαμ και δεν θα μπλεκει την θρησκεια με την βιολογια.
Και επισης με αυτα τα βιβλια και με αλλα ,μια χαρα επιστημονες εχει βγαλει η χωρα μας.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#11667
Χρήστος Λάππας έγραψε:[σνιπ]

"Με τον Αδάμ στο εξώφυλλο της βιολογίας Α Λυκείου μπορούμε να ευχηθούμε καλή σχολική χρονιά για το έτος 814"

https://www.facebook.com/14371558567212 ... =1&theater


Ασταδιαλα πιθήκια :s_mad
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11672 Υποθέτω ότι το post του ΧΛ πιο πολύ με το σχετικό thread περί Εξέλιξης έχει να κάνει, παρά με την εικόνα στο εξώφυλλο...δηλαδή γιατί να μπλέκουμε μια καθαρή επιστήμη που βασίζεται σε γεγονότα και σχετίζεται/βασίζεται με άλλες επιστήμες, με την -οποιαδήποτε- θρησκεία (όπως μας παραπέμπει η εικόνα του εξωφύλλου) ?
Άβαταρ μέλους
By iant
#11673 Τα θρησκευτικά στο σχολείο μόνο εγώ θεωρώ λάθος ή υπάρχει κάποιος άλλος;

Θα προτιμούσα αντί των Θρησκευτικών να μάθαιναν τα παιδιά την Θεολογία.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#11675
The Ace έγραψε:Υποθέτω ότι το post του ΧΛ πιο πολύ με το σχετικό thread περί Εξέλιξης έχει να κάνει, παρά με την εικόνα στο εξώφυλλο...δηλαδή γιατί να μπλέκουμε μια καθαρή επιστήμη που βασίζεται σε γεγονότα και σχετίζεται/βασίζεται με άλλες επιστήμες, με την -οποιαδήποτε- θρησκεία (όπως μας παραπέμπει η εικόνα του εξωφύλλου) ?


Γιατί είμαστε πιθήκια
Άβαταρ μέλους
By italakias
#11678
The Ace έγραψε:Υποθέτω ότι το post του ΧΛ πιο πολύ με το σχετικό thread περί Εξέλιξης έχει να κάνει, παρά με την εικόνα στο εξώφυλλο...δηλαδή γιατί να μπλέκουμε μια καθαρή επιστήμη που βασίζεται σε γεγονότα και σχετίζεται/βασίζεται με άλλες επιστήμες, με την -οποιαδήποτε- θρησκεία (όπως μας παραπέμπει η εικόνα του εξωφύλλου) ?

Δεν νομιζω μεσα στο βιβλιο να μπλεκεται η θρησκεια με την επιστημη.
Αν γινεται αυτο,ειναι λαθος.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#11679 Πάλι καλά που έβαλαν και τα ερυθρά αιμοσφαίρια...Θα μπορουσαν να έβαζαν την Αγία Βαρβάρα στο κάτω μέρος.
Θα τους συγχωρήσω μόνο αν στο βιβλίο των θρησκευτικών βάλουν και φώτο απο το CERN. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By streetka
#11699
kostis20 έγραψε:Θα τους συγχωρήσω μόνο αν στο βιβλίο των θρησκευτικών βάλουν και φώτο απο το CERN. :s_smile


:s_crazy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#11730
Χρήστος Λάππας έγραψε:"Με τον Αδάμ στο εξώφυλλο της βιολογίας Α Λυκείου μπορούμε να ευχηθούμε καλή σχολική χρονιά για το έτος 814"




Νομίζω είναι υπερβολική η αντίδρασή σου ή όποιου το έγραψε... Εντάξει κι εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνω, αλλά μιλάμε για ένα έργο τέχνης που συμβολίζει το ξεκίνημα της ζωής. Σύμφωνοι... θα μπορούσαν κάτι πολύ καλύτερο. :s_smile


iant έγραψε:Τα θρησκευτικά στο σχολείο μόνο εγώ θεωρώ λάθος ή υπάρχει κάποιος άλλος;

Θα προτιμούσα αντί των Θρησκευτικών να μάθαιναν τα παιδιά την Θεολογία.


Όχι, δεν είσαι μόνος. Και στα δύο points... :s_smile
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#11740
markvag έγραψε:
iant έγραψε:Τα θρησκευτικά στο σχολείο μόνο εγώ θεωρώ λάθος ή υπάρχει κάποιος άλλος;

Θα προτιμούσα αντί των Θρησκευτικών να μάθαιναν τα παιδιά την Θεολογία.


Όχι, δεν είσαι μόνος. Και στα δύο points... :s_smile

+1

Συν κατάργηση της πρωινής προσευχής, υποχρεωτικού (με απουσίες, έλεος...) εκκλησιασμού, των εικόνων από τις τάξεις...

Αλλά αν βγει κανείς να το πει δημόσια θα ξεσηκωθούν οι γιαγιάδες (ουυυυυυ αντίχρηστε!) και φυσικά η εκκλησία που χάνει την ευκαιρία να μαζέψει νέα πελατεία στις ηλικίες που είναι εύκολο να πεισθεί... :s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By markvag
#11747
stavrosg έγραψε:
markvag έγραψε:
iant έγραψε:Τα θρησκευτικά στο σχολείο μόνο εγώ θεωρώ λάθος ή υπάρχει κάποιος άλλος;

Θα προτιμούσα αντί των Θρησκευτικών να μάθαιναν τα παιδιά την Θεολογία.


Όχι, δεν είσαι μόνος. Και στα δύο points... :s_smile

+1

Συν κατάργηση της πρωινής προσευχής, υποχρεωτικού (με απουσίες, έλεος...) εκκλησιασμού, των εικόνων από τις τάξεις...

Αλλά αν βγει κανείς να το πει δημόσια θα ξεσηκωθούν οι γιαγιάδες (ουυυυυυ αντίχρηστε!) και φυσικά η εκκλησία που χάνει την ευκαιρία να μαζέψει νέα πελατεία στις ηλικίες που είναι εύκολο να πεισθεί... :s_scratchhead


Καλά αυτό με τις προσευχές και τον εκκλησιασμό είναι αίσχος.

Με τον εκκλησιασμό βέβαια προσωπικά τα πήγαινα πολύ καλά, μιας και πάντα για εμένα ήταν ευκαιρία για κοπάνα χωρίς απουσία (παίρναμε απουσίες όταν πηγαίναμε στο σχολείο και όταν γυρνούσαμε... :s_biggrin :s_cool στο ενδιάμεσο, ένας έξυπνος συμμετέχων θα μπορούσε κάπου να "πεταχτεί" ή να κάτσει έξω... :s_wink :shifty::s_biggrin ). Οπότε αφενός από την Β γυμνασίου δεν πάτησα σε εκκλησία και αφετέρου περνούσα πάρα πολύ καλά... :s_biggrin Ανακάλυψα αυτές τις δυνατότητες όταν στη Β γυμνασίου ένας καλός (αλλά ολίγον θεούσος) καθηγητής μας έστειλε πρώτη γραμμή πίστα και τα λιβάνια με έκαναν να ζαλιστώ και να ανακατεύομαι τόσο που πήγα σπίτι την υπόλοιπη μέρα... Από τότε είχα τη δικαιολογία ότι το λιβάνι μου φέρνει ζαλάδα και... :s_cool :shifty::s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#11769 Λιβάνι
Το λιβάνι περιέχει ψυχοδραστικές ουσίες.[εκκρεμεί παραπομπή] Στο κάψιμο του λιβανιού ως θυμιάματος αποδίδεται συμβολή στην πνευματική ανάταση και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος θρησκευτικών και κοινωνικών τελετών για χιλιετίες.[5] Η οξική θυμιαμίνη (incensole acetate) ένα συστατικό του λιβανιού έχει αγχολυτικές και αντικαταθλιπτικές επιδράσεις σε πειραματόζωα.


Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
Άβαταρ μέλους
By UnHaCkAbLe
#11776 Να υπενθυμίσουμε σε αυτό το σημείο ότι ζούμε σε μια χώρα στην οποία εν έτη 2014 υπάρχει ακόμα Υπουργείο Παιδείας ΚΑΙ Θρησκευμάτων :yahoo: οπότε μάλλον ένα απλό εξώφυλλο δεν θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση?
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#11778
UnHaCkAbLe έγραψε:Να υπενθυμίσουμε σε αυτό το σημείο ότι ζούμε σε μια χώρα στην οποία εν έτη 2014 υπάρχει ακόμα Υπουργείο Παιδείας ΚΑΙ Θρησκευμάτων :yahoo: οπότε μάλλον ένα απλό εξώφυλλο δεν θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση?

Tragic! :s_sad

italakias έγραψε:Τωρα να σε ρωτησω κατι;
Το προβλημα σου ειναι ο παραλογισμος που υπαρχει στις θρησκειες ή μηπως εχεις καποια εμπαθεια προς την θρησκεια μας γενικοτερα;
Οταν ανοιγεις ενα θεμα θα πρεπει να εκφραζεις πρωτα τις αποψεις σου και να μην πετας μια εικονα απο ενα βιβλιο η οποια δεν λεει και τιποτα.
Φανταζομαι στο εσωτερικο του δεν θα αναφερει τιποτε περι Αδαμ και δεν θα μπλεκει την θρησκεια με την βιολογια.
Και επισης με αυτα τα βιβλια και με αλλα ,μια χαρα επιστημονες εχει βγαλει η χωρα μας.

Βάζω το χέρι μου στην φωτιά πως ο Reichsminister (Δημόσιου Διαφωτισμού και Προπαγάνδας) θα έβρισκε την συγκεκριμένη πηνελιά πανέξυπνη αν είχε ως στόχο την "ενδυνάμωση" της θρησκευτικής πίστης.
Αν και στην περίπτωσή τους η Βιολογία θα συνδυάζονταν καλύτερα με ένα σκαθάρι να τρώει ένα μυρμήγκι αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Τώρα για το μια χαρά επιστήμονες πρέπει να αναρωτηθείς γιατί τότε είμαστε χωμένοι στις σκατούλες.
Εγώ βρίσκω την αισθητική - με όλη την σημασία της αισθητικής όμως - του βιβλίου αίσχος.
Τελευταία επεξεργασία από Silberpfeil και 17 Σεπ 2014, 17:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά