Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#525726
swiftakias έγραψε:revolut και μετα αν ειναι ανοίγει λογαριασμο σε μια τραπεζα εκει και βγαζει χρεωστική να την εχει εφεδρική

Η revolut (φαίνεται να) είναι η πιο οικονομική λύση, αλλά είναι αποδεκτή απο ΟΛΑ τα καταστήματα; Πολυκαταστήματα, μικρομάγαζα, εστιατόρια κλπ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#525727 Ναι, μόνο Αμερική σε βενζινάδικα (όπως πολλές) τρώει ενίοτε άκυρο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#525973
bebes έγραψε:Για φοιτητή στην Αγγλία (άντε καλά U.K.) ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να έχει το παιδί μια χρεωστική κάρτα εκεί να κάνει κάποιες αγορές και αν χρειαστεί να παίρνει μετρητά;

Η τροφοδότηση θα γίνεται απο Ελλάδα


Πάντως με χαρτί από το πανεπιστήμιο + διαβατήριο το παιδί βγάζει ευκολότατα φοιτητικό λογαριασμό ταμιευτηρίου με χρεωστική κάρτα (ή και πιστωτική, με προφανώς χαμηλό όριο) σχεδόν σε οποιαδήποτε τράπεζα εκεί. Οπότε το θέμα είναι τι γίνεται τις πρώτες μέρες (μέχρι να βει η κάρτα και το πιν) και το πώς θα του στέλνετε έπειτα τακτικά χρήματα. Σε αυτό το θέμα, η λύση όπως ειπώθηκε είναι Revolut ή/και Transferwise κλπ.

Επί του θέματος: WorldRemit έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#525977 Προσωπικά θεωρώ τον λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα εκ των ων ουκ άνευ από την στιγμή που ζει εκεί. Η πιο ευέλικτη είναι η Natwest, ενώ η Barclays είναι απάλευτη. Η Nat δίνει επίσης καρνέ επιταγών, πράγμα πολύ χρήσιμο για πληρωμή διδάκτρων κλπ.

ΥΓ: Πήγα μια φορά να κάνω ελληναράδικο κόλπο με μεταχρονολογημένη (για 2 μέρες, μέχρι να μεταφέρω χρήματα από άλλη τράπεζα). Με κοιτούσαν οι Αγγλάρες σαν εξωγήινο... "Sir, the cheque needs to have today's date!!!". :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#525980 Κάποτε μπορεί να ηταν χρήσιμο τωρα θα σε κοιτουν σαν εξωγηινο αμα βγαλεις το καρνε να πληρωσεις αφου ολοι δέχονται καρτες. Επισης το καρνέ φτανει μετα την καρτα που σε 3 αντε 5 μερες εχει φτασει σπιτι σου με πιν κλπ.
Δεν ειμαι φαν της Natwest και υπηρξα πελατης τους αλλα για φοιτητή ειναι μια καλη λύση. Επισης μια revolut βολευει.
Ζorz εγω μονο transferwise εχω χρησιμοποιήσει. Απολυτως ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#525990
mirage έγραψε:Κάποτε μπορεί να ηταν χρήσιμο τωρα θα σε κοιτουν σαν εξωγηινο αμα βγαλεις το καρνε να πληρωσεις


Ακόμα καλύτερα!!! Vintage εμπειρία!!! :lol:

Εικόνα


mirage έγραψε:Δεν ειμαι φαν της Natwest και υπηρξα πελατης τους αλλα για φοιτητή ειναι μια καλη λύση.


Με Lloyd's, Barclays και HSBC ποτέ μου δεν έβγαλα άκρη. Επίπεδα πρόσφυσης Πειραιώς... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#526011 Natwest λοιπόν και τροφοδότηση κανονικά απο Ελλάδα με έμβασμα

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

(τα δίδακτρα κατα 99% θα πληρώνονται απο δάνειο του φοιτητη)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#526051 Εγώ από παλιά είμαι στην HSBC και είναι καλή. Η Βarclays ήταν καλή για εμπόρους/επαγγελματίες. Η Natwest από παλιά ήταν καλή για φοιτητές αλλά αν η HSBC του κάνει τα ίδια χατήρια θα την προτιμούσα. Από Santander δεν γνωρίζω, δεν έχω ακουστά.

Επιταγές είχα πολλά χρόνια να δώσω αφού όλοι παίρνουν μεταφορά ή κάρτα αλλά μου χρειάστηκε. Ναι, υπάρχουν ακόμα οπισθοδρομικές οργανώσεις που μόνο επιταγές δέχονται. Βρήκα ένα παλιό βιβλιάριο περίπου 10 ετών παλιό και αφού ρώτησα την τράπεζα μου είπαν ότι είναι εντάξει κι ας λέει το παλιό όνομα της τράπεζας (Midland Bank) αλλά μου έστειλαν καινούργιο βιβλιάριο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#526082
sknipper έγραψε:Εγώ από παλιά είμαι στην HSBC και είναι καλή. Η Βarclays ήταν καλή για εμπόρους/επαγγελματίες. Η Natwest από παλιά ήταν καλή για φοιτητές αλλά αν η HSBC του κάνει τα ίδια χατήρια θα την προτιμούσα. Από Santander δεν γνωρίζω, δεν έχω ακουστά.

Επιταγές είχα πολλά χρόνια να δώσω αφού όλοι παίρνουν μεταφορά ή κάρτα αλλά μου χρειάστηκε. Ναι, υπάρχουν ακόμα οπισθοδρομικές οργανώσεις που μόνο επιταγές δέχονται. Βρήκα ένα παλιό βιβλιάριο περίπου 10 ετών παλιό και αφού ρώτησα την τράπεζα μου είπαν ότι είναι εντάξει κι ας λέει το παλιό όνομα της τράπεζας (Midland Bank) αλλά μου έστειλαν καινούργιο βιβλιάριο.


Έχει καμιά 20ριά χρόνια που απορροφήθηκε εντελώς από την HSBC :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#526133
Zorz έγραψε:
sknipper έγραψε:Εγώ από παλιά είμαι στην HSBC και είναι καλή. Η Βarclays ήταν καλή για εμπόρους/επαγγελματίες. Η Natwest από παλιά ήταν καλή για φοιτητές αλλά αν η HSBC του κάνει τα ίδια χατήρια θα την προτιμούσα. Από Santander δεν γνωρίζω, δεν έχω ακουστά.

Επιταγές είχα πολλά χρόνια να δώσω αφού όλοι παίρνουν μεταφορά ή κάρτα αλλά μου χρειάστηκε. Ναι, υπάρχουν ακόμα οπισθοδρομικές οργανώσεις που μόνο επιταγές δέχονται. Βρήκα ένα παλιό βιβλιάριο περίπου 10 ετών παλιό και αφού ρώτησα την τράπεζα μου είπαν ότι είναι εντάξει κι ας λέει το παλιό όνομα της τράπεζας (Midland Bank) αλλά μου έστειλαν καινούργιο βιβλιάριο.


Έχει καμιά 20ριά χρόνια που απορροφήθηκε εντελώς από την HSBC :dizzy:


Ναι αλλα το bic code διατηρησε το midl :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#526788 Συμφωνία μεταξύ της doBank S.p.A και των τεσσάρων ελληνικών συστημικών τραπεζών για τη διαχείριση Μη Εξυπηρετούμενων Ανοιγμάτων ύψους 1,8 δισεκατομμυρίων ευρώ

Οι τέσσερις συστημικές Τράπεζες (Τράπεζα Πειραιώς, Alpha Bank, Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος και Eurobank) προέβησαν την 31.07.2018 στη σύναψη μιας καινοτόμου για τα διεθνή δεδομένα συμφωνίας συνεργασίας με την κορυφαία εξειδικευμένη διαχειρίστρια εταιρία δανείων doBank S.p.A (doBank). Η συμφωνία καταρτίσθηκε στο πλαίσιο της στρατηγικής των Ελληνικών συστημικών Τραπεζών για τη μείωση των μη εξυπηρετούμενων ανοιγμάτων τους και για την προστασία της βιωσιμότητας των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων ('ΜμΕ') με στόχο την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας.

Η doBank θα υποστηρίξει τις τέσσερις συστημικές Τράπεζες με την αποκλειστική διαχείριση κοινών μη εξυπηρετούμενων ανοιγμάτων που αφορούν περισσότερες από 300 ελληνικές ΜμΕ συνολικής κατά προσέγγιση ονομαστικής αξίας 1,8 δισεκατομμυρίων ευρώ, διευκολύνοντας την εξεύρεση αποτελεσματικών και βιώσιμων λύσεων αναδιάρθρωσης, όπου αυτό είναι εφικτό. Η εν λόγω συνεργασία, αξιοποιώντας και την πολυετή εμπειρία και τεχνογνωσία της doBank στη διαχείριση δανείων, αναμένεται να συμβάλει σημαντικά στην εξυγίανση των ΜμΕ και στη βελτίωση του δείκτη ανακτησιμότητας των σχετικών δανειακών ανοιγμάτων. Τα ανωτέρω θα επιτευχθούν με τη μετάθεση του βάρους στην ενίσχυση της συνεργασίας των δανειοληπτών, στην εφαρμογή αποτελεσματικών στρατηγικών αναδιάρθρωσης, στην επιτάχυνση της λήψης και υλοποίησης των σχετικών με τη διαχείριση των δανείων αποφάσεων, αλλά, δυνητικά, και στην προσφορά πρόσβασης σε νέες πηγές χρηματοδότησης για τις βιώσιμες ΜμΕ.

