Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#607508
mousatos έγραψε:τα ήθελα όλα σήμερα
αν είναι μάγκες ας πάνε να ρωτήσουν τον Μαρινάκη που τα βρίσκει.
Τον Αλαφούζο όχι;

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#607528
drdino έγραψε:+ ελέγχου για διάφορες απάτες σε άτομα ευαίσθητων ομάδων.

Μουσάτε, νομίζω υπερβάλλεις λίγο. Από την άλλη βέβαια, ελικόπτερα πάνω από το σπίτι σου και ανάκριση στον γκισέ μαζί είναι λίγο περίεργο. Δες λίγο έξω από το παράθυρο, βλέπεις τπτ τύπους με βαλιτσάκια;




Μουσατε, τα κεφτεδάκια προσοχή μην αρπάξουν...

10Κ μετρητά δεν είναι συνήθης συναλλαγή, οπότε σωστά κάνει ο υπάλληλος και ρωτάει. Και για ενδεχόμενο απάτης ( λχ. " Το παιδί σας τράκαρε και χτύπησε πεζό, με 10 χιλιάδες όμως θα φροντίσει ο δικηγόρος να γλυτώσει το αυτόφωρο" κλπ), και για AML. Το ίδιο κάνουν και στο εξωτερικό, και μάλιστα για τέτοια ποσά πρέπει να πάρεις τηλέφωνο από πριν για να φροντίσουν να έχουν μετρητά.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#607529 Αν δεν κάνω λάθος, επί της δυναστείας ακόμη των ΔΦΑριστερών και προ ενός έτους (δηλ. από 01/10/2018), όταν χαλάρωσαν περαιτέρω τα κάπιταλ τα κοντρόλζ, επετράπησαν χωρίς περιορισμό ποσού, οι κάθε μορφής αναλήψεις μετρητών από κατάστημα. Η Εθνική συγκεκριμένα διατηρεί ακόμα κάποια στελέχη με νοοτροπία δημοσίου, οπότε Μουσάτε, άσ' τους να τραγουδάνε λυπητερά τραγούδια και κάνε ελεύθερα τη δουλειά σου :iconcool: ...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#607531
Asimov έγραψε:Γίνεται

Ποτε και για κανενα λογο!
Απλα ξεβολευονται τωρα γιατι τους κοστιζει παραπανω το να εχουν επαρκεια μετρητων (ειχαν καλομαθει στα CC) στα υποκαταστηματα και για αυτο σκουζουν καθε φορα που ζητας να κανεις αναληψη και προσπαθουν να σε αποτρεψουν με γνωστες ηλιθιες ερωτησεις!
Αλλωστε απο οτι θυμαμαι καμια τραπεζα δεν ειναι αρμοδια να ελενξει αν τα χρηματα μου ειναι νομιμα! Υπαρχουν δημοσιες υπηρεσιες για αυτο!
Επισης ειναι γνωστο οτι αν το ποσο ειναι αρκετα μεγαλο οι νομικοι φραγμοι καμπτονται με χαρακτηριστικη ευκολια αρκει να χρεωθει η καταθεση σε συγκεκριμενα στελεχη....

Και αυτος ηταν και ο λογος που ζητησαν -και καλα- να τους φερει ο mousatos το τιμολογιο ενω ηξεραν και αυτοι και ο mousatos οτι κανενας δεν θα ασχοληθει! Ολη η ιστορια ειναι για το κοστος του μετρητου και το πως θα το αποφυγει η τραπεζα!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#607534 Είσαι λάθος όσον αφορά τους ελέγχους που πρέπει να κάνουν και για τα εισερχόμενα κεφάλαια.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#607539
drdino έγραψε:Είσαι λάθος όσον αφορά τους ελέγχους που πρέπει να κάνουν και για τα εισερχόμενα κεφάλαια.

Δεν με καταλαβες...
Δεν ειπα το αν πρεπει να γινονται η οχι! Λεω επι της ουσιας οτι οταν καταθετεις κανεις δεν σε ρωταει τι και πως! Ολοι με το χαμογελο στα χειλη...
Αλλωστε πρεπει να εισαι μεγαλο χαιβανι για να καταθεσεις μαυρο χρημα σε τραπεζα, ουτως η αλλως!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#607545
melos86 έγραψε:
drdino έγραψε:Είσαι λάθος όσον αφορά τους ελέγχους που πρέπει να κάνουν και για τα εισερχόμενα κεφάλαια.

