Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#684017 Και με αυτη την ευκαιρια θα πω κι ενα αλλο "κολπο" που κανω εδω και χρονια, το οποιο μπορει να φανει χρησιμο σε μερικους που εχουν το ιδιο κολλημα με μενα και δεν ετυχε να το σκεφτουνε. Εγω λοιπον φρικαρω εντελως οταν παω να σηκωσω κανενα 500αρικο και μου βγαζει 25 x 20αρικα γιατι δεν εχει μεσα 50αρικα το ΑΤΜ.

Οποτε παντα ζηταω κατι που ληγει σε μονο αριθμο (10, 30, 50, 70, 90) που δε γινεται σουμα μονο με 20αρικα. Δηλαδη 510, 530 κτλ. Αν δεν εχει μεσα 50αρικα σου λεει να επιλεξεις αλλο ποσο και αν εισαι κολλημενος σαν εμενα πας σε αλλο ATM :lol: . Ετσι παιρνεις μονο 50αρικα και μερικα 20αρικα που παντα ειναι χρησιμα να υπαρχουν στην τσεπη. Στην αρχη που το ξεκινησα σκεφτομουνα κι ο ιδιος "ε ρε κολλημα που το εχω", αλλα ολα αυτα τα χρονια εχω γλυτωσει καμποσα πακετα 20αρικα, οποτε δουλευει.

I hope it helps που λενε και στα Αγγλικα τα φορα!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#684018
bill33 έγραψε:...Τρία ευρώ είναι η χρέωση...


Οποτε καλα θυμομουνα οτι υπηρχαν διαφορες στις τραπεζες την τελευταια φορα που το ειχα ψαξει πριν κανενα χρονο. Η σωστη απαντηση λοιπον στην ερωτηση του Δημητρη ειναι η Αλφα (2.5 ευρω μεχρι πριν 1 μηνα που το τσεκαρισα τελευταια φορα).
Άβαταρ μέλους
By bill33
#684070 Η σωστή απάντηση είναι ότι δεν τα βγάζει καθόλου,πάει και ψωνίζει για τον εαυτό του ή άλλον γιατί φοβάμαι ότι θα το πληρώσει χρυσό πάλι.

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#684076 Δεν εχω καταλαβει για ποιον λόγο κάτοικος Ελλάδας βγάζει λεφτά στην Ελλαδα με την Revolut αλλα ΟΚ. Αφού πρέπει να γίνει ας γίνει με τον φτηνότερο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#684079 Μπορεί πάλι να τα σπάσει σε μικρά ποσά και να τα στείλει στον ελληνικό λογαριασμό του.

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#684081 Μικρά ποσά δλδ ως εκεί που αρχίζει να χρεώνει εισερχόμενο έμβασμα η τράπεζα

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#684082
Dimitris_P έγραψε:Αν θέλω να ξανατραβηξω μετρητά από revolut ποιο atm να προτιμήσω για να μην χρεωθώ προμήθεια;


Εχεις Συνεταιριστικη Τραπεζα Ηπειρου κοντα σου; :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#684094
mirage έγραψε:Δεν εχω καταλαβει για ποιον λόγο κάτοικος Ελλάδας βγάζει λεφτά στην Ελλαδα με την Revolut αλλα ΟΚ. Αφού πρέπει να γίνει ας γίνει με τον φτηνότερο τρόπο.


Γιατί αυτόν τον καιρό δεν έχω εισροή μετρητών και δεν θέλω να τραβήξω από ελληνικό λογαριασμό αλλά ούτε να μεταφέρω από την R σε ελληνικό.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#684099
mirage έγραψε:Δεν εχω καταλαβει για ποιον λόγο κάτοικος Ελλάδας βγάζει λεφτά στην Ελλαδα με την Revolut αλλα ΟΚ. Αφού πρέπει να γίνει ας γίνει με τον φτηνότερο τρόπο.

Οταν καποιος περιμενει λεφτα απο το εξωτερικο, ειναι πολυ βολικοτερο να τα δεχτει στη Revolut αν εχει εκει λογαριασμο.

Εγω για παραδειγμα που κανω κατι κινησεις με Bitcoin, αντι να τους πω να τα βαλουν τα ευρω στην Ελληνικη τραπεζα και να τα παρω μετα απο 1-3 εργασιμες κι επισης να πληρωσω 3 ευρω καπελο (αν θυμαμαι καλα) σε καθε εισερχομενη συναλλαγη απο το εξωτερικο, ζηταω να τα βαλουν κατευθειαν στη Revolut. Μπαινουν το επομενο λεπτο και μαλιστα με μηδενικη επιβαρυνση.

Ξοδευω οσα μπορω με την καρτα, αλλα αν εχω καμποσα μεσα και χρειαζομαι μετρητα, σηκωνω κι οσα μετρητα εχει οριο η καρτα μου καθε μηνα.

btw εχω τετοιο εθισμο στις disposable virtual cards που σκοπευω να κανω καταθεση εστω και με εμβασμα λεφτα στο λογαριασμο στη Revolut για παντα και να ξοδευω απο εκει ακομα κι αν δεν περιμενω χρηματα απο το εξωτερικο. ΓΑΜΑΤΗ φαση για καθε συναλλαγη που κανεις, ειδικα σε κατι ασχετα και αμφιβολου ασφαλειας sites, να εχεις μια disposable virtual card να χρησιμοποιεις. Καθε φορα καταστρεφεται αυτοματα μετα τη χρηση και δημιουργειται νεα disposable, οποτε και σε χακαρισμενο (ή καποιου απατεωνα) site να την βαλεις, δεν κινδυνευεις να σου παρουν οτι εχεις μεσα. Ηρεμησε η ψυχουλα μου εντελως κι εχω πλεον μηδενικο αγχος για τις online συναλλαγες... Ακομα και σε σοβαρα sites σαν το Amazon να θελω να ψωνισω, βαζω μια νεα disposable καθε φορα και "καιω¨.
Άβαταρ μέλους
By skous
#684102 Δεν επαιζε η disponsable παλια σε αμαζον, γιατι στο τσεκ που κανει η αμαζον και σου τραβαει 0 ή 0.01€ η καρτα καταστρεφοταν
Εχει αλλαξει κάτι;


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#684104
skous έγραψε:Δεν επαιζε η disponsable παλια σε αμαζον, γιατι στο τσεκ που κανει η αμαζον και σου τραβαει 0 ή 0.01€ η καρτα καταστρεφοταν
Εχει αλλαξει κάτι;


< >


Μια χαρα παιζει. Κι ενα κουφο που δεν εχω καταλαβει και γινεται μονο στο Αμαζον ειναι το εξης:
Δε ζηταει καν το 3ψηφιο CVC code που εχει στην πισω πλευρα. Μονο το νουμερο της καρτας και την ημερομηνια ληξης ζηταει :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#684150 Καλή φάση η disposable card αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν είναι διαθέσιμες στο βασικό πακέτο της Revolut.
Λίγο πριν τις γιορτές παρέλαβα την παρακάτω και πλέον εχω (στις περισσότερες μετακινήσεις μου) μόνο μια καρτα μαζί μου, ολα σε μία νοικοκυρεμένα. Την έχω περάσει κανονικά και στο GPay

https://www.curve.com/
Άβαταρ μέλους
By drdino
#684151 Μπορείς να έχεις την virtual για ηλεκτρονικές αγορές.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#684153
drdino έγραψε:Μπορείς να έχεις την virtual για ηλεκτρονικές αγορές.


Δεν ξερω αν εχω δικιο, αλλα δε θεωρω τη virtual και τοσο ασφαλη. Αν καποιος καταφερει να κλεψει τα στοιχεια της καρτας, μπορει να τη χρησιμοποιησει λιγο μετα και να την αδειασει.

Ενω η disposable καταστρεφεται μετα απο καθε χρηση. Δηλαδη ρισκαρεις να χασεις μονο τα λεφτα της τελευταιας συναλλαγης αν πεσεις σε απατεωνα. Και κατι που ειχα ρωτησει στο support της Revolut γιατι με βασανιζε ειναι αν μετα την "καταστροφη" της καρτας ειναι ακομα δυνατο να δεχτει καποιο refund (για αγορα που χρησιμοποιηθηκε η disposable στο παρελθον) και μου ειπαν οτι γινεται.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#684154
George_Prix έγραψε:
drdino έγραψε:Μπορείς να έχεις την virtual για ηλεκτρονικές αγορές.


Δεν ξερω αν εχω δικιο, αλλα δε θεωρω τη virtual και τοσο ασφαλη. Αν καποιος καταφερει να κλεψει τα στοιχεια της καρτας, μπορει να τη χρησιμοποιησει λιγο μετα και να την αδειασει.

Ενω η disposable καταστρεφεται μετα απο καθε χρηση. Δηλαδη ρισκαρεις να χασεις μονο τα λεφτα της τελευταιας συναλλαγης αν πεσεις σε απατεωνα. Και κατι που ειχα ρωτησει στο support της Revolut γιατι με βασανιζε ειναι αν μετα την "καταστροφη" της καρτας ειναι ακομα δυνατο να δεχτει καποιο refund (για αγορα που χρησιμοποιηθηκε η disposable στο παρελθον) και μου ειπαν οτι γινεται.

Mπορείς να την παγώσεις.Και να την ξεπαγώσεις όταν την θες.