Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#557871
Serf έγραψε:Γνωστής ο γιος (κάτι λιγότερο από 11 ετών) έχει δελτίο σε τοπικό σύλλογο ποδοσφαίρου. Για δικούς τους λόγους οι γονείς θέλουν να μεταφέρουν το παιδί σε άλλο σύλλογο. Από τον τρέχοντα σύλλογο τους ζήτησαν λεφτά για να αφήσουν το παιδί να φύγει. Παίζει αυτό; Να μην μπορείς να αλλάξεις σύλλογο ελεύθερα σε τέτοια ηλικία;;;

< Note >


παιζει.το εχω ακουσει να γινεται,αλλα σε λιγο μεγαλυτερες ηλικιες να πω την αληθεια.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#557884 Αν θυμαμαι καλα, απ την σκοποβολη (αλλα πρεπει να ισχυουν τα ιδια για ολα τα αθληματα) εαν δεν συναινεσει ο συλλογος, μπορεις να αλλαξεις συλλογο (συναινουν δεν συναινουν) αν εχουν περασει δυο χρονια μη συμμετοχης σε αγωνες.
Να αφησουν το συλλογο και να παρουν την ομοσπονδια να ρωτησουν τι πως και ποτε γιατι νομιζω υπαρχουν συγκεκριμενες ημερομηνιες υποβολης αιτησεων για μετεγγραφες!
(Θα μπορουσαν να ρωτησουν και το συλλογο που τους ενδιαφερει να παει)
Άβαταρ μέλους
By Serf
#557894 Από ότι μου είπε δεν έχουν υπογράψει κάτι. Αλλά επειδή τα ελληνικά τους δεν είναι τα καλύτερα ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να υπέγραψαν χωρίς να το καταλάβουν.

Συμφωνώ ότι πρέπει να ρωτήσουν το σωματείο που τους ενδιαφέρει για βοήθεια.

Αν ισχύει αυτό με τη διετία, είναι τραγικό για παιδιά Δημοτικού. Να πρέπει να σταματήσει να παίζει για να μπορεί να αλλάξει ομάδα σε περίπτωση κόντρας/διαφωνίας με την τρέχουσα ομάδα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#557897 Εγω παντως σου γραφω τι ισχυει γενικα για ολους τους αθλητες (ή εστω τι ισχυε πριν καποια χρονια)
Δεν νομιζω οτι υπαρχει διαφοροποιηση στα παιδια αν και ισως θα επρεπε.

Δεν χρειαζεται να εχουν υπογραψει κατι αλλο με το συλλογο εκτος απ την υποβολη της αιτησης για την εκδοση του δελτιου αθλητη.
Αν και το να ζητανε λεφτα, μου φαινεται ισως παρανομο. Στην ομοσπονδια ή στον αλλο συλλογο θα τους πουν ακριβως τι μπορουν και ποτε να το κανουν!

Οταν λεω για δυο χρονια μη συμμετοχη σε αγωνες εννοω τους επισημους αγωνες που διοργανωνει η ομοσπονδια και οχι τις προπονησεις ή τα ανεπισημα φιλικα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#558047 Για παιδι εντεκα χρονων δε χρειαζεται καμμια συναινεση της ομαδας. Το παιδι το παιρνεις και φευγεις οποτε θελεις κλεινεις την πορτα και δε λες ουτε αντιο.
Εκτος απο σπανιοτατες και εξαιρετικες περιπτωσεις που οι γονεις εχουν υπογραψει καποιο ιδιωτικο συμφωνητικο.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#558057 Απο 14-15 το λιγοτερο και πανω παιρνουν δελτιο της ΕΠΟ.
Το ανηψακι μου ειναι 16 και τωρα εβγαλε δελτιο.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#558063 Δελτιο βγαζει το παιδι μολις χρειαστει να αγωνιστει σε ομαδα του συλλογου σε επισημο παιχνιδι! Δεν υπαρχει οριο ηλικιας στο οποιο βγαινει ενα δελτιο... Μπορει να βγει στα 10 μπορει και στα 30!!! Απο τη στιγμη που βγει πραγματι χρειαζεται η αδεια του συλλογου για να παρει μεταγραφη σε αλλο συλλογο!!
Παραλογο μεν, αλλα ισχυει δε... Βεβαια υπαρχουν αρκετες αποφασεις του ΑΣΕΑΔ το οποιο δικαιωνει αθλητες που θελησαν να φυγουν απο τις ομαδες τους χωρις τη συγκαταθεση του συλλογου!!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#558070
junior gt έγραψε:Απο 14-15 το λιγοτερο και πανω παιρνουν δελτιο της ΕΠΟ.
Το ανηψακι μου ειναι 16 και τωρα εβγαλε δελτιο.


