Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#592448 Παντως ρε παιδια, αν εξαιρέσουμε τις επιχειρήσεις, ένας ιδιώτης που δεν έχει δάνειο πόσο συχνά πρέπει να πάει στην τράπεζα; Νομίζω ποτέ!
Άβαταρ μέλους
By elteo
#592454 Εκτός και αν μιλάμε για άτομα τρίτης ηλικίας. Δες τέλος του μήνα τον χαμό που γίνεται μόνο. :help:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#592460
Hellenic tifosi έγραψε:Παντως ρε παιδια, αν εξαιρέσουμε τις επιχειρήσεις, ένας ιδιώτης που δεν έχει δάνειο πόσο συχνά πρέπει να πάει στην τράπεζα; Νομίζω ποτέ!


Εξαρτάται την τράπεζα :shifty:

Εικόνα

:innocent:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#592469
elteo έγραψε:Εκτός και αν μιλάμε για άτομα τρίτης ηλικίας. Δες τέλος του μήνα τον χαμό που γίνεται μόνο. :help:


Και αυτο γιατι τα παπουδια θελουν να δουν τα χρηματα γραμμενα στο βιβλιαριο.....Μπορει και να μην κανουν αναληψη,μονο να δουν το νουμερο......Τους θυμαμαι και τα αρχαια χρονια που δυσανασχετουσα γιατι μεγαλωνε ο χρονος αναμονης μου......
Άβαταρ μέλους
By 224v
#592529 Κάνω μεταφορά χρημάτων στο Leroy Merlin για αγορά προϊόντων με τηλεφωνική παραγγελία. ( Δεν δουλεύει ακόμα ηλεκτρονική παραγγελία πληρωμή....!!?). Μετά το επιτυχείς πράξη,ξαναμπαινω να δω το υπόλοιπο, και δεν έχει την κίνηση, και έχει μια κόκκινη γραμμή με ένα Χ, πατάω να δω την έντυπη σελίδα πλάι κενή!!!. Το ξανακάνω, τα ίδια. Μετά απο κανενα μισαωρο με παίρνουν από μαγαζί καίμε ρωτάνε γιατί εκανα διπλή αγορά??!!! Δεν έχουν σύστημα ανοίγει φόρμα πληρωμής και κανείς μεταφορά σε λογαριασμό τους, δίνουν το ΙΒΑΝ....Έλεος δλδ.

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#592544
dimik έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
dimik έγραψε:Χάνονται θέσεις από τα ταμεία και κερδίζονται θέσεις στις εταιρείες που κατασκευαζουν, προγραμματίζουν, εγκαθιστούν, συντηρούν αυτά τα μηχανήματα και το σχετικό λογισμικό.
Καλωσηρθατε στην 4η βιομηχανική επανάσταση

Btw 5-10-15 λεπτά παραπάνω με την γυναίκα-παιδιά- φίλους κλπ κλπ δεν είναι το απόλυτο τίποτα.

< >


Ναι γιατί θα πάρεις σαν προγραμματιστή αυτόν που θα γινόταν ταμίας; Δεν υπάρχει αναλογία στο επιχείρημα


Οχι, θα τον πάρεις σαν εγκαταστάτη, σαν τεχνικό-συντηρητή κλπ, δεν χρειάζεται Phd για αυτά.


Δύσκολο ταμίας σε Σ/Μ να πάει τεχνικός σε εταιρεία υψηλής τεχνολογίας...

Δεν ξέρω, αλλά με φαίνεται έως και επιστημονική φαντασία αυτό...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#592562
Νίκος Παππάς έγραψε:
melos86 έγραψε:Πειτε μου εναν ταμια που δεν χαρηκε "που γλιτωσε ενα μισαωρο εξυπηρετησης κοινου" και αντεδρασε με το "κεκτημενο" της ΟΤΟΕ και δεν αντιληφθηκε ο ιδιος οτι με αυτες τις αποφασεις καθισταται αχρειαστος απο τον εργοδοτη του!


Εγω ξερω πολλους που χαρηκαν γιατι θα σχολασουν μιση ωρα νωριτερα, κατα τις 4 το απογευμα δηλαδη.

Αυτο το πραγμα να νομιζουμε οτι ξερουμε για την δουλεια του αλλου παντως, ειναι απιστευτο. Σου ειπε κανεις οτι οταν κλεινει το καταστημα στις 2 το μεσημερι ο υπαλληλος σχολαει κιολας;

Εισαι σιγουρος οτι οι τραπεζουπαλληλοι δεν βλεπουν τον κινδυνο; Ειδικα με την μειωση των ταμειων σε ολα τα καταστηματα, την τοποθετηση μηχανηματων για πληρωμες , εισπραξεις και την προτροπη η ακομα και απαγορευση απλων καταθεσεων στα ταμεια;

Όσο για τους χαρακτηρισμούς εκατέρωθεν σταματήστε το. [Mod]