Δεν με καταλαβες...
Δεν ειπα το αν πρεπει να γινονται η οχι! Λεω επι της ουσιας οτι οταν καταθετεις κανεις δεν σε ρωταει τι και πως! Ολοι με το χαμογελο στα χειλη...
Αλλωστε πρεπει να εισαι μεγαλο χαιβανι για να καταθεσεις μαυρο χρημα σε τραπεζα, ουτως η αλλως!


Κατάλαβα τι είπες.

Αλλωστε απο οτι θυμαμαι καμια τραπεζα δεν ειναι αρμοδια να ελενξει αν τα χρηματα μου ειναι νομιμα! Υπαρχουν δημοσιες υπηρεσιες για αυτο!


Είναι λάθος αυτό, είναι αρμόδια να ελέγξει.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#607547 Υπαρχει ενα οριο που πρεπει να δηλωσεις που τα βρηκες οταν κανεις καταθεση. Αυτο ειναι για να συμμορφωθουν με τα εναντι του πλυσιμου του χρηματος (anti money laundering laws) νομους ή κανονισμους. O τραπ. υπαλληλος ειναι υποχρεωμενος να σε ρωτησει που τα βρηκες και να σημειωσει αυτο που θα του πεις και αν υποπτευθει οτι ειναι απο παρανομες δραστηριοτητες να ειδοποιησει το αρμοδιο τμημα στην τραπεζα του.

Νομιζω στην αναληψη εφοσων δεν υπαρχουν ελεγχοι κεφαλαιων δεν πρεπει να δηλωσεις τι θα τα κανεις, δεν υπαρχει τετοια υποχρεωση. Γενικα παντως οι τραπεζες θα προσπαθησουν να σε αποτρεψουν απο το να χρησιμοποιεις μετρητα αφου βγαζουν χρηματα απο τις καρτες.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#607552
drdino έγραψε:
melos86 έγραψε:
drdino έγραψε:Είσαι λάθος όσον αφορά τους ελέγχους που πρέπει να κάνουν και για τα εισερχόμενα κεφάλαια.

Δεν με καταλαβες...
Δεν ειπα το αν πρεπει να γινονται η οχι! Λεω επι της ουσιας οτι οταν καταθετεις κανεις δεν σε ρωταει τι και πως! Ολοι με το χαμογελο στα χειλη...
Αλλωστε πρεπει να εισαι μεγαλο χαιβανι για να καταθεσεις μαυρο χρημα σε τραπεζα, ουτως η αλλως!


Κατάλαβα τι είπες.

Αλλωστε απο οτι θυμαμαι καμια τραπεζα δεν ειναι αρμοδια να ελενξει αν τα χρηματα μου ειναι νομιμα! Υπαρχουν δημοσιες υπηρεσιες για αυτο!


Είναι λάθος αυτό, είναι αρμόδια να ελέγξει.

Καποιο λινκ να ενημερωθουμε και εμεις υπαρχει?
Γιατι μεχρι στιγμης ξερω για ενημερωση της αρχης για τις συγκεκριμενες συναλλαγες! Το οποιο και θεμιτο ειναι και λογικο....
Το να μου κανει ελεγχο ο τραπεζικος υπαλληλος ομως για το τι θελω να κανω τα λεφτα μου και να απαιτει παραστατικα και αποδειξεις να με συγχωρειται αλλα δεν το δεχομαι! Ενας απλος ιδιωτικος υπαλληλος ειναι, στο τελος της ημερας, που εκτελει τις εντολες του εργοδοτη του προσπαθωντας με τετοια τεχνασματα να αποτρεψει τον κοσμο απο συναλλαγες με μετρητα για να μειωθει το κοστος για την τραπεζα!
Ας κανει την δουλεια του ενημερωνοντας οποιον πρεπει να ενημερωσει και εγω θα κανω την δικη μου!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#607556
mousatos έγραψε:Σήμερα έβγαλα 10 χιλιάρικα cash από την τράπεζα και μου το παίζανε δύσκολοι. Είναι πολλά τα λεφτά :dizzy: , τι τα θες , τι θα τα κάνεις .
- Θα κάνω μια αγορά
- Τί αγορά , πρέπει να μας πείτε ακριβώς για να καταγραφεί.
- Αγορά αυτοκινήτου. ( λέμε τώρα..)
- Δεν έχει λογαριασμό ο έμπορος να γίνει ηλεκτρονικά;
- Όχι δεν έχει .
- Μισό να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω αν γίνεται να σας τα δώσουμε. :dizzy: . Μιλάει : μπορείτε να τα πάρετε αλλά να μας φέρετε το τιμολόγιο.
- Εγώ: Μα φυσικά ( άμα με δείτε , γράψτε μου)

