Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#584599
224v έγραψε:μπορει καποιος να στειλει χρηματα με e banking (αυτα που δικαιουται φυσικα) σε λογαρισμο στη USA??? εκει δεν εχουν ΙΒΑΝ οποτε πως το κανει καποιος?? μονο με εμβασμα γινεται??


Έχω στείλει αρκετές φορές από ολλανδικό λογαριασμο σε αμερικανικό, δε θυμάμαι να είχε προβλημα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#584609 Οι αμερικανικοί λογαριασμοί δεν έχουν ΙΒΑΝ ώστε να ταυτοποιείται το υποκατάστημα η τράπεζα και ο λογαριασμός μέσω του αριθμού ΙΒΑΝ. Έχεις τον λογαριασμό μιας τράπεζας την διεύθυνση της, και ίσως ένα αριθμό rooting που λένε.... Αυτό όμως πως το εισάγεις με το web Banking που ζητάει ΙΒΑΝ???

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#584612 Στείλε με transferwise πολύ μικρότερη προμήθεια και τα λεφτά θα είναι εκεί σε 2 εργάσιμες λογικά.


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#584617
mirage έγραψε:Στείλε με transferwise πολύ μικρότερη προμήθεια και τα λεφτά θα είναι εκεί σε 2 εργάσιμες λογικά.


< >

https://transferwise.com/

Αποστολή σήμερα μου βγάζει παραλαβη Τετάρτη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584618 να ρωτήσω όσοι είστε εξωτερικό, υπάρχει δυνατότητα να πληρώνετε πράγματα στο ελ δημόσιο με ταυτότητες οφειλής από ξένες τράπεζες ή αυτό προϋποθέτει ελληνικό λογαριασμό; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#584621
QsisVTS έγραψε:να ρωτήσω όσοι είστε εξωτερικό, υπάρχει δυνατότητα να πληρώνετε πράγματα στο ελ δημόσιο με ταυτότητες οφειλής από ξένες τράπεζες ή αυτό προϋποθέτει ελληνικό λογαριασμό; :hmmm:


Απο οτι θυμαμαι ειναι εφαρμογη (καποιος εχει γραψει κωδικα για τις πληρωμες) στα ονλαιν συστηματα των Ελληνικων τραπεζων να πληρωσεις το κρατος. Αρα δεν γινεται απο ξενο λογαριασμο.

Στην Αγγλια πχ δεν υπαρχει ταυτοτητα οφειλης. Αν τους χρωστας περνεις τηλεφωνο και τους δινεις ειτε τα στοιχεια του λογαριασμου σου ειτε την καρτα σου και τραβανε αυτοι τα ποσα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584622 ναι απόλυτα λογικό μου ακούγεται, απλά ήθελα να είμαι βέβαιος ότι δεν παίζει (μιας και δεν έχω λογαριασμό εξωτερικού ο ίδιος)
Άβαταρ μέλους
By bill33
#584627
Hellenic tifosi έγραψε:Περίεργο μου φαίνεται - δε θα ήθελε το κράτος με αυτόν τον τρόπο να φέρνει και παραπάνω χρήμα μεσα;

ΚΑι τι να κάνει;Να απαιτήσει να φτιάξουν το ίδιο σύστημα με ταυτότητα οφειλής όλες οι τράπεζες του εξωτερικού;
Υπάρχει ο τρόπος με pos όπως έχει η ΔΕΗ για ηλεκτρονική πληρωμή,ας το κάνουν και για την εφορία.
Αν και δεν ξέρω πόσοι θα το προτιμούσαν :ninja: :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584628 έχουν βάλει κάρτες στην προσωποιημένη πληροφόρηση, αλλά σε κάποια πράγματα όχι ακόμα (πχ να ενεργοποιήσεις μια ρύθμιση.. )

και πάλι όμως τελευταία φορά που κοίταξα δεν παίζει κάρτα εξωτερικού

απλά είναι ένα θεματάκι με κατοίκους εξωτερικού
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584631 δεν δεχεται από οσο ξέρω

αν και η δική μου αρχική ερώτηση είχε να κάνει με το αν παίρνουν τα ξένα ebanking κάπως ελληνικές ταυτότητες οφειλής
Άβαταρ μέλους
By 224v
#584641 Εντάξει μέσω εθνικής, χρεώνει 15 ευρώ μέχρι τα 4000 που δικαιούμαι το δίμηνο τελικά το BIC που ζητάνε είναι το swift της Ευρώπης....
Άλλοι χρεώνουν λιγότερα??

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#584643 Μπες στο site της Transferwise και κανε μια δοκιμη. Δεν χρειάζεται συναλλαγή απλα βλέπεις ποσο ειναι το κόστος. Λινκ εβαλε ο Bill33
Άβαταρ μέλους
By bill33
#584647 Ισοτιμία; Για 4000€ μου βγάζει 14,56€ εξοδα και ισοτιμία 1,1206
4000€ =4456.88$