Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#617645
Zorz έγραψε:
mirage έγραψε:
sknipper έγραψε:Με χρεωστική κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα, με πιστωτική θα σε χρεώσει η πιστωτική (τόκο από την ημέρα πληρωμής μέχρι την μέρα αποπληρωμής της πιστωτικής).

Αυτό με την πιστωτική δεν είναι αληθές. Το γέμισμα με πιστωτική δεν μέτρα σαν ανάληψη χρημάτων αλλα σαν "αγορά". Αν η Revolut δεν αναφέρει καποια προμήθεια τοτε δεν υπάρχει προμήθεια. Και το αν πάει για παραδειγμα στο ο,τι η Revolut χρεώνε 1.8% προμήθεια οσο δεν είχε λογαριασμό στην Ελβετία, στις ελβετικές πιστωτικές.


Αν το γνωρίζεις αυτό επιβεβαιωμένα τότε πάω πάσο, αλλά μου φαίνεται μάλλον απίθανο τέτοιες συναλλαγές να μην θεωρούνται ως cash advance. :hmmm:
3 χρονια έτσι γεμίζω, και οχι μονο εγώ, την Revolut. Απο την αλλη δεν ξερω τι συμβαίνει με αντίστοιχες συναλλαγές με μια αγγλική πιστωτική κάρτα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#617650 Η οποια revolut btw με εχει τρελανει στο σπαμαρισμα. Εκτος απο καμια 100αρια emails που μου στειλανε τους τελευταιους μηνες για τις αλλαγες με το Brexit και το verification που πρεπει να ξανακανω στο λογαριασμο μου, μου στειλανε μερικα ακομα emails αφοτου εκανα unsubscribe απο τη λιστα τους. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#617653
sknipper έγραψε:
mirage έγραψε:
sknipper έγραψε:Με χρεωστική κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα, με πιστωτική θα σε χρεώσει η πιστωτική (τόκο από την ημέρα πληρωμής μέχρι την μέρα αποπληρωμής της πιστωτικής).

Αυτό με την πιστωτική δεν είναι αληθές. Το γέμισμα με πιστωτική δεν μέτρα σαν ανάληψη χρημάτων αλλα σαν "αγορά". Αν η Revolut δεν αναφέρει καποια προμήθεια τοτε δεν υπάρχει προμήθεια. Και το αν πάει για παραδειγμα στο ο,τι η Revolut χρεώνε 1.8% προμήθεια οσο δεν είχε λογαριασμό στην Ελβετία, στις ελβετικές πιστωτικές.
Κάποιες "αγορές" αν αφορούν σε χρηματοοικονομικά προϊόντα μετράνε σαν ανάληψη και τοκίζονται από την πρώτη μέρα. Πχ προσωπική εμπειρία online αγορά ευρωλόττο.... Υποθέτω έχει να κάνει σαν τι χρεώνεται.
Οι αγορές προϊόντων τυχερών παιχνιδιών θεωρούνται cash advance, αν επιτρέπονται απο την κάρτα γιατι κάποιες δεν το επιτρεπουν, γιατί ουσιαστικά χρησιμοποιείς την κάρτα για να αποκτησεις χρήματα με πιθανό κέρδος. Αυτό ισχύει για φυσικα και online τυχερά παιχνίδια. Το γράφει στους όρους της κάρτας σου ξεκάθαρα. Το ίδιο ισχύει και για αγορά συναλλάγματος.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#618295
bebes έγραψε:Όποιος γελάσει με τα Αγγλικά μου θα τον κάνω "πλόκ" :twisted:

Εστειλα μνμ στην τράπεζα και όπως θα καταλάβετε η απάντηση ειναι "3 πουκάκια κάθονταν" :dizzy:

Εικόνα
Εικόνα

Τέλος πάντων, νομίζω η λύση βρέθηκε.
Η γυναίκα μου στέλνει εμβάσματα στο εξωτερικο για τη δουλειά της μέσω Τράπεζας της Ελλάδος.
Δίνεις το ποσό, το ΙΒΑΝ και 3€ και καθάρισες.

Πάλι οι γυναίκες έδωσαν τη λύση... :tomato:

Ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές, ειναι μερικά πράγματα που τα θεωρείς πολύ απλά μεχρι να χρειαστει να τα εφαρμόσεις. Που να φανταζόμουν πόσο πολύπλοκο μπορεί να είναι το να στείλεις ενα έμβασμα στο εξωτερικό με τα έξοδα δικά σου... :vava:

Θα θυμάστε το πρόβλημα που είχα για να σείλω 40€ στην Ολλανδια για ενα πρόστιμο.
Δεν μπορεσα τελικα να στείλω μέσω Τραπεζας της Ελλάδος, οπότε μετρώντας κάποια κόστη, έκανα έμβασμα 43€ + τα έξοδα της τράπεζας μου.
Σήμερα μου επέστρεψαν τα 3€ με την αιτιολογία: "Zaaknummer: 228*****3 Paid too much"


Ο GeoF1 μου είχε προτείνει απο τότε να βάλω μονο τα 40€, ασχέτως εξόδων της τράπεζας προορισμου
#natalemekiauta
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618305 Ερώτηση για revolut.
Υπάρχει δυνατότητα για έξτρα κάρτα για παιδί ετών 14-16?
Κάτι είδα ότι θα κάνουν νέο app για να προσθέτεις μέλη οικογένειας.
Την έχει δ@νείσει κάποιος σε άλλο πρόσωπο?

