Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By krom
#460043
Bayern7 έγραψε:Σε πόσο καιρό μπαίνουν τα χρήματα από το paypal στον τραπεζικό λογαριασμό σε περίπτωση refund;
Έχει κανένας εμπειρία;

Έστειλες μόνος σου προς την τράπεζα? Σε κανονικό withdraw 1-3 μέρες.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#460045
krom έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Σε πόσο καιρό μπαίνουν τα χρήματα από το paypal στον τραπεζικό λογαριασμό σε περίπτωση refund;
Έχει κανένας εμπειρία;

Έστειλες μόνος σου προς την τράπεζα? Σε κανονικό withdraw 1-3 μέρες.

όχι. μου κανε refund ο πωλητής και φάνηκαν στο paypal. αυτόματα θα μπουν στον λογαριασμό. δεν πήγαν στο Paypal balance. Κατευθείαν από την κάρτα τα είχε τραβήξει όταν είχα κάνει την αγορά.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#460056
sknipper έγραψε:
Scotch έγραψε:Εγώ στη θέση σου θα μετέφερα τα ποσά και θα τους άφηνα αδρανείς. Κάποια στιγμή θα σε ενημερώσουν ότι πρέπει να κινηθούν για να μην στους κλείσουν. Be my guest θα τους πεις και δεν θα τους ξαναδείς
Κάτι ανάλογο μου είχε συμβεί στη eurobank.

< >
Αυτό έκανα, μετέφερα τα ποσά στον κυρίως και τέλος, άστους να υπάρχουν.
Εδώ τους είχαν 16 χρόνια κρυμμένους τώρα θα ζητήσουν κίνηση;


Δεν θα σου ζητήσουν τίποτα, κάποια στιγμή θα κλείσουν χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#460544 Ένα Ιταλικό ξενοδοχείο λέει ότι μου έκανε preauthorize ένα ποσό για έλεγχο για μια κράτηση μέσω booking. Εγώ όμως στην Alpha το βλέπω στις κινήσεις και όχι σαν δέσμευση. Πώς ξέρω ότι είναι όντως δέσμευση και όχι transaction ? Μήπως η Alpha περνάει τα preauth σαν κινήσεις;

Επίσης την Πέμπτη μεσημέρι έκανα μια μεταφορά από Eurobank προς Alpha (σε δικό μου λογαριασμό). Πολλές φορές έβλεπα το ποσό στην Alpha μέχρι το ίδιο βράδυ. Μέχρι στιγμής δεν έχει φανεί κάτι, ενώ στην Eurobank λέει επιτυχής συναλλαγή
Άβαταρ μέλους
By melos86
#460546
Dimitris_P έγραψε:Ένα Ιταλικό ξενοδοχείο λέει ότι μου έκανε preauthorize ένα ποσό για έλεγχο για μια κράτηση μέσω booking. Εγώ όμως στην Alpha το βλέπω στις κινήσεις και όχι σαν δέσμευση. Πώς ξέρω ότι είναι όντως δέσμευση και όχι transaction ? Μήπως η Alpha περνάει τα preauth σαν κινήσεις;

Επίσης την Πέμπτη μεσημέρι έκανα μια μεταφορά από Eurobank προς Alpha (σε δικό μου λογαριασμό). Πολλές φορές έβλεπα το ποσό στην Alpha μέχρι το ίδιο βράδυ. Μέχρι στιγμής δεν έχει φανεί κάτι, ενώ στην Eurobank λέει επιτυχής συναλλαγή

