Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#607568 Αληθεια τωρα??? :dizzy: (Επειδη το διαβασα σε ρωταω.... )

Φυσικα εξυπακουεται οτι με το "καμια σχεση" εννοω δεν εννοω οτι δεν σχετιζονται μεταξυ τους αλλα οτι σχετιζονται σε διαφορετικα επιπεδα! Η Τραπεζα της Ελλαδας που ειναι ΑΡΧΗ ελεγχει την Εθνικη Τραπεζα πχ ως πιστωτικο ιδρυμα! Κατα μια χοντρη αναλογια θα ηταν οτι ειναι η ΑΑΔΕ για τις επιχειρησεις... Φανταστηκα οτι ειναι προφανες αλλα προφανως οχι!
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 02 Οκτ 2019, 15:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#607570 ευτυχώς που τα εποπτεύει και γλιτώσαμε την καταστροφή την τελευταία 10ετία
Άβαταρ μέλους
By melos86
#607571
mousatos έγραψε:ευτυχώς που τα εποπτεύει και γλιτώσαμε την καταστροφή την τελευταία 10ετία

Οσο εποπτευει αυτη αλλο τοσο δεν παιρνουν μαυρο χρημα οι τραπεζες.....
Άβαταρ μέλους
By drdino
#607572
melos86 έγραψε:Αληθεια τωρα??? :dizzy: (Επειδη το διαβασα σε ρωταω.... )

Φυσικα εξυπακουεται οτι με το "καμια σχεση" εννοω δεν εννοω οτι δεν σχετιζονται μεταξυ τους αλλα οτι σχετιζονται σε διαφορετικα επιπεδα! Η Τραπεζα της Ελλαδας που ειναι ΑΡΧΗ ελεγχει την Εθνικη Τραπεζα πχ ως πιστωτικο ιδρυμα! Κατα μια χοντρη αναλογια θα ηταν οτι ειναι η ΑΑΔΕ για τις επιχειρησεις... Φανταστηκα οτι ειναι προφανες αλλα προφανως οχι!


To ίδιο κάνει κι η EBA κλπ κλπ. Είναι δυσνόητο, αλλά πρακτικά η ΤτΕ βγάζει κάποια guidelines για έλεγχο ML/TF τα οποία η τράπεζα πρέπει ως πιστωτικό ίδρυμα να ακολουθεί.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#607580
melos86 έγραψε:
Την αρνηση της καταθεσης φυσικα δεν ξερω που την εχετε δει ολοι εσεις που την γραψατε! Ειλικρινα.... Οπως εγραψα ειμαι καθημερινα λογω της εργασιας μου τουλαχιστον σε 2-3 διαφορετικα τραπεζικα υποκαταστηματα, εχω περασει απειρες ωρες σε αναμονες και καρεκλες οπως και στα ταμεια, την αρνηση καταθεσης δεν την συναντησα ποτε!! Αντιθετως οπως αρκετοι απο εσας εχω κανει αρκετες κουβεντες με τραπεζικους υπαλληλους με τους οποιος εχω μια οικιοτητα για αθρωπους που ειχαν μαυρο χρημα και δεν ηξεραν να κρυφτους στοιχειωδως και τους οποιους καλυπτε η τραπεζα γιατι εβγαζε ενα σκασμο λεφτα απο την δουλεια τους! Δεν ειναι απο τον ουτοπικο κοσμος αυτα, απο τον πραγματικο ειναι....


Εμένα μου έχει τύχει, για ποσό που ήταν κάπου στις 4900 ευρώ. Μάλλον παρά τρίχα να μου τύχαινε...Εξηγώ:

Σε κατάστημα που δεν με ήξεραν, πήγα να καταθέσω αυτό το ποσό για λογαριασμό πελάτη μου (προφανώς με την ταυτότητά μου) σε λογαριασμό προμηθευτή του. Ε... αρχικά μου αρνήθηκε ο ταμίας, αλλά εν τέλει με βρήκαν στο σύστημα ως πιστοποιημένο (είχα πάει ταυτότητες, εκκαθαριστικό, κτλ, αλλά σε ΑΛΛΟ υποκατάστημα και στην αρχή δεν το είδε ο ταμίας) και τα πήραν τα λεφτά. Αντίστοιχα, όταν πήρα την μπεμπέκα πήγα σε υποκατάστημα στην Αττική να βγάλω τα λεφτά για την αγορά του αμαξιού - 9Κ - (με τη μορφή τραπεζικής επιταγής κιόλας, δεν ήθελα μετρητά) και, παρόλο που υπήρχαν στον λογ/μό μου κανονικά ο ταμίας που δήλωσε πως δεν θα μου τα έδινε αν δεν με είχε στο σύστημα πιστοποιημένο (και είχα 2 χρόνια που είχα αλλάξει δουλειά και δεν ήμουν 100% σίγουρος πως θα με είχε ακόμα...). Τελικά όλα καλά. Σήμερα, αν πάω πχ στη Eurobank που δεν έχω λογαριασμό και πάω να κάνω κατάθεση ένα τέτοιο ποσό πχ για να πληρώσω έναν προμηθευτή του εργοδότη μου, δεν θα μου το δεχτούν λογικά, μιας και πλέον δεν με ξέρει η τράπεζα (τελευταία συναλλαγή μου με αυτήν ήταν το 2013)...

Σε κατάστημα που σε ξέρουν προφανώς και δεν θα έχεις πρόβλημα και αυτές οι διαδικασίες (πχ πιστοποιήσεις) θα γίνονται χωρίς να το καταλαβαίνεις. Επίσης, δεν θα έχεις πρόβλημα για συναλλαγές που είναι συνηθισμένες για σένα (ή την επιχείρησή σου). Αν πχ καταθέτεις 5Κ μέρα παρά μέρα κατά Μ.Ο. και ξαφνικά σκάσεις μύτη με 100Κ, προφανώς και θα χτυπήσουν μερικές δεκάδες καμπανάκια... :s_wink

Επίσης, να σημειώσω πως η τράπεζα δεν μπορεί να αρνηθεί να σου δώσει χρήματα που έχεις στον λογαριασμό σου, ΑΛΛΑ είναι υποχρεωμένη να ζητήσει (και να καταγράψει) τον λόγο που τα ζητάς (και αυτό θα ελεγχθεί αργότερα από την αρμόδια αρχή). Προφανώς, ο Λάτσης θα έχει το 5χίλιαρο για τσίχλες, οπότε το να πάει να κάνει ανάληψη 50Κ δεν θα χτυπήσει κανένα καμπανάκι (αλλά θα τον ρωτήσουν τι τα θέλει), αλλά αν πάω εγώ να το κάνω (αν τα είχα στον λογαριασμό μου βέβαια :lol: ) θα χτυπήσουν όλα τα καμπανάκια μαζί... :lol: Όλα εξαρτώνται από το προφίλ του κάθε καταθέτη, τι κινήσεις κάνει, τι εισοδήματα έχει (φαίνεται από το εκκαθαριστικό που έχει η τράπεζα), κτλ... που το σύστημα της τράπεζας τα γνωρίζει και δημιουργεί προφίλ και χτυπάει καμπανάκια, ανάλογα με τις οδηγίες της ρυθμιστικής αρχής.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#607585 Τωρα στα περισσοτερα συμφωνουμε!!
Εκει που εχω μια μικρη ενσταση ειναι στο παραδειγμα που εδωσες για την καταθεση που σου εκαναν τα νερα!
Οταν το γεγονος που "ξεκλειδωνει" την συναλλαγη ειναι το οτι "σε ξερουν στο υποκαταστημα" κατι ειναι στρεβλο στη διαδικασια.... Και ομολογω οτι το εχω βιωσει και εγω!
Στα ματια της τραπεζας εισαι αυτος που εισαι! Ειτε πας στο καταστημα που πηγαινεις καθε μερα ειτε πας σε ενα αλλο που δεν εχεις ξαναπατησει... Η συναλλαγη αντιστοιχα ειναι ακριβως η ιδια! 4900 στο ενα, 4900 στο αλλο! Επομενως η μονη μεταβλητη ειναι ο ταμιας και το αν εχετε πει δυο τρεις καλημερες παραπανω! Εχω σχηματισει λοιπον την εντυπωση οτι αυτα τα "εμποδια" ειναι τεχνητα και εχουν να κανουν με την ιδιοτροπια ειτε του διευθυντη ειτε του ταμια!
Με λιγη παραπανω επιμονη παντοτε καμφθηκαν και εν τελει εκανα την δουλεια μου!