Θα πάει ο μικρός Αγγλία το Μάρτιο κ ψάχνομαι..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#618540 Σημερινο απο την αγαημενη Eurobank.

Παω σα καλος χριστιανός να καταθέσω την δοση ενος δανείου στο εξωφρενικό ποσό των 120 ευρω.
Επειδή πρέπει να φανεί αμεσως, ανέμενα να κανω την κατάθεση εις τον γκισέ...

Αμ δε

Ευγενέστατος δε λεω εκπρόσωπος του υποκαταστήματος με ενημέρωσε οτι απο την προηγούμενη εβδομαδα, καταθεσεις μετρητων στο γκισέ ΚΑΤΩ απο 400 ευρω δεν............

στο εσωτερικό μηχάνημα μόνο...............

προς γνωσην.........
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#618543 Αμέσως φαίνεται στο μηχάνημα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#618544
Asimov έγραψε:Αμέσως φαίνεται στο μηχάνημα


ορθον αλλα... εξαρταται ποιος πρεπει να το δει...... τεσπα παμ' παρακατω....
απλά κρατηστε οτι το εξαφανιζω τους γκισεδες παει να γινει "ταση"...... :( :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#618554 Λίγο :offtopic: , αλλά από περιέργεια: γιατί στο γκισέ; :hmmm: Τέτοιου είδους περιοδικές συναλλαγές είναι ταμάμ για αυτόματες πληρωμές.

Εκτός κι αν είναι κάτι έκτακτο που έτυχε και χρειάστηκε να πληρώσεις, και όχι δικό σου δάνειο.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#618609 Εγω θα αντιστρεψω το ερωτημα...
Γιατι ΟΧΙ στο γκισε?? Εγω εχω καποια επιχειρηματα αλλα θα ηθελα πρωτα τα δικα σου...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#618610 Υπάρχει μεγαλύτερο επιχείρημα, από το ότι έχουμε ...2019 (προς 2020) :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By melos86
#618614
Govus έγραψε:Υπάρχει μεγαλύτερο επιχείρημα, από το ότι έχουμε ...2019 (προς 2020) :hmmm: ;

Το οτι βαριεμαι αφορητα να βαζω τα χαρτονομισματα ενα-ενα στα κεντρα αυτοματων συναλλαγων και επισης βαριεμαι να ξανατρεχω στην τραπεζα οταν πιασει το ΑΤΜ (που παιρνει τα χαρτονομισματα ολα μαζι) ενα 50αρικο ως "αμφιβολλου γνησιοτητας".
Επισης εκνευριζομαι αφανταστα οταν ταλαιπωρημενα -αλλα γνησια- χαρτονομισματα δεν τα δεχεται το μηχανημα και μου τα επιστρεφει πισω και παρακαλας να εχεις και αλλα μετρητα επανω σου για να κανεις τη συναλλαγη!
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 13 Δεκ 2019, 16:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618615
melos86 έγραψε:
Govus έγραψε:Υπάρχει μεγαλύτερο επιχείρημα, από το ότι έχουμε ...2019 (προς 2020) :hmmm: ;

Το οτι βαριεμαι αφορητα να βαζω τα χαρτονομισματα ενα-ενα στα κεντρα αυτοματων συναλλαγων και επισης βαριεμαι να ξανατρεχω στην τραπεζα οταν πιασει το ΑΤΜ (που παιρνει τα χαρτονομισματα ολα μαζι) ενα 50αρικο ως "αμφιβολλου γνησιοτητας".


Μας βάζουν οι τράπεζες να κάνουμε την δικιά τους δουλειά (self service, ας μας βάλουμε να ρίξουμε κι ένα σκουπισματάκι όσο περιμένουμε την σειρά μας), κόβουν θέσεις εργασίας από τα ταμία γλιτώνοντας λεφτά και πρέπει να τους λέμε κι ευχαριστώ because 2020... :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#618616
fokion έγραψε:
απλά κρατηστε οτι το εξαφανιζω τους γκισεδες παει να γινει "ταση"...... :( :( :( :(

Eτσι.
Επισης πλεον οι ουρες ειναι στα μηχανηματα και οχι στον γκισε, οπου και παλι απασχολειται ενας τουλαχιστον υπαλληλος να βοηθα τους πελατες κυριως ηλικιωμενους, στην χρηση των μηχανηματων.

Εκαναν κατι απλο ανοητα πολυπλοκο αφου υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν στα μηχανηματα.

Βαλτα και τα δυο και ασε τον πελατη να επιλεξει.
Μην μου το πλασαρεις σαν καινοτομια αφου ο στοχος ειναι να μειωσεις το προσωπικο που απασχολεις.