Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#611740 Πως ετσι ξαφνικα;;;;

Μηπως ζητουσε ως λυτρα να πληρωσεις για τη συναλλαγη;;; :s_wacko

Κατι ελεγαν στις τηλεοράσεις για αυτο.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#611743 Ε;

Έχω και άλλη κάρτα ευτυχώς. Απλά κολλάω στο να την ακυρώσω μιας κι έχω κάνει μια αγορά μέσω αυτής χρεώνοντας το λογαριασμό μου. Έχουν αφαιρεθεί από το υπόλοιπο απλά φαίνεται ως πορτοκαλί συναλλαγή και όχι πράσινη. Να την ακυρώσω μέσω web banking μόνος μου τη κάρτα ή θα δημιουργήσω πρόβλημα στην άλλη αγορά μου; Μιλάμε για enter visa χρεωστική.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#611753
elteo έγραψε:Ε;

Έχω και άλλη κάρτα ευτυχώς. Απλά κολλάω στο να την ακυρώσω μιας κι έχω κάνει μια αγορά μέσω αυτής χρεώνοντας το λογαριασμό μου. Έχουν αφαιρεθεί από το υπόλοιπο απλά φαίνεται ως πορτοκαλί συναλλαγή και όχι πράσινη. Να την ακυρώσω μέσω web banking μόνος μου τη κάρτα ή θα δημιουργήσω πρόβλημα στην άλλη αγορά μου; Μιλάμε για enter visa χρεωστική.


Πάρε βρε 2 ώρες άδεια από την δουλειά και πήγαινε στο κατάστημα να το λύσεις. Μην μπλέκεις με ακυρώσεις, επανεκδόσεις κλπ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#611756 Είναι περίοδος που πληρώνονται οι συνταξιούχοι....μόνο αυτό λέω. Anyway την ακύρωσα. Ευτυχώς έχω 2 χρεωστικές στο λογαριασμό. Κάτι ήξερα. Δεν θα ζητήσω επανέκδοση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#611798
Lap έγραψε:Αυτο με το μαξιλάρι, το φοβαμαι και εγω :hmmm:


Τι το φοβάσαι;;; Έχει ήδη αποφασιστεί σχεδόν... Είπαμε, σοσιαλισμός για αυτούς που δεν το χρειάζονται, καπιταλισμός γι' αυτούς που δεν τον αντέχουν.

@elteo: Καμιά φορά κολλάνε και τα κωλομηχανήματα... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#611854
elteo έγραψε:Ε;

Έχω και άλλη κάρτα ευτυχώς. Απλά κολλάω στο να την ακυρώσω μιας κι έχω κάνει μια αγορά μέσω αυτής χρεώνοντας το λογαριασμό μου. Έχουν αφαιρεθεί από το υπόλοιπο απλά φαίνεται ως πορτοκαλί συναλλαγή και όχι πράσινη. Να την ακυρώσω μέσω web banking μόνος μου τη κάρτα ή θα δημιουργήσω πρόβλημα στην άλλη αγορά μου; Μιλάμε για enter visa χρεωστική.


Δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί θα χρεωθεί ο λογ/σμός σου.
Αν ήταν πιστωτική ίσως σου ακύρωνε τη συναλλαγή, τώρα είσαι οκ.
Επίσης αφού έχεις και 2η χρεωστική, μην ζητήσεις επανέκδοση γιατί πλέον χρεώνουν 5€...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#612147 τράπεζα Αττικής

Ημερομηνία Αποστολής 24/10/2019 17:15:06
Επικεφαλίδα News
Θέμα ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΥΠΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ
Μήνυμα: Στο πλαίσιο εφαρμογής της εξακρίβωσης της ταυτότητας του πελάτη που επιβάλλει η Ευρωπαϊκή Οδηγία Υπηρεσιών Πληρωμών (PSD2) , αλλάζει ο τρόπος που θα ολοκληρώνετε τις συναλλαγές που βασίζονται σε
αποθηκευμένα πρότυπα.
Ειδικότερα :
• Δε θα υπάρχει πλέον η επιλογή «Προέγκριση» στις πρότυπες
συναλλαγές , η οποία έδινε τη δυνατότητα να εκτελείτε πληρωμές μέχρι
ενός προεγκεκριμένου ορίου χωρίς τη χρήση κωδικού μιας χρήσης
• Θα ζητείται κωδικός μιας χρήσης(One Time Password) σε κάθε
εγχρήματη συναλλαγή (Ενδοτραπεζική μεταφορά, Μεταφορά μέσω ΔΙΑΣ,
Πληρωμή Λογαριασμών)


και τώρα δηλαδή πως θα πληρώνονται οι πάγιες εντολές; παύουν να είναι πάγιες και θα πρέπει να τις πληρώνω manual την τελευταία μέρα ??
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#612174 Λοιπόν , συμπλήρωσα μια φόρμα επικοινωνίας και με πήραν τηλ. από την τράπεζα πριν λίγο.
Δεν αφορά τις πάγιες εντολές λογαριασμών. Άλλο πρότυπες συναλλαγές , άλλο πάγιες εντολές.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#613396 Σήμερα μου επέστρεψε ένας φίλος κάτι δανεικά . Από το γκισέ της Πειραιώς του σε ένα λογαριασμό μου στη Eurobank , με IBAN .
Αν πάω αύριο θα μπορέσω να τα πάρω ή θέλουν κάνα 3ήμερο ?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#613399 Διατραπεζικό έμβασμα θέλει κανονικά 2 εργάσιμες να φανεί. Εκτός και αν έχει πληρώσει για πιο γρήγορο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#613406 Ok, thanks. Θα δοκιμάσω Παρασκευή.
Είχα ένα ξεχασμένο βιβλιάριο Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου και βραδιάτικα που το είδα νόμισα ότι το ΤΤ ήταν καλλιτεχνικό Π :tomato: και καταλήξανε έτσι στη eurobank που ενσωμάτωσε το Ταχ.ταμιευτήριο.
Αρχικό σχέδιο ήταν να πάνε από Πειραιώς σε Πειραιώς για ευκολία.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#613410
mousatos έγραψε:Αρχικό σχέδιο ήταν να πάνε από Πειραιώς σε Πειραιώς για ευκολία.


Σε αυτή την περίπτωση θα φαίνονταν άμεσα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#613513 Παρατήρησα οτι άρχισαν να εμφανίζονται σιγά σιγά διαφημίσεις τραπεζών για στεγαστικά.

Κατά τα Χριστούγεννα να περιμένουμε και τα διακοποδάνεια; :inlove:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#613526 Νωρίτερα ισως...
Μαθαίνω οτι έχουν αρχίσει να δίνονται (Επιλεκτικά και με πιστωτικά όρια της τάξης των 500 Ευρώ) πιστωτικές κάρτες ακόμα και στα κακά παιδιά του Τειρεσία... Το οποίο μου φάνηκε εξαιρετικά περίεργο και υποθέτω οτι παίζει μεσολάβηση τρίτου με το ανάλογο "δωράκι"...