Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#549022 Τα έξοδα προεξόφλησης τι είναι;;
Είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν;;
Αν έχεις κυμαινόμενο επιτόκιο δεν πληρώνεις λογικά κάτι άλλο.
Επειδή γράφεις στεγαστικό, που σημαίνει προσημείωση, υπολόγιζε και τα έξοδα άρσης της.
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#549029 Ναι μάλλον αυτό ήθελα να γράψω τα έξοδα προσημείωσης άλλα κάπου γράφει στους ορούς 150€ περίπου έξοδα για την προεξόφληση αν θυμάμαι καλά ....κυμαινόμενο επιτόκιο έχω ...
Ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους
By Andy
#549213
georgex72 έγραψε:Ναι μάλλον αυτό ήθελα να γράψω τα έξοδα προσημείωσης άλλα κάπου γράφει στους ορούς 150€ περίπου έξοδα για την προεξόφληση αν θυμάμαι καλά ....κυμαινόμενο επιτόκιο έχω ...
Ευχαριστώ!!!
Υπολόγισε κανα 500ρικο γιατί η άρση προσημειωσης θέλει τυπικά δικαστήριο οπότε πρέπει να βάλεις κι εσύ δικηγόρο, μετά να γίνουν οι ενέργειες σε υποθηκοφυλακειο κλπ
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#550070 Ερώτηση:

Έστω ότι θέλω να κάνω αγορά ακινήτου. Το ποσό στο σύνολό του υπάρχει σε μετρητά. Έχει νόημα να ψαχτώ για δάνειο πχ στο 1/3 του ποσού και να το αποπληρώνω μετά για μαξ 5-7 χρόνια από το υπόλοιπο του αρχικού κεφαλαίου?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#550074 Καταθετικο επιτόκιο < επιτόκιο δανείου οπότε δεν πολυσυμφερει.

Βασική προϋπόθεση για να το δώσεις όλο να υπάρχει επιπλέον καβατζα και να μην μείνεις άφραγκος με σπίτι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#550075 Ίσως εαν δεν μπορείς να δικαιολογήσεις την αγορά μετρητοίς λόγω πόθεν έσχες ή εαν χρειάζεσαι ρευστότητα τώρα για παν ενδεχόμενο.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο λόγο να πληρώνεις επιτόκιο 5% και να εισπράτεις 0,10% για τις καταθέσεις σου.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#550078 Ναι προφανώς αν έχω 300Κ στη μπάντα δε θα πάω να δώσω τα 299Κ για σπίτι και μετά να τρώω τους σοβάδες! :lol: Η πρώτη πρόταση είναι εντελώς ξεκάθαρη κι όντως ισχύει από αυτά που έχω κοιτάξει κι εγώ. Απ΄ την άλλη σκέφτομαι ότι για ψυχολογικούς και μόνο λόγους είναι καλύτερα να έχεις 5 φράγκα παραπάνω ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα κι ας πληρώσεις παραπάνω σε τόκους σε ορίζοντα 5-7ετιας.

Τέσπα εντελώς φιλολογικού ενδιαφέροντος η ερώτηση γιατί αναμένω κάτι κινήσεις στα περιουσιακά και έχω αρχίσει να ψάχνω τις πιθανές επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550081 το θέμα φίλε είναι να μπορείς να το δικαιολογήσεις στη δήλωσή σου , γιατί πάνε τα ωραία χρόνια που στη πρώτη κατοικία δεν έκαναν ερωτήσεις

και άντε πες στη κληρονομιά έτσι κι αλλιώς θα δώσεις φόρους, αλλά δεν γίνεται να στα δώσουν οι γονείς πχ "έτσι" θα πρέπει να δηλωθεί επίσημα η δωρεά στην εφορία και να πάρει το κράτος το μερτικό του :vava:

με ένα δανειάκι γενικά είσαι πιο ευέλικτος προφανώς και καλό είναι να παίξει

ο,τι πάρες σε δάνειο θα μειώσει το τεκμήριο αγοράς εκείνη τη χρονιά, βέβαια στα επόμενα χρόνια η αποπληρωμή του θα είναι τεκμήριο, αλλά καλώς εχόντων των πραγμάτων θα δικαιολογείς το ετήσιο ποσό με τον μισθό σου


σκέψου δηλαδή ότι ένας τύπος που έχει μαύρο χρήμα κάτω από το κρεβάτι του δεν μπορεί να κάνει τίποτα χωρίς δάνειο (αν και πολλοί από δαύτους έτρεξαν και μπήκαν νόμο κατσέλη :thumbsdown: η λαμογιά στο έπακρο )
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 15 Νοέμ 2018, 15:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#550082 Ε ναι ρε φιλε οκ. Ότι προβλέπει η διαδικασία. Τι να κάνουμε?