Τί' να αυτοί ρε ; Εθνική τράπεζα, τέλος τα capital controls σου λέει μετά.
Εντωμεταξύ έχω όριο ανάληψης από τα ΑΤΜ στην cashcard τα 3000 χιλιάρικα / μέρα που είναι το max και το κανονίζεις από το internet banking. Δηλ. αν δεν τα χρειαζόμουν όλα μαζί και τα έβγαζα λίγα-λίγα σε διάστημα 1 εβδομάδας τί σόϊ έλεγχο θα μου κάναν ; Τίποτα.


Αυτό ισχύει για πάνω από 10 χρόνια και γίνεται για την καταπολέμηση του μαύρου χρήματος. Δεν έχει καμία σχέση ούτε με τα capital controls ούτε με τα θαλασσοδάνεια... Τα ίδια ρωτάνε παντού στην ΕΕ! :rtfm:

Επίσης, για ποσά άνω των 10Κ δεν είναι υποχρεωμένα τα υποκαταστήματα να έχουν διαθέσιμα μετρητά (προφανώς και έχουν παραπάνω, απλά τα χρειάζονται για την καθημερινότητά τους συνήθως) και μπορούν κάλλιστα να σου πουν "εντός 2 ημερών θα τα έχουμε". Είσαι υποχρεωμένος δηλαδή να τους ενημερώσεις για τέτοιες αναλήψεις. ΚΑΙ ΠΑΛΙ είναι κάτι που γίνεται εδώ και χρόνια (πολύ πριν τα cc).


melos86 έγραψε:Τι παει να πει τι θα τα κανεις τα λεφτα ΣΟΥ?? Προσαναμα για να ψησω σουβλακια!!!!
Γιατι ποτε καμια τραπεζα δεν ρωταει τι και πως αν πας να τους αφησεις λεφτα?? Μου φαινεται απλα συνηθισαν να μην δινουν λεφτα και τους αρεσε....



ΦΥΣΙΚΑ και θα σε ρωτήσουν αν σκάσεις μία ωραία πρωία με 10 χιλιάρικα να καταθέσεις! Οι ίδιοι κανόνες και με τις αναλήψεις.

Προφανώς, αν είναι κάτι που εμπίπτει στη δουλειά σου και το ποσό είναι λογικό για τη δουλειά ή είναι κινήσεις συνηθισμένες για σένα, τότε δεν θα σε ρωτάνε ΚΑΘΕ φορά.

melos86 έγραψε:Αλλωστε απο οτι θυμαμαι καμια τραπεζα δεν ειναι αρμοδια να ελενξει αν τα χρηματα μου ειναι νομιμα!


ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ και είναι υποχρεωμένη να κάνει έναν πρώτο έλεγχο. Και αν οι εξηγήσεις δεν είναι ικανοποιητικές, να είσαι σίγουρος πως θα αρνηθεί την κατάθεση.



