Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#504005 Τώρα που το ξανακοιταω, ίσως και για Αγγλία να μην αξίζει τόσο πολύ τον κόπο. Οι συναλλαγές μου με τη visa της aloha bank έχουν 2% επιβάρυνση έναντι του interbank, χωρίς ελάχιστη χρέωση (όπως κάνει η Eurobank).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#504012
Red Garland έγραψε:Στην παρουσίασή τους λένε ότι έκαναν αίτηση να πάρουν ευρωπαϊκή άδεια τραπεζικής και άρα θα υπάγονται στο European Deposit Protection Scheme όταν και εφόσον.

Επίσης δεν καλύτπονται ακόμα από το Αγγλικό Guarantee Scheme (λινκ) αφού δεν είναι τράπεζα.
Υ.Γ
Disclaimer: Το αναφέρω γιατί το ότι προτείνουμε revolut ως πιο flexible επιλογή για αγορές και ταξίδια δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι η τέλεια λύση για εξωχώριο αποταμιευτικό λογαριασμό πολλών μηδενικών. Όποιος ενδιαφέρεται για τέτοια πράγματα πρέπει να ψάξει περισσότερο την ασφάλεια των χρημάτων του.


Αυτό ακριβώς, για την ώρα τα λεφτά σου δεν έχουν προστασία, ούτε από το FSCS ούτε από αλλού. Όταν πάρουν τραπεζική άδεια στη Λιθουανία τότε θα ενταχθούν στο EDPS:

https://blog.revolut.com/why-a-european ... t-account/
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#504068 Για το θέμα της προστασίας δεν θα τολμήσω να αφήσω πολλά λεφτά μέσα. Θα μπουν όταν χρειάζονται και θα μείνουν λίγα μέσα.
Ακόμα και μετά, αφού αποκτήσουν εγγύηση δεν βλέπω το λόγο να έχω τα λεφτά μου σε αυτούς. Αν αρχίσουν να προσφέρουν επιτόκια βλέπουμε.

Hellenic tifosi έγραψε:Τώρα που το ξανακοιταω, ίσως και για Αγγλία να μην αξίζει τόσο πολύ τον κόπο. Οι συναλλαγές μου με τη visa της aloha bank έχουν 2% επιβάρυνση έναντι του interbank, χωρίς ελάχιστη χρέωση (όπως κάνει η Eurobank).
2% διαφορά από την διατραπεζική ισοτιμία δεν είναι κακό. Αρκεί να μην έχει επιπλέον πάγια χρέωση ανά συναλλαγή οπότε τότε την έχεις πατήσει. Σε κάποιον γνωστό, δε θυμάμαι τράπεζα αλλά χρεώσανε κάτι σαν 10 ευρώ ανά συναλλαγή σε ξένο νόμισμα... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#504080 Η Eurobank έχει μιν. 1 ευρώ ανα συναλλαγή - η άλφα δεν έχει ελάχιστο όποτε αυτή χρησιμοποιώ συνήθως.

Ασφαλώς και δεν είναι κακό - ήδη άνοιξα λογαριασμό, απλώς λέω ότι συνολικά δεν είναι τοοοσο συναρπαστικά καλό όσο ακούγεται :p
Άβαταρ μέλους
By corsair
#504083
Zorz έγραψε:
Αυτό ακριβώς, για την ώρα τα λεφτά σου δεν έχουν προστασία, ούτε από το FSCS ούτε από αλλού.


Πάντως απο την μηδενική ασφάλεια και εγγυηση των ελληνικών λογαριασμών θα εμπιστευομουν (και εμπιστευτηκα) σαφεστατα την Revolut.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#504084 Στην N26 εχεις κανονικό λογαριασμό και τα χρήματα προστατεύονται τα πρώτα 100000Ε σύμφωνα με τη γερμανική νομοθεσία (https://support.n26.com/read/000001272?locale=en).
Άβαταρ μέλους
By corsair
#504107
thednick έγραψε:Στην N26 εχεις κανονικό λογαριασμό και τα χρήματα προστατεύονται τα πρώτα 100000Ε σύμφωνα με τη γερμανική νομοθεσία (https://support.n26.com/read/000001272?locale=en).


Δεν αισθανομαι ανετα με την ιδεα οτι ζητουν το ελληνικο ΑΦΜ μου. Για την ωρα δεν τους το εχω δηλώσει και υπαρχει κινδυνος να μπλοκαρουν λογαριασμους γι αυτο τον λογο.

Ο σκοπος ειναι ενας λογαριασμός να ειναι πολυ δυσκολα προσβάσιμος απο τους κατσαπλιάδες (ελληνικο κράτος). Οποτε το να μοιραστω στοιχεία τετοια δε προμηνυει καλα πραγματα...
Άβαταρ μέλους
By thednick
#504130 Όλες οι τράπεζες στην Ε.Ε. μόλις δούνε επαρκή κίνηση στον λογαριασμό σου θα στείλουν στην αντίστοιχη εφορία τα στοιχεία. Αν δεν έχει δηλώσει ΑΦΜ, θα σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό μέχρι να το κάνεις. Στην πράξη δεν ξέρω αν στην Ελλάδα κοιτάνε τέτοια στοιχεία (αλλά σίγουρα είναι διαθέσιμα). Ίσως κοιτάνε μόνο όσα περνάνε ένα όριο και κάνουν trigger πιθανότητα φοροδιαφυγής.
Άβαταρ μέλους
By otso
#504131 Παιρνοντας σαν βαση τα λεγομενα του υπεραγαπητου Corsair και δεδομενου οτι απ οτι εχω καταλαβει πανω κατω στην ιδια μοιρα βρισκομαστε , θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται να προφυλαξης ενα ποσο στο περιπου των 50000 που θες να κρατας η για σπουδες παιδιων η για ωρα αναγκης απο το κρατος κατσαπλια . Οχι στρωμα βεβαια και επειδη το ποσο ειναι μικρο δεν αξιζει δικηγορους και διαφορα γραφεια η τραπεζα βερμουδων , εξαλου θα σου φανε τα μισα με το καλημερα , αυτα ειναι για καρχαριες , να επενδυσεις στην ενεργεια οπως ο μουσατος; θελει γνωσεις και δεν θα χανεις με αγοραπωλησιες;
Μαλλον θελουμε καμμια τραπεζουλα με καλο webbanking xωρις υπερογκες χρεωσεις και με κακη σχεση με το κρατος μας .
Τι εχετε κανει εσεις; δεχομαστε και πμ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#504133
otso έγραψε:Παιρνοντας σαν βαση τα λεγομενα του υπεραγαπητου Corsair και δεδομενου οτι απ οτι εχω καταλαβει πανω κατω στην ιδια μοιρα βρισκομαστε , θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται να προφυλαξης ενα ποσο στο περιπου των 50000 που θες να κρατας η για σπουδες παιδιων η για ωρα αναγκης απο το κρατος κατσαπλια . Οχι στρωμα βεβαια και επειδη το ποσο ειναι μικρο δεν αξιζει δικηγορους και διαφορα γραφεια η τραπεζα βερμουδων , εξαλου θα σου φανε τα μισα με το καλημερα , αυτα ειναι για καρχαριες , να επενδυσεις στην ενεργεια οπως ο μουσατος; θελει γνωσεις και δεν θα χανεις με αγοραπωλησιες;
Μαλλον θελουμε καμμια τραπεζουλα με καλο webbanking xωρις υπερογκες χρεωσεις και με κακη σχεση με το κρατος μας .
Τι εχετε κανει εσεις; δεχομαστε και πμ.



ΣΔΟΕ likes this post

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#504138 Τράπεζες στη Φινλανδία δεν έχετε ; Βάλτα στο λογαριασμό της πεθεράς , θα σε αγαπάει ακόμη περισσότερο.

otso έγραψε:να επενδυσεις στην ενεργεια


Διάλεξε μια οποιαδήποτε ενεργειακή. Σε βάθος 3ετίας αποκλείεται να βγεις χαμένος. Όσο πιο πεθαμένη τόσο το καλύτερο. Μετά το 2020 θα πάμε σίγουρα στα 80$ το βαρέλι και όλες θα γεμίσουν τα ταμεία τους με $$$ .
Άβαταρ μέλους
By otso
#504193
elteo έγραψε:
otso έγραψε:Παιρνοντας σαν βαση τα λεγομενα του υπεραγαπητου Corsair και δεδομενου οτι απ οτι εχω καταλαβει πανω κατω στην ιδια μοιρα βρισκομαστε , θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται να προφυλαξης ενα ποσο στο περιπου των 50000 που θες να κρατας η για σπουδες παιδιων η για ωρα αναγκης απο το κρατος κατσαπλια . Οχι στρωμα βεβαια και επειδη το ποσο ειναι μικρο δεν αξιζει δικηγορους και διαφορα γραφεια η τραπεζα βερμουδων , εξαλου θα σου φανε τα μισα με το καλημερα , αυτα ειναι για καρχαριες , να επενδυσεις στην ενεργεια οπως ο μουσατος; θελει γνωσεις και δεν θα χανεις με αγοραπωλησιες;
Μαλλον θελουμε καμμια τραπεζουλα με καλο webbanking xωρις υπερογκες χρεωσεις και με κακη σχεση με το κρατος μας .
Τι εχετε κανει εσεις; δεχομαστε και πμ.



ΣΔΟΕ likes this post

Εικόνα


Ηξερα οτι ησουν εφοριακος αλλά και σδοε μεγαλε; Μαλλον με σωνει που ξερω που μενεις.

mousatos έγραψε:Τράπεζες στη Φινλανδία δεν έχετε ; Βάλτα στο λογαριασμό της πεθεράς , θα σε αγαπάει ακόμη περισσότερο.

otso έγραψε:να επενδυσεις στην ενεργεια


Διάλεξε μια οποιαδήποτε ενεργειακή. Σε βάθος 3ετίας αποκλείεται να βγεις χαμένος. Όσο πιο πεθαμένη τόσο το καλύτερο. Μετά το 2020 θα πάμε σίγουρα στα 80$ το βαρέλι και όλες θα γεμίσουν τα ταμεία τους με $$$ .


Εχουν αλλα πως φαινεται οτι εισαι ανυπαντρος . Η πεθερα εχει και αλλα παιδια και εκει εχουν κατι νομους που οταν πεθανεις το κρατος ειδοποιει ολους τους κληρονομους και μαθαινουν ολα τα περουσιακα στοιχεια και μοιραζονται ,πουλιουνται για να πληρωσεις τους φορους και αντε γεια . (καποιος απο τον ευρυτερο οικογενειακο κυκλο μαυτον τον τροπο εμαθε οτι ηταν υιοθετημενος στα 60 του)
Να επενδυσω σε πεθαμενη; με τρυπια βαρελια;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#504207
otso έγραψε:Να επενδυσω σε πεθαμενη; με τρυπια βαρελια;


όσες άντεξαν και δεν έκλεισαν μέχρι τώρα με το βαρέλι (το 2016) στα 27$ , δε θα έχουν κανένα μα κανένα θέμα με το βαρέλι στα 70$.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#504308
otso έγραψε:Παιρνοντας σαν βαση τα λεγομενα του υπεραγαπητου Corsair και δεδομενου οτι απ οτι εχω καταλαβει πανω κατω στην ιδια μοιρα βρισκομαστε , θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται να προφυλαξης ενα ποσο στο περιπου των 50000 που θες να κρατας η για σπουδες παιδιων η για ωρα αναγκης απο το κρατος κατσαπλια . Οχι στρωμα βεβαια και επειδη το ποσο ειναι μικρο δεν αξιζει δικηγορους και διαφορα γραφεια η τραπεζα βερμουδων , εξαλου θα σου φανε τα μισα με το καλημερα , αυτα ειναι για καρχαριες , να επενδυσεις στην ενεργεια οπως ο μουσατος; θελει γνωσεις και δεν θα χανεις με αγοραπωλησιες;
Μαλλον θελουμε καμμια τραπεζουλα με καλο webbanking xωρις υπερογκες χρεωσεις και με κακη σχεση με το κρατος μας .
Τι εχετε κανει εσεις; δεχομαστε και πμ.


50 χιλιάρικα; Δώσ'τα στον Γκεάκο, να τα δώσει σε μένα και θα στα επενδύσω με τόκο 87,77%.