Για τι επιβάρυνση μιλάμε για ένα ποσό ας πούμε της τάξεως των 150Κ?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550083 θυμάμαι 10% από γονείς, αλλά δεν θυμάμαι αν από ένα ποσό και πάνω πάει κλιμακωτά πρέπει να το κοιτάξω, σε περίπτωση 50χιλιαρου πάντως που είχα σχετικά πρόσφατα πήγαν στην εφορία και τους βεβαίωσαν ένα 5χιλιαρο και μπορούν να τα κάνουν ο,τι θέλουν πλέον άφοβα

ίσως πρέπει να εξετάσεις αν συμφέρει να αγοραστεί από γονείς να σου μεταβιβάσουν ψιλή κυριότητα και αν φύγουν από αυτό τον μάταιο κόσμο να περάσει σε εσένα χωρίς επιπλέον έξοδα

αν είναι δηλαδή να δώσεις 15Κ τώρα καλύτερα να το πάρουν αυτοί και να το μισοέχουν όσο ζουν , αλλά θα πρέπει να δεις και πόσο κοστίζει αυτή η συμβολαιογραφική πράξη, όπως επίσης και αν όντως χρειάζεται δάνειο θα πρέπει να δεις και αν ή πώς μπορεί να βγει και σε ποιον :hmmm:

πρέπει να έχεις συγκεκριμένα ποσά και δεδομένα για να συγκρίνεις όμως

απλά πριν κάνεις το οτιδήποτε μίλα με συμβολαιογράφο να σου πει συγκεκριμένα νούμερα, πιθανώς (σχεδόν βέβαια δηλαδή) είναι πιο φθηνή η γονική παροχή από τη δωρεά χρημάτων, αλλά είναι πολλοί οι παράγοντες και πρέπει να στα πει συμβολαιογράφος για να ξέρεις πού ακριβώς βρίσκεσαι

σκέψου πάντως ότι στο πατρικό μου με αντικειμενική 120-140 χιλιαρικά (θα σε γελάσω) έγινε η μεταβίβαση της ψιλής με ένα 3χιλιαρο και δεν θα χρειαστεί να ξοδέψω τίποτα άλλο όταν χτύπα ξύλο περάσει τελείως πάνω μου , απλά θα μπω και θα το βάλω στο Ε9
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#550093 Μαλιστα. Thanks Γιώργο! Είμαι ντιπ άσχετος με αυτά. Για την ώρα είναι κοντά στο να ολοκληρωθεί πώληση περιουσιακού στοιχείου που είναι στο όνομά μου και έτσι το χρήμα να καταλήξει σε εμένα. Οπότε ας πούμε ένα 30-35% της αξίας της νέας αγοράς θα προέρχεται από εμένα. Τα ρέστα προφανώς θα τα βάλει η φαμίλια. Οπότε γι' αυτό σκεφτόμουν μήπως να αφήσω το χρήμα από την πώληση στην άκρη και να έπαιρνα το αντίστοιχο ποσό σε δάνειο γιατί οι γονείς αποκλείεται να μπορούν να πάρουν δάνειο σ' αυτή την ηλικία.

Απ' οτι καταλαβαίνω συμφέρει να δώσω ας πούμε τα φράγκα στους δικούς μου, να κάνουν εκείνοι εξ' ολοκλήρου την αγορά και να μου μεταβιβάσουν την ψιλή κυριότητα. Σωστά? :hmmm:

Όπως και να χει θα βάλω και τον κουμπάρο μου στην εξίσωση που είναι δικηγόρος και θα πάμε σε συμβολαιογράφο δικό του.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#550095 Ένα φρύδι θα πάρεις εσύ! :rtfm: Δε ντρέπεσαι να ζητιανεύεις εκατομμυριούχος άνθρωπος? :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550097
Deleted User 1 έγραψε:

Όπως και να χει θα βάλω και τον κουμπάρο μου στην εξίσωση που είναι δικηγόρος και θα πάμε σε συμβολαιογράφο δικό του.

ναι να πας και να δεις πώς θα το κάνετε ώστε να συμφέρει

μπορεί να σου πει να κάνεις καμιά αλχημεία πχ του τύπου να πάρεις εσύ το τάδε ποσοστό φουλ επάνω σου και το υπόλοιπο οι δικοί σου και να σου μεταβιβάσουν τη ψιλή

αυτοί θα σου βρουν την άκρη, απλά δεν κάνει τίποτα πριν πάρεις συμβουλές από τους ειδικούς του θέματος

εσύ θα πας και θα ρωτήσεις πώς μπορείτε να πληρώσετε το λιγότερο δυνατό φόρο και αναλόγως θα σε συμβουλέψουν

θα βάλεις και το θεμα δανείου στην εξίσωση και θα δεις και αυτό πόσο θα σου κοστίσει γιατί ίσως και ούτε αυτό να μη συμφέρει, ειδικά αν υπάρχει μπόλικο μετρητό να παρθεί άμεσα και να μην στεγνώσετε

τεσπά ο,τι κι αν κάνεις θα το κάνεις κατόπιν συμβουλών