Για το δευτερο ερωτημα, η συναλλαγη θα καθυστερησει λιγο γιατι συνεπεσε με το τελος του μηνα και ολες τις ηλεκτρονικες πληρωμες για το δημοσιο!
Λογικα δευτερα θα φανουν κανονικα...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#461031 Τις προάλλες άλλαξα την διεύθυνση κατοικίας στο μητρώο στην εφορία. Πρέπει να δηλώσω την αλλαγή και στις τράπεζες ή δεν πειράζει; Εννοείται ότι έχω πρόσβαση στην παλιά διεύθυνση αφού είναι το πατρικό μου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#461032 Αν δε σε πειράζει να λαμβάνεις αλληλογραφία στο πατρικό σου, δε νομίζω ότι πειράζει την τράπεζα. Εξάλλου όταν σου ζητήσουν να τους προσκομίσεις τελευταίο εκκαθαριστικό, λογαριασμό ΔΕΚΟ, κλπ, λογικά θα σου ζητήσουν να την αλλάξεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#461039 Έχω κάνει και αίτηση για πιστωτική ελπίζω να μην πάθουν κοκομπλόκο βλέποντας άλλ' αντ' άλλων :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#461069 http://www.euro2day.gr/news/economy/art ... hloys.html
«Όσο η κερδοφορία δεν έρχεται μέσω της καθαρής τραπεζικής δουλειάς, που δεν είναι άλλη από τη δανειοδότηση, τόσο θα πέφτει ψαλίδι στις δαπάνες», αναφέρει υψηλόβαθμο στέλεχος τράπεζας και προσθέτει:

Με άλλα λόγια, στα επόμενα χρόνια οι ελληνικές τράπεζες είτε θα απολύσουν, είτε θα εξαναγκάσουν σε παραίτηση περίπου 10.000 άτομα, αφού επί της ουσίας δεν έχουν πια αντικείμενο: δάνεια δίνουν με το σταγονόμετρο και απλώς εισπράττουν. Ταμίες δεν χρειάζονται πολλούς, οι μεγάλη πλειοψηφία δουλεύει το web/mobile banking.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#461138
Anonymous Founder έγραψε: αφού επί της ουσίας δεν έχουν πια αντικείμενο: δάνεια δίνουν με το σταγονόμετρο και απλώς εισπράττουν. Ταμίες δεν χρειάζονται πολλούς, οι μεγάλη πλειοψηφία δουλεύει το web/mobile banking.


Καλα βεβαια ειναι επιλογή τους να μην δουλευουν. Θα μπορούσανε να δουλευουν μικροδάνεια και πιστωτικές των 300-500-800 ευρώ... αλλα ουτε αυτα δεν γίνονται... και οπου γίνονται εχουν κάτι γελοιους όρους που στην ουσία πετάνε εκτός ακομα και δημοσιους υπαλληλους.

Γενικά το τραπεζικο μας συστημα επιδεικνυει ευελιξία και ταχυτητα Βραχιοσαυρου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#461141
corsair έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε: αφού επί της ουσίας δεν έχουν πια αντικείμενο: δάνεια δίνουν με το σταγονόμετρο και απλώς εισπράττουν. Ταμίες δεν χρειάζονται πολλούς, οι μεγάλη πλειοψηφία δουλεύει το web/mobile banking.


Καλα βεβαια ειναι επιλογή τους να μην δουλευουν. Θα μπορούσανε να δουλευουν μικροδάνεια και πιστωτικές των 300-500-800 ευρώ... αλλα ουτε αυτα δεν γίνονται... και οπου γίνονται εχουν κάτι γελοιους όρους που στην ουσία πετάνε εκτός ακομα και δημοσιους υπαλληλους.

Γενικά το τραπεζικο μας συστημα επιδεικνυει ευελιξία και ταχυτητα Βραχιοσαυρου.


E, βέβαια... δίνανε κάποτε δάνεια σε όποιον μιλούσε (όχι Ελληνικά, γενικά... :lol: ), με μόνη τους ασχολία αν έχει ακίνητο να βάλει υποθήκη... Τώρα έχουν σκίσει την οικονομία...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#461660 Βλεπω να μενουν 2 τραπεζες και να "φευγουν" περιπου 10000 ατομα.... με τα κοκκινα να ειναι σε εκκρεμοτητα, νεο χρημα να μην υπαρχει ουσιαστικα δανεισμος ανυπαρκτος, αναγκη για υπαλληλους ελαχιστη....