Λογω της εργασιας μου ειμαι καθημερινα -και οταν λεω καθημερινα κυριολεκτω- μιας και αν μη τι αλλο καταθετω τα μετρητα που εισπρατουν τα μαγαζια μου επομενως μπορω να εχω μια ακρετα σφαιρικη αποψη για την δουλεια των τραπεζικων και επειδη εχω αποψη λοιπον και ξερω οτι κανενας δεν φευγει πριν τις 4! Αρκετοι δε, φευγουν μετα τις 6...
Τη στιγμη λοιπον που τα στελεχη βρισκονται μεσα στα υποκαταστηματα και κανεις τους δεν φευγει μιση ωρα νωριτερα να παει στο σπιτι του -γιατι τοτε θα καταλαβαινα την αξια του "κεκτημενου ημιωρο-" γιατι δεν μπορουν να εξυπηρετησουν το κοινο οπως γινεται σε ολη την ευρωπη??
Στην Γερμανια η Deutsche Bank εξυπηρετει απο τις 9 το πρωι αναλογα με το καταστημα εως τις 4, 5, η 6 το απογευμα!!
Στην Αγγλια εξυπηρετουν απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 4 το απογευμα ενω καποια υποκαταστηματα μενουν ανοιχτα εως τις 6μμ η τις 9μμ το βραδυ!!
Στη Γαλλια απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 4μμ η τις 5.30μμ αναλογα με το καταστημα!!
Να συνεχισω??
Στην ελλαδα οι τραπεζικοι κλεινουν τα ταμια πριν σχολασουν τα σχολεια....

Το διευρυμενο λοιπον ωραριο δημιουργει θεσεις εργασιας! Η μειωση αυτου κοβει θεσεις εργασιας.... Τοσο απλα! Αλλα δεν ειδα αντιδραση απο κανενα τραπεζικο, απεναντιας οποιος συναλλασεται με τις τραπεζες ξερει την χαρακτηριστικη ατακα ΚΑΘΕ ταμια που μολις παει 1.59μμ φωναζει με αγωνια να κλεισουν οι πορτες στον προισταμενο μη τυχον και περασει κανενας πολιτης τελευταια στιγμη και εξυπηρετηθει!!

Οπως ξαναειπα και παλιοτερα συγχαρητηρια στην ΟΤΟΕ!! Πυροβολησε τα ποδια της και εθεσε εν αμφιβολω τον κλαδο που εκπροσωπει!! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#592567 Οι περισσοτερες που ειδα εξυπηρετουν 9.00-5.30, καποιες ανοιγουν υποκαταστηματα και Σαββατο, καποιες κλεινουν οντως 1-1,30 ωρα το μεσημερι αλλα πουθενα δεν κλεινουν απο τις 2!!!

Οσο για τους χαρακτηρισμους Νικο Παππα επρεπε να τους αφησεις στη συνομιλια οπως γραφτηκαν και να μην προστατευσεις κανεναν! Αλλωστε δρν θιχτηκα ιδιαιτερως απο τα λεγομενα κανενος!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#592569 Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαβάζουμε υβριστικά σχόλια πόσο δε μάλλον αφου δεν θιχτηκες κι όλας.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#592570 Στην Ελλάδα δεν κλείνουν 2. Οι συναλλαγές με το κοινό σταματάνε τότε. Οι υπάλληλοι συνεχίζουν και κάνουν άλλες δουλειές. Δεν βλέπω το πρόβλημα λοιπόν. :roll:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#592572
mirage έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαβάζουμε υβριστικά σχόλια πόσο δε μάλλον αφου δεν θιχτηκες κι όλας.


Ας το σταματήσουμε κάπου εδώ το off topic. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By melos86
#592574
Dimitris_P έγραψε:Στην Ελλάδα δεν κλείνουν 2. Οι συναλλαγές με το κοινό σταματάνε τότε. Οι υπάλληλοι συνεχίζουν και κάνουν άλλες δουλειές. Δεν βλέπω το πρόβλημα λοιπόν. :roll:

Για τις συναλλαγες με το κοινο συζηταμε τοση ωρα!!
Τα ωραρια ευρωπαικων χωρων που ανεφερα παραπανω ειναι τα ωραρια εξυπηρετησης πολιτων φιλε μου!!
Μηπως τωρα το βλεπεις το προβλημα?
Εκτος αν δεν θεωρεις προβλημα το οτι σχεδον κανενας εργαζομενος δεν μπορει να εξυπηρετηθει απο τραπεζικο καταστημα αν δεν ζητησει αδεια απο τον εργοδοτη του η εστω λειψει απο την εργασια του μερικες ωρες!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#592597 on topik! :lol:

οι τραπεζες απο πότε κλεινουν ραντεβου για εργασίες εκτός γκισέ????
Μια αρση παρακρατησης ηθελα ( το χαρτι τους οτι εχει ξοφληθεί το δανειο) και μου ειπαν 3 μερες μετά ενω εκεινη την ημερα ειχα αδεια................
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#592607
Red Garland έγραψε:Θα κάνω υπόθεση τώρα, αλλά το ζουμί στην ιστορία είναι το authentication που υποθέτω θα δουλεύει με χρήση token. Δηλαδή βάζεις την κάρτα στην εφαρμογή και αυτή παράγει ένα token. Επειδή είναι ολόκληρη ιστορία να ενημερωθούν τα μηχανάκια με σύστημα/servers της google που θα αναγνωρίζει το token αυτό, θα πατάνε πάνω σε αυτό της visa/mastercard για να γίνεται approved στο POS.

Κάτι τέτοιο, το εξηγεί η εικόνα.
(Τα apple/google pay δεν δίνουν στοιχεία της κάρτας στο POS αλλά ένα token, για λόγους ασφαλείας.)


Πράγματι με tokenization δουλεύει, και στο Samsung Pay το token ονομάζεται "Digital Card Number". Η απορία μου είναι ότι αφού το POS του εμπόρου βλέπει μόνο μια ανέπαφη κάρτα *2819 και είναι εντελώς agnostic σε όλη τη διαδικασία, γιατί να εξαρτάται από το POS και τη χώρα που γίνεται η συναλλαγή. Προφανώς και η εκδότρια τράπεζα πρέπει να συμμετάσχει, αλλά από εκεί και πέρα θα πρέπει να δουλεύει οπουδήποτε δουλεύουν ανέπαφες κάρτες. :hmmm:

mirage έγραψε:Αυτο μόλις περιεγραψε ο Bill33. Συσκευή του ΣΜ δλδ.


Ο Bill33 εννοεί τα SACAT, όχι το scanner χειρός. Επίσης @@ ταχύτερο είναι, ειδικά αν έχεις κάποιο προϊόν think25 (λχ. ασπιρίνες ή οποιαδήποτε αλκοολούχο) ή αν σου πετάξει surprising item in the bagging area. :twisted:

sknipper έγραψε:Χάνουν δουλειές ταμείου αλλά η ροή ατόμων που πληρώνουν στη μονάδα του χρόνου αυξάνεται. Άρα καλύτερη ροή, πιο πολλοί μπαίνουν πληρώνουν και φεύγουν πιο πολλοί χωράνε να ξαναμπούνε. Τα ίδια άτομα που δεν χρειάζονται στα ταμεία θα γεμίζουν ράφια που θα αδειάζουν πιο γρήγορα. Άλλα άτομα θα σχεδιάζουν, κατασκευάζουν, τοποθετούν, συντηρούν τα συστήματα.

Ή -συνηθέστερα- θα απολύονται.

melos86 έγραψε:Λογω της εργασιας μου ειμαι καθημερινα -και οταν λεω καθημερινα κυριολεκτω- μιας και αν μη τι αλλο καταθετω τα μετρητα που εισπρατουν τα μαγαζια μου επομενως μπορω να εχω μια ακρετα σφαιρικη αποψη για την δουλεια των τραπεζικων και επειδη εχω αποψη λοιπον και ξερω οτι κανενας δεν φευγει πριν τις 4! Αρκετοι δε, φευγουν μετα τις 6...
Τη στιγμη λοιπον που τα στελεχη βρισκονται μεσα στα υποκαταστηματα και κανεις τους δεν φευγει μιση ωρα νωριτερα να παει στο σπιτι του -γιατι τοτε θα καταλαβαινα την αξια του "κεκτημενου ημιωρο-" γιατι δεν μπορουν να εξυπηρετησουν το κοινο οπως γινεται σε ολη την ευρωπη??
Στην Γερμανια η Deutsche Bank εξυπηρετει απο τις 9 το πρωι αναλογα με το καταστημα εως τις 4, 5, η 6 το απογευμα!!
Στην Αγγλια εξυπηρετουν απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 4 το απογευμα ενω καποια υποκαταστηματα μενουν ανοιχτα εως τις 6μμ η τις 9μμ το βραδυ!!
Στη Γαλλια απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 4μμ η τις 5.30μμ αναλογα με το καταστημα!!
Να συνεχισω??

Δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι, αλλά υπάρχουν και δουλειές που πρέπει να γίνουν στο κλείσιμο του καταστήματος (πχ. άδειασμα/συμψηφισμός ταμείων κλπ) οπότε αναγκαστικά υπάρχει ένα διάστημα που δεν εξυπηρετούν πελάτες πριν τελειώσει το δικό τους ωράριο. Αυτό "γινεται σε ολη την ευρωπη". Πάλι την ίδια κουβέντα για τον τρόμπα που απαιτούσε φρεσκοκομμένο χύμα ζαμπόν στο κλείσιμο του Μασούτη; :thumbsdown: