Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#529362
axel12p έγραψε:Πάμε στο καπάκι στην Πειραιώς για την ίδια δουλειά και με το που βλέπει η υπάλληλος τις ταυτότητες, μας λέει τα στοιχεία είναι πολύ παλιά. Πρέπει να φέρετε λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, ενοικιαστήρια, εκκαθαριστικά, κλπ, κλπ... Της λέω ότι ο λογαριασμός μου είναι σχετικά πρόσφατος (2013) και μου λέει, τόσο παλιός; Κάθε 2 χρόνια πρέπει να μας φέρνετε αυτά τα χαρτιά για να είναι ενημερωμένα τα στοιχεία σας. Μας τα ζητάει η ΤτΕ! :dizzy:


Standard διαδικασία . Που ζούσες τόσον καιρό παιδί μου ; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#529366
axel12p έγραψε:Σήμερα χρειάστηκε να επισκεφτώ δύο τράπεζες για μια απλή (ήθελα να πιστεύω) δουλειά, που ήταν να μπω συνδικαιούχος σε λογαριασμού τρίτου.

Στην Εθνική μόλις η υπάλληλος άκουσε τι θέλαμε, ξύνισε τα μούτρα της και προσπαθούσε να μας πείσει πως είναι δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία και πως ήταν πιο απλό να καταργήσουμε τον παλιό λογαριασμό και να κάνουμε νέο. Άρχισε να μας λέει πως πρέπει τα χαρτιά να σταλούν στο κατάστημα που έχει ανοιχθεί ο λογαριασμός, κάτι που επαναλάμβανε συνέχεια και ύστερα από ερώτηση μου αποδείχθηκε ότι είναι εσωτερική διεργασία στην οποία δεν εμπλέκεται ο πελάτης και την οποία η υπάλληλος απλά βαριόταν να κάνει. :dizzy:

Με τα λίγα με τα πολλά μετά από μία ώρα καταφέραμε να τελειώσουμε την δουλειά μας. Το μόνο χαρτί που χρειάστηκε ήταν το εκκαθαριστικό και οι ταυτότητες μας.

Πάμε στο καπάκι στην Πειραιώς για την ίδια δουλειά και με το που βλέπει η υπάλληλος τις ταυτότητες, μας λέει τα στοιχεία είναι πολύ παλιά. Πρέπει να φέρετε λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, ενοικιαστήρια, εκκαθαριστικά, κλπ, κλπ... Της λέω ότι ο λογαριασμός μου είναι σχετικά πρόσφατος (2013) και μου λέει, τόσο παλιός; Κάθε 2 χρόνια πρέπει να μας φέρνετε αυτά τα χαρτιά για να είναι ενημερωμένα τα στοιχεία σας. Μας τα ζητάει η ΤτΕ! :dizzy:

Είναι σοβαροί οι τύποι; Αν δηλαδή η τράπεζα έχει ένα εκατομμύριο καταθέτες, περιμένει να περνάει ένα εκατομμύριο κόσμος κάθε 2 χρόνια από τα καταστήματα τους, απλά και μόνο για να τους πάει όλη αυτή την χαρτούρα; Έχουν και αυτοί και οι πελάτες τους τόσο χρόνο για χάσιμο; Προσωπικά τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά το ebanking και είναι ζήτημα αν πατάω μια φορά τον χρόνο σε τράπεζα. Τι λογική είναι αυτή;

Συν ότι δεν κατάλαβα τι ακριβώς εξυπηρετεί όλη αυτή η ταλαιπωρία. Εμ τους δίνεις τα λεφτά σου, εμ σε ταλαιπωρούν από πάνω! :x

ΥΓ. Φυσικά η δουλειά μας στην Πειραιώς δεν έγινε και έχασα τζάμπα το πρωινό μου. Απλά απαράδεκτοι... :thumbsdown:
Δεν είναι ευθύνη της Πειραιώς.
Όντως τους υποχρεώνει η ΤτΕ και ακούνε καθημερινά μπινελίκια για αυτό το θέμα από τους πελάτες.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#529371 "Επικαιροποιηση στοιχείων" την λένε την διαδικασία, είναι κατ' εντολή του "Στουρναρα" και δεν μπορούν να την παρακαμψουν για οποιαδήποτε ενέργεια τους.
Το βιωσα στην Eurobank πριν λίγους μήνες σε ανανέωση νέας κάρτας. Κατά την ενεργοποίηση της στο ΑΤΜ έγραφε η οθόνη ότι δεν γίνεται αυτόματα, απευθύνεσαι εντός του καταστήματος και εκεί σε ενημερώνουν.
Μου ζήτησαν ταυτότητα, εκκαθαριστικο εφορίας και πρόσφατη εκκαθάριση μισθοδοσίας. Το τελευταίο το κοιμισμενο ζώο της Eurobank ξέχασε να μου το πει και το γαμωσταυριδι της το έφαγε και από μένα....
Α! Ζητούν και λογαριασμό ρεύματος κλπ για την διεύθυνση γιατί τα ζώα (ξαναλέω) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι η διεύθυνση αναφέρεται και στο εκκαθαριστικο της εφορίας.
Τα θέλουν σε αντίγραφα αλλά πας με τα πρωτότυπα και τα ζώα (ξαναξαναλεω) σηκώνουν τον κωλο τους από την καρέκλα και τα βγάζουν φωτοτυπιες.