Ξαναλέω, αυτά ισχύουν εδώ και πάνω από δεκαετία, δεν είναι καινούρια φρούτα. Δεν έχει να κάνει με Εθνική, ούτε με καμία άλλη τράπεζα, είναι ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ! :rtfm: Ίσως παίζουν λίγο τα όρια, αλλά όχι πολύ. Όποιος συνεργάζεται με τράπεζες επαγγελματικά, όπως έκανα μέχρι και το τέλος του 2013 (πριν τα cc) τα γνωρίζει αυτά. Επίσης, δεν μπορεί ο καθένας να πάει να κάνει τέτοιες συναλλαγές με την τράπεζα, η τράπεζα ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει ποιος είναι. Εμένα πχ που έκανα συναλλαγές για πελάτες μου, όταν χρειαζόταν να πάω σε τράπεζα που δεν είχα συναλλαγές πιο πριν, μου ζητούσαν κάποια χαρτιά (εκκαθαριστικό, ταυτότητα, λογαριασμό ΔΕΚΟ για τη διεύθυνσή μου, κτλ), άσχετα αν είχα εγώ λογ/μο στην τράπεζα (αν είχα τα είχαν ήδη αυτά τα χαρτιά προφανώς) και άσχετα με το ότι η συναλλαγή ήταν για πελάτη μου. Φυσικά ζητούσαν και εξουσιοδοτήσεις και μία φορά μου ζήτησαν και το συμβόλαιο με τον πελάτη. Όλα αυτά το 2010 έως τέλη 2013...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#607559 Μπορουμε να ορισουμε τι εστι "πρωτος ελεγχος"!
Δηλαδη αν παω μια ωραια πρωια και ζητησω να κανω αναληψη απο τον λογαριασμου μου 10 χιλιαρικα, το ποσο υπαρχει στο υποκαταστημα, και με ρωτησει ο υπαλληλος τι θελω να τα κανω τα λεφτα... Αν του απαντησω οτι θελω να τα πεταξω ή να τα χαρισω ή να παω να τα φαω στο καζινο ή να πληρωσω καποιον "καλο ανθρωπο" που μου δανεισε με 10% το μηνα ή να τα καψω ρε αδερφε γιατι μου εστριψε θελεις να μου πεις οτι δεν θα μου τα δωσουν?? Η να μην το τραβηξω τοσο πολυ.. ας πω κατι ακομα πιο πιστευτο οτι τα θελω μετρητα στο σπιτι μου γιατι δεν εμπιστευομαι το τραπεζικο συστημα! Η γιατι απλα ετσι χωρις καποιο λογο θελω να τα εχω σε μετρητα! Δεν θα μου τα δωσει? Και ακομα και να μην μου τα δωσει ο ταμιας! Δεν θα τα βγαλω εγω με την καρτα μου σε 2-3 μερες απο το ΑΤΜ??

Την αρνηση της καταθεσης φυσικα δεν ξερω που την εχετε δει ολοι εσεις που την γραψατε! Ειλικρινα.... Οπως εγραψα ειμαι καθημερινα λογω της εργασιας μου τουλαχιστον σε 2-3 διαφορετικα τραπεζικα υποκαταστηματα, εχω περασει απειρες ωρες σε αναμονες και καρεκλες οπως και στα ταμεια, την αρνηση καταθεσης δεν την συναντησα ποτε!! Αντιθετως οπως αρκετοι απο εσας εχω κανει αρκετες κουβεντες με τραπεζικους υπαλληλους με τους οποιος εχω μια οικιοτητα για αθρωπους που ειχαν μαυρο χρημα και δεν ηξεραν να κρυφτους στοιχειωδως και τους οποιους καλυπτε η τραπεζα γιατι εβγαζε ενα σκασμο λεφτα απο την δουλεια τους! Δεν ειναι απο τον ουτοπικο κοσμος αυτα, απο τον πραγματικο ειναι....

Το αν τα χρηματα που εχει ο οποιοσδηποτε στις τραπεζες ειναι νομιμα, μαυρα η ασπρα το ελεγχει η εφορια και μονο η εφορια! Η τραπεζα μπορει μονο να δωσει πληροφοριες στην εφορια, γιατι η τραπεζα ΔΕΝ ειναι αρχη!! Μια ιδιωτικη επιχειρηση ειναι!!
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 02 Οκτ 2019, 14:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gakost
#607560
melos86 έγραψε:Καποιο λινκ να ενημερωθουμε και εμεις υπαρχει?
Γιατι μεχρι στιγμης ξερω για ενημερωση της αρχης για τις συγκεκριμενες συναλλαγες! Το οποιο και θεμιτο ειναι και λογικο....
Το να μου κανει ελεγχο ο τραπεζικος υπαλληλος ομως για το τι θελω να κανω τα λεφτα μου και να απαιτει παραστατικα και αποδειξεις να με συγχωρειται αλλα δεν το δεχομαι! Ενας απλος ιδιωτικος υπαλληλος ειναι, στο τελος της ημερας, που εκτελει τις εντολες του εργοδοτη του προσπαθωντας με τετοια τεχνασματα να αποτρεψει τον κοσμο απο συναλλαγες με μετρητα για να μειωθει το κοστος για την τραπεζα!
Ας κανει την δουλεια του ενημερωνοντας οποιον πρεπει να ενημερωσει και εγω θα κανω την δικη μου!


https://www.bankofgreece.gr/kiries-leit ... s-xrhmatos

Η τράπεζα της Ελλάδος εποπτεύει / υποχρεώνει τις τράπεζες να ελέγχουν το μαύρο χρήμα. Ο τραπεζικός υπάλληλος είναι μέρος του συστήματος.

