Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#377969 Η χρεωστικη καρτα (ΑΤΜ καρτα) της Εθνικης που λεει Maestro πανω τι χρεωσεις εχει εκτος Ελλαδας; Εχει χρησιμοποιησει καποιος;

Χρησιμοποιησα χρεωστικη καρτα Eurobank Mastercard η οποια είναι πολύ καλη στην Ελλαδα και για αγορες στο ιντερνετ αλλα εκτος Ελλαδας εχεις χρεωση 2.5 ευρω κάθε φορα που την χρησιμοποιείς ανεξάρτητα από το υψος αγορας (πχ να πληρωσεις διοδια 1.5 ευρω παλι 2.5 πληρωνεις).
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#377972
Dimitris_P έγραψε:Είπα να περάσω κάτι λίγα που είχα στην Πειραιώς στη Revolut αλλά τι να περιμένω από την τράπεζα της καρδιάς μας

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.
Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (31/03/2017) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.


Εχω την ηρεμία μου που δεν είμαι καλός/τακτικός πελάτης τους.


Στο Winbank και στον εταιρικό και στον προσωπικό έχει μηνυματάκι όταν εξαντλείται το όριο της τράπεζας για τον μήνα. Αυτό συμβαίνει συνήθως γύρω στις 19-23 του κάθε μήνα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#378271
sargus έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Μπορεί να γίνει μεταφορά χρημάτων από ένα Revolut account σε άλλο ; Δεν βρήκα κάτι.


Θυμάμαι ότι είχα πάρει μήνυμα από τη Revolut ότι το πρόσθεσαν κάποια στιγμή. Αλλά ούτε το έχω κάνει ούτε ξέρω πως γίνεται.


Από το μωβ κουμπάκι Send Money γαμώ την γκαβομάρα μου :vava:

Ωραίο support έχει η Revolut btw :innocent:
Άβαταρ μέλους
By thednick
#378838 Διάβαζα αυτό που μου ηρθε σημερα με mail

http://www.plaisio.gr/Campaign/iUpgrade ... f_b=359272

και μου έκανε εντύπωση αυτό

Μπορώ να εξοφλήσω το υπόλοιπο των δόσεων του προγράμματος νωρίτερα από την λήξη του;
Όχι, δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα στο πρόγραμμα.


Καθαρά εγκυκλοπαιδικά, είναι νόμιμο αυτό? Ηξερα οτι παλιά υπήρχε θέμα με τις ποινές προεξόφλησης. Αλλά ολοκληρωτική απαγόρευση προεξόφλησης? Οι δόσεις ειναι άτοκες...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#378847 Το όριο αγορών στο εξωτερικό (με χρεωστική κάρτα) με φυσική παρουσία ποιό είναι; Και πάει ανά τράπεζα ή ανά λογαριασμό;
Άβαταρ μέλους
By thednick
#378917 Νομίζω ότι είναι απλά το όριο της κάρτας (δεν έχει δηλαδή τους ίδιους περιορισμούς με τις αναλήψεις ή τις μεταφορές χρημάτων).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#379095 η τραπεζα μου εχει πει επιτοκιο 1.125% καιβασει αυτου μου εχει βγαλει την προταση
προσπαθω να την ξαναφτιαξω στο excel μονος μου να σιγουρευτω οτι τα νουμερα ειναι οκ
ελα που δε μου βγαινει!!!!

πως υπολογιζουμε στο excel δοση δανειου?
εγω βαζω
=PMT(%επιτοκιο, αριθμος_δοεων, κεφαλαιο)

ε αμα βαλω το 1.125% εκει μεσα για 300 δοσεις (25 χρονια) βγαινει οτι ναναι

αλλα αμα παω σε αυτο
http://www.mortgagecalculator.org/
και ριξω μεσα το δανειο, 25 χρονια και ~1.12% (παιρνει μεχρι ενα δεκαδικο) τα νουμερα βγαινουνε οπως αυτα της τραπεζας
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#380854 Περι εφαρμογής ALPHA BANK Safe, πώς τη μεταφέρουμε γρήγορα σε νέο κινητό:

1. Αλλάζουμε από alpha safe σε αποστολή με SMS (η εφαρμογή θα πάψει να δουλεύει, θα έρχεται μονο SMS)
(Υπηρεσίες --> Πρόσθετος Κωδικός Ασφαλείας --> Θέλω να αλλάξω από Alpha Safe Access σε SMS OTP --> Αλλαγή)

2. Εγκαθιστούμε τη νέα εφαρμογή στο νέο κινητό

3. Αλλάζουμε από αποστολή με SMS σε alpha safe
(Υπηρεσίες --> Πρόσθετος Κωδικός Ασφαλείας --> Θέλω να αλλάξω από SMS OTP σε Alpha Safe Access --> Αλλαγή)
(Βάζετε δύο κωδικούς στη σειρά που θα εμφανιστούν από την εφαρμογή --> ζητάτε και βάζετε κωδικό από SMS --> DONE)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#380858 Μετοχές εξωτερικού, αλλά η διαχείριση χαρτοφυλάκιου άσο την eurobankequities. Μπορούν να μεταφερθούν στο εξωτερικό σε άλλο διαχειριστή;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#381334 Εικόνα

πώτς γκενέν αυτό;

Δεν δουλεύει ούτε με username/password, ούτε αν του βάλεις δάχτυλο. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#381337
Zorz έγραψε:
πώτς γκενέν αυτό;

Δεν δουλεύει ούτε με username/password, ούτε αν του βάλεις δάχτυλο. :hmmm:


Μην τρομάζεις. Πήγαινε Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές --> Alpha Bank --> διαγραφή δεδομένων

και κάνε όλα τα βήματα από την αρχή.
Ευχαριστώ :s_cool :s_cool :s_cool :s_cool :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#381342
Η υπηρεσία είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας. Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.


ΤΑΙΠΕΔ μέχρι να σβήσει ο ήλιος! :rtfm:


Ευχαριστώ πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#381347
Zorz έγραψε:
Η υπηρεσία είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας. Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.


ΤΑΙΠΕΔ μέχρι να σβήσει ο ήλιος! :rtfm:


Ευχαριστώ πάντως.


Δεν έπιασε;

Μπες από browser και πήγαινε πάνω δεξιά που λέει προφίλ, έπειτα στο κέντρο της σελίδας βρες τις Ρυθμίσεις Ασφάλειας και βρες PIN και δαχτυλικό αποτύπωμα και αφαίρεσέ τα.