Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#528566
Bayern7 έγραψε:
Scotch έγραψε:Είμαι βέβαιος. Αν στην ΑΕΚ ήταν έτσι, που έχει και κάποιο επίπεδο, δε θέλω να ξέρω τι θα επικρατεί στις άλλες.

< >

:s_rofl :s_rofl :s_rofl

:s_empathy :s_empathy


Άστα πολύ ΥΨΗΛΟ επίπεδο

Εικόνα

Εικόνα

:svivhaha:

Και μιλάμε για το πολύ πρόσφατο 2017. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#528652
Scotch έγραψε:Ας γράψω και μερικές εντυπώσεις από όσα έζησα στο Paradise.
Πρώτη εντύπωση όταν μπήκα στο γήπεδο: wow, ώστε έτσι είναι οι έδρες. Νιώθεις ότι είσαι μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ότι παίζεις κι εσύ. Ζεις το παιχνίδι, δεν αισθάνεσαι σαν να το βλέπεις από την ταράτσα. Η ατμόσφαιρα, με την παρουσία των φιλάθλων, μαγική. Αγνή υποστήριξη στην ομάδα, χωρίς υπερβολές, όμορφα και ωραία. Οικογένειες με παιδιά, στις θέσεις τους, σαν να είσαι στο θέατρο.
Για τους δικούς μας τι να πω. Πρώτη εντύπωση μόλις μπήκαν στο γήπεδο: ήρθαν οι κανίβαλοι. Τι καφρίλα ήταν αυτή. Από μια μικρή μερίδα τουλάχιστον, μιας και υπήρχε και πολύ μεγάλη "αποχή" από τις συμπεριφορές αυτές. Με το καλημέρα ξεκίνησαν να βρίζουν έναν τύπο (καραγκιόζη είναι η αλήθεια), που εμφανίστηκε σε άλλη κερκίδα και κάτι μας είπε στα ελληνικά. Κάποιος γαύρος πρέπει να ήταν, αν κατάλαβα καλά, αλλά επιτόπου ξεχειλίσαμε επίπεδο. Γράψτε τον ρε παιδιά, είναι ανάγκη να πέφτετε στο επίπεδο του;
Αυτό όμως που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συνθημάτων ήταν υβριστικού περιεχομένου. Οι της Celtic τραγουδούσαν κι εμείς (τους) βρίζαμε. Όταν μάλιστα από τα μεγάφωνα μας καλωσόριζαν και όλο το γήπεδο μας χειροκροτούσε. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζουμε τέτοιο μένος προς κάθε τι ξένο. Ευτυχώς σχετικά σύντομα προσαρμόστηκε η συμπεριφορά μας και είχαμε τελικά πολλά ευχάριστα (ανταλλαγές κασκόλ, χειροκροτήματα, thumbs ups, κλπ). Αν όμως οι άλλοι δεν έδειχναν κάποια ανωτερότητα (γιατί δεν πιστεύω ότι δεν καταλάβαιναν το "ΑΕΚ γ@μα τη Celtic τη μπουτ@να"), μπορεί τα πράγματα να εξελίσσονταν διαφορετικά.
Μετάνιωσα από μια μεριά που πήρα και τον υιό μαζί. Το τι βρισιά άκουσε δε λέγεται. Ας είναι... ευτυχώς δεν τις υιοθέτησε.
Φαντάζομαι έτσι και χειρότερα είναι και στις άλλες ομάδες, αλλά sry παιδιά, εγώ μια απογοήτευση την ένιωσα. Κυρίως κάνοντας σύγκριση με την υπόλοιπη ατμόσφαιρα του γηπέδου.