στα 14 και ο δικος μου,επειδη επρεπε να παιξει σε πρωταθλημα ΕΠΣΑ
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#558071
melos86 έγραψε:Δελτιο βγαζει το παιδι μολις χρειαστει να αγωνιστει σε ομαδα του συλλογου σε επισημο παιχνιδι! Δεν υπαρχει οριο ηλικιας στο οποιο βγαινει ενα δελτιο... Μπορει να βγει στα 10 μπορει και στα 30!!! Απο τη στιγμη που βγει πραγματι χρειαζεται η αδεια του συλλογου για να παρει μεταγραφη σε αλλο συλλογο!!
Παραλογο μεν, αλλα ισχυει δε... Βεβαια υπαρχουν αρκετες αποφασεις του ΑΣΕΑΔ το οποιο δικαιωνει αθλητες που θελησαν να φυγουν απο τις ομαδες τους χωρις τη συγκαταθεση του συλλογου!!


Αλλο το δελτιο που βγαζουν τα παιδακια για να παιξουν σε επισημα παιχνιδια. Αυτα ειναι για να ελεγχεται η ταυτοπροσωπεια των παιδιων και να ειναι και σιγουροι οι διοργανωτες οτι τα παιδακια εχουν περασει απο γιατρους. Μαλιστα αυτο ανανεωνεται καθε χρονο. Το επισημο δελτιο της ΕΠΟ που μαλιστα πληρωνεις και παραβολο 50 ευρω βγαινει στις ηλικιες που ειπα. Και αυτο ειναι που θελει συναινεση του συλλογου για να στο δωσει και να πας αλλου. Που και αυτο πλεον ειναι αυτονοητο οτι θα το κανει ο συλλογος. Παλαιοτερα στα χρονια τα δικα μας συνεβαινε να μη σου δινουν το δελτιο και μαλιστα μονο αμα ηταν να πας σε ανταγωνιστικες ομαδες του ιδιου πρωταθληματος.
Αμα ξερω γω πηγαινες φοιτητης σε αλλη πολη το εδιναν το δελτιο χωρις να πουν κουβεντα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#558086 Αυτό το τελευταίο ίσχυε και ισχύει δια νόμου. Λέγεται "μετοικηση" και, εκτός από τις σπουδές, εφαρμόζεται (με κάποιες προϋποθέσεις) και στην περίπτωση που μετακινηθούν οι γονείς ανηλίκου σε άλλη πόλη ή αν διοριστεί ο αθλητής στο δημόσιο ξέρω γω.
Τώρα, σε ο, τι αφορά τις ηλικίες, για το ποδόσφαιρο δεν γνωρίζω (δεν βλέπω το λόγο να ισχύει κάτι διαφορετικό όμως), για το μπάσκετ όμως που ξέρω, το δελτίο εκδίδεται στην ηλικία των 9 (εφόσον το παιδί κατέβει σε αγώνες) και μέχρι την ηλικία των 11 οι μεταγραφές είναι ελεύθερες.
Μετά ισχύουν προϋποθέσεις και περιορισμοί.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#558095
junior gt έγραψε:
melos86 έγραψε:Δελτιο βγαζει το παιδι μολις χρειαστει να αγωνιστει σε ομαδα του συλλογου σε επισημο παιχνιδι! Δεν υπαρχει οριο ηλικιας στο οποιο βγαινει ενα δελτιο... Μπορει να βγει στα 10 μπορει και στα 30!!! Απο τη στιγμη που βγει πραγματι χρειαζεται η αδεια του συλλογου για να παρει μεταγραφη σε αλλο συλλογο!!
Παραλογο μεν, αλλα ισχυει δε... Βεβαια υπαρχουν αρκετες αποφασεις του ΑΣΕΑΔ το οποιο δικαιωνει αθλητες που θελησαν να φυγουν απο τις ομαδες τους χωρις τη συγκαταθεση του συλλογου!!