Δινω ενα δικιο ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση που αναφερεις καθως η συναλλαγη ηταν καταθεση σε λογαριασμο τριτου εκ μερους καποιου αλλου! Εκει ομολογω οτι δεν ξερω τι ισχυει και θα θεωρουσα λογικο το "γειωμα"! Μεχρι τωρα εγω αναφερομουν σε συναλλαγες που εκανα ο ιδιος με την αστυνομικη μου ταυτοτητα!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#607590
melos86 έγραψε:Τωρα στα περισσοτερα συμφωνουμε!!
Εκει που εχω μια μικρη ενσταση ειναι στο παραδειγμα που εδωσες για την καταθεση που σου εκαναν τα νερα!
Οταν το γεγονος που "ξεκλειδωνει" την συναλλαγη ειναι το οτι "σε ξερουν στο υποκαταστημα" κατι ειναι στρεβλο στη διαδικασια.... Και ομολογω οτι το εχω βιωσει και εγω!
Στα ματια της τραπεζας εισαι αυτος που εισαι! Ειτε πας στο καταστημα που πηγαινεις καθε μερα ειτε πας σε ενα αλλο που δεν εχεις ξαναπατησει... Η συναλλαγη αντιστοιχα ειναι ακριβως η ιδια! 4900 στο ενα, 4900 στο αλλο! Επομενως η μονη μεταβλητη ειναι ο ταμιας και το αν εχετε πει δυο τρεις καλημερες παραπανω! Εχω σχηματισει λοιπον την εντυπωση οτι αυτα τα "εμποδια" ειναι τεχνητα και εχουν να κανουν με την ιδιοτροπια ειτε του διευθυντη ειτε του ταμια!
Με λιγη παραπανω επιμονη παντοτε καμφθηκαν και εν τελει εκανα την δουλεια μου!

Δινω ενα δικιο ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση που αναφερεις καθως η συναλλαγη ηταν καταθεση σε λογαριασμο τριτου εκ μερους καποιου αλλου! Εκει ομολογω οτι δεν ξερω τι ισχυει και θα θεωρουσα λογικο το "γειωμα"! Μεχρι τωρα εγω αναφερομουν σε συναλλαγες που εκανα ο ιδιος με την αστυνομικη μου ταυτοτητα!



Και στον δικό σου λογαριασμό να πας να καταθέσεις ένα ασυνήθιστα μεγάλο ποσό θα σου ζητηθεί αιτιολόγηση και δεν ξέρω αν θα το δεχτούν. :s_wink

Σε ότι αφορά τη "γνωριμία", είναι πολύ απλό. Στο υποκατάστημα που σε γνωρίζουν ξέρουν ότι είσαι πιστοποιημένος, ότι είσαι αυτός που λες, κτλ... Επίσης, σε περίπτωση πχ που έχει λήξει η εξουσιοδότησή σου, θα σου κάνουν τη δουλειά (αφού γνωρίζουν πως είναι τυπικό το ζήτημα) και θα σου ζητήσουν να τους φέρεις νέα την επόμενη φορά. Σε ένα άλλο υποκατάστημα πρέπει να τα ελέγξουν ΟΛΑ από την αρχή και αν υπάρχει το παραμικρό ζήτημα θα έχουν όλοι θέμα. :s_wink Ούτε επίσης γνωρίζουν άμεσα ποιες είναι οι συνηθισμένες συναλλαγές που κάνεις και τι ποσά διακινείς. Και μην παραβλέπεις τη σημασία της "γνωριμίας" (σε εισαγωγικά γιατί αναφέρομαι στην εμπιστοσύνη) για τέτοια ζητήματα, είναι ουσιώδης. Δεν έχει να κάνει με τις κόγξες του κάθε ταμία ή διευθυντή υποκαταστήματος.

Πχ, πάλι προσωπικό παράδειγμα, ο υποδιευθυντής ενός υποκαταστήματος που πήγαινα για τη δουλειά και με ήξερε πήρε μετάθεση σε άλλο υποκατάστημα που δεν με ήξεραν. Ε... όταν πήγα να κάνω μία δουλειά που τη φοβόμουν αν θα με πρήξουν με αυτές τις |λογοκρισία|, μου την διεκπεραίωσε κατευθείαν. Όχι γιατί ήταν ο μπάρμπας μου από την Κορώνη, αλλά γιατί ήξερε ποιος είμαι και τι καπνό φουμάρω. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#607889 https://finance.yahoo.com/news/zloty-ga ... 34039.html

Poland's zloty gained 0.7% versus the Swiss franc and 0.4% against both the dollar and the euro on Thursday, after the European Union's (EU) top court ruled borrowers could have Swiss franc-denominated mortgages converted into zloty!!

Attracted by lower interest rates some 700,000 Poles who took out mortgages in foreign currencies, mainly in Swiss francs, are now paying far bigger instalments than they expected after the Swiss franc soared when Switzerland's central bank abandoned a currency cap. (Reporting by Marc Jones; editing by Saikat Chatterjee)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#611300 700.000.000 euro οι προμηθειες των τραπεζων το πρωτο 7μηνο του 2019 :dizzy:

https://www.newsit.gr/oikonomia/trapeze ... s/2902032/
Άβαταρ μέλους
By markvag
#611441
dimviii έγραψε:700.000.000 euro οι προμηθειες των τραπεζων το πρωτο 7μηνο του 2019 :dizzy:

https://www.newsit.gr/oikonomia/trapeze ... s/2902032/


Πως θα πέσουν τα πόνους και τα μερίσματα διμβή μου;;; :protest: Μην μου πεις ότι δεν είσαι υπέρ του καπιταλισμού;;; :protest: :svivhaha:

Αφού τα κάνανε τόσο σκατά με τα δάνεια και δεν έχουν μία να δώσουν κανένα νέο μπας και βγάλουν κέρδος από τη βασική τους δραστηριότητα, τώρα (επειδή δεν γίνεται να μην βγάλουν κέρδος, μην πάθουν και τίποτα οι managareus χωρίς πόνους τόσο καιρό) πρέπει να βρούμε άλλον τρόπο...

Αύριο που θα χρησιμοποιηθεί το "μαξιλάρι" των πόσων δις που έβγαλε ο Τσίπρας από την τσέπη μας και φώναζε ο Κούλης για υπερφορολόγηση (αλλά δεν μας το δίνει πίσω) για να ελαφρύνουν οι τράπεζες από τα κόκκινα δάνεια και αρχίσουν να χρηματοδοτούν κάτι και πάλι, θα πέσουν μερικά ακόμα πόνους.

Και μεθαύριο θα μιλάμε για την ευρωστία του τραπεζικού μας συστήματος και λοιπές ομορφιές. :inlove:


ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ!!!11!!!111!!1
Άβαταρ μέλους
By elteo
#611728 Μου κράτησε τη κάρτα ΑΤΜ της @#**! Alpha. Επειδή δεν μπορώ να πάω λόγω δουλειάς αύριο μπορεί να πάει η μητέρα μου με την ταυτότητα μου να την πάρει; :(
Άβαταρ μέλους
By Lap
#611735 Αυτο με το μαξιλάρι, το φοβαμαι και εγω :hmmm:
Ειναι σε υψος ποσου σχεδον οσο τα εσοδα απο φορους μιαθοδοσιας και φπα ενός έτους!!!!!

Δηλαδη, ενα πολυ ωραιο μαξιλαρακι.... ωστε μιας και δεν το χρησιμοποιησαμε για την νωριτερη μειωση των πρωτογεννων πλεονασματων με σκοπο τη ραγδαια μειωση φορων στα χαμηλομεσαια στρωματα, επειδη αυτο ηταν σχεδιο του κακου Ευκλειδη :slap: , μας βοηθα τουλαχιστον στο να δανειζεται η χωρα βραχυπροσθεσμα και πολυ φθηνα για τα αναπτυξιακα της πλανα...

Μιλαμε τετοιο δωρο ....συν την σταθεροτητα του νομισματος δεν θυμαμαι να το ειχε αλλη κυβερνηση....
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#611738
elteo έγραψε:Μου κράτησε τη κάρτα ΑΤΜ της @#**! Alpha. Επειδή δεν μπορώ να πάω λόγω δουλειάς αύριο μπορεί να πάει η μητέρα μου με την ταυτότητα μου να την πάρει; :(
Όχι δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#611739 Γ*#! τα ΑΤΜ μου. Δεν έκανα κάποιο λάθος. Απλά μου τη κράτησε το κωλομηχάνημα.

Ευχαριστώ.