Για την άρνηση ανάληψης μετρητών έχετε διαβάσει τους όρους σύμβασης / συναλλαγών γενικά αλλά και για το είδος του λογαριασμού σας;

Η Πειραιώς πχ το λέει καθαρά

9.7.4. Οι καταθέσεις αποδίδονται ευθύς ως ζητηθούν, εκτός εάν το υπόλοιπο δεν είναι διαθέσιμο για οποιονδήποτε
λόγο (καταθέσεις υπό προθεσμία, διοικητική ή δικαστική δέσμευση κλπ.). Η Τράπεζα δικαιούται να καθορίζει ανώτατο
όριο ανάληψης ποσού, πέραν του οποίου ο Πελάτης υποχρεούται να γνωστοποιήσει στην Τράπεζα τη σχετική πρόθεσή
του να προβεί στην ανάληψη, τουλάχιστον τρεις (3) Εργάσιμες Ημέρες πριν από αυτήν. Το εκάστοτε ισχύον ανώτατο όριο
ανάληψης ποσού, αναγράφεται στο ισχύον κάθε φορά Τιμολόγιο της Τράπεζας.
Ο Πελάτης υπέχει την ως άνω
υποχρέωση και στην περίπτωση ανάληψης μετρητών σε ξένο νόμισμα.


Κι εμένα δεν μου αρέσει καθόλου η όλη κατάσταση και θεωρώ τις τράπεζες νταβατζήδες και υπεύθυνους για πολλά από αυτά που έχουν συμβεί όμως αυτοί που ψηφίσαμε αυτά νομοθετήσαν. Έτσι είναι δομημένο το σύστημα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#607562 Το ανωτατο ποσο για την αναληψη ειναι για την επαρκεια μετρητων στα υποκαταστηματα!! Οχι για το θεμα την νομιμοτητας του χρηματος....
Εχει να κανει με το κοστος που εχει το μετρητο για τις τραπεζες αλλα και με την ασφαλεια (πχ κλοπες ειτε στα υποκαταστηματα τα ιδια η στις χρηματαποστολες κατα την μεταφορα του)!! Αυτο ειναι λογικο!!

Επισης η Τραπεζα της Ελλαδος δεν εχει καμια σχεση με τις ελληνικες τραπεζες!!!
Η Τραπεζα της Ελλαδος ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ!! Και εποπτευει και ελεγχει τις ελληνικες τραπεζες που ειναι επιχειρησεις... Ειναι πολυ διαφορετικο το ενα απο το αλλο!!!
Άβαταρ μέλους
By bill33
#607563 Τελικά βρε Μουσατε τι τα έκανες τα λεφτά;

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By gakost
#607565
melos86 έγραψε:
Επισης η Τραπεζα της Ελλαδος δεν εχει καμια σχεση με τις ελληνικες τραπεζες!!!
Η Τραπεζα της Ελλαδος ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ!! Και εποπτευει και ελεγχει τις ελληνικες τραπεζες που ειναι επιχειρησεις... Ειναι πολυ διαφορετικο το ενα απο το αλλο!!!


Καλό θα είναι να διαβάζεις τι παραθέτει ο άλλος... επειδή μάλλον βαριέσε

https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/epopteia

H Τράπεζα της Ελλάδος, σύμφωνα με το άρθρο 55Α του Καταστατικού της, ασκεί την εποπτεία στα πιστωτικά ιδρύματα, σε συγκεκριμένα χρηματοδοτικά ιδρύματα, στις ασφαλιστικές και αντασφαλιστικές επιχειρήσεις, στους διανομείς ασφαλιστικών προϊόντων καθώς και στα ιδρύματα του χρηματοπιστωτικού τομέα υπό εκκαθάριση.

Στόχος της εποπτείας που ασκεί η Τράπεζα είναι η σταθερότητα και η εύρυθμη λειτουργία του χρηματοπιστωτικού συστήματος καθώς και η διαφάνεια των διαδικασιών και των όρων των συναλλαγών.