Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#338430
makis_kanatselis έγραψε:
elteo έγραψε:Μπορεί ένας λογαριασμός να συνδεθεί με 2 χρεωστικές κάρτες διαφορετικού τύπου; Εχω τώρα την bonus American Express αλλά θέλω και μία Visa γιατί δεν περνάει παντού η πρώτη....

Γίνεται. ..κάθε φυσικό πρόσωπο πελάτης μπορεί να έχει ταυτόχρονα έως 3 χρεωστικές κάρτες. ..ακόμα και αν έχει μόνο έναν λογαριασμό στην τράπεζα.

.


Oντως! Τις προάλλες μου απάντησε και η A. Eκανα αίτηση από το web banking για μία contactless visa. Πολύ βολικό να μην τρέχεις στο κατάστημα για αίτηση. :s_smile

Κώδικας: Επιλογή όλωνθα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δύναται ο τραπεζικός σας λογαριασμός να συνδεθεί με χρεωστικές κάρτες διαφορετικού φορέα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#338859
Καλώς ήλθατε στην «Επόμενη Τραπεζική Εμπειρία»

Η Τράπεζα Πειραιώς εισάγει, πρώτη στην ελληνική αγορά, ένα νέο μοντέλο, πλήρως αυτοματοποιημένου ηλεκτρονικού καταστήματος (e-branch), σε τρία σημεία στο Λεκανοπέδιο Αττικής. Το πρώτο e-branch, που βρίσκεται στη συμβολή των Λεωφόρων Αλεξάνδρας και Κηφισίας, άνοιξε τις πόρτες του στο κοινό την Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου, ενώ τα άλλα δύο θα λειτουργήσουν σταδιακά μέχρι τέλος του έτους στις περιοχές Χαλανδρίου και Σπάτων (McArthurGlen) αντίστοιχα.

Στόχος της Τράπεζας ήταν να δημιουργήσει Καταστήματα Σύγχρονης Τραπεζικής Εμπειρίας για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πελατών της και τη βελτίωση της συνολικής τους εμπειρίας μέσω της παροχής πρωτοποριακών υπηρεσιών. Συνδυάζοντας μοναδικά τη σύγχρονη αρχιτεκτονική και τις τεχνολογικές καινοτομίες σχεδίασε και υλοποίησε ένα φιλικό, οικείο και μοντέρνο περιβάλλον που παρέχει έξυπνες τραπεζικές υπηρεσίες και ολοκληρωμένο φάσμα συναλλαγών.

Τα νέα καταστήματα θα λειτουργούν τις καθημερινές με διευρυμένο ωράριο, καθώς και το Σάββατο, επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά το υψηλό επίπεδο εξυπηρέτησης και το πελατοκεντρικό πρόσωπο που υιοθετεί εδώ και χρόνια η Τράπεζα Πειραιώς.

Τόσο οι ιδιώτες όσο και οι επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν τις συναλλαγές τους με ασφάλεια, ταχύτητα και ευκολία καθώς δεν απαιτούνται ειδικές γνώσεις και ψηφιακές δεξιότητες. Καθ’ όλη τη διάρκεια του ωραρίου λειτουργίας των e-branches θα υπάρχει διαθέσιμο προσωπικό, στο οποίο οι πελάτες θα μπορούν να απευθύνονται για οποιαδήποτε απορία, να ενημερωθούν για τις παρεχόμενες υπηρεσίες, να εκπαιδευτούν στη χρήση των μηχανημάτων & ψηφιακών υπηρεσιών της Τράπεζας καθώς και να βοηθηθούν σε κάθε τους συναλλαγή.

Ορισμένες από τις πρωτοποριακές υπηρεσίες του e-branch είναι:

«Ταμίας από απόσταση», όπου ο πελάτης μπορεί να εκτελέσει, μέσω video κλήσης με έμπειρο ταμία της Τράπεζας, τουλάχιστον το 90% των προσφερόμενων συναλλαγών παραδοσιακού ταμείου, με την ίδια ευκολία και απλότητα
Άμεση έκδοση και παραλαβή prepaid gift card (προπληρωμένη κάρτα) από το ειδικό μηχάνημα
Άμεση ενημέρωση βιβλιαρίου
Απομακρυσμένη εγγραφή στο internet banking (Remote registration) μέσω του σημείου τηλεφωνικής εξυπηρέτησης που υπάρχει στο κατάστημα.
Χρήση των διαθέσιμων, στο κατάστημα, ηλεκτρονικών συσκευών (PC & tablets) για γνωριμία και εξοικείωση με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της Τράπεζας (Digital zone)
Γνωριμία με προϊόντα και υπηρεσίες των διαφόρων συνεργατών της Τράπεζας (Exhibition area)
Πραγματοποίηση συναντήσεων για παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών στον ειδικό χώρο του meeting room
Πραγματοποίηση 24/7 καταθέσεων, αναλήψεων και πληρωμών στα μηχανήματα ATM & easypay kiosk που βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο

Επιπλέον των παραπάνω, για τις επιχειρήσεις και τους ελεύθερους επαγγελματίες προσφέρονται:

Κατάθεση επιταγών στο «Ταμείο από απόσταση»
Άμεση καταμέτρηση και κατάθεση χαρτονομισμάτων
Άμεση καταμέτρηση και κατάθεση κερμάτων.

Ταμίας από απόσταση

Ο «Ταμίας από απόσταση» σε κάθε e-branch αποτελεί τη μεγαλύτερη καινοτομία για την ελληνική τραπεζική αγορά και μία από τις μεγαλύτερες σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Παρέχει τη δυνατότητα


στους πελάτες της Τράπεζας να πραγματοποιούν πάνω από 90% του συνόλου των συναλλαγών

ενός παραδοσιακού ταμείου με τη βοήθεια ειδικά εκπαιδευμένου ταμία μέσα από video κλήση.


Οι συναλλαγές που μπορούν να πραγματοποιούνται είναι: ανάληψη και κατάθεση μετρητών, ενημέρωση υπολοίπου, κατάθεση επιταγών, μεταφορά χρημάτων για εξόφληση προμηθευτών, πληρωμή λογαριασμών και οφειλών της επιχείρησης, πληρωμή εταιρικών καρτών και δανείων, κ.ά.
Η Τράπεζα Πειραιώς θα ανοίξει σταδιακά και άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα σε επιλεγμένα σημεία εξυπηρέτησης, σε πανελλαδική κλίμακα.



Ετσι ενα νεο που ειπα να μοιραστω.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#338926
Geo f1 έγραψε:
Καλώς ήλθατε στην «Επόμενη Τραπεζική Εμπειρία»

Η Τράπεζα Πειραιώς εισάγει, πρώτη στην ελληνική αγορά, ένα νέο μοντέλο, πλήρως αυτοματοποιημένου ηλεκτρονικού καταστήματος (e-branch), σε τρία σημεία στο Λεκανοπέδιο Αττικής. Το πρώτο e-branch, που βρίσκεται στη συμβολή των Λεωφόρων Αλεξάνδρας και Κηφισίας, άνοιξε τις πόρτες του στο κοινό την Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου, ενώ τα άλλα δύο θα λειτουργήσουν σταδιακά μέχρι τέλος του έτους στις περιοχές Χαλανδρίου και Σπάτων (McArthurGlen) αντίστοιχα.
....
Ορισμένες από τις πρωτοποριακές υπηρεσίες του e-branch είναι:

Άμεση έκδοση και παραλαβή prepaid gift card (προπληρωμένη κάρτα) από το ειδικό μηχάνημα
:metalo: :yahoo: :s_drinks :s_yummy :eat:



Ετσι ενα νεο που ειπα να μοιραστω.

FIFY
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#338978 Το ξέρω ρε τα νιαμού! +500 πόντοι στα 30€ και +1000 στις άλλες δύο κατηγορίες. Και δεν ενημέρωσαν κανέναν, τυχαία είδα το ενημερωτικό στο ταμείο.

Βέβαια δεν είχαν κάνει καμία αλλαγή με την αύξηση του ΦΠΑ οπότε ας πουμε δικαιολογούνται.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#338983
Giuseppe Busso έγραψε:Η Alpha Bank & BP αύξησαν τους πόντους που αφαιρούνται για τη βενζίνη. :rant: :rant: :rant:
Στέφανε 6000 πόντους πλέον αντί για 5000.

Μετά την Visa που παράγγειλα σταδιακά θα την κατάργησω την μπόνους.

< phone
Άβαταρ μέλους
By elteo
#339762 δεν έχω καν Πειραιώς.... :lol:

τους περιποιήθηκα καταλλήλως. :shifty:

Προστατεψτε την καρτα σας

Η υπηρεσια προστατευει τη καρτα σας απο μη εξουσιοδοτημενη χρηση σε online συναλλαγες.
Για να χρησιμοποιησετε αυτη την υπηρεσια στις συναλλαγες σας, συμπληρώστε αυτη τη σελιδα.

Προστατεψτε την καρτα σας


2016 PiraeusBank


βελτιώνονται πάντως και θέλουν προσοχή από μεγάλης ηλικίας και αφελείς.
Άβαταρ μέλους
By ThanasisN
#339779
elteo έγραψε:δεν έχω καν Πειραιώς.... :lol:

τους περιποιήθηκα καταλλήλως. :shifty:

Προστατεψτε την καρτα σας

Η υπηρεσια προστατευει τη καρτα σας απο μη εξουσιοδοτημενη χρηση σε online συναλλαγες.
Για να χρησιμοποιησετε αυτη την υπηρεσια στις συναλλαγες σας, συμπληρώστε αυτη τη σελιδα.

Προστατεψτε την καρτα σας


2016 PiraeusBank


βελτιώνονται πάντως και θέλουν προσοχή από μεγάλης ηλικίας και αφελείς.

Τι είναι αυτό; Νέα απάτη; Σου ήρθε με email ή από κάπου αλλού; Το έστειλες στην Πειραιώς να πάρουν τα μέτρα τους;

Γράψε κάτι παραπάνω γιατί όλο και κάποιος στο φόρουμ θα αρχίσει να πληκτρολογεί... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#339781 Ναι μου ΄ρθε στα spam emails. Eίναι το κλασσικό phishing email. Συνέχεια στέλνουν απλά βλέπω βελτιώνονται στην μετάφραση. Ο τονισμός βέβαια τους ξέφυγε. :lol: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#339901 Επειδή έχω Πειραιώς, μου έρχονται συχνά πυκνά. Το αντίστοιχο τμήμα της Πειραιώς, έχει ενημερωθεί από μένα σχετικά :lol:

Μου έρχονται και από "Apha bank", που δεν έχω :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#339986 ειχα πολλους ποντους στην Εθνικη και τους ξοδεψα ολους σε 2 μερες βαζοντας βενζινες, συνολικα 45 λιτρα, περιπου 77 ευρω αντιστοιχια της Shell. δεν το ειχα ξανακανει και διαβαζοντας τους ορους φοβηθηκα μηπως και ακυρωθουν μετα απο 2 χρονια οπως γραφουν..
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#340625 Αν συγκεντρώνει μεγάλο υπόλοιπο πόντων μπορείς να δεις την εναλλακτική να τους εξαργυρωνεις και για την ασφάλεια του αυτοκινήτου πχ. Εγώ αρχές Δεκεμβρίου είχα την ανανέωση για το λαγκουνα (διλιτρο) και ξοδεύουν τα 60000 πόντους φονιάς και μια διαφορά 41 ευρώ το ασφαλισα μέσω AXA για 6 μήνες. ...Αλλιώς θα έδινα 185 ευρώ μετρητά για το ίδιο διάστημα. Θεωρώ καλό deal.

.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#341963 ΟΔΗΓΟΣ Πώς αποφεύγουμε την ισοτιμία του Paypal

Με τον παρακάτω τρόπο ρυθμίζουμε το Paypal λογαριασμό μας ώστε τη μετατροπή νομίσματος να την κάνει η τράπεζά μας ή το Revolut (που συνήθως έχει πιο ευνοϊκή ισοτιμία μετατροπής νομίσματος) και ΟΧΙ το Paypal που παίρνει επιπλέον προμήθεια και κόβει κώλους.

ΒΗΜΑ 1
Εικόνα

ΒΗΜΑ 2
Εικόνα

ΒΗΜΑ 3
Εικόνα

ΒΗΜΑ 4
Εικόνα

ΒΗΜΑ 5
Εικόνα

ΛΗΞΙΣ

Υ.Γ
Επειδή το Paypal κάνει και παιχνιδάκια μπορεί ακόμα και με το παραπάνω κάποιες φορές να σας εμφανίζει ότι θα κάνει μετατροπή σε ευρώ αντί να το πληρώσετε κατευθείαν σε π.χ δολάρια ή λίρες Αγγλίας.*
Αυτό το καταλαβαίνει κανείς από το όταν πάμε να πληρώσουμε μέσω paypal, κάτω από την επιλογή κάρτας θα έχει και την ισοτιμία με την οποία θα κάνει τη μετατροπή το Paypal π.χ από λίρες Αγγλίας σε Ευρώ. Εμείς θέλουμε να πληρώσουμε π.χ σε λίρες κατευθείαν άρα δε θέλουμε μετατροπή.
ΟΜΩΣ, επειδή κάναμε την παραπάνω διαδικασία θα μας βγάζει δίπλα ακριβώς την επιλογή να ΜΗΝ κάνει το Paypal τη μετατροπή.

*(Για όσους δεν ξέρουν, όταν πληρώνουμε σε λίρες ή δολάρια κατευθείαν δε χρειάζεται να έχουμε λίρες/δολάρια στο τραπεζικό βιβλιάριο, η τράπεζά μας θα φροντίσει και θα μετατρέψει η ίδια σε ευρώ την πληρωμή μας)