Αλλο το δελτιο που βγαζουν τα παιδακια για να παιξουν σε επισημα παιχνιδια. Αυτα ειναι για να ελεγχεται η ταυτοπροσωπεια των παιδιων και να ειναι και σιγουροι οι διοργανωτες οτι τα παιδακια εχουν περασει απο γιατρους. Μαλιστα αυτο ανανεωνεται καθε χρονο. Το επισημο δελτιο της ΕΠΟ που μαλιστα πληρωνεις και παραβολο 50 ευρω βγαινει στις ηλικιες που ειπα. Και αυτο ειναι που θελει συναινεση του συλλογου για να στο δωσει και να πας αλλου. Που και αυτο πλεον ειναι αυτονοητο οτι θα το κανει ο συλλογος. Παλαιοτερα στα χρονια τα δικα μας συνεβαινε να μη σου δινουν το δελτιο και μαλιστα μονο αμα ηταν να πας σε ανταγωνιστικες ομαδες του ιδιου πρωταθληματος.
Αμα ξερω γω πηγαινες φοιτητης σε αλλη πολη το εδιναν το δελτιο χωρις να πουν κουβεντα.

Για να πω την αληθεια δεν εχω σχεση με το ποδοσφαιρο και την ΕΠΟ αλλα σαν αθλητης του μπασκετ εβγαλα δελτιο της ΕΟΚ οταν μπηκα σε αγωνιστικη ομαδα και συγκεκριμενα στην κατηγορια ΜΙΝΙ σε ηλικια 9 ετων και ειχα το ιδιο δελτιο με την παιδικη φωτογραφια μεχρι να παρω μεταγραφη απο την ομαδα που αγωνιζομουν σε ηλικια 22 ετων!
Ενα ηταν το "δελτιο" και απλα καθε χρονο ανανεωναμε τα χαρτια απο τον γιατρο! Πραγματι αν δεν δηλωθει το δελτιο σε επισημο αγωνα της ομοσπονδιας παυει να ισχυει και μπορει ο αθλητης να εκδοσει νεο σαν να μην ειχε ποτε του καποιο αλλο και για να μπορεσεις να φυγεις σε αλλη ομαδα για αγωνιστικες υποχρεωσεις (σε ακαδημια μπορεις να πας οπου θελεις απλα δεν θα εχεις δικαιωμα συμμετοχης σε αγωνες) επρεπε ειτε να παρεις χαρτι αποδεσμευσης απο την πρωην ομαδα ειτε να μην σε δηλωσει στις λιστες της τρεχουσας σεζον οποτε αυτη η πραξη ειχε ισχυ αποδεσμευσης!! Δεν νομιζω οτι και στην ΕΠΟ ισχυει κατι διαφορετικο...
Γενικα με μικρη πιεση απο τους γονεις το θεμα ληγει αρκετα γρηγορα! Αλλιως οπως ειπα υπαρχουν παρα πολλες αποφασεις του ΑΣΕΑΔ που δικαιωνουν ερασιτεχνες αθλητες ενηλικους και μη σε περιπτωσεις που τα σωματεια τους δεν τους αφηναν να φυγουν σε αλλες ομαδες! Ειδικα σε ερασιτεχνικο επιπεδο...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#558105
Serf έγραψε:Γνωστής ο γιος (κάτι λιγότερο από 11 ετών) έχει δελτίο σε τοπικό σύλλογο ποδοσφαίρου. Για δικούς τους λόγους οι γονείς θέλουν να μεταφέρουν το παιδί σε άλλο σύλλογο. Από τον τρέχοντα σύλλογο τους ζήτησαν λεφτά για να αφήσουν το παιδί να φύγει. Παίζει αυτό; Να μην μπορείς να αλλάξεις σύλλογο ελεύθερα σε τέτοια ηλικία;;;


Εγώ θα κάρφωνα το δελτίο στον τοίχο. Κανείς δεν είναι πάνω από το σύλλογο. Αν μπορεί να φέρει έτοιμη πρόταση από άλλη ομάδα, να το συζητήσουμε και να πάει στο καλό από 30 Ιουνίου. Αν είναι δε και ταλέντο με προοπτική, θα βάλω και ποσοστό μεταπώλησης.

Έτσι κάναμε με τον Γκάρι Ροντρίγκες μετά το γκολ στη Φιορεντίνα (το οποίο παρεμπιπτόντως μου κόστισε προσωπικά ένα παλτό 300 ευρώ στην :inlove: γιατί ο Γκάρι αποφάσισε να μην τη διαψεύσει στην πρόβλεψή της 6 λεπτά πριν, πανηγύριζα και γαμοσταυριζα ταυτόχρονα). Βέβαια ήθελε μεγάλη ομάδα ο πιτσιρίκος :s_rofl και βλέπουμε πώς του βγήκε.

Με τα τροφεία μάλλον έχουν μπερδευτεί οι τύποι της ομάδας του μικρού.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#560408 Καλά να πάθουμε.
Όταν είχαμε την ευκαιρίες να κολλήσουμε 3ο, ο Χ"ζιοβάννης μλακιζόταν με σουτ τύπου προπόνησης.