< >


Κοιτα γενικα στα εκτος εδρας και Ελλαδα και εξωτερικο επειδη ειναι λιγοι και ολοι μαζεμενοι σε μια μερια τετοιες ουγκανικες συμπεριφορες ειναι πιο αισθητες.
Τωρα για τα υβριστικα συνθηματα οκ ειναι μεσα στην κουλτουρα μας σαν οπαδοι. Εμενα εαν μενουν μεχρι εκει (μεχρι τα συνθηματα) δε με ενοχλουν.
Για τον γιο μην ανησυχεις. Τα παιδια καταλαβαινουν απολυτα ποτε πρεπει να χρησιμοποιειται η καθε λεξη, σιγουρα ειναι καλυτερα να την εχουν ακουαει πρωτα στο γηπεδο, να τους εχεις εξηγησει οτι δεν ειναι ευγενικη και τη λεμε μονο εκει μαζι με αλλους και ποτε μονοι μας, παρα να την ακουσουν στο σχολειο απο αλλους, που θα την ακουσουν σιγουρα και να νομιζουν οτι ειναι κατι σπουδαιο.
Εγω τα παω γηπεδο απο τριων-τεσσαρων χρονων, εχουν ακουσει τα παντα και τωρα καταλαβαινω οτι στο σχολειο ή με φιλους τους που ακουνε ιδιες λεξεις και εκφρασεις απο καποια παιδακια που κανουν τα εξυπνα, δειχνουν πληρη αδιαφορια για να μην πω απεχθεια.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#528713 Συμφωνώ για τα παιδιά. Αργά ή γρήγορα θα τα ακούσουν και το βασικό είναι να έχει προετοιμαστεί κατάλληλα το έδαφος.
Ως προς τα υβριστικά συνθήματα, αυτό που με ενόχλησε δεν ήταν οι βρισιές αλλά το γεγονός ότι τις εξαπολύουμε προς κάθε κατεύθυνση χωρίς να εξετάζουμε ποιος είναι ο αποδέκτης. Να έχεις μπροστά σου γαύρους, να το καταλάβω :shifty:, αλλά να έχεις ένα γήπεδο που σε χειροκροτεί και σε επευφημεί κι εσύ να τους βρίζεις και να τους γιουχάρεις με κάθε ευκαιρία... είναι κάπως. Αυτό ήταν που με ενόχλησε περισσότερο (σε βαθμό να ντρέπομαι μη με πάρει κανένα μάτι :ninja:).

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#528889 Σκωτσέζε όλα αυτά που λες ισχύουν με μια εξαίρεση.
Αν σκάσουν παόκια τσαμπουκαλεμένα σε καφετέρια στα μέρη μας.

Εκεί η αλήθεια είναι ότι πρέπει να πάρουμε τα μέτρα μας.

Καλοί οι πολιτισμοί, οι ευγένειες και οι |λογοκρισία| αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν χωράνε φλωριές.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#528890 Στην περίπτωση αυτή (της καφετέριας), χάνεται κάθε λογική οπότε αναγκαστικά το γυρνάμε σε beast mode ή αποχωρούμε.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#528907 Αν θες τη γνώμη μου όλα αυτά τα γκρεμλινς (aka αρρωστακια με την ομαδάρα τους) πρέπει να μπουν σε κλουβί να αλληλοφαγωθουν να τελειώνουμε.
Το κάθε πρεζακι και το κάθε κομπλεξικο μπαρμπαδι που τρώει παντόφλα σπίτι έχουν καταστρέψει τα βασικά ομαδικά αθλήματα στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#528909 Το να μάθουμε στο παιδί ότι είναι ΛΑΘΟΣ το να βρίζουμε, αφού ο αντίπαλος φίλαθλος δε μας έχει κάνει τίποτα απολύτως δεν παίζει;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#528911 Δεν παίζει.

Προσοχή επίσης , γιατί διαβάζω κάτι για beast mode απέναντι σε τσαμπουκαλεμένους "οργανωμένους" οι οποίοι
κάλλιστα μπορεί να είναι υπο την επήρεια ουσιών και να πλακώνονται απο χόμπι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#528913 Το beast mode είναι αυτό που δυστυχώς συμβαίνει συνήθως, ενώ η αποχώρηση η λογική επιλογή.
Πράγματι κατάντια η όλη φάση και στα δικά μου μάτια

< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#528944
Deleted User 1 έγραψε:Μουφα θεση αλλα προκειμενου να μην πληρωσω το γατακη δε με πειραζει.

Εικόνα

< >


Μια χαρα θεση ειναι. Στο υψος της περιοχης εισαι. Σειρα θα μπορουσε να ειναι και πεντε εξι σειρες πιο πανω αλλα ενταξει.
Εγω φετος επειδη τις περισσοτερες φορες παω στην 23 με τις ακαδημιες και πολυ σπανια χρησιμοποιω το διαρκειας ανταλλαξα με ενα φιλο και πηγα 11Α. Κολλητα με την 9 βεβαια (τρεις θεσεις απο το χωρισμα) αλλα με τη Γαλατα που πηγα ητανε μια χαρα. Μεταξυ σεντρας και μεγαλης περιοχης και προς τη σεντρα.