Δικαιολογημενα τα μπινελίκια διότι οι μαλακες έχουν τρόπο ενημέρωσης του κόσμου για να μην βρίσκεται εξ απροόπτου...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#529374
cosneo έγραψε:"Επικαιροποιηση στοιχείων" την λένε την διαδικασία, είναι κατ' εντολή του "Στουρναρα" και δεν μπορούν να την παρακαμψουν για οποιαδήποτε ενέργεια τους.
Το βιωσα στην Eurobank πριν λίγους μήνες σε ανανέωση νέας κάρτας. Κατά την ενεργοποίηση της στο ΑΤΜ έγραφε η οθόνη ότι δεν γίνεται αυτόματα, απευθύνεσαι εντός του καταστήματος και εκεί σε ενημερώνουν.
Μου ζήτησαν ταυτότητα, εκκαθαριστικο εφορίας και πρόσφατη εκκαθάριση μισθοδοσίας. Το τελευταίο το κοιμισμενο ζώο της Eurobank ξέχασε να μου το πει και το γαμωσταυριδι της το έφαγε και από μένα....
Α! Ζητούν και λογαριασμό ρεύματος κλπ για την διεύθυνση γιατί τα ζώα (ξαναλέω) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι η διεύθυνση αναφέρεται και στο εκκαθαριστικο της εφορίας.
Τα θέλουν σε αντίγραφα αλλά πας με τα πρωτότυπα και τα ζώα (ξαναξαναλεω) σηκώνουν τον κωλο τους από την καρέκλα και τα βγάζουν φωτοτυπιες.

Δικαιολογημενα τα μπινελίκια διότι οι μαλακες έχουν τρόπο ενημέρωσης του κόσμου για να μην βρίσκεται εξ απροόπτου...


Αρκετές φορές έχω καταφέρει να γλυτώσω την ταλαιπωρία ως εξής: τη στιγμή που ζητάει ο/η υπάλληλος κάτι μπαίνω από το κινητό στο dropbox και στέλνω με email στον/στην υπάλληλο ό,τι χρειάζεται!!! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#529375 Καλά κάνετε και τους βρίζετε τους τραπεζοϋπαλλήλους.
Βγάζουν τέτοιους γελοίους κανονισμούς να ταλαιπωρούν τον κοσμάκη που τους δίνει τα ωραία του λεφτουδάκια.
Κανονικά έπρεπε να κάνουν ότι τους λένε οι πελάτες χωρίς πολλά - πολλά.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#529378
mousatos έγραψε:καλύτερα να το σβήσω :innocent:


Αν έχεις την καλοσύνη να μας εξηγήσεις το "stelth".
Δεν λέω για εσένα, για ένα γνωστό σου :)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#529379 @serf
Αυτό ακριβώς.
Το έκανα στην Πειραιώς προ δεκαημερου.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#529380 Γιατί είναι γνωστό τοις πάσι ότι τους γελοίους κανονισμούς τους βγάζουν οι τραπεζοϋπάλληλοι. Ούτε οι τραπεζοϊδιοκτήτες ούτε η ΤτΕ!

:dizzy: :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#529382 Από όσο ξέρω άνα 3 χρόνια χρειάζεται και είναι κανονισμός που ισχύει από τις αρχές των 00ς.
Γι'αυτό και μου φαίνεται παράδοξο να μην το ξέρουν ήδη όλοι.

Σοβαρή παράλειψη από μεριάς τραπεζών βέβαια το να μην ενημερώνουν στο άνοιγμα του λογαριασμού ότι στην 3ετια θα ξαναχρειαστουν τα δικαιολογητικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#529383
Serf έγραψε:Γιατί είναι γνωστό τοις πάσι ότι τους γελοίους κανονισμούς τους βγάζουν οι τραπεζοϋπάλληλοι. Ούτε οι τραπεζοϊδιοκτήτες ούτε η ΤτΕ!

:dizzy: :dizzy: :dizzy:


:lol:
Έπρεπε να είχα βάλει εγώ το emoticon που έβαλες, γιατί έτσι όπως το έγραψα φαίνεται ότι μιλάω σοβαρά.
Φυσικά και ειρωνεύομαι, αυτό που έγραψες ήθελα να πω (ως τραπεζοϋπάλληλος).
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#529391
Andreasdik έγραψε:
mousatos έγραψε:καλύτερα να το σβήσω :innocent:


Αν έχεις την καλοσύνη να μας εξηγήσεις το "stelth".
Δεν λέω για εσένα, για ένα γνωστό σου :)


Βεβαίως,
stealth είναι κάτι που το γράφεις και μετά από λίγο το σβήνεις , όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#529401 Axel12p πραγματικά που ζούσες τόσο καιρό? Επίσης μην έχεις την εντύπωση ότι ζητούνται από όλους οι επικαιροποιησεις... Μη πω για μεγάλο μέρος των χαρτιών που πάνε

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#529411 Σε αναλογη περιπτωση τους εγραψα στα παπαρια μου. Ξερετε τι επαθαν οι λογαριασμοι;


ΤΙΠΟΤΑ

Σιγα μην τους αφησουμε και δειγμα σπερματος στο γραφειο. :s_sarcastic