Η doBank διαθέτει πολύ μεγάλη εμπειρία στην παροχή υπηρεσιών διαχείρισης δανείων, η ονομαστική αξία των οποίων ανέρχεται στα τέλη Μαρτίου 2018 κατά προσέγγιση στα 88 δισεκατομμύρια ευρώ. Η doBank είναι ανεξάρτητη διαχειρίστρια εταιρία πιστώσεων, εισηγμένη στο Χρηματιστήριο του Μιλάνο με χρηματιστηριακή αξία άνω των 800 εκατομμυρίων ευρώ και ευρεία πελατειακή βάση, η οποία αποτελείται από κορυφαίες τράπεζες και επενδυτές. Η doBank, κατόπιν της ολοκληρώσεως της σχετικής διαδικασίας με την Τράπεζα της Ιταλίας και την Τράπεζα της Ελλάδος, εγκατέστησε υποκατάστημα στην Ελλάδα, έχοντας λάβει άδεια από τις αρμόδειες Εποπτικές Αρχές.

Η συμφωνία συνεργασίας μεταξύ των τεσσάρων συστημικών Τραπεζών και της doBank καταρτίσθηκε κατόπιν της ολοκλήρωσης διεθνούς διαγωνιστικής διαδικασίας, με διαφανή και αξιοκρατικά κριτήρια, στην οποία έλαβαν μέρος περισσότερες από τριάντα υποψήφιες εταιρίες. Αποτελεί ένα σημαντικό ορόσημο και είναι το αποτέλεσμα λεπτομερούς και πρωτοπόρου σχεδιασμού και δομής μεταξύ των τεσσάρων συστημικών Τραπεζών, με την υποστήριξη της διεθνούς εταιρίας συμβούλων στρατηγικής Oliver Wyman. Η διεθνής δικηγορική εταιρία White & Case ενήργησε ως νομικός σύμβουλος των Τραπεζών επί ζητημάτων αγγλικού δικαίου και η δικηγορική εταιρεία Κουταλίδη ως νομικός σύμβουλος επί ζητημάτων ελληνικού δικαίου.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#529359 Σήμερα χρειάστηκε να επισκεφτώ δύο τράπεζες για μια απλή (ήθελα να πιστεύω) δουλειά, που ήταν να μπω συνδικαιούχος σε λογαριασμού τρίτου.

Στην Εθνική μόλις η υπάλληλος άκουσε τι θέλαμε, ξύνισε τα μούτρα της και προσπαθούσε να μας πείσει πως είναι δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία και πως ήταν πιο απλό να καταργήσουμε τον παλιό λογαριασμό και να κάνουμε νέο. Άρχισε να μας λέει πως πρέπει τα χαρτιά να σταλούν στο κατάστημα που έχει ανοιχθεί ο λογαριασμός, κάτι που επαναλάμβανε συνέχεια και ύστερα από ερώτηση μου αποδείχθηκε ότι είναι εσωτερική διεργασία στην οποία δεν εμπλέκεται ο πελάτης και την οποία η υπάλληλος απλά βαριόταν να κάνει. :dizzy:

Με τα λίγα με τα πολλά μετά από μία ώρα καταφέραμε να τελειώσουμε την δουλειά μας. Το μόνο χαρτί που χρειάστηκε ήταν το εκκαθαριστικό και οι ταυτότητες μας.

Πάμε στο καπάκι στην Πειραιώς για την ίδια δουλειά και με το που βλέπει η υπάλληλος τις ταυτότητες, μας λέει τα στοιχεία είναι πολύ παλιά. Πρέπει να φέρετε λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, ενοικιαστήρια, εκκαθαριστικά, κλπ, κλπ... Της λέω ότι ο λογαριασμός μου είναι σχετικά πρόσφατος (2013) και μου λέει, τόσο παλιός; Κάθε 2 χρόνια πρέπει να μας φέρνετε αυτά τα χαρτιά για να είναι ενημερωμένα τα στοιχεία σας. Μας τα ζητάει η ΤτΕ! :dizzy:

Είναι σοβαροί οι τύποι; Αν δηλαδή η τράπεζα έχει ένα εκατομμύριο καταθέτες, περιμένει να περνάει ένα εκατομμύριο κόσμος κάθε 2 χρόνια από τα καταστήματα τους, απλά και μόνο για να τους πάει όλη αυτή την χαρτούρα; Έχουν και αυτοί και οι πελάτες τους τόσο χρόνο για χάσιμο; Προσωπικά τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά το ebanking και είναι ζήτημα αν πατάω μια φορά τον χρόνο σε τράπεζα. Τι λογική είναι αυτή;

Συν ότι δεν κατάλαβα τι ακριβώς εξυπηρετεί όλη αυτή η ταλαιπωρία. Εμ τους δίνεις τα λεφτά σου, εμ σε ταλαιπωρούν από πάνω! :x

ΥΓ. Φυσικά η δουλειά μας στην Πειραιώς δεν έγινε και έχασα τζάμπα το πρωινό μου. Απλά απαράδεκτοι... :thumbsdown: